You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Selülit gelen kremler - "portakal kabuğu" ile zor mücadelede aktif yardımcıları

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Her zaman, kadınlar görünümlerine çok dikkat ettiler. Ve farklı dönemlerde kadın güzelliği standartları olmasına rağmen, bu standartlara uyum sorunu her zaman ilgiliydi. Cildin güzelliği için mücadele ve en popüler olanı selülitten gelen krem olan özel ürünler yaratma ihtiyacıdır.

XVIII-XIX yüzyıllarının ideal kadını olan kar beyazı, yuvarlak omuzları, tam uylukları ve ince bir bel - unutulmaya yüz tuttu. Güzel bir bronzluk, tam göğüsler ve ince bacaklar modern kadınların aradığı şeydir. Güzellik standartlarının düzeltilmesine olan katkısı, bu bacakların daha fazla açığa çıkmasına ve daha fazla iddiada bulunmasına neden oluyor. Ve şimdi, sadece oranlarını değil, aynı zamanda cildin güzelliğini de önemli. "Portakal kabuğu" ya da bilimsel olarak "selülit", kesinlikle, vücudun diğer kısımlarını, kadın bacaklarını boyamaz.

Endikasyonları Selülitten gelen kremler

Rönesans döneminde, güçlü seks hayranlık ve ibadet neden olması, yani, narin kadın deride küçük tümsekler ve gamzeler, bizim sıkı ve gergin yarış çağında "selülit" düşmanca denir. Kadınlar, spor stiline uygun, pürüzsüz ve esnek bir cilde sahip olmak istedikleri için yorulmadan mücadele ediyorlar. Neden kadınlar? Çünkü selülit kadın seks hormonlarının etkisi ile ilişkili gerçekten kadın bir sorundur.

Çoğu zaman, selülit bir kadının vücudundaki hormonal değişikliklerden kaynaklanır: cinsel olgunlaşma, hamilelik, menopoz. Sindirilmeyen yiyeceklerin bolluğu, kötü alışkanlıkların varlığı ve sedanter bir yaşam tarzı ile görünümüne ve uygunsuz beslenmesine katkıda bulunun. Kalıtım, zayıf çevresel koşullar ve sürekli stres bu patolojik sürecin gelişimine katkıda bulunur.

Olumsuz nedenlere cevap olarak, kadınlarda seks hormonları, deri altı yağ tabakasındaki metabolizmayı olumsuz yönde etkileyerek, dışta cildin tüberositesi şeklinde görünen yapısında değişikliklere neden olur. Selülit ve bununla mücadele etmek için diğer yöntemlere karşı bir krem kullanımı için çağrılan kadın hormonlarının püf noktalarıdır, vücudun dokularına oksijen iletimini iyileştirir ve yağ ve zararlı toksinlerin uzaklaştırılmasını teşvik eder.

Selülitten gelen kremler, şüphesiz, bazı cilt kusurlarını düzeltmeye yardımcı olurlar, ancak sadece onlara dayanarak, kadınlar genellikle istenen sonucu elde edemezler. Ve bütün bu nokta, bu kremlerin uygulanmasına yönelik endikasyonların selülit gelişiminin ilk aşamaları olmasıdır. Cildin kuvvetli düzensizlikleri başka tedavi yöntemleri gerektirir ve bazen de en iyi selülit kremi bile, bu hoş olmayan estetik olarak çekici olmayan kusurdan "portakal kabuğu" nun sahibini alamaz.

 

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Tahliye formu

Selülit kremlerinin isimleri, kompozisyonları, aksiyonları ve kullanıcı geri bildirimleri farklı olabilir, ancak iyi bir sonuç elde etmek için size uygun kremayı seçmek önemlidir. Ve bu bir uzmanın katılımı ile daha iyi yapılır.

Fitness Vücut Kremi-aktif

Rus kozmetik şirketi Floresan üreticisi. Selülit kremi, selülitin dış görünümleriyle etkili bir şekilde mücadele etmeye ve cildin derin katmanlarında metabolik süreçleri optimize etmeye yardımcı olur.

Kremin temeli bitki bileşenleridir: bitkilerden (centella, köknar, laminarya) ve yağlardan (kafur, ardıç, nane) elde edilen ekstraktlar. Kremin farmakodinamiği ve farmakokinetiği, bileşen bileşenlerinin özelliklerine göre belirlenir. Beyaz Deniz'in derinliklerinden gelen lamineriler, cildi temel mineraller ile doyurur, deri altı yağ tabakasındaki su-tuz dengesini iyileştirir ve cildi sıkılaştırır. Köpüğün antiseptik ve yatıştırıcı bir etkisi vardır ve ayrıca metabolik süreçleri uyarır, vücut dokularının yenilenmesini destekler. Kampo yağı, cildi iyileştirir ve bir ısınma ve yağ yakma etkisine sahiptir. Centella, uçucu yağlarla birlikte vücuttaki yağları ve toksinleri temizler, cildi sıkılaştırır ve güçlendirir.

İyi bir etki, bu serinin diğer ürünleri ile birlikte krem "Fitness" in kullanımıdır: çatlaklara karşı jel-elastik, anti-selülitli ovma, problemli alanlar için çamur maskesi, vb.

Vitex, Xistan ve selülitlere karşı güzelleşir.

Kozmetik şirketi Belita'nın selülitinden uygun fiyata sahip Belarus kreması, sürecin gelişiminin birinci ve ikinci aşamalarında selülitle mücadelede olağanüstü bir etkiye sahiptir. Krem bileşimi, kolajen sentezini teşvik eden ve cildi güçlendiren, intradermal metabolik süreçleri aktive eden algin kafeini içerir. Ve ayrıca acı acı biber ve greyfurt esansiyel yağlar, manolya asma, portakal, rhodiola rosea ve mükemmel anti-selülit etkisi olan biberiye yağ özü.

"Vitex" - selülitten bir ısınma kremi. Isınma etkisi, kan dolaşımını arttıran, kremada yanan bir biberin piyasaya sürülmesi sayesinde elde edilir. Isı etkisi altında, yağlar ve zararlı maddeler hızla vücuttan ayrılır ve cilt pürüzsüz ve esnek hale gelir.

Selülit "Vitex" gelen krem, uzun süreli maruz kalma için tasarlanmadığı için bir masaj kremi olarak kullanılır. Yanıklara neden olabilen biber kreminde bulunması, kullanım aralığını sınırlar. Bu krem, tamamen emilene ve daha sonra yıkanmayacak şekilde cilde kalan besleyici ve nemlendirici bir madde olarak kullanılamaz. Masaj prosedürlerinden sonra "Vitex", hemen ılık su ile yıkanmalıdır.

Aşırı yağ ve selülit belirtileri ile mücadelede popüler bir prosedür, sıcak anti-selülit karışımlarının uygulandığı bir film ile sorunlu alanların sarılmasıdır. Bu kapasitede, krem "Vitex" prosedür sırasında bazı rahatsızlıklara rağmen, kadınlar arasında özel bir tanıma kazandı.

Kırmızı biberli krem, hassas ciltler ile dikkatlice kullanılmalıdır. Kremin uygulanması sırasında, uygulama alanında yanma hissini hissedebilirsiniz. Bu ilacın çekilmesini gerektirmeyen biber içeren preparatlar için yaygın bir yan etkidir.

Kozmetik endüstrisinin bir başka zihniyeti de, kırmızı biber firması Xistan ile selülitten gelen Çin kremasıdır. Kompozisyonunda biberin yağına ek olarak, bir özüt, propolis, vitamin kompleksi bulunur. Krem, gözle görülür bir yanma hissine neden olur. Günde iki kez uygulayın. Kontrendikasyon ve alerjik reaksiyon yoksa, kolay masaj ve sarar için kullanılır.

Karabiber, birkaç çeşit acı biber içeren selülitli Flourish'ten bir türkü krema idi: siyah ve biber. Bu nedenle, en güçlü ısıtma etkisine ve yanmaya devam eder, devam eder ve krem cildin temizlendikten sonra. Herkes böyle bir prosedüre dayanamaz. Karabiber ek olarak, krem cildi etkili bir şekilde yumuşatır, pürüzsüz ve esnek hale getirir ve ayrıca çatlakları önler, karnitin, E vitamini ve yeşil çay ile mineral yağlar içerir.

Selülitin ilk 3 aşamasındaki etkili krem sargı için haftada iki kez kullanılır. Vücudun hassas bölgelerinde ve varisli damarlar ve damar ağı varlığında kullanmayın.

Typhoon - selülitin düşmanı

Ukraynalı uzmanların buluşu, "Typhoon" anlamına geliyor - belirgin bir ısınma etkisi ile selülitten başka bir krem. Krem bileşimi kan dolaşımını ve metabolizma Optimizasyon konusunda ve guarana özleri ve lotus, yosun, kahve çekirdeği yağı ve Sibirya fıstık çamı tohumu, karnitin, lesitin uyarıcı, tanıdık kırmızı kırmızı biber karşılayabilir.

Guarana meyvelerinin özü, toksinlerin vücuttan hızla çıkarılmasını kolaylaştıran hücresel beslenme ve enerji alışverişini uyarır. Lotus çiçekleri kan ve lenf dolaşımını normalize ederek kan damarlarının duvarlarını güçlendirir. Laminaria (deniz yosunu), vücuttaki dokuların fazla sıvısının alınması ve hücrelerin onarılması işlemlerinde rol oynar. Kahverengi alglerin bir parçası olan bir enzim lipazı, yağların bozulmasından sorumludur.

Kahvenin içindeki kafein, aynı zamanda yağları parçalayabilir ve deri altı tabakasında metabolizmayı geliştirebilir. Buna ek olarak, cilt durumunu olumlu yönde etkiler, esnek ve elastik hale getirir. Kremdeki kahve yağı, kırmızı biberin agresif aktif etkisini yumuşatır.

Sedir yağı kan dolaşımını uyarmaya, kan damarlarını güçlendirmeye ve vücuttaki su-tuz dengesini normalleştirmeye hizmet eder. Ayrıca gelecekte selülitin geri dönüşünü önler.

Karnitin insan vücudunda bulunan doğal bir maddedir ve lipaz üretimini uyarır. B grubu vitaminlere benzemekte, aynı zamanda yağ dokusunun birikmesini ve selülit oluşumunu önleyen mükemmel bir yağ yakıcıdır. Lesitin ayrıca kremin aktif bileşenlerini cildin daha derin katmanlarına dağıtabilmektedir.

Deniz yosunu ve kırmızı biberli "Typhoon" kreminde, şaşırtıcı Speed Slim teknolojisini kullanıyoruz. Bu sayede ürünün aktif bileşenleri, uzun süre cilt üzerinde tutulan sıvı kristal örgülerle çevrilidir. Bu tasarım sayesinde, krem 8 saate kadar dayanır.

Turboslim cildin pürüzsüzlüğü mücadelesinde

"Turboslim" - biraz tartışmalı bir kompozisyon ile selülit başka bir Rus kremi. Aslında yağ hücrelerinin ve vücuttan kendi de elenmiş eriterek, onun tahriş edici mentol ve soğutma etkisi, kullanım sırasında cilde belirgin serinlik var sayede, ve aminofilin telaffuz ısınma etkisine sahip birleştirir.

Kremin zengin bileşimi, uygulama bölgesinde yağı yakmaya ve cildi pürüzsüz hale getirmeye yardımcı olur. Greyfurt yağının ferahlatıcı etkisi vardır, kan akışını arttırır. Benzil nikotinat ayrıca kremin bileşiminde de aynı etkiye sahiptir. Provitamin B5 cildi pürüzsüzleştirir ve yenilenmesini destekler. Karnitin, yağların doğal dönüşümü enerjiye dönüştürür. E vitamini hücresel solunum geliştirir, hücrelerdeki metabolik süreçleri optimize eder. Ginkgo biloba, sıvı yağ katmanından çıkan sıvıyı uzaklaştırır, damarları güçlendirir. Dikenli loam, önceki bileşenin drenaj etkisini güçlendirir.

Ancak en ilginç bileşeni - tabii ki, deri altı yağ tabakası su-tuz metabolizması geliştirir fucus özü (yosun), toksinler ve vücut dokuları aşırı sıvı aktif kaldırılmasını teşvik olduğu, pürüzsüz ve esnek bırakarak deri tonu arttırmaktadır.

Kahverengi deniz yosunu "Turboslim" krem, önceki selülit gibi, günde 2 kez uygulamak, problemli bölgelerin cildini aktif olarak sürmek daha uygundur.

İlaçlar ve selülit

Kapsül, Aminofilin ve Eufillin gibi cildin pürüzsüzlüğü ve güzelliği ile orijinal amaçlarına yönelik bazı ilaçların mücadelesinde yardımcı olurlar. Bu ilaçların anti-selülit özellikleri, cilde uygulandığında yumuşatma etkisi gösterdiği zaman kazayla fark edildi. Ve şey şu ki, bu ilaçların bir çok selülit karşıtı ilaç gibi bir ısınma özelliği var.

"Capsicum" - anti-enflamatuar ve analjezik etkisi ile merhem, osteochondrosis, artrit, kas spazmları ve diğer bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kafur ve terebentin yağı sayesinde, ısınma etkisi elde edilir, diğer bazı aktif bileşenler de selülit tedavisinde önemli olan dokularda iltihabı hafifletmeye yardımcı olur.

Merhemlerin deride sarar ve sürtünme olarak kullanılması, hem tehlikeli olmayan (kızarıklık ve hafif yanma) hem de istenmeyen (deride kaşıntı, kaşıntı, deride kızarıklık) yan etkilere neden olabilir. İkincisi, hem aşırı dozda ilacın hem de bireysel hoşgörüsüzlük ile ilişkili olabilir. Merhem kullanımı için diğer kontrendikasyonlar 16 yıla kadar olan yaş, hamilelik ve emzirme, deri lezyonları.

Merhem 1-3 g bir hacimde günde 2-3 kez kullanılır.Bu tür selülit tedavisi 10 günden fazla sürebilir. Daha büyük miktarda merhem kullanarak, uygulama sayısını azaltmak gerekir. "Kapsikam" ile sarar, düzenli olarak düzenli olarak diyet ve egzersiz ile birlikte sarılırsa, salon prosedürlerine benzer ve onlara benzer bir etki bırakır.

Selülitten bir krem olarak merhem "Capsicum" uygulayın, saf formda istenmeyen. Çoğu zaman cilt, selülit veya bebek kremleri için yeterince kalın bir krem ile karıştırılır. Kafein ile seçenek sarar için iyidir. Bunun için, bir çay kaşığı üçlü bir çay kaşığı 2 ampul eczane kafein ve herhangi bir krema bir çay kaşığı ile karıştırılır. Karışım sorunlu bölgelere uygulanır, bir filmle sıkıca kapatılır (sarılır) ve ayrıca yalıtılır. Sarma işlemi 30 dakika boyunca gerçekleştirilir, bundan sonra cilt ılık su ile temizlenir ve özel bir kremle nemlendirilir.

Ovmak için, merhemle karıştırılmış yağlı bebek kremlerini kullanmak daha iyidir (4: 1 oran). Kompozisyona, 5 damla esansiyel yağ, mandalina, greyfurt ve limon ekleyebilirsiniz.

"Aminofilin" - bronşiyal astım tedavisi için tasarlanmış bir tıbbi ürün. Tablet, çözelti ve krem şeklinde üretilmiştir. İkincisi sadece selülitlerden kurtulmak için kullanılır. İlaç, bir öncekine benzer şekilde, kan dolaşımını arttıran, fazla sıvının aktif olarak uzaklaştırıldığı ve cildin daha pürüzsüz ve esnek hale geldiği dokularda metabolik süreçleri hızlandıran bir ısınma etkisine sahiptir. Hatırladığınız gibi, selülit "Turboslim" in etkili araçlarının yanı sıra ünlü markaların diğer birçok pahalı araçlarında bulunan aminofilindir.

Kremayı evde hazırlamak için ampullerde aminofilin solüsyonu kullanabilirsiniz. Bu ilaç temelinde selülit gelen ev kremi, çeşitli yollarla hazırlanabilir. Çoğu zaman ilacın bir karışımı bitkisel yağ, petrol jeli veya bebek kremi ile kullanın (orantı 1: 1). Anti-selülit kreminin bir başka versiyonunda, 10 mg aminofilin (1-2 ampul), 10 ml bileşimi artıran dimeksit ve 40 yağsız krem ile karıştırılmalıdır. Evinizde aminophylline olmadan anti selülit kremi varsa, bu ilacın 10 mg'ını 50 gr kremaya ilave ederek etkisini artırabilirsiniz.

Sargılar için, aminophylline karışımlarını masaj kremleri ile ya da turunçgillerin uçucu ve uçucu yağları ile (istediğiniz kıvam için krem) kullanabilirsiniz.

"Eufillin" - ilaç endüstrisi tarafından tablet ve sıvı olarak (ilaçla ampuller formunda) imal edilen bir önceki ilacın bir analogu. Aktif madde, aminofilindir.

Ana bileşen olarak "Eufillin" kullanarak, selülitle savaşmak için kendinize iyi bir krem hazırlayabilirsiniz. Bu amaçla yukarıdaki tarifleri aynı oranlarda ve hacimlerde kullanabilirsiniz.

Her iki ilaç da, bu problemden kurtulmak için kapsamlı bir programın bir parçası olarak uygulanırsa, selülitin dış görünümleriyle kolayca başa çıkmaya yardımcı olur. Masaj, özel egzersizler, sağlıklı bir yaşam tarzı ve diyet ile birlikte. Ancak, bu ilaçlar birden kontrendikasyonlar unutmayın: akut ve kronik böbrek yetmezliği, gastrit ve gastrointestinal sistem, karaciğer ve kalp hastalığı ülseratif lezyonlar, epilepsi ve diğer istenmeyen kullanımları hamilelik ve emzirme sırasında ..

Selülit tedavisi sırasında herhangi bir ilaç alıyorsanız, o zaman yan etkileri önlemek, aşırı doz almak ve tedavinin etkinliğini azaltmak için yukarıdaki ilaçların diğer ilaçlarla etkileşimini hesaba katmak gerekir.

Son kullanma tarihinden sonra ilaç kullanımı da istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu ilaçların ampul içindeki raf ömrü, 2 yıl (Euphyllin) ve 3 yıl (Aminophylline), tabletlerde - 5 yıl, depolama koşullarına sıkı bir şekilde uyulmasına bağlıdır. Mağaza dozaj formları gerekir, oda sıcaklığında (20 ila yaklaşık 30 kadar ampül C arasında nem ve ışıktan Cı hapı).

Şifalı jel "Beygir gücü" de eklem hastalıklarında anestezi ve anti-inflamatuar ajan olarak geliştirilmiştir. Ancak doğası gereği, özenli kadınlar, salon soğuk algınlığına benzer bir etki yaptığını fark ettiler ve selülit tedavisi için bir jel kullanmaya başladılar. Bu durumda, jel kullanımının bir hafta sonra etkisi fark edilir.

Malzemeler: At kestanesi özü (kan damarlarını güçlendirir ve kan pıhtılarını giderir), tıbbi sülük, mentol, kafur, arı propolis, biraz biber artı bitki özleri. Bir aylık bir uygulama için inanılmaz doğal jel, sadece sizi erken selülitlerden kurtaracak, aynı zamanda varisli damarların tezahürlerini önemli ölçüde azaltacak ve çift fayda sağlayacaktır. Saat sarımları için bir jel kullanıldığında iyi bir selülit önleyici etki elde edilir.

Ünlü markaların selülit kremleri

Muhtemelen, nefret selülit sorununu aşacak kadar popüler bir kozmetik ürün markası yok, çünkü bu sorun modern kadınları endişelendiriyor. Kozmetik firmaları, zamanla adım adım yürürken, kadınlar için hayatı kolaylaştıran daha fazla selülit karşıtı ürün geliştiriyor.

Yerel marka "Clean Line" selülit gelen jel ve krem nispeten ucuz, ama "turuncu kabuk ile mücadele için etkili bir araç olarak birçok kadın ile popüler hale gelmiştir." Kremin özenle seçilmiş doğal bileşenleri, düşük bir fiyatın etkinliği hakkında şüphe duymasına rağmen, selülit görünümünü önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Ve boşuna. Kremlerin kompozisyonunu seçen geliştiriciler, dünya çapında ünlü Tibet tıbbının bilgi ve başarılarına güveniyordu.

Krem "Pure Line Anti-Selülit" ana bileşeni rhodiola pembe veya altın köküdür. Bu bitki subkutan katmandan yağ çıkarmak için mümkün olmakla birlikte, deri üzerinde genel olarak olumlu etki de, yağlı öz, bu beyaz yumuşak ve daha az sarkık hale besleyici ve hücrelerini yenilenmesi.

İlacın bir sonraki bileşeni bir ginseng özüdür. Kim düşünebilirdi, ama aynı zamanda vücudun dokularından sıvı çekebilme, kan dolaşımını artırma ve protein değişimini normalleştirebilme özelliğinden ötürü, selülit önleyici özelliklere de sahiptir.

Karahindiba özü de krem "Temiz Hattı" içinde bir yabancı değildir. Cildi önemli ölçüde yumuşatabilir ve fazla sıvıyı hücrelerden temizleyebilir, böylece yumuşatma etkisi elde edilir.

Belki de bu krem selülitlere karşı ve hıza sahip değildir, çünkü vücut için daha fazla bakım kremi ve terapötik kozmetikler değildir. Bununla birlikte, günlük olarak ılık bir masaj ve temizlenmiş cilde 3 ay boyunca uygulayarak, önemli bir pozitif etki yaratabilir ve problem bölgelerindeki cildinizin görünümünü önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Kenara çekilmemeli ve Fransız kozmetik şirketi Vichy, sadece bakım değil selülit olan bir krem, ama tedavi edici ve önleyici bir alet. Kremin, lipocedine dayanan eşsiz bileşimi, kollajen üretimini aktive ederek kas dokusunun yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Kahve çekirdeğindeki özler, yağların aktif yanması için sorunlu bölgelerdeki kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur ve aquatorilin özel maddesi, cildi gözle görülür bir şekilde nemlendirir ve bakımlı bir görünüm verir.

Süper Vichy krem, önemli bir hıza sahiptir ve günlük kullanım gerektirmez. Hızlı sonuç elde etmek için, haftada 2-3 kez selülit tarafından etkilenen bölgelere uygulanması yeterlidir.

Selülit önleyici kozmetik Guam (Guam) - cilt üzerinde selülit ve streç işaretleri ile mücadele için profesyonel bir araçtır ve bir krem değil, anti-selülit kremsi ürünlerin tüm bir çizgi içerir.

Yosun, kahve, killer, uçucu yağlar, çamur tedavileri, vitaminler, bu araçların üzerine kurulmuş harici ve dahili selülit çeşitli tezahürleri, başa güvenli ve etkili bir yardımcı. Kremlerin olağanüstü etkisi 1-3 derecelik bir selülitin tedavisinde ortaya çıkar.

Bu doğrultuda 45 dakika süren bir Guam kremi ile çok etkilidir. Sıcak sarar "portakal kabuğu" erken aşamaları için tasarlanmıştır. Soğuk, selülitin sonraki aşamaları için ve varisli damarların varlığında ve ciltte bir damar ağı için daha uygundur.

Guam kozmetik kullanımının sonucu, uygulamanın başlangıcından itibaren bir ay sonra görülebilir. Çok sayıda olumlu inceleme, bu fonların etkinliğini doğrulamaktadır. Ve şaşırtıcı değil, çünkü anti-selülit programı, dünya kozmetik piyasasında 26 yıldır fahri bir yer işgal eden İtalyan şirketin gelişiminde bir önceliktir.

Avon'un sayısız üretim üssü ile uzun ve köklü bir Amerikan şirketi de kadın figürünün güzelliği mücadelesine katkıda bulundu. Önceki aşağı etkinlikleri içinde kozmetik şirketi Avon «CelluSculpt» (heykel gövde) müşteri geribildirim, anti-selülit kremi göre, ancak yüksek dereceli cilt bakımı ve selülit önlenmesi için oldukça uygundur. Ayrıca vücut hacminin azalmasına da katkıda bulunur. Vücut losyonu "Selülitten Özgürlük" ile ilgili benzer yorumlar, birçok tüketicinin içinde çok sayıda kimyasal katkı maddesinin varlığı ile karıştırılırken.

Kompozisyon "Vücut Heykeltıraşı" L-karnitin, kafein ve alıç bitkisel özler, Çin'den chaykhu bitki, mahkemenin Kore çim içerir. Bu bileşenlerin etkisi, kan akışını arttırmak, sıvıları dokulardan çıkarmak, yumuşatmak ve cildin tonunu arttırmaktır.

Bu krem bir ısınma ya da masaj serisine ait değildir. Sorunlu bölgelere sürülmelidir.

Tüm sorumluluğu ile, Polonyalı kozmetik şirketi Evelyn "portakal kabuğu" kadınları atma görevi üstlendi. Ürün yelpazesinde, bu hassas problemi çözmek için Slim Extreme 3D serisinin 20'den fazla farklı selülit önleyici serum, jel, ovma, peeling ve krem bulunmaktadır.

Bu serinin parlak bir temsilcisi, selülit oluşumunu azaltır, selülit görünümünü azaltır ve şekli düzeltir. Bu krem, Isocell Slim'in eşsiz kompleksi sayesinde, epidermisin derin katmanlarına nüfuz ederek, ihmal edilen selülit formlarıyla bile baş edebilir.

Özel formül Thermo Fat Burner, doğru yerlerde dokuların ısınmasını sağlar, kan dolaşımını güçlendirir ve yağlı yatakların gelişimini durdurur. Kremadaki kafein, vücudun aşırı neminin dokularından çıkarılarak cildi yumuşatan bir tür demirdir. Zentella ve kelp, deri altı yağ tabakasında metabolizmayı optimize eder, kolajen sentezini aktive eder, cildi nemlendirir ve faydalı maddelerle doyurur.

Krem çok iyi sonuçlar verir, ancak ısınma nedeniyle, varisli damarlar, damar ağı, damarların zayıflığı ve hassas ciltler için uygulanması istenmeyen bir durumdur.

Tanınmış firma Niveja'nın "Hoşçakal, selülit" selülit krem biraz farklı bir plan. Bu, bileşenlerine aşırı duyarlılık dışında, kontrendikasyonları olmayan selülitlere karşı bir soğutma kremidir.

Kompozisyonunda, her zamanki L-karnitin ve kafeini, metabolik düzeltmenin ana unsurlarını ve beyaz çay ekstresi ve anason gibi yeni bileşenleri görebilirsiniz. İkincisi, kafeinle birlikte, soğutma etkisine neden olur.

Krem hafif masaj hareketleriyle uygulanır ve sarılmak için kullanılmaz.

1 TB Siyah İnci'de bulunan çok bileşenli jel düzeltici 2, selülit görünümünü azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda vücut hacimlerini de arzu edilenlere indirgemeyi sağlayan ucuz bir selülit araçlarından biridir.

Kremin tüm bileşenleri arasında, kremin anti-selülit kategorisine girmesine yardımcı olan üç tane var. Fucus özü, cildin elastikiyetini veren, cildi ve kolajen sentezini düzeltmeye yardımcı olur. Biyokreatin, dokularda metabolik süreçleri uyarır, cildin sıkılığını verir. Kestane özü nemlendirir, kan akışını güçlendirir ve cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur.

Krem hem ovalama hem de masaj için ve sargı için kullanılabilir.

Selülit önleyici ürünlerin profesyonel doğal serisi

Kozmetik alanında Rus Bilimsel Revitalizasyon ve Sağlık Merkezi İltifat, selülitin karşıt etkisi ile iki ilginç krem geliştirdi: kriyo-etkisi (soğutma) ve termal etki (ısınma). Jel kaldırma Compliment Slim 5D, karnitin, kafein, biyoflavonoidler, benzersiz bitki kompleksleri ve etkilerini, 2 tür yosun, form elementleri ve enerji ile cildi doygun hale getiren formülleri içerir.

TM Elancyl'in kozmetiklerinde sadece çeşitli kremler ve ovucular değil, aynı zamanda cildinizi ve silüetinizi idealize etmenizi sağlayan çeşitli konsantreler ve balmumları da bulabilirsiniz. Anti selülit kozmetikler, drenaj ve yağ yakma özelliklerine sahip bitki ekstreleri temelinde üretilir.

İtalyan kozmetik markası Colistar henüz BDT ülkelerinde yeterince gelişmemiştir, bununla birlikte, şirketin ürünlerinin farmasötik bilgi kullanması ve dermatolojik çalışmalar yürütmesi iyi bir göstergesidir. Kadınlar için bir başka önemli özellik de Kolystar'ın üretilmesidir - kozmetiklerin hoş bir kokusu.

Bir dizi selülit karşıtı ürün olan Kolystar, farklı doğal bileşime sahip birkaç ürünle temsil edilmektedir. Bunlar kriyo ve termo etkileri olan jeller ve at kestanesi ile termal krem ve sarar için tuz ve kir ve daha fazlası. Şirketin ürün yelpazesinde uyku sırasında cildin elastikiyetini arttıran bir gece serumu bile var. Tüm selülit karşıtı ürünlerden, nefis "portakal kabuğu" ile mücadelede olağanüstü yetenekler gösteren Collistar doğal maddeler kullanılır.

Selülitlerden ev kremleri

Selülitlere karşı ucuz ama etkili olmayan bir krem, evde güvenli ve tanıdık malzemeler kullanılarak hazırlanabilir. Bir selülit gelen kremlerin bu tür bileşenlerinin birçok kahve ve bir mumya (dağ çukuru) tarafından favori adı mümkündür. Portakal kabuğuyla mücadele için etkili ev ilaçları için birkaç reçete düşünün.

  • Kahve ve yulaf gevreği ile basit bir krem.

Taze çekilmiş kahve ve öğütülmüş yulaf gevreği ile öğütülmüş eşit oranlarda alınır. Karışıma ekşi krema veya yoğurt karışımı ekleyin, böylece kremin kıvamını elde edin. Kremayı 10 dakikalık bir masaj için kullanın, ısıtılmış cilde uygulayın ve suyla durulayın. Prosedürler, istenen etkiden bir gün önce yapılır.

  • Kahve kreması maskesi.

Kozmetik kil ve çekilmiş kahve, eşit miktarda karıştırın ve orta yoğunlukta maske kadar su ile seyreltin. Uygulama: 10 dakika boyunca ilk kez krem ile masaj yapın, daha sonra krem film ile sorunlu noktaları sarın ve 1 saat boyunca sarın. Zaman geçtikten sonra maskeyi ılık suyla yıkayın.

  • Mumyalar ile en basit krem.

5-6 tablet mumsu sıvı bir bulamaç elde edilene kadar az miktarda su içinde çözülür. Mumya solüsyonunu 100 gr (daha iyi çocuk) ve özenle karıştırın. Krem keskin bir kokuya sahip, bu yüzden sıkıca kapalı kaplarda daha iyi saklayın. Masaj için günlük olarak uygulanır.

  • Aromatik yağlar ve mumyalar ile krem.

Bebek kremi tüpüne, selülitten (narenciye, ardıç, tarçın) 10 damla etkili yağ ekleyin ve iyice karıştırın. Karışıma 2 adet ezilmiş mumya ekleyin ve karışımı tekrar karıştırın. Günlük kullanım için harika bir masaj kremi alırız.

  • Mumya ile kahve fırçalayın.

çekilmiş kahve, krem ve herhangi nemlendirici eşit parçalar Karıştırma ve mumya 2 g bileşimine ekleyerek biz, kan dolaşımını artırır metabolizması normale, büyük parçalar haline "ölü" cildi temizler, cildin yenilenmesini uyarır selülit için harika krem kese, olsun.

Hamilelik Selülitten gelen kremler sırasında kullanın

Hamilelik sırasında selülitin kontrolsüz kullanımı da doktorlar tarafından karşılanmamaktadır. Uçucu yağlar ve kimyasal katkı maddeleri ile kremlerin kullanımı hamilelik sürecini zorlaştırabilir ve doğmamış çocuğa zarar verebilir. Yağlı yatakların yok edilmesi, fetus için tehlikeli olan bazı zararlı maddelerin kadın vücuduna girmesiyle birlikte gelir.

Kontrol altında, annenin vücuduna verilen vitamin miktarı olmalıdır, çünkü bunların bir kısmı fetusun anormal gelişmesine yol açabilir. Ancak çoğu krem belirli miktarda vitamin içerir.

Bütün bu nüanslar hamilelik sırasında kendinizi izlemenize gerek olmadığını, yağlı yatakların doğal oluşum sürecinin kendiliğinden olmasına izin vermediğini, ancak sadece bu sorun hakkında bir doktora başvurma ihtiyacını doğruladığını göstermez. Bu, bir kadının bebeğinin doğumu için mutlu bir beklenti sırasında güzelliğini, sağlığına ve cenin sağlığına zarar vermeden korumasına yardımcı olacaktır.

Ek olarak, selülitten gelen kremler, cilt üzerinde bir ısınma veya soğutma etkisine sahiptir. Birincisi daha popüler çünkü herkes selülitin ısıdan "korktuğunu" biliyor, ancak varisli damarlardan muzdarip insanlar bu ilaçların kullanımıyla daha fazla zarar görebiliyorlar. Değişkenlik, sırayla, hamile kadınlar için sık rastlanan bir arkadaştır.

Kontrendikasyonlar

Kremlerin rastgele kullanımı aynı zamanda problemin erken ve etkili bir çözümüne katkıda bulunmaz. İlk olarak, selülitten gelen kremlerin hem genel hem de bireysel kontrendikasyonları vardır. Genellikle, bu kremlerin zengin bir bileşimi vardır ve bazı bileşenleri alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, selülitten cildin tedavisiyle ilgilenmeden önce, bu konu hakkında bir doktor-güzellik uzmanı ile danışmanız gerekir, bu nedenle olumsuz reaksiyonları dışlamak için mümkün olduğunca.

Derideki hasar ve yaralar ayrıca çeşitli selülit önleyici kremlerin kullanımı için kontrendikasyonlardır ve daha da fazlası bu ürünleri kullanarak sarılır. Bu kremler iyileştirici bir etkiye sahip değildir, ancak hasar bölgesinde cildin iltihaplanmasına ve iltihaplanmasına neden olmak oldukça yeteneklidir.

trusted-source[7], [8]

Dozlama ve uygulama

Pek çok kadın, arkadaşlarının tavsiyesi ya da bir selülit kremi ile satın almakta, sadece ek açıklamaları okumamakta, fakat cilt üzerinde çare bulmakta ve olumlu bir etki beklemektedir. Bunu beklemeden, çeşitli forumlardaki kremler hakkında olumsuz yorumlar yazmaya, güzel cildin diğer taraftarlarını gerçek yoldan indirmeye başlıyorlar. Aslında, kremin kullanımından etkilenmemesinin nedeni genellikle yanlış uygulamasında gizlidir ve anti-selülit ilaçlarının etkisini arttıran "portakal kabuğu" nı kontrol etmek için yöntemler kullanmaz.

Selülitten fonların etkinliğinde önemli bir faktör, formülasyonun cilde uygulanmasına yönelik preparattır. En etkili selülit kremi bile, daha önce ovma veya özel losyonla temizlenmemiş bir cilde uygularsanız, sorunu çözmenize yardımcı olamaz. Sonuçta, krem bileşenleri kir, toz ve pürüzlü deri yoluyla epidermise derinlemesine nüfuz edemez, orada yağ birikimlerine ve birikmiş sıvılara karşı savaşmaya başlar.

Selülit karşıtı ilaçların kullanımı ile ilgili olarak, bazı kremler ve jeller cildin içine hafif masaj hareketleri ile sürülürlerse etkili olurlar, bazıları ise daha fazla aktif masaj gerektirir. Genellikle uygulama yöntemi, bir krem veya bir internet ile bir tüp üzerinde doğrudan bulunabilir.

Selülitlerden gelen şifalı kremler sıklıkla sıcak sarar için kullanılır, cilde uygulanan krem tabakası temizlendiğinde ve masajla ısıtıldığında, bir filmle sarılır ve sarılır. Aynı zamanda, kremin etki alanındaki sıcaklık artmakta ve yağ yakma etkisi arttırılmaktadır. Varisli damarlar, hassas ciltler, zayıf kan damarları ve bu tür kremlerin kullanılmasıyla damar ağının varlığı atılmalıdır.

Bazı kremler soğuk sarar için daha uygundur. Bu durumda, temizlenmiş krem, kremaya uygulanır ve ilave bir ısınma olmaksızın bir filmle kaplanır. Bu tür sargıların kreme karşı aşırı duyarlılık dışında kontrendikasyonları yoktur.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Dikkat edilmesi gereken önemli bir durum, çeşitli uygulama yöntemleri için kremaya maruz kalma süresidir. Selülit önleyici fonların kullanımının düzenliliği de “onay” için bir ipucu değildir. Eğer kremanın daha sık kullanılmasının, ek açıklamada belirtilenden daha iyi olduğunu düşünüyorsanız, o zaman çok yanlışsınız demektir. Düzenli fiziksel aktivite, düşük kalorili diyet, masaj ve su prosedürleri ile cildin tecavüz edilmesine, özellikle de acı biber içeren selülitlere karşı bir krem kullanarak kontrolsüz olarak kremanın etkisini tamamlamak daha iyidir. İnan bana, bu durumda, olumlu etki uzun sürmeyecek.

Bilmek önemlidir!

Vakum masajı, çok fazla fiziksel çaba gerektirmeyen "portakal kabuğu" ndan kurtulmanın etkili bir yoludur. Masaj, özel kutu veya aparat yardımı ile yapılır. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Selülit gelen kremler - "portakal kabuğu" ile zor mücadelede aktif yardımcıları" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.