Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Jeller ve kremler yardımıyla skar ve skarların etkili tedavisi

Makalenin tıp uzmanı

Plastik cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Yara izleri ve yara izleri, bir kadını güzel ve çekici yapan süs eşyaları değildir. Evet, ancak, ve erkeklerin yüzüne tüm izleri değil. Ancak, insan vücudunda solan iz bırakmayan sebep ne olursa olsun, her zaman yapılabilir, böylece daha az fark edilir veya hatta tamamen yok olurlar. Sadece bu problemi çözmek için ve zamanla krem ve yara izleri gelişti.

Gitti, cilt üzerindeki gözle görülür düzensizlikten uzaktayken, kıyafetlerin altında gizlenmiş veya geniş bir kozmetik tabakasıyla maskelenmiş zamanlardır, ki bu her zaman etkili olmamıştır. Modern dünyada hizmetlerimizde plastik cerrahi ve donanım kozmetolojisinin çeşitli yöntemleri vardır. Ve basit gizlemeden çok daha iyi sonuçlar veriyorlar.

Ancak bu prosedürlerin dezavantajları vardır. İlk olarak, yüksek maliyet nedeniyle, herkes için mevcut değildir. İkincisi, farklı yöntemlerin riskleri, kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır, bunlar her zaman hesaplanamaz. Ayrıca, oldukça uzun bir rehabilitasyon dönemi, kozmetoloji kliniklerinde bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Başka bir şey yara izlerinden ve yara izlerinden kremler. Belki de uygulamalarının sonuçları, ameliyat durumunda olduğu kadar hızlı ve fark edilebilir olmayacaktır, ancak hastanın görünümü ve sağlığı için hem maliyet hem de karşılaştırmalı güvenlikte kullanılabilirler.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

ATC sınıflandırması

D03AX Прочие препараты, способствующие нормальному рубцеванию

Yaralardan ve yara izlerinden bir krem gerektiğinde?

Diyelim ki, küçük deri lezyonları (kesikler, derin çizikler, delinmeler) ile bazı vakalarda, yara izlerinin ortaya çıkmasını önlemek daha sonra tedavi etmekten daha kolaydır. Bunu yapmak için, cilt üzerinde rejenerasyon (geri yükleme) etkisi olan özel antibakteriyel maddeler vardır. Bu şekilde, "Levomekol", daha ucuz analog "Levometil", "Netran", "Solkoseril" ve bilinen "Kurtarıcı" merhemleri taşımak mümkündür.

Bütün bu merhemler sağlık için güvenlidir. Kullanımları için kontrendikasyonlar, merhem bileşenlerine aşırı duyarlılık ile sınırlıdır. Aynı alerjik belirtiler (döküntü, kaşıntı, cildin yerel kızarıklık) şeklinde ilişkili ve yan etkileri vardır.

Farmakodinamik. Yara oluşumunun önlenmesi için merhemler, yaralanma bölgesinde deri üzerinde bir anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Ek olarak, ciltteki rejeneratif süreçleri aktif olarak uyarırlar, bu da pürülan işlemlere gerek kalmadan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunur ve dolayısıyla deride hasar izleri daha az görünür hale gelir ve sonunda tamamen yok olur.

Yara bile pürülan bir süreç geliştirirse, merhemler aktif kalır ve gerekli antibakteriyel etkiye sahiptir.

Farmakokinetik. Antibakteriyel merhemler, en derin dokulara kolayca nüfuz edebilecekleri ve bunları içeriden geri kazandıracak şekilde tasarlanır. Bu durumda, tablo kanda az miktarda aktif madde alır, kişinin sağlığına zarar veremez.

Yaraların görünümüne karşı profilaksi olarak kullanılan kremlerin kullanımı çok basittir. Sığ yaralarda, lezyon bölgesine hafifçe az miktarda merhem uygulanır. Gerekirse, yara gevşek bir şekilde kapatılabilir. Yara yeterince derin ve patolojik süreçler gelişirse, doku hasarı yerine steril bir peçete veya bandaj gevşek bir şekilde uygulanır. Her gün bandajları değiştirin. Yara uzayana kadar tedaviye devam edilir.

Bazı antibakteriyel merhemler oda sıcaklığında saklanabilirken, diğerleri (örneğin, Levomikol) daha düşük depolama sıcaklıkları gerektirir. İlacın bütün raf ömrü boyunca etkili kalması için , ilaç paketinde daima mevcut olan saklama koşullarını dikkate almak gerekir .

Ancak, tedavinin bu konuda etkisiz oldu ve yara özel bir krem izleri gelen yardım için çok büyük oldu, zaman içinde önleyici tedbirler almak mümkün değildi, yara izlerinin görünümünü mümkün değildir kaçının. Derideki düzensizliklerin ortaya çıkmasının nedenini etkilemeyecek, ancak düzensizliğin kendisi üzerinde onları daha az fark edilir kılacak.

Cilt üzerinde estetik olmayan izlerin ortaya çıkmasının nedenleri çeşitliliği ile ünlü olduğundan , krem ve yara izlerinden kremlerin kullanımı için endikasyonlar çok çeşitli olabilir:

  • Yara alanında oluşan kesik ve yanıklardan oluşan alışkanlık yaraları. Genellikle çevreleyen deriden hafiftirler ve zamanla kendiliğinden azalırlar.
  • Cildin ve dokuların altında ciddi mekanik yaralanmalar, operasyonlar, şiddetli veya yoğun yanıklar (örneğin, buhar, sıcak su veya kimyasallar) sonrasında izler. Deri üzerinde bu tür etkilerin izleri genellikle zaman içinde yaranın orijinal boyutundan daha büyük bir alanı işgal eder ve hatta cildin yüzeyinin üzerinde yükselir.
  • Bir çocuk taşırken cildin kuvvetli bir şekilde gerginleşmesinin sonucu olarak, kadınlarda cilt üzerinde "streç işaretleri" denir. Keskin bir kilo kaybından sonra aynı işaretler kalabilir.
  • Akne ve akne sonrası bulaşan suçiçeği izleri, izleri.
  • Kıkırdaklı doku (ankiloz) alanında güçlü bağ dokusunun proliferasyonu nedeniyle eklem hareketliliğinin azalması.
  • Eklemlerin (kontraktürlerin) normal çalışmasını engelleyen kas ve tendonlardaki skarları sıkın.

Bazen yara izlerinden ve yara izlerinden gelen kremler, postoperatif dönemde koruyucu hekim tarafından önleyici bir tedbir olarak atanabilir. Bu tür önlemler, görünür cerrahi müdahale izlerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

Kremler yara izlerinden ve yara izlerinden nasıl çalışır?

Yaralardan farklı kremler ve merhemler, insan vücudunun deri ve deri altı tabakaları üzerinde farklı etkilere sahip olabilir. Farmakodinamik ve farmakokinetik bu fonların hala taze üzerinde sahip ya da zaten yara iyileşti İlacın bileşiminde aktif maddeler ve darbe bağlıdır.

Bazı kremler, skarlaşmayı önlemek ve antibakteriyel ve rejeneratif bir etkiye sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Yarada irin ve patolojik süreçlerin ortaya çıkmasını önlerim, yaranın boyutunu arttırır, iltihabı ve ağrıyı azaltır.

Diğerleri yaralanma yerlerinde cildin yara izi (iyileşmesi) erken aşamalarında etkilidir. Antiinflamatuar ve rejeneratif bir etkiye sahiptirler. Bu tür kremlerin aktif maddeleri, dokularda mikro sirkülasyonun restorasyonuna katkıda bulunur, elastin ve kollajen üretimini uyarır, bağ dokusunun büyümesini önler, cildin su dengesini yeniden sağlar.

Diğerleri ise cilt ve dokulardaki eski travma sonrası oluşumlarla ilişkili olarak aktiftir. Eylemlerinin mekanizması daha da karmaşıktır.

Bununla birlikte, harici kullanım için tasarlanmış tüm yaralar sağlık için güvenlidir. Çeşitli cilt ve cilt altı doku katmanlarına kolayca nüfuz ederler, ancak kan, insan sağlığı için tehlikeli sonuçlara yol açabilecek konsantrasyonu biriktirmez.

Diğer ilaçlar gibi, yara izlerinden ve skarlardan gelen kremlerin kontrendikasyonları da kullanılabilir. Çoğu zaman bu, ilaca karşı hipersensitivite reaksiyonlarının ortaya çıkmasına bir yatkınlıktır. Çeşitli alerjik belirtiler şeklinde kendini gösteren kremlerdeki yan etkilerin ortaya çıkmasıyla ilişkilidir. Bu gibi durumlarda, kremin uygulanma yeri kırmızılaşıp şişebilir, kaşıntıya başlayabilir, döküntü veya küçük kabarcıklarla kaplanabilir. Böylesi bir organizma reaksiyonu ile kremin kullanılmasının durdurulması, merhem ile başka bir terkip ile değiştirilmesi gerekir.

Yara oluşumunun önlenmesi için kremler, yaralardan kurtulmak için kremler hakkında söylenemeyen, iltihaplı ve pürülan süreçlerle açık yaralarda kullanılabilir. Bu kremler deriye ülserlerle, doku ölümünün ilerleyici süreçlerinde, açık ve taze yaralarda, skar bölgesindeki tümörlerde uygulanmamalıdır. Gözlerde ve mukoza zarlarında ciltte yara izlerinden krem kullanılması kabul edilemez.

Ile ilgili olarak aşırı doz kremler izleri, kolayca yani kendi amacı için krem kullanarak önlenebilir, dıştan uygulayın ve içe doğru değil. Tek bir aktif maddede aynı anda birkaç ilaç kullanmayın. Preparatlardaki aktif maddeler farklı ise, kullanılan kremlerin diğer ilaçlarla yaralara karşı ilaç etkileşimini hesaba katmak gerekir. Bu tür bilgiler talimatlarda bulunabilir veya bir doktordan edinilebilir.

Uzmanların muğlak görüşü hamilelik sırasında yara izlerinin kullanımıdır. Bir yandan, hamile bir kadın da dahil olmak üzere her genç kadın, vücudunun ve cildinin güzelliğini önemser. Sadece hamilelik sırasında ve emzirme sırasında, karın, kalça ve göğüste yüksek bir gerginlik olasılığı vardır. Buna göre, genç anneler böyle bir şüpheli süsden kurtulmanın bir yolunu arıyorlar.

Öte yandan, birçok kremin aktif maddeleri, küçük miktarlarda da olsa, kan dolaşımına girebilir ve bebeğe kan veya süt yoluyla akabilir. Ve yetişkin bir vücut için zararsız olan, bebeğin olgunlaşmamış vücuduna tamir edilemez zarar verebilir. Genellikle ilaca ilişkin talimatlarda, bebeğin veya emzirmenin beklendiği dönemde ilacın kullanımı hakkında ayrı bir paragraf ya da bir gösterge vardır. Eğer böyle bir talimat yoksa, uzman doktor ile böyle hassas bir dönemde kullanma olasılığına danışmak daha iyidir.

Kemisten kremlerin izleri ve yara izleri

Cilt kusurlarının düzeltilmesi bir çeşit tıbbi işlem olduğundan, farmasötik bilimi bu problemden uzak kalmamıştır ve yara izlerini ve yara izlerini tedavi etmek için kullanılan bir dizi krem geliştirmiştir. Bu tür ürünler genellikle eczanelerin raflarında (çevrimiçi eczanelerin sayfaları) görülebilir ve verimlilik ve güvenlik konusunda şüphelere neden olmaz.

" Kontraktubeks " - mevcut kökenleri ve çeşitli kökenlerden gelen yaraları tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış bir ilaçtır. 3 aktif maddeye dayalı kombine preparatlar kategorisine girer. 20 ve 50 ml'lik alüminyum tüplere yerleştirilmiş bir jel formunda üretilmiştir.

Farmakodinamik. Aktif maddelerin özellikleri sayesinde, ilaç skar oluşumu alanında kan pıhtıları çözme yeteneğine sahiptir. İlacın bileşimindeki soğan ekstraktının varlığı, kremin kayda değer bir anti-enflamatuar etkisine neden olur ve içinde bulunan heparin, yeni kan pıhtılarının oluşumunu engeller. Bu maddelerin deriye nüfuz etmesi, rumenin kornifiye yoğun tabakasını yumuşatan ve içindeki zararlı mikroorganizmaları öldürerek iltihabı önleyen allantoin tarafından teşvik edilir.

Farmakokinetik. İlacın dışarıdan uygulanmasıyla, aktif maddelerin dermisin bağ dokusuna derin nüfuz etmesine rağmen, kan dolaşımına girmezler. Bu, Kontraktubeks kreminin çocukların, hamile kadınların ve emziren annelerin tedavisi için güvenli olmasını sağlar.

Kullanılacak başka bir kontrendikasyon yoktur , ilacın bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü dışında, hazırlık yoktur. Genellikle güvenlidir ve çok nadiren ilaca devam edilmediği takdirde ortadan kaybolan küçük alerjik reaksiyonlara neden olur.

Kremin "Kontraktubeks" skarlarından uygulama yöntemi ve dozu, skar veya skar büyüklüğüne bağlıdır. 25 mm 2'lik bir skar yüzeyi için 5 mm jel tasarlanmıştır . Krem hafif masaj hareketleri ile skar yüzeyine uygulanır. Bu günde 2-3 kez önerilir.

Tedavinin seyri, skar dokusunun tanı ve yaşına bağlı olacaktır. Yara taze ise, istenen sonucu elde etmek için 1 aylık uygulama yeterlidir. Daha yaşlı izler altı aya kadar sürebilen daha uzun tedavi gerektirir. Kontraktürlerle tedavi 1 yıla kadar sürebilir.

Krem "Kontraktubeks" yumuşatma ve yumuşatma özellikleri nedeniyle su çiçeği sonrası yara izlerinden de etkilidir. Bu durumun tedavisinin gerçekleri 3 aya kadar sürebilir.

Jel ayrıca önleyici amaçlar için de kullanılabilir, ancak bu durumda yaranın tam olarak sıkı bir şekilde sıkıştırılmış olması ve yara içindeki bağ dokusunun yeterince sızdırmaz hale getirilmesi gerekir.

Beklenen etkiyi elde etmek için krem , oda sıcaklığında bir odada saklanması şartıyla 4 yıllık bir raf ömrü içerisinde kullanılmalıdır .

"Zeraderm Ultra", yüzünde güvenle uygulanabilen ve çocuklarda postoperatif ve travmatik yaraların tedavisi için oldukça güvenli ve etkili bir başka yara izi kremidir. Aynı zamanda suçiçeği ve akne izlerine karşı da etkilidir.

İlaç ayrıca bir jel formunda da üretilir, ancak etkisi önceki preparatınkinden belirgin ölçüde farklıdır.

Farmakodinamik. Deri kurutulması, kendi yüzeyi üzerinde jel formları yara yeri cilt nem kaybını önlemek, yaralanma yara karşı koruma neredeyse fark göz silikon film, ve bu da, yara dokusu ve yumuşatma azaltır. Krem ayrıca Q10 gençlik koenzim, A ve E vitaminleri, bir UV filtresi ile sağlanır. İlacın bu türden zengin bir bileşimi, yara izi bölgesinde ve belirgin bir gençleşme sırasında cildin tam olarak restorasyonunu sağlar.

İlaç, yukarıda belirtilenler dışında , kullanım ve yan etkilere karşı herhangi bir özel kontraendikasyona sahip değildir . Doz aşımı vakası ve olumsuz ilaç etkileşimleri yoktu . Dekoratif kozmetik kullanımını engellemediği için yüzdeki yara izleriyle savaşmanın en iyi yolu olduğu düşünülmektedir. Tek nüans: Kozmetik ürünleri jel altında değil, altına uygulamanız gerekir.

Jel yetişkinler ve çocuklar tarafından iyi tolere edilir. Bir koku eksikliği ilacın bir başka artıdır.

Uygulama yöntemi. Jel, temizlenmiş yüzeye ince bir tabaka ile yüzeye basıp yayılan hafif hareketlerle uygulanmalıdır. Ürün kuruyana kadar, fazlalık krem, uygulama yerini temizlemek için temiz bir bezle temizlenmelidir. Bunu günde 2 defa yapmalısın. Tedavi süresi birçok faktöre bağlı olacaktır, ancak genellikle beklenen sonuç 2 haftadan 6 aya kadardır.

Kremi oda sıcaklığında saklayın, ancak nemden ve doğrudan güneş ışınlarından korunmalıdır.

Dermatix jeli , Zeraderm Ultra'ya benzer bir şekilde, aynı zamanda yara yerinde koruyucu bir film oluşturur. Hem taze yaraların tedavisi hem de önleyici amaçlar için, örneğin hamilelik sırasında ciltte çatlak izlerinin görülmesini önlemek için kullanılır. İlaç hakkında oldukça iyi yorumlar, eski yara izlerinden kurtulmak için bu kremi kullanan insanlardan bulunabilir.

Silikon filmin cilt üzerinde bir sera etkisi yaratacağını düşünmeyin. Cildin katmanlarında nemi tutar, oksijeni atlar ve cildin nefes almasını sağlar. Film, cildin elastikiyetini arttırır ve rumenin boyut ve renk doygunluğunu (pigmentasyonu) azaltmak için gerekli koşulları yaratır. Buna ek olarak, cilt yenileme için rahat koşullar yaratır ve yara iyileşmesi semptomlarını azaltır (daralma, kaşıntı).

Önceki ilaç gibi, Dermatix günde iki kez kullanılması tavsiye edilir. En iyi seçenek sabah ve akşam. Temiz ve kuru bir cilt üzerinde ince bir jel tabakası uyguladıktan sonra, tamamen kuruyana kadar beklemeniz gerekir. Bu 5 dakikadan sonra olmazsa, fazla jeli çıkarmanız, filmin yapışmasını engelleyerek, yumuşak bir bezle ciltten kurtulmanız gerekir.

Jel kullanımı kontrendikasyonlar ilaca alerjik reaksiyonlarla sınırlıdır. Buna göre, yan etkiler oldukça nadirdir. Bu, uygulama yerinde cilt pigmentasyonunda bir artış, hafif bir kaşıntı veya ağrı olabilir. Jeli, tıbbi kremler ve merhemler dahil diğer cilt bakım ürünlerine uygulamayın.

Dermatix yüz bölgesinde kullanılabilir. Çocuğun organizması için tehlike oluşturabilecek hiçbir bilgi yoktur, çünkü etkisi cilt katmanlarıyla sınırlıdır ve jelin özü kanın içine girmez.

Silikon ve glukokortikosteroid içeren sıvı krem jeli "Scarguard", klasik eczanelerde geleneksel olanlardan ziyade bulunabilir. Ayrıca, ucuz ilaçlardan uzak, yukarıdakilerin hepsinin en pahalısıdır. Bu, aktif maddelerin bileşiminde hiç benzer olmayan benzersiz bir ilaçtır.

Sıvı jel üreticileri, yavrularının yeni ve yeni cilt travması belirtileri ile başedebildiğini ve yeni yara izi oluşumunu önlediğini iddia etmektedir. Yüksek fiyatlara rağmen ilacın popülerliğinin arttığını düşünürsek, üreticiler aldatmazlar.

Yaralardan ve yara izlerinden gelen bu krem ilk önce plastik cerrahlar tarafından beğenildi ve daha sonra yaygınlaştı. Bu kelimenin tam anlamıyla bir krem değildir, daha çok bir jel jeli gibidir, bu jel ile cildin uygulandığı bir fırça kapağı ile bir cam şişede satışa devam eder.

Farmakodinamik. Ciltte koruyucu bir film oluşturan silikon, doku nemlendirmesini ve aktif maddelerin daha derin nüfuz etmesini sağlar. Glukokortikosteroid hidrokortizon, anti-inflamatuar etkisi ile bilinir, bununla birlikte bağ dokusunun proliferasyonunu önler. Ayrıca, iyileşmiş doku, kaşıntı bölgesindeki tahriş, ödem belirtilerini de ortadan kaldırır. E vitamininin ilacın bileşimine dahil edilmesi, cildin elastikiyetini arttırarak hücrelerin gençleşmesini hızlandırır. Skarın yüzeyi önemli ölçüde yumuşar ve rengi daha az doygun hale gelir.

Jelin günlük iki kat uygulaması önerilir. Skarın "rekonstrüksiyonu" işlemi 1 ila 6 ay arasında sürebilir.

Kontrendikasyonlar. Endokrin bozukluklar şeklinde yan etki olasılığı nedeniyle 12 yaşın altındaki çocukları tedavi etmek için jeli kullanmanız tavsiye edilmez. Hamilelik sırasında bu tür kremlerin skarlardan kullanımı istenmeyen bir durumdur. Sıvı jeli, açık yaralarda, derideki enflamatuar ve onkolojik süreçlerde ve ilacın bileşenlerine karşı aşırı duyarlılıkta kullanamazsınız.

Büyük bir popülaritesi ve birçok olumlu yorumu, bir "komik" kedinin adı "Kelo-cote" olan bir silikon jeli daha kazandı . Etkisi ilaç "Dermatics" ile benzer ve fiyat oldukça yüksektir. Bununla birlikte, taze ve eski yaralardan gelen bu etkili krem, çevrimiçi eczanelerin satışlarının derecelendirilmesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Preparatın temeli polisiloksan ve silikon dioksittir. İkincisi yara tedavisi için en etkili yerel ilaç olarak kabul edilir. Cildi sıkılaştıran bir film oluşturan ve cildin su dengesini koruyan silikon, cildi yumuşatır, estetik çıkıntılar ve ezikler giderir. Kırbaç, cilt altındaki bağ dokusunun kontrolsüz bir şekilde büyümesine izin vermeyen kolajen üretiminin optimize edilmesine yardımcı olan bir mikro iklim yaratır.

Uygulama yöntemi. İstenilen etkiyi elde etmek için, kremin günde 1 kez uygulanması yeterlidir. Bu durumda, vücudun açık kısımları tek bir uygulama gerektirir, ancak giyim ile sık sık temas halinde olan yerlerde, iki kez yağlanması ve tamamen kuruyana kadar (5 dakika) giysilerle örtülmemesi önerilir.

Yaralardan gelen krem "Kelo-cote", mukoza zarları ve gözleri alanında, taze yaralarda ve ciltte tahriş reaksiyonlarının varlığında kullanılmaz. Hamilelik ve emzirme , kremin kullanımı için kontrendikasyon değildir , ancak yine de bu kremin, hamilelik sırasında ve bir anne ile emzirme sırasında yara izlerine karşı güvenliğini tartışmak önemlidir.

" Kelofibraza ", üre ve heparin sodyum bazlı skar ve skarlara karşı oldukça etkili bir kremdir. Avantajları: İyi sonuçlar, kontrendikasyonlar, kremin izi olmadan iyi nemlendirilmiş cilt, maliyet etkinliği.

Farmakodinamik. Üre skar dokusu üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Bu sadece skar dokusunun yüzeyini mükemmel bir şekilde nemlendirir ve yumuşatır, aynı zamanda elastik yapar, daha az fark edilir. Heparin, skar dokusunda metabolizmayı ve dolaşımını artırır. Bu sayede, skar bölgesinde sıkılaşma hissi ortadan kaldırılır, cildin yüzeyi kabarmadan ve conta olmadan pürüzsüz ve pürüzsüz hale gelir. Kafur analjezik ve anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir, cildin hücresel beslenmesini geliştirir.

Krem "Kelofibraza" gerilmelere karşı mükemmel bir koruyucu olarak kabul edilir. Hamilelik sırasında kullanılabilir. Kullanım için krem ve yaşa bağlı kontrendikasyon yoktur. Aynı zamanda cilt üzerindeki cilt izleri ve yoğun atrofik skarlar üzerindeki etkinliği de zaten yetersizdir.

Uygulama yöntemi. Bu kremin kullanımından iyi bir etki elde etmek için günde 2 ila 4 kez, rumen alanın masajı ile birlikte uygulanması önerilir. Böyle bir etki, yara dokusunun daha hızlı bir şekilde yumuşatılmasını teşvik edecektir. Daha çok yaşın izleri vardır, daha sık ve daha aktif bir şekilde onların masaj ve krem uygulamalarını yapmak gereklidir. Zor durumlarda, rumen bölgesine gece kompresleri şeklinde bir krem uygulamak mümkündür.

"Enzim" - Kompozisyon kreminde alışılmadık bir durum olan, aktif maddesi, deniz yaşamının sindirim organlarından çıkarılan 9 kollajenaz kompleksidir. Skar bölgesindeki fazla kollajeni yok edebilen, skar dokusunun büyümesini önleyen, yara izi boyutunu azaltan ve daha az fark edilir kılan toksik olmayan bir enzim preparattır. Ayrıca, yara izleri bölgesinde ağrı ve rahatsızlık hissini de hafifletir.

Krem mükemmel bir koruyucu madde olarak kabul edilir, fakat aynı zamanda ciltte zaten oluşan yara izi durumunda da etkilidir. Yara iyileşmesinden 3-4 hafta sonra uygulayabilirsiniz. Bir çözelti şeklinde, "Fermenkol" elektroforez işlemlerinde kullanılır ve krem sadece cila civarında cilde uygulanabilir. Bunu her gün 1.5-2 hafta boyunca yapmanız gerekiyor.

"Clear" - geniş bir uygulama alanına sahip yaralardan ve yara izlerinden elde edilen doğal bir bitkisel krem. Sevecen özellikleri ve ilacın güvenliği sayesinde başarıyla kuru cilt nemlendirici, hem hamilelikte Çatlakların kurtulmak için (2. Trimesterde başlayarak), gözler, cilt gençleştirme yaşlanma altında mor halkalar ve torbalar ortadan yaşlılık lekeleri hafifletmek için kullanılır. Krem ayrıca sivilce için etkili bir ilaçtır.

Ayurveda tıbbının bir preparasidir, bu nedenle kendine özgü bir bileşime sahiptir. Bunun temeli çimlerden alınmıştır. Kremde bireysel bitkilere aşırı duyarlılık şeklinde talimatta tarif edilen kullanımı için kontrendikasyonları nedeniyle ilacın bileşimi ile . Krem, çocuklar için bir çare olarak kullanılmasına izin verilir.

Anti-kramplama kremler için ilacın uygulama yöntemi yaygındır. Günde günde iki kez kremi temizlemek için krem uygulaması ile, tedavi 1-1.5 ay sürebilir.

Diğer yara izleri

Sadece çok bu oldu izleri etkili krem eczanelerde değil, aynı zamanda dükkanlarda ve hatta güzellik salonlarında sadece satın alınabilir.

Skar ve yara izleri "Malt" dan krem - belirli bir terapötik etkisi ile kozmetik krem. Hazırlık sadece doğal bileşenleri içerir: vitaminler, bitkisel özler ve yağlar, salisilik asit, kükürt, glukosamin, bu nedenle insan sağlığı ve refahı için tamamen güvenlidir. Istisna, kremin bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük durumudur.

Kremin etkisi, hücre içi metabolizmanın aktivasyonuna ve skar bölgesindeki koagülasyon sürecinin düzenlenmesine dayanmaktadır. Kremin cilt içine derinlemesine nüfuz etmesi ve terapötik etkiler için deri altı tabakaları özel bir mikrokapsülasyon teknolojisinden kaynaklanmaktadır.

İstenilen etki elde edilinceye kadar günde 2 veya 3 kez uygulanabilir. Bu krem sadece yara izlerinin daha az fark edilir ve ifade edilmesine yardımcı olur, ayrıca sivilce, akne ve suçiçeği gibi diğer cilt düzensizliklerini de ortadan kaldırır.

Sıra dışı bir okul adı olan " Eraser " olan krem , Ayurveda tıbbının başka bir ürünüdür. Yaraların ve streç izlerinin önlenmesi ve tedavisi, faaliyetinin yönlerinden sadece bir tanesidir. Aslında bu, Hindistan'dan ve Doğu ülkelerinden çok sayıda öz ve bitkisel yağ sağlayan birçok yararlı etkiye sahip harika bir cilt bakım kremidir. Ayrıca, kompozisyonun tüm zenginliği ve olumlu geri bildirim kütlesi ile kremin fiyatı sadece müşterileri memnun edebilecek kadar dikkat çekicidir. Bu yara izleri için en ucuz ilaçlardan biridir.

Yani, krem nemlendirici, yumuşatıcı, tonlama, anti-enflamatuar, bakterisidal, gençleştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca cildi çevresel ve hava şartlarının olumsuz etkilerinden koruyan ağartma, antifungal ve koruyucu bileşenler içerir. Krem, kaşıntıyı ve şişmeyi etkili bir şekilde giderir, ciltte metabolik süreçleri düzenler. Deri altı yağ üretimi, yara dokusu üzerindeki olumlu dönüştürücü ve yatıştırıcı etkisinden sorumlu hücre rejenerasyonu (geri kazanım) süreçlerini uyarır.

Krem bitki bileşenleri bakımından zengin olduğundan, kullanımının kontrendikasyonları, bağışıklık sisteminin tepkisi ile ilişkilidir ve kremin tek tek bileşenlerine karşı alerjik reaksiyonlar olarak ortaya çıkar.

Genel olarak, krem güvenlidir ve çocuklarda ve ergenlerde ve ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde kadınlarda cilt kusurlarından kurtulmak için terapötik ve profilaktik bir ajan olarak kullanılmasına izin verilir. Bununla birlikte, bu gibi durumlarda, her zaman uzman bir doktordan ek tavsiye alınması gerekmektedir.

Alerji testi tek başına küçük bir miktar krem uygulamak ve reaksiyonu 1-2 gün izleyerek kendi başına yapılabilir. Tedavide küçük bir gecikme zarar vermeyecek, ancak hoş olmayan sonuçlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Ayurveda ilaçları, anti-tifo tedavisinde oldukça popülerdir. Bu, Boro Karel Loren krem tarafından onaylandı . Başlangıçta, akne ve akne karşı bir anti-inflamatuar, kurutma ve bakterisit olarak konumlandırıldı. Krem sadece akne ile etkili bir şekilde savaşmaz, aynı zamanda görünümünü de önler.

Kremin bu özellikleri, özellikle post-operatif olmak üzere taze yaraların iyileşmesinde yararlı olmuştur. Bu durumda, etkisi hem taze yaralar (hatta pıhtılaşma), kesikler, yanıklar ve ısırıklar hem de iyileşmiş doku ile ilgilidir. Krem etkili bir şekilde şişlik ve iltihapları giderir, yaraları iyileştirir, anestezi uygular, yaraları iyileştirir, yara iyileşme yerinde cilt yenilenmesini ve skar bölgesinde pigmentasyonun açılmasını sağlar.

Krema o kadar zararsızdır ki, bebekler için yumuşatıcı ve yatıştırıcı bir cilt olarak ve aynı zamanda tıraştan sonra bir anti-enflamatuar ürün olarak kullanılması tavsiye edilir.

"Nuobisong" - doğal bileşenlere dayanarak yara izlerinden ve yara izlerinden gelen Çin kreması, bir kez daha "Çinli" kelimesinin "kötü" anlamına gelmediğini, tabii ki ucuz bir sahtekarlık olmadığı sürece onaylar. Buna ek olarak, kremin teknolojisi Çin değil, İsviçre'dir. Bu arada, orijinal Çin ürünleri tüm dünyada doğal, çoğunlukla bitkisel bileşenlerin kalitesi ve kullanımı için takdir edilmektedir.

Bu, kuruluk, gevşeklik, akne, tahriş ve cilt soyulması, yaşlılık lekeleri, yara izleri ve izleri gibi çeşitli deri kusurları ile mücadele etmektedirler, önemli bir terapötik etkiye neden olmadan aynı bakım kremi, geniş spektrumlu bir.

Bu skarlar ve yara izleri için özel bir tedavi kremi olmadığından, etkinliği doğrudan skar yaşına bağlıdır. Küçük taze yara izleriyle ilgili olarak, kremin yeterli etkinliği vardır, bu da onları neredeyse görünmez kılar, ancak yaşlı ve büyük yara izlerinin bu ilaç ile düzeltilmesi daha zordur.

Kremayı günde 2 ila 4 kez kullanırsanız, gözle görülebilir bir terapötik ve kozmetik etki elde edilir. Hızlı ve iyi bir sonuç elde etmek için, kremin uygulandığı bölgeyi, yara bölgesinde cilt masajı ile birleştirin. Kurutulduktan sonra krem cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur, bu da cildin soğuk ve rüzgarlı havalarda korunmasını sağlar.

Krem, doğal maddelerin bir bileşimi olduğu için, kullanımda neredeyse hiçbir kontrendikasyon yoktur . İlaca karşı alerjik reaksiyonlar oldukça nadirdir. Krem iyi bir bakteri öldürücü ve kurutma etkisine sahiptir, bu nedenle küçük yaralar ve kesikler için bile koruyucu bir madde olarak uygulanabilir.

Yüksek verim, yüksek dereceli cilt bakımı, maliyet tasarrufu sağlayan harcama, düşük fiyat ve hoş bir koku, neden Nuobisong yaralarından Çin kremini denemenizin nedenleridir.

Tayland'da üretilen Krem "Pasjel Precious Skin", üreticinin bilgilerine göre kolajen, vitaminler ve diğer doğal içerikler (yağlardan, tohumlardan ekstraktlar, bitki özleri) içerir. Cilt üzerindeki çatlakların önlenmesi ve tedavisi için, diğer skar ve skar türleriyle etkili bir şekilde mücadele eden eşsiz bir araç olarak konumlandırılmıştır. Yine de, ilaca herhangi bir ilgili sertifika veya gerçek cevap bulamadık. Bu nedenle, bu kremin kullanımının olasılığı ve yararı konusunda uzmanlara danışmak daha iyidir. Ve daha da fazlası, eğer çatlaklar bir çocuğun yatağıyla ortaya çıkarsa.

Ucuz, ancak etkili yerli ürünlerin yandaşları, 911 serisinden gelen krem ve yara izlerinden - "Balm 911 No Scars" dan kremlere dikkat etmekte fayda var. Bu aynı zamanda bitkisel hammaddelere dayalı çok etkili bir doğal preparattır. Tek dezavantajı, süt devedikeni varlığı nedeniyle hamilelik sırasında kullanılamamasıdır.

Protivorubtsovyh kremler konuşan durdurmak ve bu doğrultuda başka popüler aracı olarak - Yağ «Bio-Oil» çok karışık eleştiriler rağmen, bu cilt kusurların düzeltilmesi için en iyi araçlardan biri olarak kabul edilir, İsveç firması Cederroth tarafından.

Bileşiminde, yara iyileşmesi, yanma önleyici, anti-enflamatuar, yatıştırıcı ve yenilenen özellikleri olan cilt, mineral ve bitkisel yağlar için gerekli vitaminleri bulabilirsiniz.

Yağ "Bio-Oil", çatlaklardan tamamen iyileşebilir ve skarların görünümünü önemli ölçüde düzeltebilir. Ek olarak ürün cildi yumuşatır, nemlendirir ve canlandırır, cilt tonunu yumuşatır, aşırı pigmentasyonu giderir.

Yağ, taze yaraları ve zaten sertleşmiş olanları etkili bir şekilde etkiler. Gebe kadınlarda (4 aydan itibaren) ve ağırlıkta keskin bir değişimden sonra çatlakların önlenmesi ve tedavisi için etkilidir.

Yağ "Bio-Oil", yara ve yara izlerinden herhangi bir krem gibi, uzun bir uygulama gerektirir. Yağı kullanmanın sonucu, 4 aylık günlük kullanımda (günde 2 kez kullanıldığında) gelir. Bu gerçek, yüksek fiyatla birleştirildiğinde, olumsuz geri bildirimlerin çoğunun sebebi de budur. Bununla birlikte, güzellik fedakarlık gerektirir, bu yüzden araçların popülaritesi, her şeye rağmen, etkinliğinin bir göstergesi olmaya devam etmektedir.

Bilmek önemlidir!

Keloid skarlarının klinik varyantlarının çeşitliliği, probleme yaklaşma ve çeşitli tedavi rejimleri yaratmanın çeşitli yollarını geliştirme ihtiyacına yol açar. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Средства, применяемые для рассасывания рубцовой ткани

Ilaç etkisi

Келлоидолитические (противорубцовые) препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Jeller ve kremler yardımıyla skar ve skarların etkili tedavisi" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.