You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kadınlar 40 yaşından sonra doğum yapmalı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Almanya ve İngiltere'den demografi uzmanları, 40 yaşından sonra kadınların daha genç kızlara göre daha sağlıklı çocuklara sahip olduklarını söyledi. Bilinen bilimsel dergilerin birinde yayınlanan araştırma uzmanlarının sonuçları ve çalışmanın özeti Toplumun web sitesinde yayınlandı. Max Planck (Almanya).

Araştırma sırasında, bilim adamları daha olgun anneler tarafından dünyaya gelen çocukların daha sağlıklı ve daha iyi eğitimli olduklarını fark ettiler. Bilim adamlarına göre, kadınların daha zengin yaşam deneyimi, finansal durumları, çocuğa en iyi geleceği sağlamak için izin verir. Fakat burada Alman uzmanların çizdiği sonuçların Batı toplumu için daha uygun olduğunu belirtmek gerekir. Şimdi bu alanda yapılan bazı çalışmalar geç doğumun hem anne hem de bebek için artmış risk ile ilişkili olduğunu göstermiştir. 40 yaşından sonra anne babadan doğan çocukların Alzheimer hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon hastası olma olasılığı daha yüksektir. Ancak, demograflara göre, tüm bu riskler, modern tıp alanındaki başarıların ve Batı üniversitelerindeki yüksek eğitim kalitesinin zemini karşısında dikkate alınamaz.

Bazı raporlara göre, her 10 yılda bir ortalama olarak sağlık hizmetlerinde ortalama bir sıçrama yaşanmakta, bu da insanların yaşam kalitesini iyileştirmeyi mümkün kılmaktadır. Bir kez daha, bu ifadelerin Batı ülkeleri için tipik olduğu ve 40 yıl sonra bir çocuğa sahip olmaya karar verildiği göz önünde bulundurulduğunda tekrarlanmaya değer.

Bilim adamları 20 yıl (1970 yılında), çocuğunuz yüksek kaliteli sağlık hizmeti ve eğitim vermek mümkün olacaktır ilaç olarak ve de (1990 yılında) 40 yaşında anne oldu bir kadının 1950 doğumlu şekilde düşüncelerini, gidişatını açıkladı ve henüz 90'lardaki eğitim 70'lerin seviyesinden önemli ölçüde farklıdır.

Bilim adamları, yaptıkları araştırmada, son yüzyılın 60'ından 91'inci yılına kadar yaklaşık 2 milyon insanın verilerini analiz ettiler. Çocukların zihinsel yetenekleri ile ebeveynlerin fiziksel ve biyolojik verileri (boy, kilo, yaş) arasındaki olası bağlantıyı belirlemek için tüm bilgiler toplanmıştır. Sonuç olarak, "ebevyn ebeveynlerinin" çocuklarının yüksek öğrenim kurumlarına girme ve anne babaları daha küçük olan çocuklara göre daha iyi öğrenmeleri daha olası bulunmuştur. Bilim adamları ayrıca, özellikle bu eğilimin, 10 yıl veya daha fazla bir farkla doğmuş olan erkek ve kız kardeşlerin örneğinde görüldüğünü belirtmiştir.

Başka bir çalışmanın sonuçlarına inanıyorsanız, 30 yaşına kadar doğum yapmayan kadınların meme kanseri geliştirme olasılığı daha yüksektir . Araştırmacılara göre, 20 ila 30 yaş arası kadınlar meme kanserinin provokatör olduğu düşünülen kadın seks hormonundan güçlü bir şekilde etkilenmektedir. Hamilelik sırasında, bu hormonun seviyesi, kadın vücudunda, onkolojinin gelişmesine karşı bir savunma olan, önemli ölçüde azalmaktadır, bu nedenle bilim adamları, kadınların daha sonraki bir tarihte ilk çocuğun doğumunu ertelemelerini önermemektedir. Uzmanlara göre, son yıllarda, 30-34 yaş arası genç kadınlarda meme kanseri gittikçe artmaktadır. Bu durum, modern kadınların annelikle acele etmemesinden kaynaklanmaktadır.

Bilmek önemlidir!

Birçok obstetrik hastanede partner doğum Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.