You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

İnsan vücudu Wi-Fi sinyallerine cevap veriyor

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Illinois Üniversitesi'nde, bir bilim adamları ekibi olağandışı bir keşif yaptı - çalışmalar insan vücudunun organlarının ve dokularının Wi-Fi sinyallerine cevap verebileceğini gösterdi.

Bilim adamları yeni çalışmalarında kablosuz sinyallerin bir canlı organizmanın (insan ve hayvan) dokularını bir şekilde etkileyip etkilemediğini bulmaya çalıştı ve deneylerin sonuçları bilim insanlarını şaşırttı - dokular oldukça güçlü kablosuz sinyaller iletebiliyorlardı.

Andrew Seager ve meslektaşları, uzmanların Netflix'ten (özel bir web sitesinde internette film ve dizi yayınlarını izleme olanağı sağlayan bir Amerikan şirketi) akış videosunu izleyebilecekleri domuz eti ve sığır karaciğeri parçaları kullandılar. Andrew Signer'ın ekibi et parçalarıyla kablosuz sinyalleri iletmek ve akıcı videoyu izlemek için uygun olan oldukça güçlü olanları (internete yüklendi) deneysel olarak kanıtladı. Araştırmacılar, bilim adamlarına göre, insan vücuduna implante edilir tarih ve hangi tıbbi protezlerin şekilde ilişkilendirilen engelleri aşmak için yeterlidir 30 Mbps, et up parçaları aracılığıyla çalışma oranı bilgi almak başardık. Signer, keşiflerinin insan vücuduna sokulan tıbbi cihazları kontrol etmek için yollar geliştirmeye yardımcı olacağını belirtti.

Araştırmacılar, dokuların ve insan organlarının, radyo frekansında çalışan tıbbi uygulama cihazlarının yerini alacak olan kablosuz sinyallere de tepki gösterdiklerini, bunun ana amacının vücutta implante edilen tıbbi cihazları kontrol etmek olduğunu açıkladı. Günümüzde insan vücudundaki cihazların kontrolü ultrasonik sinyallerin yardımıyla gerçekleşmekte, Signner ekibinin açılışı günümüzde ortaya çıkan birtakım sorunlardan kaçınacaktır. Her şeyden önce, doktorlar artık radyo sinyalini artıramazlar, çünkü yüksek frekanslar yerleşik cihazın yanında bulunan organları ve sistemleri olumsuz yönde etkilemektedir.

Et parçalarıyla yapılan çalışmalara ek olarak, Signer ekibi insan vücudunda kullanılmak üzere özel olarak uyarlanmış bir ultrason cihazının prototipini geliştirdi. Bir prototip geliştirirken, su altında kullanılan ultrasonik iletişim için cihazların kullanım prensibi kullanılmıştır.

Doktor Signer, yeni cihazın prensibini oldukça basit bir şekilde açıkladı: Bir insan, çok miktarda sıvı ile çevrelenmiş kemikler ve çeşitli dokulardan oluşan bir settir ve okyanusta ve insan vücudunun içindeki veri değişimi hemen hemen aynıdır.

Signer araştırma grubuna göre, keşifleri insan vücudunun içindeki tıbbi cihazların sinyallerini iletme ve alma işlemini daha az agresif hale getirecek, özellikle de bitişik dokuları ısıtmaktan kaçınacaktır. Buna ek olarak, Dr. Signer, kablosuz ağın insan vücudunda, birbirleriyle etkileşime girebilecek bir bütün implant ağının kullanılmasına izin vereceğini belirtti.


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.