You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Gündüz uyku hipertansiyonu kışkırtabilir

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Minnesota'da bir grup araştırmacı, gündüz uykusunun insan sağlığına zararlı olabileceğini söyledi. Bilim adamları faydaları ve dinlenme gününün gerekliliği konusunda söylediklerimizi Uzun bir süredir, ek olarak bir dizi çalışma bu doğruladı: gündüz uyku, beyin fonksiyonu, hafızayı geliştirir dikkat ve yeni bilgiler algılama yeteneği arttırır ve metabolizmayı normalleştirir. Uzmanlar, gündüz uykusunun özellikle zihinsel stresin artmasıyla ilişkili olan insanlar için yararlı olduğu konusunda anlaştılar. 

Ancak Minnesota eyaletinin en son uzmanları, ABD'nin tam tersini gösterdi ve bilim adamları günün ikinci yarısında uyuduğumuzın vücudumuza zarar verdiğinden eminler. Bilim adamlarına göre, gündüz dinlenmesi kan basıncını artırabilir ve bunun sonucunda hipertansiyon gelişebilir.

Araştırma, dünyanın en büyük özel tıp merkezlerinden biri olan Mayo Kliniği'nde gerçekleştirildi ve çalışmalarının sonuçları hipertansiyon konferansında açıklandı.

Raporlarında uzmanlar, çalışma sırasında, 100 binden fazla kişinin katıldığı 9 araştırma makalesinin toplandığını ve analiz edildiğini belirtti. Sonuç olarak, bilim adamları gündüz uyumayan gönüllülere, gündüz dinlenmeden yapanlar ile karşılaştırıldığında, hipertansiyondan yaklaşık% 20 daha fazla etkilenme olasılığının bulunduğunu keşfettiler. Ayrıca, uzmanlar gece uyuşukluğu (vardiyalı çalışan gönüllülerde) ile hipertansiyon gelişme riski arasındaki ilişkinin incelendiğini, ancak hiçbir ilişki bulunmadığını fark ettiler.

Hipertansiyon, milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir hastalıktır. Hastalık, özellikle de tedavi edilmezse, kalp krizi, felç, böbrek yetmezliğini tetikleyebilir. Günümüzde, bilim adamları yüksek tansiyon için oldukça geniş bir ilaç seçimine sahiptir, ancak istatistiksel verilere göre, her beşinci hipertansif hastalığın tedavisi zordur ve ilaç almanın arka planında hiçbir gelişme yoktur.

Bilim adamları sürekli olarak insanların yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan çeşitli çalışmalar yürütüyorlar, ancak çoğu zaman bazı keşifler başkalarıyla çelişiyor. Örneğin, birkaç ay önce, İngiliz uzmanlar gündüz uykusunun yaşamı uzatmaya ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olacağını söylediler. Çalışmalar sırasında bilim adamları, bir gün uykusundan tansiyonu normale döndürdüğünü buldular - 386 gönüllünün deneyde yer aldığı, basınç göstergelerini inceleyen özellikle bilim adamları yüksek tansiyonlu katılımcılarla ilgilendi. Anlaşıldığı gibi, bir gün uykusundan sonra, gün içinde uyuyan gruptan katılanların% 5'i normalleşti ve genel sağlık gelişti.

Ayrıca, bilim adamları, diğer çalışmaların daha önceki sonuçlarının, gündüz uykusunun, verimliliği ve dikkat konsantrasyonunu artırdığını, buna ek olarak, sinir gerginliğini hafiflettiğini ve vücuttaki endorfin düzeyini artırdığını doğruladı. İngilizler, 13-00 ila 15-00 arası uyumak için en iyisi olduğundan emin.  

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Bilmek önemlidir!

Gece apnesi, belirgin gündüz uyuşukluğunun eşlik ettiği sürekli güçlü horlama ve sık uyanmalarla birlikte 10 saniyeden fazla süren uykuda periyodik olarak meydana gelen bir solunum durmasıdır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.