You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Giderek daha fazla çocuk obezite çekiyor

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Amerikalı araştırmacılar, ülkedeki çocukluk obezitesinin son on yılların aktif olarak obezite ile mücadele etmesine rağmen endişe verici şekilde büyüdüğünü bildirdi. Uzmanlar Duke ekibi Klinik Enstitüsü sonucunda bilim adamları sonucuna varmışlardır, sağlık ve çocuk olmak üzere nüfusun beslenme verileri analiz olduğunu 3'ten fazla kat artarak 2013 den 2014 döneminde kilolu veya obez olan çocukların ve gençlerin yüzdesi .

Aynı zamanda, önceki raporlama dönemlerine ait veriler (2013 yılına kadar) sondan farklı değildi. Fakat bununla birlikte, bilim adamları 1999 yılına kadar aşırı kilolu çocukların sayısında artış olmadığını fark ettiler .

2012'den 2014'e kadar olan dönemde ikinci dereceden obezite% 6.3, üçüncü derece% 6.3 olarak kaydedilmiştir. Birkaç yıl önce, çocukların% 5,9'u 2. Derece obezite, üçüncü derece -% 2.1'inden, göstergelerde artış oldu.

Bazı raporlara göre, 4,5 milyondan fazla çocuk ve adolesan, şiddetli obezite formlarından muzdariptir, bu nedenle çocukları daha sağlıklı hale getirmek için çok çaba harcamalıdır.

Obezite, vücut kitle indeksi (VKİ) belirlendikten sonra, ağırlık ile boy (kilogramdan metreye) oranına göre belirlenir. VKİ'nin normunun altında olması halinde VKİ normunun 18.5 - 24.99 göstergesi olduğu düşünülürse, vücut ağırlığının fazla olmadığı, fazladan pound olduğu söylenir. 

Son yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri'nde obezite sorunu giderek akut hale gelmiştir. Çeşitli programların aktif olarak benimsenmesine rağmen, sağlıklı bir yaşam tarzı ve beslenme desteklenmekte, hekimler olumlu bir etki yapamamaktadır - aşırı kilolu kişilerin sayısı her yıl artmaktadır.

Hava Kuvvetleri kendi analizini yapmış ve Mississippi'de yaşayan obez insanların en fazla sayıda olduğu tespit -% 40'ından fazlasının - toplam nüfusun% 30'dan fazlasını, şişman çocuklar ve ergenler (10-17 yaş) en fazla sayıda orada yaşıyor. Mississippi'den sonra, Alabama eyaletleri, Batı Virginia, Tennessee takip ediyor.

Bilim adamlarına göre, obezite sadece yetersiz beslenmenin bir sonucu değildir. Iowa Üniversitesi'nde, bir grup uzman aşırı şiddet, ağlama ve istismarın çocuğun gelecekte fazladan kilo almasına katkıda bulunabileceğini iddia ediyor. Araştırmacılar, bu eğitimin obezite geliştirme olasılığını artırdığını ve zaten yetişkin olan bu çocukların iyi sağlığa sahip olmadığını belirtiyorlar. Bilim adamlarına göre, çocuğun vücudunda meydana gelen süreçler tersine çevrilemez ve ebeveynler brüt yetiştirmenin sağlık sorunlarına yol açacağını hatırlamalıdır.

Ebeveynlerin davranışlarının değerlendirilmesi için, bilim adamları farklı aileler etkileşimini kaydedildi hangi kayıtlarını analiz (araştırmacılar 450 aileleri baktım), uzmanlar çocukların sağlık durumunu değerlendirdi ve sonuç obezite çocuğun riskinde bile hafif bir fiziksel saldırganlıkla, birkaç yıl öğrendim olarak önemli ölçüde artmıştır. Ergenlikte, fiziksel sağlık ve BMI anlamlı değildi, ancak küçük yaşlarda, çocukların bağımsız yaşamlarına başladıklarında, kendilerini daha fazla gösterdiler.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Bilmek önemlidir!

Şişman veya aşırı kilolu çocukların sayısı endişe verici bir hızla büyüyor. Ekstra kilo, diyabet, kalp hastalığı ve astım gibi ciddi sağlık sorunları riskini artırır. Çocuğun obezitesi de çocuğun kırılgan ruhsallığı üzerindeki duygusal stresi artırır. Aşırı kilo nedeniyle çocuk genellikle alay eder ve onunla oynamak istemez ve bu da düşük benlik saygısı ve depresyona yol açabilir. Ancak çocuğunuzun kilo vermesine ve sağlıklı bir kilo almanıza yardımcı olabilirsiniz. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.