You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Evlilik alkolizme karşı korur

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Bilim adamları bekar insanların alkolizm geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu ve evliliğin bu bağımlılığa karşı bir tür koruma olduğunu ileri sürüyorlar.

Alkolizm, neredeyse algılanamayan semptomlarla başlayan ve daha sonra kişinin kişiliğini yok eden, alkol üzerinde patolojik bir bağımlılığa dönüşen ciddi bir hastalıktır. Bazı insanların alkolizm gelişmesi olasılığı daha yüksektir , özellikle sosyo-ekonomik ortamın etkisi altında, duygusal veya psikolojik eğilim, kalıtsal faktörler, bağımlılığın gelişiminde önemli bir rol, hem iç hem de dış faktörler tarafından oynanır.

Yeni çalışmada, bilim adamları, bir erkekle bir kadın arasındaki ilişkinin, özellikle de evlilik, eşlerden biri için gelecekte alkolizm geliştirme olasılığını nasıl etkilediğini belirlemek için çalıştı ve ortaya çıktığında, etki oldukça güçlü.

Fakat aynı zamanda eşlerden birinin alkolik olması durumunda, ikinci sırada ciddi bağımlılık gelişme riski önemli ölçüde artmaktadır.

Çalışma psikiyatri profesörü Kenneth Candler ve meslektaşları 1960 ile 1990 yılları arasında doğmuş en fazla 3 milyon kişi verileri analiz İsveçli Üniversitesi'nde gerçekleştirildi tüm katılımcılar sağlık sorunları vardı ve araştırma zamanında yalnız olmuştu. Sonuç olarak, bilim adamları erkeklerde evlilik oranının alkolizm gelişme olasılığını% 59, kadınlar arasında% 73 oranında azalttığını bulmuşlardır. Ayrıca bilim adamları, bu zararlı alışkanlıktan yakın akrabaları olan ve alkol bağımlılığına kalıtsal bir yatkınlığa sahip olanlarla evlenmenin gerekli olduğunu savunuyorlar. Ancak bu sonuç evlenmeden önce alkol bağımlısı olanlar için geçerli değildi, bu durumda alkol bağımlılığı riski özellikle ikinci yarıda özellikle alkollü kadınlarda artış gösteriyor. Profesör Kendler'e göre, alkol bağımlılığı yaşayan bir kişiyle yaşamak yalnız olmaktan çok daha kötüdür.

Şimdi, bilim adamları boşanmanın alkol bağımlılığı gelişimine etkisinin olup olmadığını öğrenecekler. Bilim adamlarına göre, boşluk, hem kadınlarda hem de erkeklerde alkolizm gelişiminin olasılığını önemli ölçüde artırmaktadır, çünkü camın içinde “boğulmaya” çalışanların çoğunun ikinci yarısının kaybı ciddiyetidir. Ayrıca Kendler ve ekibi, alkolizm ve diğer yaşam koşullarının gelişimi arasındaki ilişkiyi, örneğin iş kaybı, çocuk sahibi olamama vb.

Bu arada bilim adamları, bir bütün olarak evliliğin sağlık için iyi olduğuna inanıyorlar, örneğin Kaliforniya Üniversitesi'nde kanser hastalarıyla evlenenlerin, bekar kanser hastalarına kıyasla daha uzun yaşadığını keşfettiler.

Kanser hastalarının verilerini inceledikten ve sağlıklarını birkaç yıl boyunca izledikten sonra araştırmacılar, bekar erkekler arasında ölüm oranının% 27, kadınlar arasında% 19 olduğunu buldu. Bilim adamlarına göre bu durum, bu tür hastalıklara karşı mücadelede önemli bir rol oynayan sevilen birinin yaşam tarzına ve desteğine bağlı olabilir.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Bilmek önemlidir!

Alkolizm uzun yıllar boyunca var olan bir sorundur. Bununla birlikte, en yenilikçi yöntemler bile alkol bağımlılığı için tam bir tedavi garantisi vermemektedir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.