You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bir kadının maaşı doğum yaptığı yaşa bağlı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

İlginçtir ki, Washington Üniversitesi'nden araştırmacılar, bilim insanlarının bir erkeğin doğum yaptığını, gelirini kaybetme olasılığının daha yüksek olduğunu ve bir kariyere kendini adadığı takdirde alabileceğine inandığı sonucuna vardı. Uzmanlara göre, refah içinde yaşamak için, kadınların 30 yıl sonra doğum yapması gerekiyor.

Meng Yee Leung tarafından yönetilen yeni bir çalışma, uzmanların sırasında sağlık verilerini, kadınların sosyal ve ekonomik statüsünü analiz 25 ila 60 yaş, Danimarka'da yaşayan egzersizin amacı bir ilişkinin kadınların ücret ve karar verilir hangi yaşta arasında var olmadığının saptanmasıdır ilk anne olmak için. Sonuçlarda, bilim adamları, eğitim düzeyine bakılmaksızın, 30 yaşın altında anneler olan kadınların genel olarak daha az aldıklarını bulmuşlardır.

Danimarkalı kadın bilim adamlarının bir sebepten ötürü seçtikleri dikkate değerdir, bu ülkede tüm nüfusun sağlığıyla ilgili en doğru veriler toplanmaktadır. Leung araştırma grubuna göre, eğer bir kadın 25 yıl doğurmuşsa, ortalama gelirini veya kariyer fırsatlarını etkilemez, ancak bu durumda, kariyer basamaklarını teşvik etmek için harcanabilecek yaklaşık 2 yılını kaybeder ve bu nedenle, ve gelirlerini arttırın. Bu verileri elde etmek için, bilim adamları her kadının ortalama yıllık maaşını hesaplarken, uzun vadeli ve kısa vadeli mali kayıplar dikkate alınmıştır. Buna ek olarak, bilim adamları başka veriler de sağlarlar: 30 yaşın altında doğum yapan kadınlar ile karşılaştırıldığında, 28 yaşın altında anneler olan yüksek öğrenime sahip kadınlar tüm yaşamları boyunca daha az alırlar.

Bununla birlikte, 28 yaşın altında anneler olan ve eğitim almayan kadınlar, sonuçta gelirlerinin azalmasına rağmen, 30 yaşından sonra doğum yapanların gelirlerini yakalarlar.

Araştırmacılara göre, bir kadının 31 yaşına kadar annelik sevincini ertelemeye karar vermesi ya da onun mali durumunu arttırmasına izin verecektir. Ayrıca, uzmanlar, IVF teknolojisinin kadınların daha geç yaşlarda anneye dönüşmesine izin verdiğini, bu nedenle kendilerini güvenli bir şekilde çalışmaya ve yıllık gelirlerini artırmalarına izin verdiklerini, böylece annelikten güvenli bir şekilde yararlanabilmelerini ve parayı düşünmemelerini sağladıklarını belirtti.

Bilim adamları, bu çalışmanın kadınların önceliklerini anlamalarına ve hayatlarını planlamalarına yardımcı olacağından emindir.

Bugün, birçok kadın, bir çocuğun doğumunu ertelemekte ve bir kariyere kendilerini adamaktadırlar; çünkü daha fazla sayıda adil cinsiyet temsilcisi, bir bebeğe sahip olmaya karar vermeden önce “ayaklarınızın üzerinde durmak” gerektiğine inanmaktadır. Bununla birlikte, bir dizi çalışma, bir kadının daha sonra anneye dönüştüğünü, özellikle de onkoloji olmak üzere ciddi hastalıkların ortaya çıkma olasılığının arttığını doğrulamaktadır. Ayrıca, kadın sağlığı için en iyi yol erken doğum değildir. Bilim adamlarına göre, ilk çocuğun doğumunu düşünmeye değer bir kadın için en uygun yaş 25 ila 35 yıl arasıdır, bu durumda 40 yaşından sonra, kadın 24 yaşından önce anne olmaya karar vermiş olanlardan farklı olarak, daha iyi bir sağlık durumuna sahip olacaktır. Bu tür sonuçlar 3 binden fazla kadının sağlık durumunu inceledikten sonra uzmanlar tarafından yapılmıştır.

Bilmek önemlidir!

Hamilelik ve iş - sağlık ve aile bütçesine zarar vermeden nasıl birleştirilir? Bir kadın, bu yazıda yanıtlamaya çalışacağımız birçok benzer soruyla ilgilenebilir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.