You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bakteriler tip I diyabeti tetikleyebilir

Makalenin tıp uzmanı

Endokrinolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Cardiff Üniversitesi uzmanları tip I diyabet nedenlerinden biri insülin salgılamasını pankreasta vücudun bağışıklık ve yok hücrelerine karşı çalışmak "zorla" olan bakteriler, olabileceğini gördük. Daha önceki çalışmalarda, bilim adamları, beyaz kan hücreleri (NKT-lenfositleri) belirli bir tür bu hücreler, çeşitli hücre içi enfeksiyonlar ve tümörler de vücudu korumak olup, burada ensülin üreten hücreler yok olduğunu bulmuştur.

Tip I diyabetli bir hasta olan gönüllünün NKT-lenfositleri çıkardığı ve bunları analiz ettiği bu hücrelerin davranışlarının nedenlerini ortaya koymak için yeni bir çalışma yapılmıştır.

David Cole'a göre, lenfositlerin yüzeyindeki reseptörler çevreyi kontrol ediyor ve daha fazla harekete işaret ediyor. Lenfositlerin çalışması sırasında, bilim adamları bazen, davranışlarını değiştiren ve onları beta hücrelere saldırmaya zorlayan patojenik bakterilerden etkilendiklerini ve böylece Tip I diyabetin gelişimini provoke ettiğini keşfettiler.

Araştırma projesinin baş yazarı NKT-lenfositlerin vücudumuzu çeşitli enfeksiyonlardan etkili bir şekilde koruduğunu, ancak bu hücrelerin vücuda karşı "çalışmaya" başladığında, en ciddi sonuçların mümkün olduğunu belirtmiştir.

Onların çalışmanın sonuçları, bilimsel yayınlardan birinde yayınlanan araştırmacılar, araştırma ekibinin çoğuna göre bu bakteri hücrelerini etkileyen ve davranışlarını değiştirmek, ancak bunun ötesinde, keşif diğer otoimmün hareket mekanizmasını incelemek için bir ivme verir edebildiğini gösterir ilk çalışmadır hastalıkları. Profesör Cole diyabet tip I gerçek sebeplerini öğrenmek için yönetmek önce bilim adamları hastalığın gelişimi, çevresel ve kalıtsal faktörlerin etkileyebileceğini bugün bilinmektedir, bir sürü iş yapmak zorunda, ama son araştırmalar dış etkenlere listesine eklendi söyledi.

Diabetes mellitus tip I esas olarak çocuklarda ve adolesanlarda gelişir ve çoğu durumda hastalık spesifik bir diyetle ilişkili değildir. Bu tip diyabetin nedenleri bugüne kadar çok az çalışılmış, ayrıca uzun bir süre boyunca hastalığın şiddetli semptomlarıyla başa çıkmaya yardımcı olacak özel bir tedavi yoktur. Ancak bilim adamları, yeni çalışmanın bu tip diyabetin gelişim mekanizmasını daha iyi anlamasına ve etkili bir tedavi yöntemi geliştirmeye yardımcı olacağını umuyorlar.

Bazı raporlara göre diyabet ciddi sonuçlara yol açmaktadır, dünyadaki milyonlarca insan bu hastalıktan muzdariptir. Ancak, bilim adamları diyabet insidansında 2025 yılına kadar en az iki kez bir artış öngörmektedir. Muhtemelen, dünyadaki her 10 saniyede diyabetin 2 yeni hastada teşhis edilmesi, yılda yaklaşık 7 milyon vaka, vakaların yaklaşık yarısı 40-60 yaşlarında teşhis edilirken, hastaların yarısından çoğu gelişmekte olan ülkelerde yaşamaktadır.

En şiddetli durum Orta Doğu, Avustralya'da, Karayip yakınındaki ülkelerde, hastaların% 20'sinin (12 yaşından büyük) çocuklarda görüldüğü görülmektedir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Bilmek önemlidir!

Diyabetes mellitus gelişiminde hem genetik yatkınlığın hem de çevresel faktörlerin önemli olduğu öne sürülmektedir. Tip 1 diyabetin kalıtsal yatkınlığı, farklı kromozomlarda farklı lokuslarda yer alan normal genlerin istenmeyen bir kombinasyonu ile ilişkilidir, bunların çoğu vücuttaki çeşitli otoimmün süreçleri kontrol eder. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.