You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Avrupa, sıtmadan% 100 ücretsiz

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

25 Nisan'da Dünya Sıtma Günü kutlandı ve WHO tatilinin arifesinde, sıtma Avrupa'da tamamen ortadan kaldırıldığını duyurdu. Avrupa'da yeni hastalıklar 20 yıl içinde önemli ölçüde azalmıştır ve bugün için doktorlar Avrupa'da yeni bir sıtma vakası kaydetmemiştir.

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi'nin başkanına göre, bu başarı halk sağlığı tarihinde önemli bir aşamadır, tüm Avrupalı liderler buna çok çaba sarf etmişlerdir ve bugün Avrupa'daki sıtmaya karşı tam bir zaferi kutluyoruz. Ancak, rahat edemezsiniz, çünkü gezegende hala bu hastalığın yaygın olduğu ülkeler var ve turistler tekrar sıtmaya yeni bir salgının başlangıcı olacak Avrupa'ya getirebilir .

Sıtma Avrupa'sını atmanın uzun yolculuğunda, 2005 yılında kabul edilen Taşkent Deklarasyonu önemli bir rol oynadı. Avrupa'da sıtmayı ortadan kaldırmanın yeni bir yolunun temelini oluşturan bu deklarasyondu (DSÖ, 2015 yılına kadar hastalığın Avrupa'sından kurtulmaya karar verdi). Bu sorundan etkilenen tüm ülkeler, bir referans noktası olarak deklarasyonu kullandılar ve şu anda, tüm Avrupa bölgelerinin iyi koordine edilmiş çalışmaları ve net eylemleri nedeniyle, yerel enfeksiyonlar sıfıra düştü.

Bütün ülkeler belirlemek ve sıtma gözetim vakalarının epidemiyolojisi çabalarını yaptık, güçlü siyasi kararlılığını göstermiştir, vektör sivrisinek hastalıkla mücadele için ve risk, bu yerel toplulukta sağlanan aktif destek de alan vatandaşları bilgilendirmek için yeni yöntemler tanıttı.

Ülkenin son 3 yıl içinde yeni bir sıtma vakası tespit etmemiş olması halinde, sıtmadan uzak bir bölgenin resmi statüsünü elde etmek.

Şimdi, durumu analiz ettikten sonra, Avrupa Bölgesi'nin sıtmadan kurtulduğu kabul edilmekle birlikte, DSÖ'nün Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü başkanı, dikkati zayıflatmanın mümkün olmadığını vurguladı. Dünyada sıtma kaldığı sürece, Avrupa'da yeni bir enfeksiyon dalgası riski oldukça yüksektir ve eğer Avrupa ülkeleri uyanık değillerse ve hızlı bir şekilde yanıt verirlerse, bir kişi, bir sıtma hastası bile yeni bir enfeksiyon dalgasını provoke edebilir.

Ashgabat'ta bu yaz, DSÖ Avrupa'daki olası bir sıtma salgınına ilişkin konuların tartışılacağı bir toplantı düzenlemeyi planlıyor. Muhtemelen, toplantıya, hastalığı geri getirme riski yüksek olan ülkelerin temsilcileri katılacaktır.

DSÖ, sıtmanın Avrupa'ya dönüşünü önlemek için, tüm ülkelere, ortak nedene bağlı olarak aynı düzeyde bir bağlılık gösterme, tespit edilen hastalık vakalarının zamanında testlerini ve tedavisini sürdürme çağrısında bulunmaktadır. Hastalığın Avrupa'ya dönüş yollarını ve bununla ilişkili riskleri anlamak da önemlidir. Her Avrupa bölgesi, hastalığın yeniden başlaması vakaları için hazırlanmalı ve bu konuda hemen harekete geçmelidir.  

Toplantının sonucunun, Avrupa'da sıtmanın yeniden dağıtılmasını önlemek için bir stratejinin temelini oluşturacağını belirtmek gerekir.

Bilmek önemlidir!

Sıtmanın parazitolojik tanısı, yalnızca kırmızı kan hücresindeki gelişimi sırasında mümkün olan, mikroskopik bir kan incelemesinde, patojenin aseksüel ve cinsel formlarının saptanmasına dayanır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.