Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Yodizm

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

İyot insan vücudu için gerekli bir kimyasal elementtir. Vücudun ısı değişim süreçlerini düzenlemek için, tiroid bezinin işleyişini normalleştirmek, bağışıklığı desteklemek, kardiyovasküler sistemin işleyişini iyileştirmek gerekir. Fakat vücudun tam işleyişi için gerekli olan bu mikro besin miktarının spesifik göstergeleri vardır: bir yetişkin için 150 mikrogram, hamile kadınlar için 175 ila 200 mikrogram ve çocuklar için 50 ila 120 mikrogram. Aşırı miktarda iyot alımı ile vücutta çeşitli hastalıklar gelişir. İyot buharı inhalasyonu veya bu mikroelementin uzun süre kullanılması durumunda, vücudun zehirlenmesi söz konusudur, veya ilacı, iyodizmi denir.

Epidemioloji

Dünya istatistiklerine göre, iki yüz milyondan fazla insan aşırı iyottan muzdarip ve neredeyse bir milyar insan bu risk bölgesine giriyor.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Nedenler yodizma

İyodizmin nedenleri:

 • İyot buharlarının solunması (genellikle üretimde ortaya çıkar);
 • İyot içeren preparatların uzun süreli kullanımı;
 • Bu mikroelementin miktarının günlük normdan çok daha fazla kullanılması;
 • Bireysel iyot insanlar tarafından hoşgörüsüzlük;
 • İyot içeren ilaçlara (idiosenkrazi) karşı artan duyarlılık.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Belirtiler yodizma

Vücutta iyot oluşumunu gösteren belirtiler şunlardır:

 • Bir kişinin mukoza üzerinde ağrılı belirtiler: konjunktivit, rinit, bronşit, tracheitis, larenjit;
 • Ciltte "iododerma" şeklinde değişiklikler - boyunda, yüzte, bacaklarda, bazen gövde bölgesinde ve kafa derisinde oluşur. İyododerma belirtileri içerir: saçılmış döküntüler veya "iyot akne"; iltihaplı ağız kenarı ile sınırlanmış, 3 ila 5 mm çapında tümör şekilli oluşumlar, ürtiker; purpurea ve veziküler döküntüler.
 • Toksikarenom - bir iyotun mikroelement bireysel hoşgörüsüzlüğün neden olduğu deri akut iltihabı (nadir durumlarda oluşur);
 • Artan salivasyon ve lakrimasyon, rinit;
 • Sindirim sistemindeki rahatsızlıklar (kanlı ishal, kusma reaksiyonları);
 • Artan sıcaklık, susuzluğun ortaya çıkışı; ağızda metalik tadı;
 • Çok şiddetli vakalarda, solunum zorlaşabilir, dispne, konvülsiyon ve halüsinasyonlar ortaya çıkabilir;
 • Ciltte sarı renk, yanı sıra mukoza, böbrekler ve mide iltihaplı süreçler;
 • Ağzın renginin değiştirilmesi, nefes alma kokusu;
 • Boğazda yanma hissi, kısık ses;
 • Sonuç olarak, vücudun bağışıklıktaki genel düşüş, sık görülen bulaşıcı hastalıklardır.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Formlar

Akut ve kronik olmak üzere iki tip iyotizm vardır. Akut zehirlenme, kural olarak, yanlışlıkla nefes aldığında veya kısa sürede büyük bir doz iyot aldığınızda ortaya çıkar. Kronik biçim, bir kural olarak, belli bir üretim ile bağlantılı olan insanlarda yavaş yavaş gelişir. Kronik iodizm oluşumu vakalarının bir diğeri, iyot içeren ilaçlarla yanlış hesaplanan tedavi şemasıdır. İyotizmin kronik formunun bir kural olarak belirlenmesi zordur çünkü semptomları bulanıktır, diğer birçok patolojik koşulla, bağışıklığın azalmasıyla vb.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]

Komplikasyonlar ve sonuçları

İnsan vücuduna giren iyot dozuna bağlı olarak, farklı sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla, iyotun akut formu durumunda, iki gram kristalin iyodine eşdeğer iyot, vücuda girdiğinde ölüm gerçekleşir. Daha az şiddetli vakalarda, değişen ciddiyette mukus yanıkları oluşabilir.

İlk yardımın zamanında sağlanması durumunda, iyotun sonucu en aza indirilebilir. Ancak, büyük bir iyot birikimi protein yapılarını yok ettiğinden, karaciğer, böbrekler, merkezi sinir sisteminin işleyişinde bozulma ve aynı zamanda kardiyovasküler sistemdeki sonuçlar çeşitli bozukluklar olabilir. İyodizm komplikasyonları ayrıca mukoza zarının yanması, çeşitli dokuların şişmesi, vücudun alerjik reaksiyonunun başlangıcıdır. Şiddetli vakalarda, üst solunum yollarının şişmesi boğulmaya neden olabilir.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34]

Teşhis yodizma

Teşhis önlemlerinin uygulanması bu prosedürlere indirgenmiştir:

 • Hastanın tam tıbbi öyküsünün incelenmesi ve analizi;
 • Profesyonel etkinlik çalışması;
 • Hastanın muayenesi (mukoza zarının yapısının hasar görmesi, yüzdeki ve göğsündeki aknenin varlığı, koku iyotunun varlığı, vb.);
 • Bir dizi laboratuvar incelemesi (idrar analizi, kan testi, aes-isap yöntemi);

Sonuç olarak, sırasıyla farklı parametrelerle iyot fazla doğru teşhisi için bir dizi çalışma gerçekleştirildi, farklı organlarda iyot (tiroid deri, saç, safra, karaciğer, böbrek, tükürük bezi) birikimini mikro hücre. Kan testi hipofiz hormon, idrar analizi tiroid hormon içeriği içeriğini belirlemek için gerçekleştirilir - idrarla aşırı iyot tespit etmek için, bir yöntem NPP-ISAP - hastanın çivinin iyot konsantrasyonu kısmı için test edilmesini içerir. Yodizma belirlemenin ikinci yöntem - atomik emisyon spektrometresi - özel bir cihaz içinde gerçekleştirilir, bunun etki prensibi, belirli bir iz element yayılan ışığın dalga boyunu tespit etmektir. Bu çalışma için hastanın tırnak plakasını kullanın.

trusted-source[35], [36], [37]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi yodizma

Akut zehirlenme vakalarında, cilt% 2'lik bir soda çözeltisi ile temizlenir. Mide,% 5'lik bir sodyum tiyosülfat çözeltisi ile yıkanır. Bu ilaç antitoksik bir ajan olarak kullanılır. İyot tuzları ile zehirlenme durumunda, sodyum tiyosülfat, 1.5 ila 3 gramlık bir dozajda reçete edilir, bu, intravenöz uygulama için yüzde 30'luk bir çözeltinin 5-10 mililitresine karşılık gelir. Ek olarak, sodyum tiosülfat ayrıca,% 10'luk bir çözelti ile 2-3 g'lık bir dozajda içsel olarak sadece bir kez verilir; bu,% 30'luk çözelti, 1: 2 oranında tuzlu su ile seyreltilerek hazırlanır.

İlaca karşı istenmeyen reaksiyonlar, alerjik belirtiler olabilir, kan basıncında ani sıçramalar olabilir.

Kronik iyodizm ile, iyotun vücuda girmesini, yani, İyot içeren ilaçlar almayı durdurun, zararlı üretimde çalışmayı dışlayın, hastaya özel bir tuzsuz diyet verin.

Ayrıca, çeşitli vitamin kompleksleri ve biyolojik olarak aktif katkı maddelerinin bir eser element iyotu içerebildiğine dikkat edilmelidir, bu nedenle bu ürünler hastanın diyetinden de çıkarılmalıdır.

Su tuzu metabolizması ihlallerinde hastaya infüzyon tedavisi verilir.

İyot tedavisinde cerrahi tedavi uygulanmaz.

Alternatif yöntemlerle tedavi

Alternatif ajanlar sadece iyodizmin tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Mikroelementin etkisini nötralize etmek için, iyot ürünler tarafından tüketilir: nişasta, tereyağı, yumurta, süt üzerinde jöle.

Önleme

Bileşiminde iyot bulunan ilaçların atanmasında iyot ve iyododerm önlenmesi çok önemlidir. Ayrıca, iyot içeren ilaçların kullanıldığı durumlarda, hastalara bol miktarda alkali-karbon suyu, süt ve günlük olarak büyük miktarda sodyum karbonat kullanmaları önerilir. Hastanın dikkatini alkollü içeceklerin ve baharatlı baharatların içilmesinin kabul edilmezliğine çekmek gerekir. İyot vücuduna karşı toleranssızlık durumunda iyot içeren ilaçlar tamamen kesilmelidir.

5 yaşın altındaki çocuklar için, doktorlar iyot reçete etmeyi önermezler.

Çeşitli yaraları ve ülserleri tedavi etmek için iyot kullanmaya ihtiyaç varsa, polivinil alkol ile iyot bileşiği olan iyodinol adı verilen bir ilacın kullanılması mümkündür. Alkol iyot eylemini artırır ve tahriş edici etkisini zayıflatır.

İyodin, sanojenik özelliklere sahip olduğundan, tüm doktorlar iyot içeren biyolojik takviyelerin kullanımını kontrol etmek zorundadır.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43]

Tahmin

Çoğu durumda iyot ve iyododerm oluşumunun prognozu uygundur. Semptomlar bir süre sonra doktorun tüm önerileriyle birlikte kaybolur. İyotun deri ile kristaller halinde temas etmesi durumunda, derin yanıklar meydana gelebilir ve hatta iyileşmesi çok zor olan ülseratif deri lezyonları olabilir.

Bazen ölümle sonuçlanan çok sayıda knotty iododerm vakası görülür.

trusted-source[44]

Bilmek önemlidir!

Batı'da, alkolik iyot çözeltisinin kullanımı uzun zamandan beri toksisitesi ve cilt üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle terk edilmiştir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.