Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

şaşkınlık

Makalenin tıp uzmanı

Psikiyatrist, psikoterapist
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Şimdiye kadar birçok kişi kafa karışıklığını bir karakter özelliği ve daha fazlasını düşünmez. Ama gerçekte öyle ya da neredeyse her zaman öyle değil.

Özellikle yakın geçmişte zorunlu ve disiplinli olan kişi dikkati dağılmışsa.

trusted-source[1], [2]

Epidemioloji

Enfeksiyöz hastalıkların yayılmasıyla ilişkili epidemiyoloji ile ilgili olarak, bazı durumlarda bir pandemiye neden olan karmaşaya karşı yapacak hiçbir şey yoktur. Teoriler olmasına rağmen, özü: doğal veya sosyal doğanın küresel anomalileri üzerindeki kitlesel kafa karışıklığı bir paniğe dönüşebilir. Fakat panik, tıp eğitimi için bir konu değildir.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Nedenler kayıp

Kişiyi şaşkın kılan şey - bu soru tıbbi bakış açısına ve yaygın gündelik hayata dayanarak yanıtlanabilir. İlki bu nedenleri akılda tutuyor:

 • akut şizofreni;
 • manik-depresif hastalıklar;
 • organik psikoz.

Bunlar uzun süreli tedavi gerektiren şiddetli hastalıkların tanısı ve ardından rehabilitasyon. Ve maalesef her zaman başarılı olmaz.

Ancak neredeyse her zaman iç seviyeye gelen karışıklığın açıklaması:

 • korku;
 • sürpriz;
 • durumun anlaşılmaması;
 • durumun çaresizliği ile, genellikle hayatın içinde bir ilk.

trusted-source[10], [11]

Risk faktörleri

Farklı sosyal gruplar, milliyetler, ikamet yerleri ve zaman için aynı risk faktörleri vardır. Listede hareket edebilirler ama bırakmazlar. Bunlar:

 • yalnızlık;
 • korkular - açlık, savaş, doğal afet;
 • hastalık;
 • kişisel dramalar.

Ülkemizde yakın zamanda ortaya çıkan bir başka faktör daha var: işsizlik korkusu. Şizofreninin aksine, bu faktörler aşikardır. Çoğu zaman, irade ve mantığın konsantrasyonu sadece davranış değil, yaşam tarzıdır. Bu karışıklığı yenmenin kanıtlanmış bir yoludur.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Patogenez

Patolojinin gelişimini tetikleyen biyokimyasal, fizyolojik mekanizmaların incelenmesi ve incelenmesi, özel bir terime - patogeneze sahiptir. Karmaşa ilişkin olarak, genel olarak, patogenez, ruhsal durum üzerine kurulur ya da eğer şizofreni için kafa karışıklığı, beynin devam eden süreçlerinin kompleksi üzerinde ise.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Belirtiler kayıp

Karışıklık iki türdür: sözel ve sözel olmayan. Her ikisi de göz ardı edilemez: karışıklık belirtilerini gizlemek zordur. Sözlü bir nitelik ise, yani Konuşma yardımı ile iletişimde bir başarısızlık var, o zaman zor, hatta muhataplar arasında hiç bir temas yok. Kafası karışmış olan kişi, zaman içinde tam ya da kısmi bir yönelimin bulunmadığını göstererek, ağrılı bir şekilde sözcük aramaya karışacaktır. Bu durum birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir.

Sözel olmayan karışıklık belirtileri

İletişim sadece konuşmanın yardımıyla değil, aynı zamanda insan vücudunun verdiği bilgilerin de katılımıyla gerçekleşir. Karışık olmayan konfüzyon belirtileri, acil yüz ifadeleri, jestler ve yürüyüş var mı? "Dokunma" denilen hareketi tamamlayın: el sallama, omuzda veya sırtta dostça pat, dokunma ve diğer doğrudan temaslar.

Çok şey söyleyecektir - yönü ve süresi. Buna ek olarak, sözel olmayan işaretler de tam olarak nerede görülebilirler: kişinin masada olduğu, uzaklığı, tam olarak yöneldiği şey. Önceden kabul edilemez bazı duruşlar veya hareketler, sözlü iletişim bile olmasa bile, bir kişinin bir kayıp olduğunu belirleyebilir.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Panik ve manevi karışıklık

Bu terimler kod çözmeyi gerektirmez: önemleri uzun zamandır bilinmektedir. "Panik karışıklığı" için anahtar kelime "panik" kelimesidir. Yunanca "panikon" dan - "bilinçsiz bir dehşet" kelimesinin tam anlamıyla bir çevirisini alırsak, dışsal koşulları provoke eden bir devlet olan psikolojik bir ruh hali hakkında konuştuğumuz açıkça ortaya çıkar. Çok sayıda insanı kapsayan korkuyla dolular. Bu korkunun üzerinde, tehlikeli bir durumun kontrol edilememesi, kontrol edilememesi. Tipik bir örnek, bir sel veya "aniden uyandırılmış" bir yanardağdır.

Terazisinde zihinsel kafa karışıklığı panikten aşağıdır: belirli bir bireyde içseldir. Fakat rutinden kurtulmak için, uzun bir süre ve bazen de trajik sonuçlarla, ruhsal karışıklık olabilir. En önemli anda çaresiz bir insanı yapabilir.

Teşhis kayıp

Hangi aşamada kafa karışıklığını belirlemek için, bir kişi açıkça belirtilerini ortaya koyarsa, tanı koyabilir. Muayene ve anamnezden sonra uzmanını atar. Bir kişinin durumuna bağlı olarak kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Muayene hem uzmanlaşmış kliniklerde hem de bölgesel poliklinikte mümkündür. Bir profesyonelin bunu yapması önemlidir.

trusted-source[31], [32], [33], [34]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi kayıp

Kargaşaya karşı mücadelede en etkili araç, irade ve bilgidir. Şaşkın bir insanın kolayca aldatabileceği ve sadece onu süslemeyecek değil, her zaman olmasa da çok uzun süre eziyete geçecek olan eylemlere yönelebileceğinden hareket etmeliyiz. Şaşkın bir kişi genellikle acınacak ve gülünç, sadece saçmadır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tüm maiyetini kendisine bırakmayacak. "Karışıklıkla nasıl başa çıkılır?" Sorusu, karşıdan gelen yol olarak adlandırılan bir cevap getirir. Karışıklığın sonuçlarını bilerek, araştırmaya alternatif bir şekilde davranmalıyız. Tek gerçek platform üzerinde durmak: bilgi ve irade.

Karışıklığın önlenmesi önemli bir rol oynar. Çocuğun yetişmesi üzerine kurulmuştur: şiddete başvurmadan, onu çevreleyen dünya ile tanıştırmaya sürekli hazır olmak, çocuğun haysiyetini dereceye yükseltmek ve bilgi ve becerilerini teşvik etmek.

İstisna: Zihinsel bozukluk veya şizofreni ve diğer organik psikozlar. Burada tahmin daha az rahatlatıcı olabilir. Ama yüzde 100 negatif değil. Bu tür bir tahlil, tanı, tedavi önerisi ve sonraki rehabilitasyon dikkate alınarak uzmanlar tarafından yapılır.


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.