Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Patolojik menopoz

Makalenin tıp uzmanı

Endokrinolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Climax sadece kadınların değil, aynı zamanda erkeklerin hayatında doğal bir yaştır. Bu fizyolojik dönem, kural olarak, üç ila beş yıl sürer. Erkek menopoz çok daha sonra kendini gösterir (55-60 yaşlarında), neredeyse semptomlar olmadan geçer, ancak daha uzun sürer. Patolojik doruk, bir kadının veya bir erkeğin normal yaşamına müdahale eden belirgin semptomlarla karakterizedir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Nedenler patolojik menopoz

Yumurtalıklar foliküllerin gelişmesini durdurur, bu nedenle yumurtalar artık olgunlaşmaz ve yumurtlamaz. Intrasekretory aktivite azalır. Foliküller bir bağ dokusu ile değiştirildikçe, yumurtalıklar boyut olarak azalır.

Bazı hormonların (gonadotropik) miktarı artar, bu da östrojen miktarının azalmasına neden olur. Östrojen hormonlarının miktarı östronun baskınlığı ve östradiol sentezinin kesilmesi nedeniyle azalmaktadır. Vücuttaki meme bezleri, rahim, vajina, mesane, üretra, beyin hücreleri, kemikler, atardamarlar, deri, mukoza zarlarını etkileyen östrojenlerdir. Patolojik doruğun klinik resmini oluşturan açığıdır.

trusted-source[8], [9], [10]

Patogenez

Bugüne kadar, üç ana tür menopoz vardır:

 1. Fizyolojik.
 2. Erken.
 3. Çok geç.

Kadınlarda genellikle bu süre 45-47 yaşlarında görülür. Erken menopozdan bahsedersek, genellikle 40 yıl sonra ve sonra - elli beş sonra gelir. Çok erkende, patolojik menopoz çeşitli nedenlerle ortaya çıkar, ancak çoğu kez kalıtım, bulaşıcı hastalıklar, sinir incelmesi, ağır fiziksel emek, anormal yumurtalık işlevidir.

Menopoz dönemi, hemen hemen her kadının hayatında zor bir dönemdir, çünkü sıklıkla sinirsel bozukluklar, depresif durumlar ve yetersiz uyku eşlik eder.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Belirtiler patolojik menopoz

Birçok hastada, menopoz hiç hoş olmayan bir semptom olmadan sorunsuz bir şekilde geçer, ancak bazıları sözde "iklimsel sendrom" olarak kendini gösterir. Menopozun patolojik bir seyridir. Bu dönemde, genellikle güneş ışığı eksikliği, hipovitaminozis ve yorgunluk ile ilişkili olan depresif koşullar kötüleşmektedir (özellikle sonbahar ve kış aylarında).

Menopozun en rahatsız edici semptomu sıcak basmasıdır. Yarım dakikadan beş dakikaya kadar sürebilir ve günün veya gecenin herhangi bir saatinde görünürler. İlk olarak, bir kadın üst vücutta güçlü bir ateş hisseder, cilt ilk önce göğüs bölgesinde ve sonra kollar ve omuzlarda kızarır. Ardından güçlü bir soğuk algınlığı ve terleme var. Bu gibi gelgitler, otonom sinir sisteminin aktivitesindeki bozuklukların bir sonucu olarak kabul edilir.

Menopoz sırasında sıklıkla görülen başka bir hoş olmayan semptom uterus kanamasıdır. Anemik sendroma neden olabilirler. Bu kan kaybı hormonların dengesizliğinden kaynaklanabilir.

Meme bezlerinde, hormonal bozukluklar nedeniyle, nahoş, çoğu zaman acı verici duyular ortaya çıkabilir. Küçük nodüller görünebilir, sonunda yok olur ve tekrar görünür.

Kadınlar genellikle bir baş ağrısına sahip olurlar, migren gelişir ve baş dönmesi de ortaya çıkar. Bazı kadınlarda, hipokalsemi gelişmesi nedeniyle osteoporoz gelişebilir. Ürogenital problemler de olabilir. Vajina ve idrar yolu elastikiyetinin kaybı, mukozanın kuruluğu neden olurlar. Kahkaha veya öksürük ile idrar tutamama oluşabilir.

Bir menopozda, arteryel kan basıncı sürekli olarak yükselir. Bu kusma, sık sık baş dönmesi ve halsizlik ile bulantıya neden olabilir.

Ilk işaretleri

Patolojik bir doruğun en erken belirtileri aşağıdaki belirtileri içerir:

 1. Vasomotor işaretleri - baş ağrısı, sıcak basmaları, şiddetli terleme, artmış çarpıntı, aritmiler, artmış kan basıncı, titreme.
 2. Zihinsel ve duygusal belirtiler - anksiyete, depresyon, uyuşukluk veya uykusuzluk hissi, artan sinirlilik, unutkanlık, dikkatsizlik, benlik saygısı azaldı.

Menopozdaki ilk işaretler her zaman postmenopoz ve premenopozun ilk iki yılını yakalar. Kendi durumlarını iyileştirmek için, kadınlar genellikle bir terapiste veya nöroloğa başvururlar.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Estrojenler insan vücudunda çok önemli hormonlardır. Kalp ve kan damarları, sinir sistemi, karaciğer, deri, kemikler, mesane ve dişi organların fonksiyonel aktivitesini geliştirirler.

Menopoz sırasında bu hormonların sayısındaki azalmaya bağlı olarak, kadınlar menstrüasyona uğrar ve osteoporoz, ateroskleroz, iskemik kalp hastalığı (akut miyokard enfarktüsünü de içerir) geliştirme riski artar. Ayrıca, hızlı kilo alımına yol açan bir metabolik bozukluk ortaya çıkar. Deri daha az elastik ve elastik hale gelir.

trusted-source[26], [27], [28], [29]

Teşhis patolojik menopoz

Her şeyden önce, patolojik doruk teşhisi, özellikle de menopozun yaşına daha önceden girmiş veya ona yakınsa, hastalardan alınan şikayetlere dayanmaktadır. Tanı, özellikle eşlik eden bazı hastalıkların alevlenmesinin başlangıcından dolayı genellikle zordur. Eğer bir kadın hastalığa yakalanırsa, nörolog, jinekolog, kardiyolog veya endokrinolog yardım ister.

Doğru bir tanı koymak için, bir uzman kan serumundaki hormonları (luteinizan ve folikül uyarıcı) belirlemek için laboratuar testleri yapabilir. Dahili genital organların durumunu açıklığa kavuşturmak için, doktor histolojik analiz yapabilir. Bu durumda, kazıma endometriyumdan ve vajinadan bir çubukla alınır. Bazal sıcaklık grafiği de inşa edilmiştir.

trusted-source[30], [31], [32]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi patolojik menopoz

Bir kadın menopoza girdiğinde, şu andan itibaren en az yılda bir kez doktora gitmesi gerekir. Bu, ilk aşamada şiddetli jinekolojik hastalıkların teşhis edilmesini sağlayacaktır.

Hasta vajinanın belirgin bir kuruluğu varsa, o popüler bir hormonal tedavi reçete edilir. Sadece menopozla ilişkili problemleri değil, aynı zamanda kadınların genel esenliğini de çözmeye yardımcı olurlar. Östrojenler ile ilaç almak sayesinde, menopoz sırasında genellikle kötüleşen osteoporoz, vasküler ve kalp problemlerini önlemek mümkündür. Son zamanlarda, hormonların (proterojenler ve östrojen) deri altına uygulanması kullanılmıştır.

Hormon tedavisinin oldukça olumlu etkisine rağmen, onu kötüye kullanmamalısınız. Kanserli tümörlerin gelişimine kadar ciddi sonuçlara ve komplikasyonlara yol açabilir. Östrojen, cinsiyet hormonlarının yok edilmesini önlemeye yardımcı olan E vitamini ile değiştirilebilir.

Eğer bir kadın besin eksikliği ile teşhis edilirse, bu adrenal bezlerin çalışmalarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumda, B3, B2, B6 ve B12 vitaminleri ile vitamin kompleksleri tayin edilmesi gerekmektedir.

Kemikleri ve dişleri yok etmek için yeterli miktarda kalsiyum almak sürekli çok önemlidir. Sinirleri yatıştırmaya yardımcı olan çeşitli şifalı bitkilerin kullanılması tavsiye edilir. Fizyoterapötik prosedürler de reçete edilebilir: hidroterapi, çamur terapisi, masaj.

Tıp

Bugün için eczanelerde patolojik menopozun temel belirtilerini ortadan kaldırmak için büyük miktarda preparat bulmak mümkündür. Bunlar arasında aşağıdaki ilaçlar bulunmaktadır.

Estroel. Menopoz tedavisinde phytopreparations arasında yenilik. Östrojenik hormonların eksikliğini ortadan kaldırmaya ve sıcak basma miktarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, çare hastanın duygusal ve psikolojik durumunu düzeltmeye, kanserli tümörleri geliştirme riskini azaltmaya, bağışıklığı iyileştirmeye ve osteoporozu önlemeye yardımcı olur.

İlaç aşağıdaki aktif maddeleri içerir: soya özü, cimisifug racemoma, indol-3-karbinol, yabani mısır kökü, folik asit, vitaminler B6 ve E, amino asitler.

24 saat içinde bir veya iki tablet alır. Terapi en az iki ay sürer.

Bonisan. Menopoz döneminde kadınlar tarafından aktif olarak kullanılan BAA. Hazırlık, bir soya izoflavon özü içerir. Bu nedenle, cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur, menopozun ana semptomlarının seyrini kolaylaştırır, kalp hastalığının ve osteoporozun gelişmesini engeller.

Bonisan her 24 saatte bir kapsül alır. Terapi süresi bir ayı geçmez. Tekrar tekrar, ilk dersin bitiminden bir hafta sonra geçebilirsiniz. Yılda iki kez daha sık kullanmayın.

Inoklim. Estrojen benzeri etki ile fitogenez. Menopoz semptomlarının yoğunluğunu ve sıklığını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca hastanın genel durumunu iyileştirir ve uykusuzluğu giderir.

İlaç soya fasulyesi, balık jelatin, soya lesitini, ayçiçek yağı, soya fasulyesi yağı, gliserin, mısır nişastası, demir oksit, titanyum dioksit içerir.

24 saat içinde bir veya iki kapsül alın. Terapi süresi en az üç aydır.

Climadinone. Menopoz sırasında hastanın durumunu iyileştirmek için kullanılan popüler bir phytopreparation, gelgitleri çok güçlü ve sık olmayan hale getirir, östrojen eksikliğini ortadan kaldırır.

İlaç rikotik cymicifugi özü aktif bileşenini içerir. Bir ilaç, her 24 saatte bir (her zaman aynı anda her zaman aynı anda) 30 damla veya bir tablet için kullanılır. Kurs oldukça uzundur (üç ay). Hasta şu anda kalifiye bir doktor tarafından denetlenmelidir.

Alternatif tedavi ve bitkisel tedavi

 1. Damlacık suyu genellikle patolojik menopoz semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Sadece uykusuzluk kurtulmak için değil, aynı zamanda gelgit sayısını azaltmak için yardımcı olur. Dereotu tohumu (kuru) üç çorba kaşığı alın ve kaynar su dökün. Suyu bir saat boyunca infüze edin. Sonra bir litre yapmak için su ile seyreltin. 24 saat içinde 100 ml üç ila dört kez bir yemekten sonra içilir. Kurs dört haftaya kadar sürer.
 2. Dorima ile, fitoöstrojen içeren bir kırmızı yonca, popüler bir tıbbi bitki olarak kabul edilir. Bu bitkiye dayalı bir tentür yapmak için, iki çorba kaşığı kurutulmuş kırmızı yonca almanız ve bir bardak kaynar suya dökmeniz gerekir. Sekiz saat kadar kaynatılmış kaynatma, ve sonra filtre. Yemekten önce her 24 saatte bir çeyrek bardak iç.
 3. Patolojik menopoz ve kraliyet jöle belirtilerini zayıflatmaya yardımcı olur. Hoş olmayan semptomlar ortadan kalktığında, her gün 20 gram çiçek poleni balla almanız gerekir.
 4. Güçlü gelgitler ile, özel bitkisel çay yardımcı olacaktır: iki yemek kaşığı kuru kekik almak ve iki bardak kaynar su ile bir termos içine yerleştirin. Dört saat ısrar edin ve semptomlar ortadan kalkana kadar günde üç kez içilir.
 5. Doruk, taze sıkılmış meyve suları, kereviz, maydanoz, ıspanak, kivi, salatalık, pancar mükemmeldir.
 6. Menopoz ana belirtileri (sıcak basmaları, terleme, baş dönmesi) üstesinden gelmek için şakayık gelen tentür yardımcı olur.

trusted-source[33], [34], [35], [36]

Homeopati

Homeopatik ilaçlar da menopozda aktif olarak kullanılmaktadır.

Climaxan. Östrojenik hormonların eksikliğini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve ayrıca hastanın vücudunu güçlendirir.

Hazırlamada, bu tür aktif bileşenler vardır: lachezis, simiküloz ratsimosa, bal arısı. İlacın beş granülünü öğünlerden önce on beş dakika, her 24 saatte bir iki kez iç. Kursun süresi en az iki aydan fazla değildir. Gerekirse dersin bitiminden dört hafta sonra tekrarlayabilirsiniz.

Climakt-Hel. Osteoporoz gelişimini önlemeye yardımcı olur ve ayrıca gelgitlerin gücünü azaltır. Hazırlık aşağıdaki aktif bileşenleri içerir: Kanada sanguine, ateşleme, sepya, zedron, lachezis, kükürt, kalay metal.

Menopozun başlangıcında, gelgitler olduğunda, hemen 1 tablet al. Maksimum günlük dozu (15 tablet) aşmayın. Durum iyileştikçe, 24 saat içinde bir tableti iki ila üç kez içirin.

Remens. Östrojen hormonlarının eksikliğini ortadan kaldıran popüler bir homeopatik ilaç, sıcak basmaların gücünü ve sıklığını azaltır, genel refahı artırır.

Hazırlamada böyle aktif bileşenler vardır: Kanada sanguine, cimicifugica ratsimosa, sepia, pilocarpus ve lachesis.

On damla veya bir tablet, 24 saatte bir üç kez alınır. Olumlu bir sonuç almak için en az altı ay ayırın.

Önleme

Erken patolojik menopozu önlemek için hormon ikame tedavisi kullanılır, ancak bir yan etkiye ve kontraendikasyona sahip olduğundan sadece bir uzmanın dikkatli gözetimi altında yapılmalıdır. Bu tür tedavi ile en yaygın yan etkiler şunlardır: uterus kanaması, kilo artışı, artan kan basıncı, malign tümörlerin gelişme riski artmıştır.

Alternatif ve güvenli bir önleme çeşidi, çeşitli bitki koruma maddelerinin kullanılmasıdır. Çare bir doktor tarafından reçete edilmesi önemlidir.

Menopozun önlenmesi için sağlığınızı dikkatli bir şekilde izlemeniz gerekir: Doğru havada, egzersiz yaparak, genellikle temiz havada egzersiz yapın.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47]

Tahmin

Eğer ilgilenen doktorun size verdiği tüm önerileri yerine getirdiyseniz, o zaman menopoz semptomları çok çabuk geçer ve hastaya daha fazla zarar vermez. Olası eşlik eden hastalıkların ve osteoporozun uygun şekilde seçilmiş tedavisi ile, prognoz da uygundur.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53], [54]

Bilmek önemlidir!

Menopozun giderilmesine yönelik hazırlıklar menopoz dönemindeki klinik semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olan araçlardır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.