Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Mide ülserlerinden tabletler

Makalenin tıp uzmanı

Gastroenterolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Mukoza zarlarının bütünlüğünün ihlali ile birlikte gastroenterolojik hastalıkların ilaç tedavisinde, tabletler çeşitli farmakolojik etkilerin mide ülserinden kullanılır.

ATC sınıflandırması

A02BX Прочие противоязвенные препараты

Endikasyonları Mide ülserinden tabletler

Bu ilaçların kullanımı için ana endikasyonlar: mide ve duodenal ülser (peptik ve bakteriyel); gastritin akut ve kronik formları; duodenit ve gastroduodenit; özofajit ve gastroözofageal reflü hastalığı; ülserojenik gastrinoma (Zollinger-Ellison sendromu dahil), asit-aspirasyon sendromu, diğer benign erozif ülseratif gastrointestinal patolojiler. Bu kategorideki birçok ilaç, peptik ülserin nüksetmesini önlemek ve stres ülserlerini ve gastriti önlemek için kullanılabilir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Mide ülserinden tabletlerin isimleri

Mide ülseri, gastroenterolog için belirli tabletleri atayarak, doktorlar mide ve onikiparmak bağırsağı ve astar izinsiz, Helicobacter pylori antikorlarının varlığı için mide suyu ve kanın bileşiminin belirtilerin varlığı, aynı zamanda hastaların ultrason muayenesi sonuçlarına yanı sıra laboratuar çalışmaları ile sadece yönlendirilir.

Size uyuşturucu listesinde bunların eş anlamlılarının veya jeneriklerinin (farklı üreticilerin bu ilaçların diğer ticari adları) parantez içinde belirtildiğini hatırlatırız.

Mide ülserlerinin tabletlerinin isimleri, terapötik etkilerine ve biyokimyasal mekanizmalarına göre gruplanabilir:

  • H-2-histamin alıcılarını bloke eden ilaçlar: Aksid (nizatidin) Kvamatel (famotidin, Antodin, Atsipep, Gastrogen ve diğ.), Zantac'ı (Ranitidin, Ranigast, Ulkodin ve diğ.), Gistodil (simetidin, Simetidin, Tagamet, Ultseratil vs. .;)
  • Proton pompası inhibitörleri: omeprazol (Omeprol, Ne arıyordunuz, omez, Omitoks, Gastrozol, Losek Cl, Promez, Pleom-20, ve diğerleri.) Sanpraz (Pantoprazol, Kontrolok, Nolpaza ve diğ.)
  • asetilkolin reseptör blokerleri ya da m-kolinerjik reseptörler. Gastrotsepin (. Pirenzepin, gastrit, Riabal ve diğerleri), Bruskopan (Neoskapan, Spasmobru), adi ile belladonna özü preparatları - Bellatsehol, Besalol, Bekarbon vb;
  • Etkilenen mukoza korunması desteklemek için araçlar: De-Nol (Bizmut subsitrat, ventrisol, Gastro-normlar Bismofalk) Cytotec (Mizoprostol, Cytotec) Likviriton;
  • antasitler (nötralize mide suyu hidroklorik asit): Kalsiyum karbonat (Vikaltsin, kalsiyum Upsavit) Gastal (Maalox) Gelusil (Simaldrat) Kompensan (Karbaldrat);
  • Mukoza zarının restorasyonunu destekleyen preparatlar: Metiluratsil (Metatsil, Amigluratsil) ve Gastrofarm.

Tamamen ortadan kaldırılması için (hasar), Helicobacter pylori, örneğin Azitral (Azitromisin, Sumamed, Azitroks, Azitrus ve diğ.) ve Klarbakt gibi antibiyotikler kullanılır (Aziklar diğerleri Klaritromisin, Klatsid, Fromilid.).

Mide ülseri olan anestezik tabletler - No-shpa ve alkaloidler belladonna'ya dayanan tüm preparatlar ve ayrıca yukarıda belirtilen m-holinoretseptorov blokerleri.

Ve bir mide ülserinde bir antipsikotik Betamaks (Sulpirid) tayin veya atamak için, bir malzemenin ucunda veya sonunda biliyorsunuz.

Hidroklorik asit salgısını azaltan mide ülserlerinden gelen tabletler

Farmakodinamik oral tabletler Aksid, Kvamatel (Antodin), Zantac'ı, Gistodil gerçeği nedeniyle, histamin antagonistleri grubu H2, dahil edilen aktif bileşenler - mast hücreleri mide-bağırsak mukozası ve histamin reseptörlerine etki eden (sırasıyla nizatidin, famotidin, ranitidin ve simetidin), histamin (ve gastrin, asetilkolin ve pepsin), ikinci tip aktivasyonunu inhibe eder. Bu mide hidroklorik asit salgılanması işlemi engellemektedir.

Ancak bu ilaçların farmakokinetiği özellikleri vardır. Nizatidin - tabletlerin aktif maddesi Aksid - gastrointestinal sistemde absorpsiyondan sonra ortalama 1,5-2 saatten sonra kan plazmasındaki maksimum seviyeye ulaşır ve proteinlerine% 35 bağlanır; Karaciğerde transforme edilir ve böbrekler yoluyla atılır.

Famotidin içeren Kwamatel ve Anthidine, plazma proteinlerine daha kötü bağlanır (% 20'den fazla değildir), biyoyararlanımı yaklaşık% 45'dir. Böbreklerdeki oksidasyon, idrarda atılan kükürt içeren metabolitlerin elde edilmesiyle tamamlanır.

Zantac tabletleri aldıktan sonra ranitidin sindirim sistemine emilir ve maddenin% 15'i ilacın% 50 biyoyararlanımını sağlayan plazma proteinlerine bağlanır. Metabolitlerin atılımı böbrekler ve akciğerler tarafından gerçekleştirilir.

Plazma proteinleri,% 20'ye kadar simetidin ile, Gistodil tabletlerinin aktif maddesi idrarla vücuttan atılır (orijinal formunda neredeyse yarısı).

Hipersensitiviteye ek olarak, histamin H2 antagonistlerinin kullanımına kontrendikasyonlar, 12 yaşına kadar (Histodil - 14 yıla kadar) yanı sıra karaciğer ve / veya böbrek disfonksiyonunu içerir. Ek olarak, H2-histamin reseptörlerini bloke eden ilaçlar, hamilelik sırasında kullanılmaya kontrendikedir.

Bu maddelerin yan etkileri hipotansiyon, kalp ritim bozukluklarının, mide bulantısı, ağız kuruluğu, kabızlık veya diyare, deri döküntüleri ve saç dökülmesi, bronkospazm, kas ağrısı şeklinde, hem de geçici karışıklık ifade edilebilir. Mide ülserlerinin bu hapları geçici bir libido ve iktidarsızlık kaybına yol açabilir.

Mide ülserlerinden tabletlerin metodu ve dozajı:

Aksid ve Zantak - günde iki kez 0.15 g (sabah ve akşam) veya günde bir kez 0,3 g;

Kvamatel - Günde iki kez 0,02 g veya 0,04 g'lık tek bir alımda (akşam); Maksimum kabul süresi iki aydır.

Gistodil günde 200 mg ila üç kez alınmalıdır (tekrarlamanın önlenmesi için - bir kez 200 mg).

Talimatlarda, bu fonların bir aşırı doz tarif edilmez.

Diğer ilaçlar ile etkileşerek, famotidin tabletler Kvamatel emme imidazol anti-fungal azaltır ve Gistodil L-tiroksin içeren tiroid tedavisi için ilaçların etkinliğini azaltır. Aynı zamanda Histodil trisiklik antidepresanların plazma konsantrasyonlarında bir artışa yol açar; opioid preparatları; benzodiazepin grubunun kas gevşeticileri ve sakinleştiricileri; nifedipin bazlı antihipertansif ilaçlar; dolaylı antikoagülanlar ve antelmintik ajanlar.

Tabletler Aksid, Kvamatel, Zantak, Gistodil için depolama koşulları + 27 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklık varsayılmaktadır. Ve raf ömrü 3 yıldır.

Eksprese ve mide asidi üretimiyle uzun süreli indirgeme proton pompa inhibitörleri (PPI'lar) Omeprazol (Ne arıyordunuz, Omitoks, Losek Cl, Pleom-20) ve grubuna ait mide ülserlerinin tabletler sunmak Sanpraz.

Bu tabletlerin salgı kesici etki nedeni olan, proton pompası olarak adlandırılır hafif bazik etken madde (omeprazol ve pantoprazol), gastrik paryetal hücrelerin içine düşen, bağlama katyonları hidrojen enzim Hidrojen potasyum ATPase (H + / K + -ATPase). Mide ve mide ekşimesi bırakma ağrı tedavisi için - Bu enzim daha sonra hidroklorik asit sentezi için bir reaksiyonu katalize eden, ve tepkimenin anlamlı bir yavaşlama kendi blokajı sonucu, ve.

Bu ilaçların farmakokinetiğinde farklılıklar vardır. Omeprazol kan plazmasının maksimum konsantrasyonu, sindirimden ortalama 3-4.5 saat sonra gözlemlenir ve biyoyararlanımı% 45'in üzerinde değildir. Sunpras tabletlerinin aktif maddesi, 2.5 saat sonra pik plazma içeriğine ulaşır ve ilacın biyoyararlanımı,% 75'i aşar. Her iki ilaç da karaciğerde Omeprazol vücuttan metabolize edilir ve metabolitleri idrar, Sanpraz - böbrekler ve bağırsak yoluyla atılır.

Kontrendikasyonlar: 12 yaşından küçük yaş ve onkolojik patolojilerin varlığı. Hamilelik sırasında mide ülseri Omeprazole ve Sunpras'tan tabletlerin kullanımı yapılmamaktadır.

Haplar yan etkileri arasında Omeprazol ve Sanpraz baş ağrısı ve epigastrik ağrı, mide bulantısı, ishal veya kabızlık, şişkinlik, halsizlik ve baş dönmesi, uyku bozuklukları, alerjik deri reaksiyonları, döküntü, anksiyete ve depresyon işaretlenmiş. Bu ilaçların kullanımı ayrıca kas hücrelerinin yıkımı ile ilişkili yoğun miyopatilere de neden olabilir (rabdomiyoliz).

Omeprazol günde 20 mg (sabah, aç karnına, bir bardak su ile) alınır; tedavi 14-28 gün sürer. Sunprasın günlük dozu 20-40 mg (omeprazol olarak alınır); tedavi süresi - üç hafta.

Sanprazın aşırı dozu hakkında bilgi yoktur ve aşırı dozda omeprazol, yan etkilerde artışa neden olur.

Pantoprazole dayalı tabletlerin diğer ilaçlarla etkileşimleri belirtilmemiştir; omeprazol ve sistemik antimikotiklerin eşzamanlı uygulanması, ikincisinin etkinliğini azaltır.

Depolama koşulları: t <25 ° С, raf ömrü - 36 ay.

Mukozaları korumak için mide ülserlerinden tabletler

De-Nol tabletlerin (Ventrisol) gastroprotektif etkisinin farmakodinamiği, bizmut trikonyum tarafından diktatör (subkitrat) ile sağlanır. Elektootritsatelnuyu iyonizasyon sahip, ülserin iyileşmesini teşvik gastrik mukoza ile ilgili HCI için bir yayılma bariyeri oluşturan, pepsin proteolitik aktivitesini inhibe eder ve müsin glikoproteinlerin bağlanan mide maruz kaldıktan sonra kimyasal bir bileşiktir. Ayrıca daha aktif bir prostaglandin E2 üretimi, mide mukozasının alkalin bileşenlerinin salgılanmasıyla birlikte bulunur. Bizmutun Helikobakteriler üzerinde bakterisit etkisi vardır.

Mizoprostol - tabletler PGE1 Cytotec bir bileşimde bulunan prostaglandin sentetik bir türev - midede ayrıldı, gastrik asit-PGE1 hücre reseptörleri uyarılmasına bağlı olan aktif mizoprostol asit, serbest Sekretuvar aktivitesini azaltır.

Likvitorit tabletlerinin talep edilen etkisi, meyan köklerinin biyolojik olarak aktif maddelerinin, mukus salgılanmasının uyarılması nedeniyle spazmları ve enflamasyonu hafifletme kabiliyetidir.

De-Nol preparatının böbrekler tarafından atılmasından sonra sindirim kanalından kanın içine ayrılan önemsiz bir fraksiyonu ve subkitrat bağırsaktan geçirilir. Saitotec kan içine emilir ve misoprostolün neredeyse% 90'ı plazma proteinlerine bağlanır; Metabolik ürünlerin atılması (idrar ve dışkı ile) yaklaşık bir gün sürer.

İlaç Likvitorit farmakokinetik talimatlarında tarif edilmemiştir.

De-Nol (Ventrisol) kullanımının kontrendikasyonları 14 yaşına kadar fonksiyonel böbrek yetmezliği; Saitotec ciddi kardiyolojik ve nefrolojik hastalıklar, hipertansiyon, glokom, diyabet, bronşiyal astımda kontrendikedir; 18 yaşından küçük hastalar için reçete edilmemiştir.

Hamilelik sırasında De-Nol ve Saitotek tabletlerin kullanımı kontrendikedir (Saitotec hamileliğin kesilmesine neden olur).

Bu ilaçların yan etkileri bulantı, ishal veya kabızlık kusması, deri döküntüleri ile kendini gösterir. Bizmut beyne zarar verebilir.

Uygulama şekli ve doz De-Nol: kahvaltı, öğle yemeği ve yatmadan önce yarım saat için 1-2 tablet (0.12 gram). Tabletleri aldıktan sonra 30 dakikadan daha kısa bir süre önce yiyecek veya içecek almalısınız.

Saitotec günde üç kez yeme sürecinde - bir tablette (0.2 mg) alınır. Likvitorit yemeklerden önce alır - 0.1-0.2 g (1-2 tablet) için günde üç kez, tedavi seyri - 30-40 gün.

Aşırı doz De-Nol, karaciğer, böbrekler, sinir dokusu, tiroid bezi hasarı ile bizmut bileşikleri ile zehirlenmeye neden olabilir. Bu gibi durumlarda laksatifler ve hemodiyaliz önerilir (şiddetli zehirlenme şekliyle).

De-Nol'ün antasitler ve Saitotec ile NSAID'lerle uyumsuz olduğu akılda tutulmalıdır.

Bu tabletleri oda sıcaklığında saklayın; raf ömrü De-Nol - 4 yıl, Likviriton - 3 yıl, Saitotec - 2 yıl.

Mide ülserlerinden gelen tabletler, nötrleştirici hidroklorik asit

Antasitler arasında - sindirim suyunun hidroklorik asitinin nötralize edilmesi anlamına gelir - hem emilen hem de emilmeyen ilaçlar vardır. Hepsi basit bir kimyasal yöntemle midenin asit seviyesini azaltır.

Tabletler Kalsiyum karbonat, karbon monoksit, su ve Ca2 + salmak için hidroklorik asit ile reaksiyona giren karbonik asidin bir kalsiyum tuzudur . Gastal, alüminyum hidroksit, karbonat ve magnezyum oksit içerir; Gelusil - pırlanta (simaldrat); Kompansat, dihidroksyalüminyum karbonatın sodyum tuzudur. Kalsiyum karbonattan farklı olarak, bu maddeler midede emilmez, ancak alkalinini çevreler ve hidroklorik asit ve pepsin parçasını adsorbe ederek mukoza zarını örten jelleri oluştururlar. Bu, mide ekşimesini hafifletir ve ülseratif hastalıklarda mide ağrısını hafifletir.

Tabletlerin kullanımına yönelik kontrendikasyonlar Kalsiyum karbonat, hiperkalsemi, böbreklerde kalkülüs ve kronik böbrek yetmezliğinin varlığını içerir. Böbrekler ile problemler Gastal, Gelusil ve Compensane alamaz. Ayrıca hamilelik sırasında kullanmak için kontrendikedir.

Kalsiyum karbonatın yan etkileri: kalsiyum iyonları (Ca2 + ), midenin endokrin hücreleri tarafından hormon gastrinin sentezini uyarır, bu da epigastrik bölgede hidroklorik asit ve ağrı ikincil üretimine yol açar. Ayrıca, vücutta kalsiyum fazlalığı (hiperkalsemi), kabızlık, nefrolitiazis, doku ve alkalozun kalsifikasyonuna yol açabilir.

Gastal, Gelusil, Compensane, vücuttaki fosfat metabolizmasının ve kemiklerin ve beyin dokusunu etkileyen "alüminyum" zehirlenmesinin ihlali gibi yan etkilere yol açan alüminyum bileşikleri içerir.

  • Doz Kalsiyum karbonat - 1-2 tablet için günde üç defaya kadar (0.25-, 05g);
  • Gastal - çiğneme olmadan 1-2 tablet için günde 4 kez (yemekten sonra 60 dakika);
  • Gelusil - 1 tablet günde 3-5 kez (bir yemekten bir saat sonra, tabletler çiğnenmelidir);
  • Telafi - 1-2 tablet için günde 4 kez (yemekler arasında ve akşam).

Dozun aşılması Kalsiyum karbonat, baş ağrılarına ve kas ağrısına neden olabilir; genel zayıflık; bulantı ve kusma, kabızlık ve sık idrara çıkma, taşikardi ve bozulmuş böbrek fonksiyonu.

Diğer ilaçlarla etkileşimler, aynı anda kullanılan herhangi bir ilacın emilimi ile antasitlerin azaltılmasında ifade edilir.

Antasitler oda sıcaklığında saklanır, ilaçların raf ömrü pakette belirtilir.

Mide ülseri için anestezikler

Çünkü biyokimyasal etkileri, metabotropik kolinerjik reseptör blokerlerinin (m-antikolinerjikler) ait ilaçlar - Gastrotsepin, Bruskopan, Bellatsehol - ağrı hapları mide ülseri olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Bu tabletlerin aksiyon gerçeğine dayanır Farmakolojik olarak etkin maddeler, pirentsepina dihidroklorür butilskopolamin ve parasempatik sinir sisteminin postgangliyonik lifleri asetilkolin salımının bir azalmaya yol açar belladonna atropinovogo blok numarası periferal muskarinik reseptör (m-kolinerjik) nöronların, alkaloid ekstraktı içinde ihtiva etmiştir. Bu salgılama fonksiyonu (sentez mide enzimleri ve asitler) etkisiz hale gelmesine neden olan ve mide (ve tüm mide bağırsak) kas ton ve motiliteyi azalmıştır.

Tabletler Bruskopan ve Bellacezhol farmakokinetiği tarif edilmez ve Gastrotsepin sindirim sisteminde zayıf bir şekilde emilir ve neredeyse bölünmez; pyrenecepin dihydrochloride'ın biyoyararlanımı% 30'u geçmez. İlaç, uygulamadan yaklaşık bir gün sonra dışkı ile atılır.

Bu grubun ilaçların kullanımına kontrendikasyonlar: Çocuk yaşı, glokom, prostat hiperplazisi, ülseratif kolit, hipotansiyon, taşiaritmiyle kronik kalp yetmezliği.

Hamilelik sırasında mide ülserlerinin mide ülseri ve hiposikamin türevleri ile tablet kullanımı kontrendikedir.

Bu ilaçların yan etkileri, baş ağrısı, genişlemiş gözbebekleri, ağız boşluğunda kuruluk, kabızlık, artmış nabız, dizüri, deri reaksiyonları şeklinde kendini gösterir.

Tabletler, yemeklerden en az yarım saat önce ağızdan alınır: Gastrotsepin - günde iki kez 0.05 g; Bruskopan - 10-20 mg (1-2 tablet) için günde üç kez; Bellacholehol - 1 tablet günde 3-4 kez.

Bu tabletlerin aşırı dozda yan etkilerde bir artışa yol açar.

Tüm kolinolitik ilaçlar birbirini güçlendirir ve antihistaminik ve nörotropik ilaçların etkisini arttırır.

Bu ilaçların saklama koşulları normaldir, raf ömrü 3 yıldır.

Hazırlıklar hakkında Drotaverina hidroklorür ve No-shpa, mide ülseri ile anestezik tabletler olarak tavsiye edilir, yayında okuyun - Karın ağrısı gelen tabletler

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Mide ülserlerinden tabletler, mukoza rejenerasyonu

Mide ve Kaleflon gastrik ülser ile ilgili bu tür bir tabletin kolaylaştırılabilir duodenum (kadife çiçeği özü) ve Onarım yenilenmesi ülsere mukoza Alanton Pantaklyutsin (muz ekstresi), potasyum orotat ve metilurasil ve gastrofarm (Elecampane çıkarmak).

Pirimidin türevi (aktif bir aromatik heterosiklik bileşik ihtiva eden azot) - 2,4-dihidroksi-6-metilpirimidin, aktif madde topakları olan metilurasil dokularda redoks uyarır, beslenme artırmak için yardımcı olur ve ülserlerin iyileşmesini hızlandırır.

İlacın bir farmakodinamiği Gastrofarm, Bulgar çubuk (Lactobacillus volgaricus) gibi bir lactobacillus tipi liyofilizatın immün uyarıcı etkisine dayanmaktadır.

Kan, lenfoid doku ve kemik iliği Metilitacil - onkolojik hastalıkların kullanımı için ana kontrendikasyonlar. Gastrofarm, ilacın içeriğine aşırı duyarlılık için kullanılmaz.

Metiluracil kullanırken, ciltte baş ağrısı ve döküntü şeklinde bir yan etki olabilir.

Talimatlara göre, Gastrofarm günde 1-2 kez (yemeklerden yarım saat önce) ve Methyluracil'i günde 1-2 kez içeriye almalıdır - aynı dozda günde 4-5 kez. Aynı zamanda, antibakteriyel ilaçların eşzamanlı uygulanmasıyla methyluracil'in etkilerini arttırdığı akılda tutulmalıdır.

Bu müstahzarlar için depolama koşulları: nem ve güneş ışığından uzakta, t <20 ° C'de; son kullanma tarihi pakette belirtilmiştir.

Helicobacter pylori'yi öldüren mide ülserlerinden tabletler

Mide ülserlerinin tedavisinde genellikle antibiyotikler, mide ve oniki parmak bağırsağı ampul pilor bölümünün mukoza zarı içinde kapsanmış olan Helicobacter pylori, ortadan kaldırılması için kullanıldığı karmaşık ürünlerin kullanımı.

Farmakodinamik antibiyotik azalid Azitral (Azitromisin, Azitrus, Azitsid, Sumamed ve diğ.) Ve antibiyotik makrolid Klarbakt (Klaritromisin, Klatsid, Aziklar, Fromilid ve diğ.) Bir amino asit ve protein biyosentezi inhibisyonuna yol açar mikroorganizmaların RNA molekülleri ile etkileşim içinde mi ve onların hücrelerinde büyüme ve üreme durdurun.

Bu ilaçların farmakokinetiği hem benzerliklere hem de farklılıklara sahiptir: ilaçları içeri aldıktan sonra, mide hızla emilir (ilaç asidiktir) ve kan ve dokulara girer; Yaklaşık 2-3 saat sonra, plazmada azitromisin veya klaritromisinin maksimum seviyesi not edilir.

Lökositlerde birikme yeteneği nedeniyle, Asitrus (Azicid) yavaş yavaş hareket eder, bu yüzden sadece üç gün sürebilir. Karaciğerde biyotransformasyon meydana gelir, metabolitler bağırsak ve böbrekler tarafından atılır.

Klaritromisin (Formylid) plazma proteinlerine (neredeyse% 90 ) daha fazla bağlanır ve maksimum plazma konsantrasyonu süreci iki aşamada geçer (safra kesesi bağırsağının yakalanması). Bu nedenle, H. Pylori'ye karşı en etkili antibiyotik olarak kabul edilir. İlaç ve metabolitleri idrar ve dışkıyla atılır.

Azitral kullanmak için kontrendikasyonlar: yaş 16 yıl, böbrek ve karaciğer ciddi patoloji, kalp yetmezliği.

Clarbact kullanımına kontrendikasyonlar: yaş 12 yıl, klaritromisine karşı aşırı duyarlılık.

Gebelik sırasında antibiyotik-azalidlerin kullanımı, sadece anne tarafından beklenen faydaların oranı ve fetusun riskleri dikkate alınarak bir doktor tarafından reçete edilebilir. İlk trimesterde Clarbactom (Clarithromycin) kullanımına izin verilmez.

Bu ilaçların olası yan etkileri: mide bulantısı, karın ağrısı, kusma, dışkı bozukluğu, artmış kalp atım hızı, baş ağrısı, uyku sorunları ve psişede bazı değişiklikler.

Doz ve Uygulama (H. Pylori'nin yok edilmesi ile): Azitral - günde bir kez 1 g; uygulama süresi - üç gün; Clarbact - günde iki kez 0,5 g (10-14 gün boyunca). İlaçların aşırı dozda alınması, başta sindirim sistemi olmak üzere yan etkilerde artışa neden olur.

Antibiyotikler antiasitlerden ayrı olarak alınmalıdır (anti-asit ilacı almadan iki saat önce veya sonra). Heparin preparatları ve α-blokerler, ergot alkaloidleri ve bunların türevleri, yanı sıra, antikoagülan (ko-uygulama) potansiyasyonu ile var Azitrala ve Klarbakta uyumsuzluğu.

Depolama koşulları normaldir; Raf ömrü Azitral - 3 yıl, Clarbakt - 2 yıl.

Ve şimdi, mide ülserlerinin tedavisinde hangi amaç için gastroenterologların Betamax (Sulpiride) tabletlerini kullandıkları sorusuna cevap verme sırasıydı. Bu ilaç, sübstitüe edilmiş benzamidlere dayalı atipik antipsikotik ilaçlara (nöroleptikler) karşılık gelir. Bu maddeler spesifik olarak dopamin, serotonin ve asetilkolinin reseptörlerini (yukarıda tartışılan m-holinoretseptorov blokerleri) spesifik olarak "ayırır".

Sinyallerin engellenmesi iletim doku Gl serotonin reseptörleri yerleştirilmiş (5-HT2B, 5-HT2c, 5-HT3, 5-HT4) motilite ve sindirim sisteminin kas tonusu kontrol aktif madde Betamax'ın ilaç ağrı şiddeti ve kabartma hastaların durumu ile azaltmaya yardımcı olur bir mide ülseri.

İlaç kontrendikasyonları vardır: hipertansiyon, epilepsi, hamilelik ve 14 yaşından küçük yaş. Ve yan etkileri listesi cilt alerjileri, baş dönmesi, uyku bozuklukları yanı sıra artan kan basıncı, ağız kuruluğu, mide ekşimesi, kabızlık, hiperhidroz, vb.

Mide ülserlerinin tabletleri gibi, bu nöroleptik ilaç - diğer farmasötik preparatlarla birlikte - ilgilenen hekim tarafından reçete edilmelidir.

Bilmek önemlidir!

Mide ve duodenumun peptik ülseri, vakaların% 6-15'inde duodenumun başlangıç bölümü veya pilorusun stenozu ile komplike hale gelir. Organik ve fonksiyonel pyloroduodenal stenoz var. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Противоязвенные

Ilaç etkisi

Противоязвенные препараты
Снижающие кислотность желудочного сока препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Mide ülserlerinden tabletler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.