Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Menopoz ile vajinal dysbiosis

Makalenin tıp uzmanı

Endokrinolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Bir kadının vücudunun menopoz için hazırlandığı ve cinsiyet hormonlarının sentezini azalttığı yaşla birlikte, kadın genital sisteminin zorunlu mikroflorasının bileşimi değişir. Ve bu, menopozda vajinanın disbiyozu olarak klinik jinekolojide tanımlanan bir durumun gelişmesine yol açar.

Nedenler menopoz ile vajina dysbiosis

Kadın bedeninde meydana gelen yaşa bağlı değişikliklerin etiyolojisini inceleyen araştırmacılar, yaşlı kadınlarda cinsel alanla ilişkili birçok sorunun patogenezini açıklayan vajinal mikrobiyozisde önemli değişiklikler buldular.

Bu nedenle, eğer sağlıklı kadınlarda üreme çağında vajina içindeki asidite (pH) 3.8-4.2 ise, hormonal invazyon sırasında bu gösterge 5.4-6.8'e yükselir. Yani, menopoz ile vajinal disbiyozun nedenleri, mukoz membranların daha fazla alkalin reaksiyonu ve salgılanan salgı sıvıları içerebilmektedir. Bunun nedeni nedir?

Yaklaşık% 94 farklı türleri ile temsil edilir, normal vajinal mikrobiyota lactobacilli mikroanaerofilnyh (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus cellobiosum, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum ve ark.). Bunlar, sözde geçici mikrofloranın temsilcileri kadın genital koruyan, hidrojen peroksit üretmek de stabil olarak sağlıklı bir pH, antibakteriyel hidrolaz enzim lisozim için laktik asit üreten ve - vajina epidermal stafilokoklar içinde mevcut, streptokoklar, Escherichia coli, enterokoklar, Bacteroides, fuzobakterii , clostridia, gardnerell, vb.

Menstruasyonda, üst epitelyal hücreler eksizyon ve lizise maruz kalır ve yapraklı hücrelerin sitoplazmasından liziz sürecinde polisakkarid glikojen salınır. Östrojenlerin etkisi altında, laktobasilin laktik asit içine işlendiği glikoz içine metabolize edilir. Bu anlaşılmaktadır menopoz döneminde östrojen seviyesinin mevcut değildir, ve bu faktör doruk sırasında vajinal dysbiosis neden yaşam döngüsü Lactobacilli müdahale ettiğinde.

Ayrıca, hem menopoz sırasında maruz vajinal mukoza atrofi ve östrojen eksikliği ile ilişkili sitolojik değişiklikler, hümoral immünite sağlayan yüzey hücreleri indirgeme immunoglubulinov (Ig A) ve küresel glikoprotein laktoferrın sayısında önemli bir azalmaya yol açar akılda tutulmalıdır.

Dolayısıyla, hormon stimülasyon sonlandırma koşullarında mukoza hücrelerinde vajinal doku glikojen içeriği azaltılmış olmasından menopoz sırasında vajinal dysbiosis temel nedenleri, lactobacilli koloni sayısını azaltır ve önemli ölçüde lokal genital sistem bağışıklık savunma mekanizmaları zayıflatır. Öncelikle, patojenler kadınlara yönelik spesifik olmayan korumanın en önemli bileşeni - asidik vajinal pH.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Belirtiler menopoz ile vajina dysbiosis

Menopoz sırasında kadınlarda vajinanın mikroflorasının dengesinin ihlali ilk belirtileri özellikle ortaya çıkmaz.

Tipik olarak, menopoz ile vajinal dysbiosis belirtileri arasında şunlar olabilir:

  • dış genital organlarda ve vajinada rahatsızlık:
  • vajinadan sarımsı akıntı (patojenik bakteriler tarafından sekonder enfeksiyonun yokluğunda sekresyonlar kokusuzdur);
  • vajinal mukoza (pruritus), öncelikle, vajinal mukozanın atrofisi ve kuruluğu nedeniyle;
  • idrar ile yanma ve mesanenin eksik boşaltılması hissi (jinekolojide bu menopoz genitoüriner sendromu olarak adlandırılır);
  • disparezi (ilişki sırasında ağrı).

Klinik belirtiler, vajinanın duvarlarının rengini inceleyerek ve değiştirerek, intradermal veya submukozus kanamalarına bağlı peteşinin oluşumuna da yol açabilir. Ve bunlar, vajinal disbiyozun menopozla eşlik eden vajinal atrofi bulgularıdır.

Vajina asitlik indirgenmesi (pH yani, artış) olarak geçici mikrofloranın aktivasyonu için koşullar oluşturur çünkü herhangi bir ek belirtilerin ortaya çıkması (örneğin, artmış vajinal akıntı hacmi ve değişim dokuları ve koku), dysbiosis bazı komplikasyonlarına geliştirmek aslında bir kanıtıdır.

En sık görülen komplikasyonlar arasında jinekologlar spesifik olmayan bakteriyel vajinit, endokastvit, kandidiyaz ve klamidiyal vulvovajinit vb.

Ayrıca, adneksit, salpenjit, endometrit, üretra ya da mesanenin iltihabı gibi menopozda vajinanın disbiyozunun sonuçları da belirtilmiştir.

trusted-source[5], [6], [7]

Teşhis menopoz ile vajina dysbiosis

Menopozda vajinal dysbiosis Jinekolog tanısı için hastanın şikayetleri ve anamnez bir açıklama ile başlar ve sonra rutin jinekolojik muayene cinsel organlar ve vajinayı olun.

Testler vajina mikroflorası üzerinde vajinal mukus sekresyonunun pH seviyesinin belirlenmesi ile bir smear oluşur. Daha fazla bilgi - vajinal akıntının mikrobiyolojik ve bakteriyoskopik muayenesi

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için bir kan testi (PCR testi) de yapılır.

Enfeksiyon belirtilerinin varlığını belirleyen bir biyokimyasal yayma testinin sonuçlarına dayanarak, doğru bir teşhis için zemin veren bir doruk ile vajinal dysbiosis ayırıcı tanısı yapılır.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi menopoz ile vajina dysbiosis

Menopoz vajinal mikroflora değişiklikleri etyolojisi kadın vücudunda meydana gelen doğal fizyolojik neden olduğu işlemler ile bağlantılı olduğu için, dysbiosis tedavisi canlı lactobacilli liyofilize kültürü içeren probiyotik preparatlar kullanılarak vajina menopoz esnasında.

Vajina mikroflorasını geri yüklemek için, aşağıdaki ilaçlar reçete edilebilir:

  • vajinal kapsüller Vagilak (Laktozhinal, Ekofemin) - 10 gün boyunca günde bir kapsül vajinaya (gece) girer. İlaç kandidiyazis dahil olmak üzere vajinal mukoza iltihabı varlığında kontrendikedir.
  • vajinal fitil Lactobacterin (Acilact, Ginolact, Lactovag) ve fitiller Bifidumbacterin - günde bir kez intravajinal olarak bir süpozituvar verilir.
  • vajinal tabletler Ginoflor yatmadan önce vajinaya derinlemesine enjekte edilir, 12 günde bir tablet; destekleyici uygulama - haftada iki kez bir tablet. İlaç estriol içerir, bu nedenle endometriozis, meme bezleri veya uterus tümörleri varlığında kullanılamaz.

Homeopati karayılan otunun kök bitkiler (karayılan otunun) özlerinden oluşmuştur menopoz uyuşturucu siyah yılankökü sırasında dysbiosis vajina için tedavi sunar. Ancak, bu madde, en bitkisel ilaçlar gibi, soya Sanguinar Canadian, discoria kökleri içeren ekstreler al basması gibi menopoz semptomlarını azaltmak için tasarlanmış sıradan K. Prostrata'nın, bırakır. Talimatlar, bu fonların vajinal mikrofloranın durumu üzerindeki etkisi hakkında bir şey söylemez. Yani bu durumda otlar ve şifalı bitkiler ile tedavi dikkate alınmaz.

Menopoz ile bağlantılı bir vajinal dysbacteriosis alternatif tedavi, (mukozal kuruluk azaltmak için, tabii ki), aloe vera, zeytin ya da keten tohumu yağı ile tamponlar introvaginalno tatbik önerir.

Önleme

östrojen düzeylerinde menopoz bağlantılı kaybın önlenmesi (tavsiye hormon replasman tedavisi etkisiz ve genellikle güvensiz) mümkün olmadığından, çok sayıda fizyolojik değişiklikler, vajinal microbiocenosis eyaletinde dahil olduğu "teminat" engellemek için hiçbir yolu yoktur.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Tahmin

Ve prognoz sadece menopozda vajinanın disbiyozuna neden olabilen komplikasyonların zamanında tedavisinin sonucunu ilgilendirebilir.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Bilmek önemlidir!

Gardneretta vaginalis, Gardnerella cinsine aittir. Küçük çubuklar veya coccobacilli 1-2x0.3-0.6 mikron büyüklüğündedir. Smearlarda, hücreler tek başına veya çift halinde düzenlenir. Genç 8-12 saatlik kültürler dil bilgisel olarak renklendirilir ve optimal ortam üzerinde yetiştirilen kültürler gram-pozitiftir. Kapsüller, flagella ve sporlar yapmaz. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.