Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Menopoz ile sıcaklık

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Menopozda, kadının iyiliği büyük ölçüde değişir ve daha iyi değil. Bu durumda, birçoğu sadece aşırı soğumaya ya da soğuk algınlığına karar verirler. Fakat bir kadın böyle belirtilerin neden ortaya çıktığını anlasa bile, hala bazı soruları vardır. Örneğin, vücut ısısı menopoz ile yükseldiğinde, endişelenmeye değer mi?

Nedenler menopoz ile yüksek ateş

Tamamen sağlıklı bir insanda bile, vücut ısısı 37'nin üzerinde bir ila iki onda artırabilir. Özellikle menopoz sırasında bu gösterge kararsız olabilir. Standart vücut ısısı (36.6 derece), kural olarak, sadece bir rüyadan sonra gerçekleşir. Ve akşama kadar, 37.3'e kadar çıkabilir. Çoğu zaman, menopoz sırasında sıcaklık yükselir. Ayrıca, bir kadın sürekli yorgunluk ve uyuşukluk hissedebilir, "kırık" olun.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Patogenez

Tides, menopozun ana semptomunun yanı sıra artan lokal sıcaklığın açık bir nedenidir. Bir ihlal nedeniyle görünürler:

 1. Merkezi sinir sisteminin çalışmasında.
 2. Termoregülasyon.
 3. Sirkülasyon.

Nedeniyle yumurtalık folikül sayısını azaltır ve aynı zamanda (özellikle progestojenler ve östrojenlerin olarak) Germ hücre çıkışı azalır insidansını ve bazı hormonların miktarını azaltmak için, menopoz sırasında. Sonuç olarak, kandaki bir süre sonra, LH ve FSH konsantrasyonu artar, bu da dokulardaki bazı önemli maddelerin eksikliğine yol açar. Vücudun farklı bölgeleri arasındaki bilgi engelli olarak iletilir.

Sonuç olarak, beyin sıcaklık değişikliğine farklı bir şekilde tepki gösterir. Periyodik olarak, beyin aşırı ısınma hakkında bilgi alır ve vücut bu durumu hemen çözmeye çalışır. Vücudun üst kısmı bir sıcak dalgası, dispne, baş dönmesi, artan kalp atış hızı, nefes almakta zorluk çeker. Bu noktada, hastanın sıcaklığı 38 dereceye kadar yükselebilir.

Gelgitden hemen sonra kadının bir ürpertisi var. Bunun nedeni hem yüksek sıcaklık hem de belirgin terleme. Böylece, vücut gelgiti düzenlemeye çalışır. Cilt ter ile kaplıdır, güçlü bir yorgunluk vardır, üst ve alt ekstremite hissizleşir ve soğuğa dönüşür. Bu gelgitlerin sayısı günde elli güne kadar ulaşabildiğinden, bir kadın kırık ve hasta hissediyor.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Belirtiler menopoz ile yüksek ateş

Menopozda en sık görülen ateş belirtileri şunlardır:

 1. Gelgit, vücudun üst kısmında yoğun bir ısı hissidir. Aşırı terleme, yüz kızarması, ağır solunum. Baş dönmesi, nefes darlığı, halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı ve kalp hızı da artabilir.
 2. Gecede hipertiroidizm (şiddetli terleme) - kandaki östrojen miktarındaki azalmaya bağlı olarak ortaya çıkar.
 3. Sürekli yorgunluk hissi.

Menopoz ile sıcaklık 37

Menopoz ile vücut ısısını 37 dereceye yükseltmek norm olarak kabul edilir. Bu durumda endişelenmeyin. Menopozdaki kadınlarda sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında anksiyete ve özel ilaçların (doktorun muayenesi ve atanmasından sonra) alınması düşünülür. Ayrıca, sıcak basmaları sırasında hastanın ateşi hissedebileceği göz önünde bulundurulmalıdır, ancak vücut ısısı normaldir.

trusted-source[13], [14], [15]

Sıcak basmalarda sıcaklık

Tides, menopozda sık görülen bir semptomdur, bu döneme giren tüm kadınların% 75'inde görülür.

Sıcaklık yükseldiğinde, kadın boynunun ve yüzünün cildini kızarır, terleme görülür ve terleme, çarpıntı artar. Hastalarda, gelgitler, aynı zamanda onlar sırasında sıcaklık artışı, farklı frekans ve kuvvet ile ortaya çıkar.

Bu durumda, bir veya birkaç yıl boyunca iklimsel yaştaki kadınlarda sıcak basmaları oluşabilir. Bu durumda sıcaklık 38 derecelik bir işareti geçerse, etkili ilaçlar yazacak bir doktora görünmek faydalı olacaktır.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Menopoz sırasında bir kadın vücut ısısını büyük ölçüde artırdığında, birçok ciddi hastalığın gelişimine dair kanıt olabilir. Önemli hormonların dengesi vücutta önemli ölçüde değiştiğinde, bu her zaman bağışıklığın zayıflamasına yol açar. Bu nedenle, vücut üriner ve üreme organlarında enfeksiyonların gelişmesi için uygun koşullara sahiptir. Bu vajinanın ve idrarın mukoza zarının bakterilerden daha az korunduğu gerçeği ile açıklanabilir.

Ayrıca kadınlarda malign ve benign oluşumlar riski - myomlar, endometriyumda hiperplastik süreçler ve yumurtalıklarda görülen tümörler - dönemde artmaktadır. Subfebril sıcaklığı haftalarca yüksek bir seviyede devam ederse, bu bir doktora danışmak ve incelenmek için bir fırsattır.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Teşhis menopoz ile yüksek ateş

Menopoz sırasında sıcaklık artışı ile, hangi kök nedenlerinin ortaya çıkmasına neden olduğunu bulmak gerekir. Gerçek şu ki, vücut ısısı her seferinde 1-1.5 dereceye kadar yükselse bile, biri patoloji hakkında konuşabilir, sonuçta bu süreç normal olarak kabul edilir, özellikle de akşam tüm gün vücut yorgun olduğunda.

Subfebril sıcaklığını teşhis etmek için, eğrisini analiz etmek gereklidir. Bu süreç sadece bir uzmanın gözetimi altında gerçekleşir:

 1. Doktor sabah ve akşam saatlerinde hastanın vücut sıcaklığını ölçer.
 2. Kurallara uygun olarak özel bir sayfayı doldurun. Günün sonunda, tüm noktalar birbirine bağlı.
 3. Analiz üç hafta boyunca yürütülür, daha sonra veriler ilgili hekim tarafından analiz edilmelidir.

Doktor tanısı sonra, ayrıca uygun bir profil ve laboratuvar testleri olmalıdır. Akciğerler ve sinüsler, otolaringoskopiyu, ultrason, tüberküloz testleri elektrokardiyogram kanıyla, dışkı, idrar analizi analizi, x-ışını: ana nedenlerinden kurulması sürecinde kadınların iklim sıcaklık artışlarının çağında, doktorunuz yapmak ve diğer analizler ve çalışmalar tavsiye nedenini öğrenin.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi menopoz ile yüksek ateş

Yüksek sıcaklık menopozun bir sonucu ise ve ciddi bir hastalık değilse, o zaman doktor hastanın durumunu ayarlaması için ilaçları önerebilir. Gelgitler ile, sadece termoregülasyon bozukluklarını düzeltmek yeterlidir, böylece kadın daha iyi hisseder.

Şiddetli vakalarda, metabolizmayı stabilize etmeye ve terlemeyi normale döndürmeye yardımcı olan hormonal ilaçlar kullanılır. Bazı durumlarda yardımcı olabilecek doğal hormonların homeopatik analogları da vardır.

Ayrıca menopoz sırasında, günlük diyetinizi gözden geçirmeniz, ona daha fazla bitkisel besin eklemeniz önerilir. Spor yapmaya değer, duygusal ve fiziksel olarak aşırı hareket etme, gevşek kıyafetler giyme.

Tıp

Climonorum. Bir dragée şeklinde üretilmiştir. İlaç gestajen ve östrojenin aktif bileşenlerini içerir.

Menstürasyon devam ederse, kadınların beşinci günde ilacı almaya başlaması gerekir. Menstrüel siklus menopozun başlangıcından dolayı şiddetli bir şekilde bozulursa veya menopoz çoktan gelirse, herhangi bir zamanda (kadın hamile değilse) içebilirsiniz. Bir paket 21 günlük bir kurs için yeterlidir.

Vajinal kanama, meme kanseri, hormon kanserli koşullar, karaciğer tümörleri, karaciğer fonksiyonu, tromboemboli, klimonorma almak yasak hipertrigliseridemide anormallikleri olan hastalar.

Bazı hastalarda resepsiyonda sık uterin kanamalar, dispepsi, migren, yorgunluk, alerji, görme bozukluğu görülmüştür.

Proginova. Bir dragée şeklinde üretilmiştir. İlaç östradiol valerian (östrojen) aktif bir bileşenini içerir.

Bir paket yirmi bir gün boyunca yeterlidir. Gerekirse, her gün bir hap su içmeniz tavsiye edilir. Hapı aynı anda almaya çalışın.

Vajinal kanama, göğüs kanseri, karaciğer tümörleri, karaciğer bozuklukları, tromboz eksikliği olan hastalar laktoz intoleransı bileşenler Proginova yasak alır. Hamilelik sırasında önerilmez.

Bazı hastalarda, hapları aldıktan sonra aşağıdaki belirtiler ortaya çıktı: alerjiler, bulanık görme, migren baş ağrıları, baş dönmesi, şişkinlik.

Klimen. Bir dragée şeklinde üretilmiştir. İlaç aktif madde östrojen içerir.

Paketleme, yirmi bir gün boyunca bir kurs için tasarlanmıştır. Menstruasyon sırasında, almak yasaktır. Eğer bir kadında hala bir adet döngüsü varsa, beşinci günüyle başlayabilirsiniz. İlk on bir gün, bir beyaz draje içmek, on gün sonra günde bir pembe topak içmek için gereklidir. Dersler arasındaki ara bir haftadan az olmamalıdır.

Vajinal kanaması olan hastalar, meme kanseri, karaciğer tümörleri, tromboz veya tromboembolizm, Bileşenleri içmek için hoşgörüsüzlük yasaktır. Emzirirken hamile kadınları ve kadınları almanız tavsiye edilmez.

Bazı durumlarda, hoş olmayan belirtiler ortaya çıkabilir: mide bulantısı, migren, şişkinlik, alerjiler, yorgunluk, baş dönmesi.

Alternatif tedavi ve bitkisel tedavi

Alternatif tedavi, yatmadan önce yapılan özel ayak banyoları sayesinde gece terlemeleri ve sık sıcak basmaları ile savaşmayı önerir. Hazırlanmaları için havzaya (yaklaşık 40 derece) sıcak su dökülmesi ve bacakları yirmi dakika kadar içinde tutması gerekir. Kurulayın ve hemen yatağa gidin.

Değişken soğuk ve sıcak ayak banyoları eşit derecede etkili kabul edilir. Hazırlık için iki pelvis alınır. Biri sıcak suyla, diğeri ise soğuk ile doldurulur. İlk ayağa beş dakika kadar devam etmek gerekir ve ikincisinde - yarım dakikadan fazla olmamalıdır. Olumlu sonuç almak için en az 30 dakika boyunca prosedüre devam edin.

Ayrıca bazı şifalı bitkilerin tentürleri de popülerdir. Örneğin, sık sıcak basmaların üstesinden gelmek için, adaçayı tentürü içebilirsiniz (bir kadeh kaynamış suya 1 çorba kaşığı bir kadeh kaynamış suya eklenir). 

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34]

Homeopati

Sıcak basmaların neden olduğu yüksek sıcaklığın tedavisi için en popüler homeopatik ilaçlar şunlardır:

 1. Klimakt Khel. Simarouba tsedron, stannum Metalikum Kahverengi offitsinalis, Sanguinar kanadensis Lachesis Mutus, strihnoz Ignatia'nın Kükürt,: bu ilaç, aktif bileşenlerdir. Bir tablette 24 saatte üç kez (yemeklerden önce veya yemekten bir saat sonra) içmek tavsiye edilir. Yutmayın, ama haplar eriyene kadar ağzınızda saklayın. Bileşenler hoşgörüsüz ise kullanmayın. Alerjiye neden olabilir.
 2. Remens. Damla ve tablet şeklinde mevcuttur. Tıpta bu tür aktif bileşenler vardır: Kanadalı sanguinaria, kistik cimicifuga, mürekkepbalığı bezlerinin salgısı, pilocarpus, surukuku (yılan) zehiri. 24 saat içinde bir tablet (veya on damla) üç kez içilir. Durum stabilize olana kadar kabul edin. Bileşenler hoşgörüsüz olduğunda kullanmak yasaktır. Alerjiye neden olabilir.
 3. Klimaksan. Granüller ve tabletler halinde temin edilebilir. İlaç, bu tür aktif bileşenleri içerir: tsimitsifuga, apis mellifika, lachezis mutus, magnezyum stearat, mikrokristal selüloz. 24 saat içinde, tercihen uykudan sonra ve yatmadan önce bir tablet (beş topak) içilir. Kurs genellikle iki aya kadar sürer. Hoşgörüsüz bileşenler kullanırken içmeyin. Alerjiye neden olabilir.

Bilmek önemlidir!

Hem erkeklerde hem de kadınlarda yaş, cinsel istek yavaş yavaş azalır, ancak, kadınlarda gerontologlara göre, menopozdan sonra cinsiyet, iki ila üç kat daha fazla değer kaybeder. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.