Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Lactostasis

Makalenin tıp uzmanı

Doğum uzmanı-jinekolog, doğurganlık uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Laktostasis, emziren bir kadının memesinin kanallarındaki süt stazıdır. Laktostasisin nedenlerini anlamak için, memenin nasıl düzenlendiğini anlamak, laktojenezde ana işlevleri nelerdir.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Epidemioloji

Çoğu laktostaz, ilk laktasyon ile ortaya çıkar. Ayrıca, önceki doğumlarda laktostaz geçiren ve anamnezde emziren emziren kadınlarda laktostaz eğilimi vardır. Meme bezinde veya mastopatisinde sikatrisyel değişiklikler varsa, laktozis oluşabilir. Ne emziren kadının yaşı ne de ırk, laktostaz gelişimini etkilemez.

Tıbbi uygulamada, hastalıkların uluslararası sınıflandırması kullanılır. Buna uygun olarak, hastalığın aşağıdaki formları ayırt edilir:

 • O92 - Bir çocuğun doğumu ile ilişkili olan meme bezi yanı sıra, laktasyon bozuklukları Diğer değişiklikler.
 • O92.7 - Diğer ve belirtilmemiş laktasyon bozuklukları.
 • O92.7.0 - Laktostasis.

trusted-source[5]

Nedenler laktostaza

Bu sendromun birçok nedeni vardır.

 1. İlk ve en yaygın neden, bebeğin memeye yanlış uygulanmasıdır, bu da memenin eksik boşaltılmasına yol açar. Belirli bir süt alanında birikimin ve belirsiz bir zaman dilimi boyunca çekilmesinin bir sonucu olarak, bir emziren kadının işkence sebebi olan bir pıhtı sütü oluşur.
 2. Laktostazın ikinci sık nedeni, nadir bir uygulama veya saat başı beslenmedır. Bu tür beslenmenin bir sonucu olarak, her iki meme bezinde de hemen laktostaz gelişebilir. Bu süreçte, genellikle çeşitli kanallar sürece dahil olur.
 3. Yanlış pompalama. Çoğu zaman, dördüncü üzerinde - varken doğumdan sonra beşinci gününde, bol bile bunu nasıl sunmadan sıklıkla böylece oldukça küçük bir miktar, yeni anne öz tortusundan başlar olmalıdır yenidoğan için süt ve gıda kalkmıştı. Bu manipülasyonlar sonunda ihale kanallarına ve laktostaz gelişimine zarar verir.
 4. Büyük göğüsler. Evet, laktasyonun düzgün bir şekilde nasıl ayarlanacağını her zaman bilmedikleri için, yemyeşil göğüslerin sahipleri, laktostaz geliştirme riski altındadır.
 5. Sıkı, sentetik ve yanlış seçilmiş bir sütyen giyerek, bu da kanalların iletimine ve süt içindeki durgunluğa neden olabilir.
 6. Yaralanma. Annenin göğsüne bir kırıntı bacağının küçük bir itmesi bile, kanaldaki hasar nedeniyle laktoza yol açabilir.
 7. Stres. Kronik uykusuzluk, yorgunluk artan sinirliliğe yol açar, bu da süt üretimini olumsuz yönde etkiler.

trusted-source[6], [7]

Risk faktörleri

Laktostaz oluşumu için ana predispozan faktörler şunlardır:

 • Beslenme talep değil, saat başı;
 • Bebeğin memeye yanlış bağlanması;
 • Anayasal özellikler: düz veya çekilmiş meme başı, büyük meme büyüklüğü;
 • Anamnezde meme bezi üzerinde ameliyat müdahaleleri;
 • obezite;
 • Göğüs yaralanmaları ve yaraları;
 • Stres ve dinlenme ve tam beslenme eksikliği;
 • Sigara ve alkol içme.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Patogenez

Meme bezi, süt kanallarının alveolar boru şeklinde dallanması ile kompleks bir lobüler yapıya sahip olan, eşleştirilmiş hormona bağlı bir organdır. Alveollerde süt üretiminin hormon prolaktinin etkisi altında yer almasıdır. Bir bezde 20'ye kadar radyal olarak düzenlenmiş lob olabilir. Bir lobun tüm boşaltım kanalları, meme ucuna giden ve küçük bir açıklık olan bir süt deliği olan apeksinde sona eren süt kanalına bağlanır. Bu durumda süt kanallarının ağı meme ucuna daha yakın dallanmıştır. Meme ucunun derisi tüpsür, içinde çok sayıda dairesel ve uzunlamasına yönelmiş kas lifleri vardır, bu da emme sırasında önemli bir rol oynar. Meme ucundaki subkutan yağ içeriği minimaldir.

Memenin ana işlevi sütün sentezi ve salgılanmasıdır. Meme bezi hormona bağımlı bir organ olduğundan - hamilelik sırasında yapısı plasental hormonların etkisi altında değişir. Meme bezinde kanal sayısı ve dallarında hızlı bir artış olur. Hamileliğin 28. Haftasından itibaren, meme bezleri kolostrum üretmeye başlar. Bu andan itibaren laktojenez başlar. Bu dönemde kolostrumun bileşimi ve niteliği oluşmakta olup, doğumdan sonra yenidoğan tarafından beslenecektir ve bu nedenle beslenmenin kalitesi ve hamile kadının yaşam tarzı önemlidir. Laktasyonun kendisi sadece doğumdan ve plasentanın ayrılmasından sonra başlar; prolaktin ve oksitosin gibi hormonların etkisi altında, kolostrum süt ile yer değiştirir. Bu süt, bebekler için mineraller, vitaminler, yağlar, proteinler ve karbonhidratlar açısından zengin olup, bu yeni doğan döneminde tam olarak büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. İlk olarak, sütler yemekten bağımsız olarak üretilir. Daha sonra göğsün boşalmasına bağlı olarak tahsis edilir.

Şimdi, memenin yapısını ve fizyolojisini bilmek, laktostazın patogenezini anlayacağız. Bu nedenle, laktasyonun başlangıcında, karmaşık bir sürecin tüm mekanizmaları henüz kurulmadığında, patojenik bağlantı, memenin sekretuar, biriken ve boşaltım işlevleri arasındaki etkileşimin eksikliğidir. Bu nedenle, doğumdan sonraki ikinci - üçüncü günde, süt, bezler tarafından bolca üretildiğinde, alveoller, bunların büyük bir kısmını tutamazlar ve hormonların etkisi altındaki kanallar, yeterince üretmezler. Burada süt ve durgunluk veya laktostaz. Daha sonraki laktasyon dönemlerinde, ana patojenetik rol, sütün serbest bırakılması üzerindeki mekanik etkiyle tam olarak izole edilmesine engel teşkil eder. Şimdi emzirme süreci zaten iyi kurulmuş ve süt, otokrin kontrolü altında üretilmiştir ve hormonun doğrudan etkisinden dolayı değildir.

Belirtiler laktostaza

İlk aşamada ortaya çıkan ilk laktostaz bulguları meme bezinde ağrı ve rahatsızlıktır. Her zamanki meme bezi dokusunda küçük, ağrılı bir yama palpe edildiğinde incelenir. Bu sitenin üzerindeki cilt hiperemik hale gelir. İlk olarak, laktozis gelişimi, ağrı sadece meme bezi ile temasta meydana gelir, daha sonra acı verici duyumlar devam eder. Birkaç kanalı tıkadığında, tüm meme dokusunun şişmesi olur, eğer bir kanal hasar görürse, şişme lokal olarak sadece tıkanıklık bölgesi üzerinden izlenebilir. Lokal olarak, hasarlı alan üzerinde, cilt sıcaklığı yükselir. Vücut ısısı normal kalır ve bir bakımevinin genel refahı genellikle rahatsız edilmez. Hastalığın geç evresinde, şartlı patojenik mikrofloranın söz konusu olduğu durumlarda, vücut ısısı yükselir, meme bezi şişer ve ağrılı hale gelir, hastanın genel durumu kötüleşir. Bir ürperti ve zayıflık var.

Memenin tıkanıklık bölgesini tespit ettikten sonra, hemen çıkarılması ile devam etmelisiniz. En iyisi bebeğin sık ve doğru uygulanmasıdır, böylece çenesi oluşan laktostaza yönelmiştir. Ifade etmek için bir aygıt olmadığından, hiçbir el bebeğin ağzından daha iyi başa çıkamaz. Ve mümkün olduğunca sık başvuruda bulunmalısınız, yatakta bir günlüğüne bir bebekle ve diğer hanehalkı üyelerine emanet etmek için tüm ev işleriyle yatmak daha iyidir. Bu durumda, beslenme pozisyonu en uygun şekilde seçilmeli, hiçbir şey müdahale etmemeli ve muhtemelen mümkün olduğu kadar gevşemelidir. Uzun ve acılı tıkanıklık veya erken emzirme oluşumu varsa, beslemeden önce etkilenen meme sıcak, kuru bir bezle için geçerli ve çocuk ön süt doymak değildir pompalama ve arazi sorununa almıyor yürütmek için tavsiye edilir. Ayrıca sertleşmiş bölgeye hafifçe masaj yapabilirsiniz, ancak özel kuvvetler uygulamanıza gerek yoktur. Memeyi laktostazla ifade etmenin ana görevi, tıkalı kanalı serbest bırakmaktır. Bunu yapmak için, sağ elin dört parmağını göğsün altına, göğsün üst yüzeyindeki baş parmağını yerleştirmelisiniz. Bu durumda, parmakların altında sertleşme alanını açıkça hissetmek gerekir. Bezleri bu şekilde kavradıktan sonra, parmaklar bez tabanından nipele doğru ilerler. Bu hareketler minör bir ağrı sağlayacaktır, ancak kanalın drenajından hemen sonra geçecektir. Asıl mesele, bezin üzerindeki baskı kuvveti ile aşırıya kaçmamasıdır, zira bu durum hasara zarar verebilir ve böylece durumu daha da kötüleştirebilir. Eğer böyle bir prosedürü yaptıktan sonra, parmakların altında sertleşme varsa, tıkanıklığın bloğuna tekrar masaj yapılmalı ve ifade edilmeye devam edilmelidir. Pompalamadan sonra bebeğin emmesi daha zor olacaktır, ancak tüm kanalları kesinlikle boşaltacaktır. Bu prosedürün art arda birkaç besleme yapılması önerilir. Semptomların ortadan kalkmasıyla birlikte, göğüsten laktostaz olan ve diğer meme ile bitirilen birkaç besleme daha başlatılmalıdır. Her halükarda, bu sorunla bağımsız olarak başa çıkmak mümkün değildi ya da olmasın, uzman bir uzmanı - memelolog ve onun yokluğunda - bir cerrah ya da aile doktoru ziyaret etmek gerekir. Doğru bir klinik tanı koyabilmek ve doğru tedaviyi reçetelemek, zaten uygulanan manipülasyonları düzeltmek ve laktostazın önlenmesi konusunda tavsiyede bulunan doktordur.

trusted-source[12], [13]

Neresi acıyor?

Teşhis laktostaza

Laktostasis hemen% 100 lokal muayene ile teşhis edilir. Ancak, bağımsız olarak, laktostaz ile benzer semptomları olan göğüste başka bir dizi hastalık olduğu için, ayırıcı tanıda bulunmak imkansızdır. Mastitisin ana farkı, vücut ısısının yükselmesinin yüksek rakamlara ulaşmaması ve emziren kadının genel refahının bozulmamasıdır. Kanallarda uzun süreli süt birikmesiyle, sadece doktorun baş edebileceği tedaviyle kistler oluşabilir - galaktosel.

Kural olarak, laktozis ile, sürecin ihmalini değerlendirmek için ayrıntılı bir kan tahlili verilir. Aşağıdaki parametreler değerlendirilir: eritrosit sedimentasyon hızı, lökosit sayısı ve lökosit formülü. Ana enstrümantal inceleme yöntemi ultrason tanısıdır. Doktorun, doktorun tıkalı kanalların sayısını, hacmini ve yerini görebileceği ultrason üzerindedir. Pürülan bir komplikasyon veya kistik lezyonların varlığı da ultrasonla teşhis edilebilir. Prosedür ağrısız, pahalı değil, sağlık için kesinlikle güvenli ve en önemlisi% 100 bilgilendirici. Bazen, nadir durumlarda mamografi reçete edilir, bu da bilgilendirici, ancak bir emziren anne ve bebeği için iyi olmayan bir radyasyon yükü taşır.

trusted-source[14]

Neleri incelemek gerekiyor?

Kim iletişim kuracak?

Tedavi laktostaza

Tıbbi önlemler, laktozis tanısından hemen sonra alınmalıdır. Yerel ödemi uyutmak ve azaltmak için "Traumeel" merhem kullanılması önerilir. Blokaj yerine nazik masaj hareketleri ile küçük miktarlarda uygulanmalıdır. Oral olarak, antispazmodik bir etkiye sahip olan ve sütleri pıhtılaşmasını kolaylaştıracak olan kanalları genişletecek olan "No-shpa" nın 1-2 tabletini almak gerekir. İyi bir drenaj ve anti-ödem özelliği, dil altında yemeklerden önce 15-20 dakika süreyle günde 3 kez 10 damla verilen "Lymphomyosot" ilacıdır. Alternatif tıp araçlarından laktostasisin lahana yaprağı ile tedavi yöntemi iyi kanıtlanmıştır. Bunu yapmak için geniş bir sayfa seçin, soğutun ve iyice ezin, ardından gece için etkilenen alana takın. Lahana suyunun bezin tıkanmış kısmı üzerinde bir çözücü etkisi vardır. Kanalların ciddi şekilde iyileştirilebileceği engellerle, UHF ve elektroforez reçete edilir, 10 seanslık bir kursla profesyonel masaj.

Emziren kadının beslenmesine ve geri kalanına laktostaz tedavisine büyük önem verilmelidir. Dinlenme dolu olmalı: gece uyku en az 7-8 saat ve gündüz uyku 1-2 saat. Menüde proteinli yiyecek miktarının sınırlandırılması ve masanın sebze ve meyveler, deniz ürünleri, papatya suyu, yeşil çay, kompostolarla çeşitlendirilmesi arzu edilir.

Önleme

Laktostasisin önlenmesi, bebeğin memesine doğru ve sık bağlanmadır, talep üzerine beslenir, zamanında değil, tam beslenme ve emziren kadının geri kalanıdır. Doğru seçilmiş çamaşırları giymek de önemlidir. Emzirmek için iyi bir danışman almak da iyidir.

trusted-source[15], [16]

Tahmin

Zamanında yardım için tahmin her zaman elverişlidir. Laktostasisin en sık görülen komplikasyonu mastittir. Yokluğunda veya yanlış tedavide ortaya çıkabilir: sıcak ve alkollü kompreslerin kullanımı, kaba ve yanlış masaj, vb. Laktozisin mastitis ile komplikasyonu, patojenik mikroorganizmaların penetre olduğu ve bezin pürülan inflamasyonuna neden olduğu, çatlak ve yaraların meme uçlarındaki varlığa bağlıdır.

Laktostasis genellikle doğru seçilmiş tedavi 2-3 gün sürer ve kendini relapses sonra bırakmaz.

Bilmek önemlidir!

Emzirme döneminde yemek dengeli ve güvenli olmalıdır. Bir ahududuun göğüs beslemede yararlı özelliklerini ve uygulamasının kurallarını düşünelim. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.