Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

At kuyruğu sendromu

Makalenin tıp uzmanı

Ortopedist, onkoortoped, travmatolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

KES'nin (kod G83.4 ICD-10) - ciddi patolojik bel pleksus sinir kökü spinal kanal akut nörolojik izole omur ağrısı koşullar arasında.

At kuyruğu nedir? Omurilik omurgadan daha kısadır ve doktorlar sinir köklerini omurilik-lumbar (LI-LV) ve sakral (SI-SV) sinirlerin alt ucundan dışarı çıkarırlar. Lomber pleksusun sinir kökleri, ıraksak koni, alt ekstremitelerin ve pelvik organların innervasyonunu sağlar.

trusted-source[1], [2], [3]

Epidemioloji

Diskin fıtığına en hassas olanı (ve buna paralel olarak akut bilateral radiküler sendromun gelişmesi) 40-50 yaş arası kişilerdir; Erkeklerde kadınlardan biraz daha sık görülür. Vertebra kırıklarının% 10 ila 25'inin omurilik yaralanmalarına ve akut ağrı sendromlarına yol açtığı tahmin edilmektedir.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Nedenler at kuyruğu sendromu

Birkaç semptomdan oluşan bir kompleks olan at kuyruğu sendromu (kaudal sendrom veya akut bilateral radiküler sendrom olarak adlandırılabilir) farklı bir etiyolojiye sahiptir.

Nöropatologlar, omurgalılar ve omurga cerrahları, at kuyruğu sendromunun aşağıdaki olası nedenlerini çağırıyorlar:

 • lomber bölgede intervertebral diskin medial prolapsusu (fıtık) (daha sıklıkla LIII-LV seviyesinde);
 • lomber bölgenin altında lokalize travmatik omurilik yaralanmaları;
 • nedeniyle osteochondrosis arası diskleri veya spondyloarthrosis için omurlar (Spondilolistezis) yer değiştirmesi, (artroz mafsallı omurlar faset eklemleri deforme);
 • omurilikteki neoplazmalar (sarkom, schwannoma) veya omurgadaki çeşitli konumlardaki malign tümörlerin metastazı;
 • omurgadaki dejeneratif-distrofik değişikliklere bağlı olarak gelişen spinal kanalın (spinal stenoz) darlığı (daralması);
 • omurilik iltihabı (Paget hastalığı, Bechterew hastalığı, spondilodiskit, nörosarkoidoz, kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropatiler);
 • ilerleyen multipl skleroz ile sinir süreçlerinin demiyelinizasyonu;
 • Lomber omurgadaki nöroşirurjik operasyonların komplikasyonları;
 • bölgesel epidural anestezi veya iatrojenik lumbar ponksiyonların gerçekleştirilmesinin sonuçları.

Uzmanların belirttiği gibi, çoğu zaman at kuyruğu sendromu, sinir pleksusu, prolapslarının yol açtığı intervertebral disklerin yer değiştirmesi nedeniyle sıkıştığında ortaya çıkar.

trusted-source[8], [9]

Patogenez

Sıkıştırma (güçlü sıkma veya kıstırma) dorsal ve bel pleksus bölgesinde omurilik ventral kök ve duyusal ve spinal motor nöronlar ve işlemlerin hasarı ile ilişkili patogenezi kaudal sendromu. Bu, alt ekstremitleri innerve eden LI-SII'nin köklerini etkiler; SI-SIII mesane köklerinin innerve edilmesi; sinir impulslarının perine ve anüse geçmesini sağlayan sakral bölüm SII-SV'nin kökleri.

KES'nin için başlıca risk faktörleri - omurga üzerinde bir omurilik yaralanması, aşırı veya uzun süreli ortostatik mekanik yük, dejeneratif yaşa bağlı spinal kanal yapılardaki değişiklikler yanı sıra kanser metastazı aşamasında.

Ağrı sendromu ciddiyeti cauda equina ve geri dönüşü olmayan sonuçlara ve komplikasyonları, parezi ya da daha düşük, uzuvlarında paralizi, inkontinans, ereksiyon bozukluğu olabilir Damagelerinin sinir köklerinin sıkıştırma. Hiperaktivite detrusoru (mesane duvarının düz kasları), idrarın böbreklere geri dönmesine neden olabilir ve bu da hasarlarıyla doludur. Özellikle ağır durumlarda, koltuk değneklerini veya tekerlekli sandalyeyi kullanmanız gerekebilir.

trusted-source[10], [11], [12]

Belirtiler at kuyruğu sendromu

Bu sendromun ilk belirtileri ayaklarda (özellikle kalçalarda) ve beldeki ani yoğun ağrılar ile ortaya çıkar ve kalçaya ve perineye geri dönerler.

Artan acı zemininde, at kuyruğu sendromunun klinik olarak karakteristik belirtileri vardır:

 • bacaklarda kas gücü kaybı (bir veya her ikisi);
 • cildin yüzey hassasiyetinin ihlaline bağlı olarak perineal bölgede ve uylukların ve alt bacakların iç yüzeylerinde karıncalanma (pastesia) veya uyuşukluk (hipestezi);
 • bireysel kas liflerinin periyodik istemsiz kasılmaları (fasikülasyon);
 • reflekslerin zayıflığı veya yokluğu - biceps femoris, patellar (diz), Aşil tendonu ve perineal kaslar (anal ve bulbokavernous);
 • bacak ve pelvik organların ihlali veya kaybı (parapleji);
 • idrara çıkma ile ilgili sorunlar (gecikme veya idrar kaçırma);
 • dışkılama süreci üzerinde kontrol kaybı (rektumun sfinkteri ve ilişkili dışkı inkontinansının ihlali);
 • cinsel işlev bozukluğu.

trusted-source[13], [14], [15]

Teşhis at kuyruğu sendromu

Kaudal sendromun sadece akut olarak değil, giderek artan şekilde de ortaya çıkabileceği gerçeği, tanıda bazı zorluklara yol açar.

KES'nin Tanı öyküsü ve klinik bulguların bir çalışma ile başlar. Sinir hasarı lumbosakral pleksus objektif bir değerlendirme için (Aşil pleksus et al, ön ve uyluk, ayağın bir diz eklemleri, ayak bileği ve ayak sırtının iç.) prosesler, her bir sinir kökü innerve yerlerde kontrol noktalarında duyarlılık kontrol edilir . Bu alanlarda duyarlılık eksikliği iyi teşhis özelliği hasar lomber ve kauda equinanın sakral kökleri olduğunu.

Zorunlu kan testleri - genel ve biyokimyasal. Bu sendromun araçsal tanıları arasında omurganın röntgenografisi, kontrast miyelografi, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yer alır.

trusted-source[16], [17], [18]

Ayırıcı tanı

KES sendromu, vb bel osteokondrozis, spondilartrit, primer deforme osteoartrit, gibi hastalıkların, omurga sinir köklerinin uyarılması ile bağlantılı refleks acının simptokompleks basınç etiyolojiye ayırt etmek önemlidir ayırıcı tanısı olduğunda

Kim iletişim kuracak?

Tedavi at kuyruğu sendromu

Kauda equina sendromu, irreversibl sinir hasarının önlenmesi ve felç gelişmesini amaçlayan acil tıbbi müdahale gerektiren acil bir durumdur.

Bu nedenle, bugüne kadar, bir herniasyonlu intervertebral diskin neden olduğu at kuyruğu sendromunun tedavisi, erken cerrahi dekompresyon ile gerçekleştirilmektedir (bu ihtiyaç, uygun tanı ile teyit edilmelidir). Bu gibi durumlarda semptomların başlangıcından 6-48 saat sonra yapılan cerrahi tedavi, laminektomi veya diskektomi ile sinir kökleri üzerindeki baskının ortadan kaldırılmasını mümkün kılmaktadır. Spinal cerrahların görüşüne göre, belirtilen zamanda at kuyruğu sendromunun cerrahi tedavisi, kalıcı nörolojik bozukluklardan korunma şansını önemli ölçüde artırmaktadır.

Ek olarak, spinal tümörleri çıkarmak için cerrahi tedavi gerekebilir ve bu mümkün olmadığında, radyoterapi veya kemoterapi kullanılır. Sendromun enflamatuar bir süreçten kaynaklanması halinde, örneğin ankilozan spondilit, steroidler (intravenöz Metilprednizolon) dahil olmak üzere anti-enflamatuar ilaçlar kullanılır.

Kronik at kuyruğu sendromunun tedavisi çok daha zordur. Ağrı için kabartma güçlü ağrı kesici gerektirir ve doktorlar bu amaç, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) için kullanılması tavsiye edilir, örneğin, lornoksikam (Ksefokam) - 4-8 mg (1-2 tablet), günde iki veya üç kere. Çok şiddetli ağrı ve travma ile, ilaç parenteral olarak uygulanır; Maksimum izin verilen günlük doz 16 mg'dır. NSAID'lere allerji, astım, zayıf kan pıhtılaşması, ülser patoloji, mide bağırsak, karaciğer ve böbrek yetmezliğidir lornoksikam kontrendikasyonlar. Uygulanacak ilacın olası bir yan etkisi, işitme keskinliği ve görme, artan kan basıncı ve kalp atım hızı, nefes darlığı, karın ağrısı, ağız kuruluğu, ve diğerleri, alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı, uyku bozuklukları azalmış bulunmaktadır.

Gama-aminobütirik asit (nörotransmitter GABA) ile anti-konvülsiyonların kullanımı gösterilmiştir. Bu ilaçların arasında bir kapsül (300 mg), günde iki kez alınması tavsiye edilir gabapentin (Gabagama, Gabantin, Lamitril, Neurontin® ve diğ.), ile ilgilidir. Ilaç yan etkilere neden olabilir. Baş ağrısı, taşikardi, artmış kan basıncı, artmış yorgunluk, bulantı, karaciğer ve diyabet vs., kusma kontrendike bir yöntemdir.

Bu boş imkansız olduğunda mesane kateterizasyonu kullanmak ve bu oksibütinin (Sibutin) gibi antikolinerjik ilaçlar, gerekli olan nörojenik disfonksiyon koşullarında mesane kontrolü için. İlaç idrara çıkma sayısını azaltır ve yetişkinlere bir tablet (5 mg) günde üç kez kadar reçete edilir. Hastalar ülseratif kolit, bağırsak tıkanıklığı ve Crohn hastalığı varsa, ajan kullanılmaz. Oxibutinin alınması ağızda, kabızlıkta veya ishalde, ayrıca başağrısı ve bulantıda kuruluğa neden olabilir.

At kuyruğu sendromuna eşlik eden hipoestezi ile pozitif bir etki, B grubu vitaminler verir.

Sendromun akut tezahürü için fizyoterapik tedavi basitçe imkansızdır ve kronik vakalarda enflamatuar bir bileşen olmaması koşuluyla yararlı olabilir. Örneğin, kas tonusunu arttırmak için donanımsal elektriksel uyarım seansları vardır. Fizyoterapi, ameliyat sonrası hastayı geri kazanmak için de kullanılır.

Önleme

Uzmanlar, bu sendromun gelişmesinin önlenmesinin, omurganın hastalıklarının ve patolojilerinin erken teşhisinde ve zamanında tedavi edilmesinden ibaret olduğuna inanırlar.

trusted-source[19]

Tahmin

İyileşme prognozu, sinir kökleri üzerindeki sıkıştırma etkisinin süresine ve hasarlarının derecesine bağlı olacaktır. Bu nedenle, sinir hasarına neden olan kompresyonun ortadan kaldırılmasından önceki süre ne kadar uzun olursa, hasar o kadar artar ve iyileşme süresi uzar. İnflamatuvar etiyoloji veya miyelin kılıflarının kaybı ile birlikte at kuyruğu sendromu kronik ve ilerleyici olabilir.

trusted-source[20], [21]

Bilmek önemlidir!

Kas yorgunluğunun neden olduğu ağrıyı hafifletmek için, gevşeme teknikleri ve rahatlatıcı masaj yeterlidir, ancak miyozitte aynı kas gerginliği genellikle tıbbi tedavi ve fizik tedavi gerektirir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.