Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Köstebek neden büyüyor ve ne yapmalı?

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Doğum lekeleri kesinlikle hiç: sadece bazı insanlar daha fazla ve diğerleri var - ve birkaçı. Bu pigment lekelerinin ortaya çıkmasında garip bir şey yok. Köstebek, rahatsızlık ve hoş olmayan duyumlara neden olmadan, vücudun büyümesine orantılı olarak yavaş yavaş büyür. Fakat doğum lekesinin büyümesi keskin bir şekilde hızlandıysa, rengini değiştirdi ya da kendini iğrenme ya da acı ile hatırlatmaya başladı - bu zaten endişelenmek için bir bahane.

Köstebek neden büyüyor ve ne yapmalı? Moleküller hakkında çok şey bilinir ve hiçbir şey bilinmemektedir: Bu görüş yerli dermatologlardan biri tarafından dile getirilmiştir. Gerçekten de, kötü şöhretli nokta etrafında birçok inanç ve hatta batıl inançlar vardır. Büyükanne ve büyükbabalar kesinlikle eminsiniz: Kategorik olarak doğum lekelerinize dokunamazsınız. Cerrahlar ayrıca ısrar ediyorlar: daha önce bir doğum lekesini kaldırmak daha iyidir. Kim haklı?

Yazımızın bu konuyla ilgili en yaygın sorulara cevap almanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Nedenler bir doğum lekesi büyümesi

Kural olarak, kişinin büyümesi ile birlikte vücudunda büyür ve doğum lekeleri. Ayrıca, sayıları artar.

Doğum işaretinin büyüklüğündeki artış, norm olduğu düşünülen bedenin büyüklüğü ile orantılıdır. Tercih edilen faktörlerin varlığına göre mol sayısı artmaktadır:

 • deri yüzeyinde enfeksiyöz hastalıklar, deri yüzeyinde inflamatuar elementler;
 • hem fizyolojik hem de patolojik hormonal değişiklikler (örneğin ergenliğin başlangıcı, bebeğin gebelik süresi, menopoz vb.);
 • aşırı ultraviyole ışınlaması;
 • cilde ve doğum lekelerine (giysi, tıraş bıçağı, aksesuarlar, vb.) düzenli mekanik hasar.

Bir molün büyümesi, leke yılda 2 mm'ye büyütüldüğünde nispeten güvenli olarak kabul edilir. Boyut önemli ölçüde veya çok hızlı artarsa, o zaman patolojik bir sürecin başlangıcından şüphelenir. Boyutlara ek olarak, benzer süreçler, yoğunlaşma, renk değişimi, bazen de kaşıntı veya karıncalanma, kanama veya soyma hissi vardır.

trusted-source[1], [2]

Patogenez

Bugüne kadar, mollerin patogenezi kesin olarak belirlenmemiştir. Sadece teorik olarak, doğum lekesinin görünmesini ve büyümesini teşvik eden bir dizi olası ekzojen ve iç neden vardır.

Birçok bilim adamı, genlerin genetik olarak belirlenmiş görünümünü inkâr etmez. Ek olarak, melanosit üretimi - melanositlerin ürettiği bir pigment maddesi - melanostimülasyon hormonu tarafından kontrol edilmektedir. Bu kontrolün ihlali, yumurtalıkların, adrenallerin ve tiroid bezinin işlevindeki anormalliklerle birlikte, merkezi sinir sistemi veya karaciğer hastalıklarında ortaya çıkabilir.

Ancak, aşırı UV radyasyonu ve antioksidan cilt korumasının bozulması sonucu, mollerin ana kısmı gelişir. Örneğin, ultraviyole ışığı melanin üretimini doğrudan melanosit hücreleri tarafından uyarır. Bu durumda, radyasyon ne kadar yoğun olursa ve UV'ye maruz kalma ne kadar uzun olursa, daha fazla melanin oluşur. Işınlama cildin zayıf antioksidan korunması bir arka plan karşı gerçekleşirse, köstebek büyümesi neredeyse garanti edilir.

Ayrıca, bu faktörler cildin korunmasına katkıda bulunur:

 • glukokortikoidlerin sentezinde bir azalma;
 • cildin enflamatuar hastalıkları;
 • hiyalüronik asit sentezinin bastırılması;
 • sık veya yanlış soyma prosedürleri;
 • lazer ve foto-provoke prosedürler;
 • cildin doğal yaşlanması;
 • yaralanmalar, cilt yanıkları;
 • hormonal bozukluklar ve kaymalar;
 • bazı ilaçların (oral kontraseptifler, kemoterapi ilaçları, vb.) etkisi;
 • karaciğerin ihlalleri.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7]

Belirtiler bir doğum lekesi büyümesi

Benler asla aynı değildir. Renkleri (bejden koyu kahverengiye), dışbükeylikte (düz, dışbükey, asılı), yer ve şekil olarak farklı olabilirler.

Renk değiştirmeden yılda 2 mm'lik bir köstebek büyümesi ve hoş olmayan hislerin yokluğu norm olarak düşünülebilir. Özel dikkat gerektiren, doğum lekesinin patolojik büyümesinin ilk belirtileri, genellikle aşağıdaki gibidir:

 • Asimetri görünüşü.

Normalde doğum simetriktir. Spotun şekli bu işarete uymuyorsa, doktora başvurmak daha iyidir.

 • Kenarlıklar ve kenarlar.

Normalde doğum lekesi, yırtılmamış kenarlar olmadan net bir şekilde çizilmez, bulanık değildir.

 • Renk tonları.

Normdaki renk eğitimi daima homojen ve homojendir. Patoloji karartmayı, doğum lekesinin kızarıklığını, nokta yapısındaki görünümü, damarları vb. Içerebilir.

 • Bir doğum lekesinin çapı.

Çapta önemli noktalar daima dejenerasyona daha yatkındır. Özellikle tehlikeli olan yoğun büyüme yapılarıdır.

 • Dinamiklerde bir doğum lekesinin gelişimi.

Yaşla birlikte, cilt üzerindeki ciltler, göründükleri gibi ve ortadan kaybolabilir. Ve bu her zaman hastalığın bir işareti olarak görülmeyecektir. Ne uyarmalısınız?

 • mollerin büyüklüğünde veya sayısında hızlı büyüme;
 • molde kaşıntı, karıncalanma veya ağrı hissi;
 • yüzeysel soyma;
 • kanama, çatlakların görünümü.

Bir doğum lekesinin büyümesiyle ilişkili en yaygın sorunlar

 • Çocuğun vücudunda doğum lekeleri var. Bu normal mi?

Bazen bir çocuk zaten mevcut doğum lekeleri ile doğabilir. Çoğu zaman bu, adil ciltli veya prematüre bebeklerde görülür. Bununla ilgili yanlış bir şey yoktur: dahası, doğuştan nevüslerin kanserli bir tümöre, yetişkinlikte ortaya çıkanlardan daha az dejenere olma ihtimalinin düşük olduğuna inanılmaktadır.

Çocuğun doğumları, yaşı olan çocukta ortaya çıkarsa, o zaman onları izlemeniz ve komplikasyonları önlemek için bazı ihtiyati kurallara uymanız gerekir. Çoğu mol genetik olarak koşullandırılmış ve onlardan korkmamalısınız. Eğer periyodik olarak böyle bir çocuk bir doktor dermatoloğu tarafından muayene edilecektir.

 • Karanlık benler ve hatta birkaç kırmızı var. Son zamanlarda kırmızı doğum lekesinin büyüdüğünü fark etti. Tehlikeli mi?

Kırmızı benek çoğunlukla bir köstebek değil, hemanjiomdur - bir kan damarı kümesidir. Genellikle bu tür oluşumlar ilk bakışta değinmez, ancak dinamiklerdeki büyümelerini gözlemlerler. Gerçek şu ki bazen hemanjiyomlar kendi başlarına bile kaybolabilir.

Her durumda, büyüyen bir kırmızı köstebek ile, bir cerrah veya dermatoloğu görmek daha iyidir.

 • Hamilelik sırasında, birçok mol ortaya çıktı ve bir köstebek büyür ve kaşınır. Bunun için endişelenmeye değer mi?

Gerçekten de, gebe kadınlarda, sıklıkla artmış bir büyüme ve yeni olanların ortaya çıkması söz konusudur. Bu, vücuttaki kardinal hormonal değişikliklerden kaynaklanır, çünkü bazı hormonların miktarı binlerce (!) Kez artar. Kadın tiroid bezi ile ilgili sorunlar varsa, durum daha da şiddetli olabilir.

Hamile bir kadında bir köstebek büyümesi her zaman bir hastalık değildir. Fakat eğer formasyon kaşınıyorsa veya yukarıda yazdığımız başka patolojik değişiklikler varsa, o zaman doktorun konsültasyonu sadece zorunlu değil, aynı zamanda acil de olmalıdır.

 • Ya bacaktaki asma köstebek büyürse?

Asılı bir köstebek büyümesi, başka bir doğum lekesinin büyümesinden farklı değildir. Artış önemsiz ise ve başka yeniden doğuş belirtileri yoksa, o zaman panik olmamalıdır. Aksi takdirde, doktorun müdahalesi zorunludur.

 • Son zamanlarda, siyah bir doğum lekesinin vücutta büyüdüğünü fark etti. Bu durumda diğer tüm doğum lekeleri daha hafiftir. Ne olabilir?

Siyah bir mol daha fazla miktarda pigment taşır ve bu nedenle kanser dejenerasyonu açısından daha tehlikeli olarak kabul edilir. Bu eğitimin sahibi, beneklerin en ufak bir modifikasyonunu dikkatle izlemeli ve kaydetmelidir. Ve doktor bunu yaparsa daha da iyidir.

 • Sürekli yeni doğum lekeleri büyüyor. Bu norm mu?

Daha önce söylediğimiz gibi, bir köstebek büyümesi birçok nedenden dolayı olabilir. Bu nedenle, yeni pigmentli formasyonların ortaya çıkışı oldukça anlaşılabilir ve normun bir varyantı olarak kabul edilir. Bazı insanlarda, vücuttaki mol sayısı binlerce kişi tarafından belirlenir ve oldukça sağlıklıdır. Bir başka soru ise, çok sayıda doğum lekesi olan bir kişinin kanserli tümörleri geliştirmesi olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, bu tür kişiler teşhis için düzenli olarak dermatoloğu ziyaret etmeleri konusunda teşvik edilmektedir.

 • Dışbükey köstebek büyürse, fakat rengi değişmezse - paniğe değmez mi?

Doğum lekesinin büyümesi yoğun ise, yılda 2 mm'yi geçiyorsa, paniğe gerçekten değecektir. Daha doğrusu, panik yapmayın, ancak tavsiye ve teşhis için bir doktora danışın. Artışın küçük olması ve başka olumsuz işaretler olmaması durumunda panik sebebi büyük olasılıkla eksiktir. Daha doğru bilgi için, doktora görünmelisiniz.

 • Düz bir doğum lekesi çapta büyür: Düz bir doğum lekesini çıkarabilir miyim? Ve bunu yapmanın gerekip gerekmediği?

Düz bir doğum lekesi, diğerleriyle aynı şekilde çıkarılır, örneğin, dışbükey oluşumlar. Eğer benek rahatsızsa, bundan kurtulmak hiç şüphesiz ki istenir. Ve ne kadar erken yapılırsa, o kadar iyidir.

 • Vücudumda pek fazla doğum lekesi yoktu. Ancak, doğum lekelerinin çoğunun hamilelik sırasında büyüdüğünü duydum. Bu tüm kadınlara mı geliyor?

Bu, genetik yatkınlığına bağlı olarak kadınların büyük çoğunluğunda ortaya çıkar. Diğerleri birkaç düzine sahipken, bazıları, bazı ek oluşumlar olabilir. Ve birinci ve ikinci durum, normun bir varyantıdır.

trusted-source[8], [9]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Doğum lekesinin ana komplikasyonu dejenerasyonu veya malignite olarak kabul edilir. Ama sonuçta, doğum lekeleri doğmaktan uzak. Çoğu zaman, 20 mm'den daha büyük bir çapa sahip neovüsler, kanser tümörlerine dejenere olur. Malignite yüzdesi yaklaşık% 5 ila 15 arasındadır.

Özellikle risk altında yüz bölgesinde yer alan doğum lekeleri ve vücutta çok sayıda pigmente lezyonu olan kişiler (2 dozdan fazla) bulunmaktadır.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

Teşhis bir doğum lekesi büyümesi

Köstebek büyümesi nasıldır?

Her şeyden önce, doktor rahatsız edici doğum lekesini inceleyecek ve kesin sonuçlar çıkaracaktır: eğitimin diğer benzer pigmentli noktalardan mı farklı olup olmadığı, malign dejenerasyon belirtileri olup olmadığı.

Bir sonraki adım, en bilgilendirici temsilcisi olan dermatoskopi olan araçsal bir tanıdır.

Dermatoskopi, derideki yapısal değişiklikleri görselleştirmek için kullanılır. İşlem, bir büyüteç, bir ışık yayıcı, şeffaf bir plaka ve cihaza temas noktalarında cilde uygulanan özel jel benzeri bir maddeden oluşan bir dermatoskop kullanılarak gerçekleştirilir. Bu, cildin pürüzlü yüzeyinden gelen ışığı yansıtır. Dermatoskop, benign mollerin malign kanserli tümörlerden ayırt edilmesini sağlar. Bu prosedür, bir doku elemanının şüpheli bir nevüsten çıkarılması olan bir cilt biyopsisine iyi bir alternatiftir.

Analizler doğum lekesinin doğrudan çıkarılmasından sonra gerçekleştirilir. Köstebek, malignite şüphelerini doğrulayan veya reddeden histolojik analiz için gönderilir.

Ayırıcı tanı kanserli tümörler, melanomlar, papillomlar, hemanjiyomlar ile gerçekleştirilir.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21]

Tedavi bir doğum lekesi büyümesi

Ya köstebek büyürse? Vücudunuzda giderek artan bir doğum lekesi fark ederseniz, aşağıdaki önerileri izlemelisiniz:

 • neoplazm simetrisine dikkat edin;
 • noktanın sınırlarının yumuşatıldığından emin olun;
 • renk değişimini gözlemlemek;
 • doğum işaretinin büyümesini milimetre cinsinden periyodik olarak izlemek, göstergeleri doğru şekilde kaydetmek;
 • Yukarıdaki gözlemlere sahip olmak, bir doktoru ziyaret etmelidir.

Doğum lekem büyürse ne tür bir doktora başvurmalıyım? Bir dermatolog, bir onkolog, bir cerrah ile irtibat kurabilirsiniz: tüm bu uzmanlar problemlere yardımcı olabilir ve doğum lekesinin doğumunu durdurabilir.

Büyüyen bir köstebek kaldırabilir miyim?

Büyüyen mollerin uzaklaştırılması, farklı yollarla, az çok etkili şekilde gerçekleştirilebilir. Doğum lekesinin silinip silinmeyeceği ile ilgili bir soru varsa, uzmanların cevabı belirsizdir: elbette, silin.

Çoğu sağlık kurumunda uygulanan ana bertaraf yöntemlerini sıralarız.

 • Sıvı nitrojen ile koterizasyon yöntemi en etkili yöntem değildir, çünkü çoğu durumda sadece formasyonun çıkıntılı yüzeyi çıkarılır ve dokular daha derinde kalır.
 • Kriyodestrasyon yöntemi, koterizasyona benzer şekilde bir molun dondurulmasıdır. Cryodestruction sonra, tekrarlama riski vardır.
 • Elektrokoagülasyon yöntemi, lokal anestezi ile birlikte elektrik akımının kullanılmasıdır. Lazer tekniğinin ortaya çıkmasından önce, ikinci yöntem en etkili olarak kabul edildi.
 • Operatif tedavi - bir neşter yardımıyla pigmenter büyümenin kaldırılması. Başka hiçbir şekilde çıkarılamayacak büyük veya derin mollere uygulanır. Yöntem travmatik, ancak etkilidir. Müdahale bölgesinde küçük bir iz var.
 • Lazer yönteminin şu anda mollerin kalitatif olarak uzaklaştırılması için en kabul edilebilir olduğu düşünülmektedir. Lazer ışınının penetrasyon derinliği doktor tarafından belirlenir: kontrol edilmesi kolaydır, bu şekilde formasyon tamamen çıkarılmıştır. Aynı zamanda, sağlıklı dokular pratik olarak etkilenmez ve doğum lekesi noktasında, neredeyse görünmez hale gelen yanıktan kaynaklanan küçük bir iz kalır.

Lazer çıkarmanın avantajları:

 • yöntem kesinlikle kansızdır;
 • çıkarıldıktan sonra skar dokusu oluşmaz;
 • Yakındaki sağlıklı dokulara zarar vermeyin;
 • komplikasyon riski son derece azdır;
 • operasyon 10-15 dakika içinde hızlıdır;
 • Kaldırma vücudun herhangi bir bölgesinde yapılabilir.

Lazer prosedürü eksileri:

 • Büyük molleri kaldıramazsın.

Hangi yöntemlerden hangisini seçecek, doktor karar verir. Bununla birlikte, hastanın görüşü de dikkate alınmalıdır. Doğum lekesinin büyüklüğü, durumu, bir bütün olarak hastanın durumu, köstebek büyümesinin derinliği ve diğer bazı bireysel özellikler göz önünde bulundurulmalıdır.

Doğum lekesi çıkarıldıktan sonra tekrar büyüyor mu?

Bazen köstebek tekrar aynı yerde büyür. Bu, tümörün yanlış ve eksik çıkarılmasıyla gerçekleşebilir. Bu nedenle bir köstebek çıkarma yöntemini seçerken, nüks riski olup olmadığını doktorla netleştirmek gerekir. Böyle bir risk varsa, operasyonel müdahaleye kadar başka bir yöntem seçmek mantıklıdır.

Kaldırma yönteminin doğru seçimine ek olarak, prosedürü yürütecek bir uzman seçmek önemli ve yetkilidir. Güzellik salonlarındaki doğum lekelerini, niteliklere ve hatta medikal eğitime sahip olmayan kişileri çıkarmak kabul edilemez. Büyüyen bir köstebek kurtulmak için peeling, foto-estetik, lazer cilt yenileme kullanmamalısınız. Tüm bu prosedürler, yalnızca yüzeysel darbeye yöneliktir; bu, er ya da geç durumu yalnızca doğum lekeleriyle daha da şiddetlendirir.

Doğum lekesi büyürse ilaç yardım eder mi?

Bazı doktorlar, iyi huylu bir köstebek büyümesi ile ilaçlar reçete: temel olarak, vücut için önemli olan maddeleri içeren vitamin preparatlarıdır (vitaminler, amino asitler, vs.). Randevularının özü, çoğu zaman, kitlesel görünüm ve mollerin büyümesinin, belirli maddelerin bir insanında bir eksiklik tarafından tetiklenebilmesidir. Bu tür ilaçların kullanımı çoğu durumda haklıdır. Ancak, ilacı aldıktan sonra oluşmuş oluşumların hiçbir yerde kaybolmayacağı belirtilmelidir. Bu tedavi yalnızca büyümenin önlenmesine yardımcı olur ve pigment noktalarının sayısında artışa neden olur.

 • AEV, bir preparatta A ve E vitaminlerinin birleşimidir. AEV, bir buçuk ay kadar, bir gün gıda ile 1 kapsül alır.
 • C vitamini vücut için hayati öneme sahip bir vitamindir. Günde 0,05-1 g al.
 • Metionin, öncelikle karaciğer fonksiyonunun normalleşmesi için gerekli olan vazgeçilmez bir amino asittir. Metiyonin oral yoldan, öğünlerden yarım saat önce günde yaklaşık 1 g ila 4 kez uygulanır. Tedavi 1 ay ya da 10 günlük kısa kurslara kadar sürdürülmelidir.
 • Riboflavin, oksidasyon ve redüksiyon işlemlerinin düzenleyicisi olan bir vitamin ilacıdır. Tabletler bir buçuk ay boyunca günde 3 kez 0,005-0,01 g alınır.
 • Skinoren - anormal melanositlerin büyümesini baskılayan bir antipigment krem. Pigment noktasının bulunduğu alana günde iki kez hafifçe sürtünerek harici bir ajan olarak kullanın.
 • Folik asit, B grubunun vitaminlerine ait bir vitamin maddesidir. Amino asitlerin üretiminin yanı sıra metabolik süreçlere de aktif olarak katılmaktadır. İlaç günde 20 ila 50 mg miktarında kullanılır. Hamilelik sırasında, ilacın dozu doktor tarafından belirlenir.

Alternatif tedavi ve doğum lekesinin büyümesi

Otlar ve diğer alternatifler ile tedavi çok popülerdir: alternatif bir şekilde hazırlanan ilaçlar genellikle mevcuttur ve az sayıda yan etkisi vardır. Bununla birlikte, bu tür araçların aktif mol gelişmesiyle kullanılması mümkün mü?

Açıkça konuşmak gerekirse, doğum lekesinin dejenerasyonu riski altında herhangi bir gecikme ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, doktorlar açıkça risk almayı önermez ve hemen tümörü çıkarır.

Sadece son derece nadir durumlarda, doğumun küçük, sığ ve% 100 iyi huylu olduğu durumlarda, alternatif ilaçların kullanılmasına ancak bir doktora danışıldıktan sonra izin verilir.

 • Taze kırlangıçotu, sabah ve akşam köstebe, formasyon kendi kendine yok olana kadar uygulanır.
 • Çiğ patatesleri kesin ve temiz bir dilim ile ovalayın ve patatesleri atın.
 • Razirayut sarımsağı, sirke ile dökün ve un ekleyerek hamur yoğurun. Doğum lekesinde böyle bir testten bir pastil koyarlar, bir alçıyla sabitler ve 2-3 gün sürmezler. İlk işlemden sonra etki olmazsa, tekrarlanabilir.
 • Taze iris yapraklarını bandaj altına uygulayın.
 • Yaban gülü günde birkaç kez rendelenmiş çiçekler uygulayın.
 • Bir günde bir damla sirke özünün damlasının damlasına damlatın.

Molekülleri yok etmenin alternatif yolları ile son derece ihtiyatlı olmanız gerekir. Tedavinin bir doktor gözetiminde yapılması daha iyidir.

trusted-source[22], [23], [24], [25]

Büyüyen bir köstebek ile Homeopati

Bu konuda yardımcı olabilecek pek çok ilaç olmadığı için doğum lekelerinin homeopatik tedavisi çok yaygın değildir. Nitrik asit, eritici, ülseratif deri lezyonları, kırıklar, siğiller, iyi huylu oluşumlar ve döküntüleri karşı aktivite sergiler - bu gibi araçlar temsilcilerinden biri homeopatik Atsidum nitrikum olup.

İlacın amacı bireyseldir. En sık kullanılan homeopatik tedavi şeması: yemeklerden önce günde iki kez 10 damla ilaca kadar.

Önleme

Doğum lekesinin büyümesi ile ilgili kaygılardan kaçınmak ve doğum lekelerinin sayısını arttırmak için bu ipuçlarına dikkat etmeniz önerilir.

 • Dikkatlice "eski" benlerin durumunu gözlemlemek, renk, şekil, yapı, vb herhangi bir değişiklik kaydetmek. Herhangi bir şüphe doktora başvurma nedeni olmalıdır.
 • Tan'i düzgün bir şekilde: güneş ışığının altında çok uzun süre kalmayın, güneşe maruz kalmamak için güneş ışığından 10-00 ila 16-00. Mümkünse, aktif güneşte kapalı bir kıyafet giyin, bir şapka kullandığınızdan emin olun (örneğin, panama). Güneş koruyucularını yüksek bir koruma derecesiyle ihmal etmeyin.
 • Mevcut molları yaralayabilecek dar kayışlar, elastik bantlar ve kayışlarla kıyafet giymemeye çalışın.
 • Duş veya banyo yaparken dikkatli olun. Cildi yaralayan ve tahriş eden sert kılları atın. Özellikle çıkıntı yapan benlere zarar vermemek için tıraş sırasında dikkatli olun.
 • Enfeksiyöz, viral ve ayrıca iç organ ve endokrin sistem hastalıklarını da içeren herhangi bir hastalığı tedavi etmeye çalışın. Hamilelik sırasında hormonal arka planı izleyin ve düzenli olarak bir doktora danışın.

trusted-source[26], [27], [28]

Tahmin

Ciltte yoğun olarak büyüyen pigmentasyonun prognozu, saptama süresine ve dejenerasyonun ilerleyiş derecesine bağlıdır. Doktora zamanında erişim ile, çoğu mol tehlikeli bir aşamadan önce kaldırılabilir.

Malign dejenerasyon aşamasında derinden yer alan doğum lekeleri, diğer doku ve organların yanı sıra lenfatik sisteme yayılmadığında da işleyerek tedavi edilebilir.

İyi eğitim almak için sert önlemler almadan iyi bir eğitim görülebilir. Ana şey düzenli olarak bir doktoru ziyaret etmektir, bir doğum lekesinin büyümesini değerlendirecek ve en ufak bir şüphe gerekli tedaviyi reçete edecektir. Doğum lekesi büyürse, paniğe gerek yoktur. Ancak bu durumu da göz ardı etmemek de gerekir: tıbbi yardım için zamanında başvuru durumunda, tahmin uygun kabul edilebilir.

trusted-source[29], [30], [31]

Bilmek önemlidir!

Köstebekler üzerindeki siyah noktalar, köstebek üzerindeki veya komşu cilt bölgelerindeki cilt rengindeki değişikliklerdir. Çok sayıda köstebek olan bir kişi, neredeyse dibe dikkat etmiyor. Fakat siyah bir nokta ortaya çıktığında, çok net bir şekilde görülebilir ve bu değişikliğin bir çizikle karşılaştırılması olası değildir. Nedenleri çok farklı olabilir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.