Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

İnsanlarda farklı göz renkleri: dedikleri gibi

Makalenin tıp uzmanı

Göz doktoru
, Tıbbi editör
Son inceleme: 30.07.2019

Farklı renklerde gözlerin bulunduğu nadir bir durum - heterokromyadır. Doğuştan gelen ve edinilen, insanlarda ve hayvanlarda görülür. Bu anomalinin özelliklerini düşünün.

İrisin boyanma derecesine göre ana kalıtsal heterokromia türleri: [1]

 • Tam - en yaygın türlerden biri, her gözün kendi rengi vardır.
 • Sektör - Bir gözün irisini birkaç tondan oluşur.
 • Orta - iris birkaç renkli halkalara sahiptir.

İris lezyonlarına bağlı kazanılmış anomaliler: [2]

 • Basit - servikal sempatik sinirin zayıflığı nedeniyle boyama.
 • Karmaşık - Bir gözün rengini tamamen değiştirdiği kronik hastalıklardan kaynaklanır.
 • Metalloznaya - gözlerdeki metal fragmanları ile temas nedeniyle oluşur, bu durum siderosis veya chalcosis gelişimini tetikler.

Çoğu zaman, kadınlar bu anomali ile karşı karşıya. Görme keskinliğini etkilemez ve ağrılı semptomlara neden olmaz, bu nedenle kesinlikle güvenlidir.

Farklı renkteki gözlerin adı nedir?

Gözlerin farklı bir renge sahip olduğu anormal durum heterokromyadır. İrisin stromadaki pigmentlerin kombinasyonu nedeniyle oluşur. Bu genetik bozukluklar veya dış faktörlerin etkisiyle olur.

Bu sapma olan insanlar renkleri olduğu kadar sağlıklı olanları da algılarlar. Fenomen kalıtsal kökenli ise, tıbbi düzeltme gerekli değildir.

Değişiklikler yaralanmalardan ve diğer patolojik faktörlerden kaynaklandığı zaman, görme bozukluğu bozulabilir ve oftalmolojik hastalıklar oluşabilir. Bu durum kapsamlı bir tanı ve tedavi gerektirir.

Neden farklı renklerin gözleri?

Farklı çiçeklerin gözleri iris veya bir kısmındaki melanin pigmentinin eksikliğinden veya fazlalığından kaynaklanır. İris stromasındaki ve ön sınır katmanındaki pigment içeriği, irisin renginin tüm tonlarını yeşilden koyu kahverengiye belirler. İrisin stromasında pigmentteki bir artış, daha büyük bir ışık emilimine ve bunun sonucunda daha koyu bir göz rengine yol açar.[3]

Melanin iki farklı formda bulunan inert bir biyopolimerdir: kahverengi-siyah eumelanin ve kırmızı-sarı feomelanin. Melanositler her iki melanin formunu da üretme kabiliyetine sahiptir; Bununla birlikte, bu iki formun oranı insanlarda geniş ölçüde değişebilir ve farklı saç ve cilt rengi tonları üretir.[4]

20. Yüzyılın ilk on yılında, literatürde göz renginin basit bir Mendel özelliği olarak miras alındığı fikrini destekleyen iki mesaj ortaya çıktı. [5]Kahverengi gözler baskın özellik olarak kalıtsaldı ve mavi gözler çekiciydi ve sonuç olarak, mavi gözlü iki ebeveyn kahverengi gözlü çocukları doğuramadı. Her ne kadar bu doktrin yaygın olsa da, bazen mavi gözlü ebeveynlerin kahverengi gözlerle yavru üretebildikleri ve bu göz renginin basit bir Mendel özelliği olarak kalıtımsal olmadığı ortaya çıktı. Aslında, son araştırmalar göz renginin hala tam olarak anlaşılmayan bir poligenik özellik olarak kalıtımla alındığını göstermektedir.

Göz renginin belirlenmesinde bir dizi gen bulunur: bunlar arasında OCA2, TYRP1, MAPT ve MYO5A bulunur. Bunlardan, kromozom-15'in (15q11.2–15q-12) uzun kolunda bulunan OCA2 ve EYCL3 genleri, yeşil / mavi göz rengini kodlayan kahverengi / mavi göz rengini (BEY) ve kromozom 19 üzerinde bulunan EYCL1'i kodlar ( GEY) en etkili gibi görünüyor.[6]

Doğumdan sonra, irisin rengi değişebilir ve Kafkasyalılarda, yenidoğanın irisi, görünüşe göre henüz nöral tepeden göç etmeyen ya da progenitör kök hücrelerden ayrılmayan stromal melanosit eksikliği nedeniyle mavidir. Siyah ırkta, doğumdaki iris gri görünüyor. İris genellikle gerçek rengini 3-5 aylıkken alır.

Her yaşta heterokromi gelişimini tetikleyebilecek nedensel faktörler de vardır: [7]

 • Fuchs sendromunda koroid iltihabı bir veya iki gözde değişikliğe, bulanık görmeye ve ağır vakalarda tam görme kaybına neden olur.
 • Glokom tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisi.
 • İridocorneal endotel sendromu.
 • İrisin malign neoplazmaları, nörofibromatozis. [8]
 • Göz küresinde kanamalar, sklera.
 • Göz yaralanmaları - metal yongaları, grafit ve diğer yabancı cisimlerin görme organlarına vurmak, yaralanan gözün renginde bir değişikliğe yol açar.
 • Waardenburg sendromu - irisin üst tabakasında melanin düzensiz dağılımı. [9]

Değişikliklere yol açan çok sayıda sistemik hastalık vardır: mozaikçilik, kimerikizm, Wilson-Konovalov hastalığı, lösemi veya lenfoma, Stilling-Türk-Duane sendromu ve diğer patolojiler.

Farklı göz rengine sahip ünlü insanlar

Sol ve sağ gözlerin farklı renkleri veya bir görme organındaki renk dağılımının heterojenliği heterokromyadır. Bu fenomen, irisde bozulmuş normal melanin seviyeleri ile ilişkilidir. Dünya'nın yaklaşık% 2'si ünlü insanlar da dahil olmak üzere anomaliyle yaşıyor:

 • David Bowie - ünlü rock müzisyeni, gençliğinde gözlerini yaraladı. Yaralanan organ, rengi algılama yeteneğini tamamen kaybetti ve kahverengi bir ton aldı.
 • Alice Eve - Tüm heterokromya formunda İngiliz aktris. Sağ gözü yeşil, sol gözü mavi.
 • Mila Jovic - Amerikalı oyuncu, manken ve moda tasarımcısı. Bir kızın gözü mavi, ikincisi yeşil. Çekimler sırasında bir renk seçer, ikincisi ise renkli bir lensle ayarlanır.
 • Sarah McDaniel bir Amerikan Playboy modeli ve popüler bir blog yazarı. Gözlerinden biri mavi, diğeri kahverengi. Bu özellik dünya çapında dikkatini çekti.
 • Josh Henderson, Amerikalı aktör ve şarkıcı. İrisin eşsiz tonlarının sahibi - gök mavisi ve parlak yeşil.
 • Jane Seymour, Ajan 007'nin en seksi kızları listesinde yer alan bir İngiliz aktris. Bir kahverengi gözü, ikincisi yeşil.
 • Kate Bosworth - Amerikan model ve oyuncu. Sektör anomalisinin galibi mavi göz, ikincisi kahverengi yama.
 • Henry Cavill, sektörel bir heterokromisi olan popüler bir İngiliz aktördür. Sol organın üst kısmında kahverengi bir kesime sahip mavi gözleri var.
 • Mila Kunis - Amerikalı kadın oyuncu, dünyadaki en seksi kadınlardan biri. Gözlerinden biri yeşil, diğeri açık kahverengi.
 • Demi Moore Amerikalı aktris, sol gözü yeşil, sağ gözü kahverengi.

Gerçek ünlülerin yanı sıra, farklı renklere sahip edebi kahramanlar da var: “White Guard” dan Teğmen Myshlayevsky ve Mikhail Bulgakov tarafından “Master and Margarita” dan Woland. Janusz Pshimanovsky'nin “Dört Tanker ve Köpek” adlı eserinin kahramanı ve George Martin'in “Prekstol'ün Oyunu” ndan Tirion Lanister

trusted-source[10], [11]

Bilmek önemlidir!

Fenomenolojik olarak, lakrimasyon bozuklukları ikiye ayrılabilir: lachrymation (epiphora) ve kuru gözler (xerophthalmia, alacrimia - üretimin azalması veya gözyaşı olmaması için daha kesin bir terim). Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.