Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Hidrojen peroksit ile yanık

Makalenin tıp uzmanı

Plastik cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Hidrojen peroksit, birçok kişi tarafından bilinen bir maddedir: neredeyse her evde kullanılan ilaç dolabında bir renge sahip olmayan ve neredeyse kokusuz olan saydam bir sıvı bulunur. Kural olarak, bu, yaraların ve kesiklerin harici tedavisi için kullanılan% 3'lük bir çözümdür. Önemli yüzeysel yanıklar bu tür bir çözüme neden olmaz, ayrıca bazı termal yanık yaraları ile tedavi edilebilir. Bu ilacı içeride alırsanız, hidrojen peroksit ile iç yanık alabilirsiniz, çünkü sindirim sisteminin mukozası kimyasalların etkilerine karşı çok daha hassastır.

Vücutta konsantre bir çözelti bırakırsanız cildin dış yanıkları elde edilebilir - perhidrol, ki bu% 27.5-31 sıvıdır. Yaklaşık% 40 konsantrasyona sahip çözümün teknik bir versiyonu da vardır.

trusted-source[1]

Epidemioloji

Bazı verilere göre, hidrojen peroksit ile yanıklar, tüm yanıkların kimyasalların yaklaşık% 5'ini oluşturur.

Sarhoş perhidrolün ölümcül miktarı (% 30) 50 ila 100 ml arasında olabilir.

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6], [7]

Nedenler hidrojen peroksit yanması

Yanıklar genellikle, hidrojen peroksitin iç kullanımı ile olduğu gibi, dokularda, baskıda, havacılıkta, tıpta, dokuların berraklaştırılması için kullanılan bir çözeltinin yanlış işlenmesinde de bulunur.

trusted-source[8], [9]

Risk faktörleri

Risk faktörleri aşağıdakiler olabilir:

 • konsantre perhidrol kullanımı ile ilişkili çalışma;
 • kimyasal tesislerde güvenlik düzenlemelerine uyulmaması;
 • Çocukların erişebileceği yerlerde ilaçların depolanması;
 • çözeltinin kazara yutulması, bölünmüş şişe vb.

Bazı mürekkepler geleneksel farmasötik çözeltinin konsantrasyonundan 2-3 kat daha yüksektir,% 6 veya% 9 konsantrasyonu ile peroksit çözeltisi verilir, çünkü aynı zamanda, saç boyama için yanlış bir yaklaşım erişilebilir yanık.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

Patogenez

Hidrojen peroksit, atomik oksijenin salınmasıyla oksidasyon ve indirgeme reaksiyonlarına girme kabiliyetine sahiptir. Görsel olarak, bu işlem pigmentli veya renkli alanların bir ışığı olarak görülebilir. Serbest kalan oksijen bakterileri yok edebilir. İnsan vücudu için, ana tehlike konsantre olur - örneğin perhidrol, ciltte ve mukozada yanıklara neden olabilir.

Hidrojen peroksitli yanıkların ana sayısı içerideki sıvının kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Mukoza dokusuyla temas halinde, çözelti oksijeni serbest bırakır, çünkü peroksit güçlü bir oksidandır. En agresif oksitleyici perhidroldür.

Hidrojen peroksit hasarı durumunda, mukoza zarının ve cildin, alkalilerden kaynaklanan yanma ile karşılaştırılabilecek belirgin bir tahribatı vardır.

Mukus ve submukozal dokunun derin iç yanıkları kan damarlarına zarar verebilir, bu da genel kan akışına giren oksijen gazı riskini ve ardından serebral vasküler yatak veya kalbin gaz embolisi oluşturur.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21]

Belirtiler hidrojen peroksit yanması

Genellikle doktorlar bir yanmanın üç ana belirtisini bir konsantre hidrojen peroksit ile ayırırlar:

 • derinin beyazlatılması veya kızarması;
 • şişme;
 • kabarcıkların görünümü.

Klinik resmin en eksiksiz açıklaması, farklı tiplerdeki peroksit yanıklarının ayrı ayrı değerlendirilmesiyle elde edilebilir.

 • Cildin hidrojen peroksit ile yanmaya, üst tabakanın solgunluğu, değişen yoğunluktaki ağrı eşlik eder (doku hasarının derecesine bağlı olarak). Daha şiddetli durumlarda, kabarcıklar ortaya çıkar, dış kapağın nekrozu. Yara yüzeyi iyileşince, yara izleri oluşur.
 • Oral kavitedeki hidrojen peroksit ile yanık hemen kendini şiddetli ağrı ile ortaya çıkarır. Bu,% 6-10'dan daha fazla bir konsantrasyonda peroksit kullanıldığında meydana gelir. Görme, hasar alanı açıkça görülebilir. Etkilenen alanın rengi beyazdır. Gelecekte nemli nekroz oluşur, dokular gevşer, bu da kimyasal maddenin iç kısmın içine nüfuz etmesine katkıda bulunur. İyileştikten sonra izler, kural olarak daha masif ve derindir.
 • Büyük konsantrasyondaki hidrojen peroksit ile gözün yanması, etkilenen organda tam bir görme kaybına neden olur. Eğer her zamanki bir kimyacı çözümü alırsanız, hemen yanma hissi hissedersiniz, gözlerde tahriş, "sis", fotofobi, gözyaşı vardır. Konjonktiva kızarır, ağrı ilk artar, sonra yavaş yavaş (birkaç saat için) geçer. Kornea tabakası yanarsa, son bulut bulanıklaşır, kabarcıklar stromada görünebilir.

Daha yüksek bir konsantrasyon (% 10'un üzerinde) solüsyonunun etkisi ile, kornea ülserleri ve perforasyonları meydana gelir.

 • Boğazın hidrojen peroksit ile yanması, tedaviye kıyasla daha konsantre solüsyonların kullanımı ile ortaya çıkar. Kural olarak, boğaz çalkalandığında, sıvının% 3'ü yanmaz.

Durulama solüsyonu% 10'dan daha fazla bir solüsyon kullandıysa, boğazda, mukoza zarında ağrı, ışıklandırma veya kızarıklık vardır. Şiddetli vakalarda doku nekrotiktir.

Perhidrolün arada kullanımıyla, yemek borusu ve mide yanması meydana gelebilir, bu da sıklıkla stenoz ve yiyecek yutmamasına neden olur.

trusted-source[22], [23], [24], [25]

Aşamaları

Konsantre hidrojen peroksit ile yanıklar şartlı olarak birkaç klinik gruba veya aşamaya ayrılabilir:

 • Evre I, hafif bir kızarma, dokuların şişmesi ile karakterizedir. Bu durumda, etkilenen alan açıkça belirtilmiştir. Evrenin ilk belirtileri acı çekiyor ve yanıyor;
 • II evre, ciddi kızarıklık, kutanöz epitel yıkımı ve doku yüzey tabakaları, kabarcıkların görünümü ile birlikte görülür. Evre II'nin karakteristik bir belirtisi şiddetli ağrıdır;
 • III evre - yüzeysel doku nekrozu, renginde önemli bir değişiklik, dayanılmaz ağrı, yakın bölgede şişlik ve hiperemi;
 • IV evresi, cildin ölümü, alttaki yağ tabakasının tam nekrozu, kas lifleri ile karakterizedir.

trusted-source[26], [27]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Konsantre hidrojen peroksit ile derin yanıklar istenmeyen sistemik ve yerel sonuçlara yol açabilir:

 • şok hali, toksemi;
 • yutulduğunda - yemek borusu ve sindirim sistemi mukozasına hasar;
 • idrar sisteminin işlevinin ihlali;
 • su-tuz dengesinin ihlali;
 • koma;
 • doku nekrozu;
 • gözler etkilendiğinde - korneal opasite, bozulma veya görme kaybı.

Uzun dönem sonuçları arasında lezyonun kaba sikatrisyel deformasyonu, eklem kontraktürleri, trofik bozukluklar sayılabilir. Bu sorunlar genellikle bir cerrahın veya ortopedistin müdahalesini gerektirir.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32]

Teşhis hidrojen peroksit yanması

Laboratuvar teşhisleri aşağıdaki testleri içerir:

 • kan pH'sinin, biyokimyanın, kan serumundaki elektrolit konsantrasyonunun belirlenmesi;
 • genel idrar analizi.

Hidrojen peroksiti alırken, metabolik asidoz gelişebilir. Ayrıca, böbrek ve metabolik bozukluklar dışlanmalıdır.

Enstrümantal teşhisler bir dizi çalışmadan oluşabilir:

 • Sindirim yolunun delinmesini dışlamak için göğüs ve karın boşluğunun röntgen muayenesi;
 • bilgisayarlı tomografi ve ultrason;
 • Kontrast madde kullanan röntgen muayenesi (sindirim kanallarının daralması tanısı için);
 • endoskopik muayene (hidrojen peroksidin iç kullanımından sonraki ilk gün içinde).

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37]

Neleri incelemek gerekiyor?

Ayırıcı tanı

Ayırıcı tanı, diğer yanık türleri ile gerçekleştirilir: alkali, asidik, termal, vb. Kural olarak, çoğu durumda, eğer hasta bilinçli ise, yanıklara yol açan maddeyi bağımsız olarak isimlendirebilir.

Kim iletişim kuracak?

Tedavi hidrojen peroksit yanması

Bir hidrojen peroksit konsantresi ile yanık için ilk yardım üç adımdan oluşur:

 • yoğun detoksifikasyon için önlemler;
 • bir kimyasalın detoksikasyonu;
 • semptomatik tedavi.
 1. İlk aşamada, yanığın meydana geldiği yere bağlı olarak cildin ya da midenin (göz, ağız) yoğun bir şekilde yıkanması gerekir. Sindirim sistemi yıkanmadan önce prob bitkisel yağ ile yıkanır.

Ayrıca acil olarak diürü alkali solüsyonlarla zorlanır. Uygun sıcak çaylar, kompostolar, süt, hala maden suyu kullanımıdır. İç yanıklar önerildiğinde, küçük parçalar halinde donmuş su yutunuz.

 1. İkinci aşamada, bir metabolik asidoz saptandığında,% 4 sodyum hidrojenkarbonat intravenöz olarak 1.5 l'ye kadar hastaya enjekte edilir.
 2. Semptomatik tedavi, mağdurun gözlemlenmesi ve semptomlara karşılık gelen bir ilacın atanmasıdır.

Yanık şoku durumunda, Reopoliglyukin (800 ml'ye kadar),% 5 glukoz solüsyonunun (300 ml'ye kadar) damla uygulaması tavsiye edilir. Ayrıca, girerler:

 • Atropin% 0.1 1 ml SC günde 8 defaya kadar;
 • Papaverin% 2 2 ml penisilin;
 • Platifillin% 0.2 1 ml penisilin.

Kardiyovasküler sistem yetersiz ise, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 

Kordiamin

Kafein

Dozaj ve Yönetim

Günde 3 defaya kadar 1-2 ml enjeksiyon atayın.

İlaç, 100-200 mg için günde 3 kez deri altından uygulanır.

Yan etkileri

Mide bulantısı, alerjiler, gövdenin üst kısmının kızarıklığı.

Tahrik, artan tansiyon, mide bulantısı, aritmi.

Özel talimatlar

Hamilelikte uygulanamaz.

Hipertansiyon yanı sıra yaşlılık çağında kullanmayın.

Yanık yüzeyinde enfeksiyon tehlikesi varsa, antibiyotik tedavisi yapılır. En sık reçete edilen antibiyotik penisilin serisi (günde 8 milyon ünite penisilin).

Yara yüzeyinin harici tedavisi için, uygulayın:

 

Anestezin

Levomekol

Dozaj ve Yönetim

Dış% 5-10 merhem. İçinde yemek borusu lezyonları - günde 0.3 g ila 4 kez.

Merhem steril gazlı beze uygulanır ve yanık bölgesine uygulanır. Yaralar, yara sıkılana kadar günlük olarak değiştirilir.

Yan etkileri

Alerjik belirtiler.

Alerji.

Özel talimatlar

Uygulamada herhangi bir kısıtlama yoktur.

Uzun bir süre kullanılması önerilmez.

Bakım tedavisi olarak, vitaminler reçete edilir:

 • 400 mikrograma kadar olan Bs;
 • 2 ml% 5'e kadar ilaç;
 • piridoksin% 5 - 2 ml IM.

Vitaminler, tek bir şırıngada karıştırılmadan ayrı ayrı uygulanmalıdır.

Bir larinks kumaşlarının şişkinliğinde aerosol preparatları kullanılır:

 • efedrin ile novokain;
 • adrenalin ile novokain.

Aerosoller etkisiz olduğunda trakeostomi yapılır.

İyileşme aşamasında, ağrıyı hafifletmeye, enflamatuar süreci durdurmaya, doku onarımını hızlandıran fizyoterapik tedaviye bağlayabilirsiniz.

 • Anestezi için transkranial elektrostimülasyon yöntemleri kullanılır (Transair, Lanar, El Esculap Medteko).
 • Kabuğun düzgün oluşumu için özel bir Hesk aparatı kullanılır.
 • Lezyon yerinde dokuların restorasyonu için geçerlidir:
  • Khivamat (oturum 15-20 dakika, tedavi - 15 seans);
  • yöntem franklinizatsii (20 dakikalık bir seans, tedavi - 30 seansa kadar);
  • ultraviyole ışıması (her gün 10 eylem);
  • Manyetoterapi (tedavi 15 prosedürden oluşur).
 • Doku yayarken, bu prosedürler alakalı olacaktır:
  • lidaz, kollagenin ile enzimatik elektroforez, 15 işleme kadar;
  • parafin uygulamaları;
  • hidrokortizon ile ultrafoforez (12 seansa kadar).

Operasyon tedavisi, hem dış deri hem de sindirim sistemi gibi derin yanıklar ile acilen reçete edilebilir. Operasyon genellikle aşağıdaki hedeflere sahiptir:

 • yemek borusu boyunca yemek açıklığının restorasyonu, yutma ve solunum fonksiyonunun restorasyonu, trakeostomi;
 • ölü dokunun çıkarılması, yara yüzeyinin temizlenmesi;
 • dermoplastika;
 • Tam doku nekrozu ve kangren gelişimi tehdidi ile amputasyon.

Operasyon sadece aşırı durumlarda kullanılan özel bir tedavi yöntemidir.

Hidrojen peroksit ile yanıkların alternatif tedavisi

 • Cildin yanmış cilt alanı en az 15 dakika boyunca bir su akışı altında yıkanır, daha sonra zayıf bir kabartma tozu çözeltisi ile muamele edilir.
 • Yıkandıktan sonra, deniz topalak yağı ile nemlendirilmiş bir doku, E vitamini yağ çözeltisinin eklenmesiyle yanmış bölgeye eklenir.
 • İyileşmeyi hızlandırmak için, anne ve üvey annenin ve meşe kabuğunun güçlü bir şekilde infüzyonuyla kompreslerin uygulanması yararlıdır.
 • Elinizde ise uygun bir şey yoktur, o zaman kompres için güçlü siyah çay kullanabilirsiniz.

Hidrojen peroksit ile sindirim sistemi yanıkları için aşağıdaki tarifler kullanılır:

 • iki çorba kaşığı bal ile biraz ılık süt bir bardak içmek;
 • taze hazırlanmış nişasta jölesi içerek.

Bitkiler ile tedavi ayrıca, gözün belirli yanıkları için, ağız boşluğu için kullanılabilir:

 • göz yandığında, huş ağacı yaprakları ve böbrekleri (400-500 ml kaynar su başına 1 yemek kaşığı) infüzyonu ile yıkanmalıdır;
 • etkilenen göze yonca renginden (250 ml kaynar su başına 1 yemek kaşığı) oluşan bir komprese uygulanır;
 • Ağzın yanması ile, papatya veya meşe kabuğu bir kaynatma ile durulayın (kaynar su 300 ml başına 1 çorba kaşığı).

trusted-source[38]

Homeopati

Son yıllarda, homeopatik ilaçlar hastalara ve doktorlara artan güven kazandı. Bu tür ilaçların etkinliği açıktır ve yan etkiler minimaldir. Ana şey - sadece reçete dozajına sadık.

Yanıkları hidrojen peroksit ile tedavi etmek için, bu tür homeopatik ilaçlar kullanabilirsiniz.

 

Abropernol

Calendula-Salbe-Topuk C

Kostikum compositum

Camillen-Salbe-Topuk C

Dozaj ve Yönetim

1 sekmesi al. Günde üç kez.

Bandaj altında günde iki kez uygulayın.

Günde üç kez 10 damla alın.

Günde iki kez, sabah ve gece, etkilenen yeri giydirin.

Yan etkileri

Nadiren - alerjiler.

Nadiren - alerjiler.

Nadiren - alerjiler.

Nadiren - alerjiler.

Özel talimatlar

Yapamazsın - hamile ve emziren kadınlar, çocuklar.

Aynı zamanda, Traumeel C kullanılması tavsiye edilir.

Uygulamada herhangi bir kısıtlama yoktur.

Kısıtlama olmadan kullanılabilir.

Tedavi hakkında daha fazla bilgi

Önleme

Yanıkların önlenmesi - bir hidrojen peroksit konsantresi de dahil olmak üzere kimyasallarla ve konsantre çözeltilerle çalışırken güvenlik yönetmeliklerine uygundur.

 • Evdeki içerikler için bir etiketi veya adı olmayan baloncukları ve kavanozları saklamayın.
 • Konsantrasyonu güvenli kabul edilse bile uzun süre çözeltiyle temas halinde kalmayın.
 • Depolama ve pişirmeye yakın kimyasal solüsyonları saklamayın.
 • İlk yardım çantası ve herhangi bir kimyasal çözelti, çocukların erişemeyeceği yerlerde ve zihinsel olarak dengesiz aile üyeleriyle birlikte depolanmalıdır.
 • Hiçbir durumda kimyasal ve tıbbi sıvıları içecek ve yiyeceklerden kaplara dökmeyiniz.
 • Kimyasallarla şişeler kullanımdan hemen sonra dikkatlice tıkanmalıdır.

trusted-source[39], [40], [41]

Tahmin

Bir yanığın prognozu doğru şekilde oluşturulmuş acil bakım hizmetine bağlıdır. Kimyasal çözeltinin konsantrasyonu küçükse ve durulama mümkün olduğu kadar çabuk ve verimli bir şekilde gerçekleştirilirse, yanma derecesi küçük olacaktır. Buna göre, tahmin olumlu kabul edilebilir.

Hidrojen peroksit ile yanma kuvvetliyse, derin doku hasarı varsa, sonuçlar çok olumsuz olabilir.

trusted-source[42]

Bilmek önemlidir!

Kimyasal yanıkların şiddeti, alınan asetik sıvının miktarına, viskozitesine, konsantrasyonuna ve maruziyetine bağlıdır. Yemek borusu ve mide en derin ve boyutu arttıkça sınır çizimi oluşumu olmaksızın doku erime kabiliyetine sahip olan, alkali ile neden oldu. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.