Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Hamilelikte artan hemoglobin: Neden birşeyler yapıyorsunuz?

Makalenin tıp uzmanı

Doğum uzmanı-jinekolog, doğurganlık uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Gebelikte artmış hemoglobin, çocuklarda komplikasyonların gelişmesini önlemek için zamanında tanı ve tedavi gerektiren, kan pıhtılaşma problemlerine eğilimli kadınlarda ortaya çıkan bir patolojidir. Bu problem düşük hemoglobin kadar sık değildir, ancak daha az önemli değildir ve aynı zamanda bir doktorun dikkatini gerektirir. Semptomların gelişimi gizli olabilir, bu nedenle bu patolojinin ilk belirtilerini ve semptomlarını bilmeniz gerekir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Epidemioloji

Bu patolojinin epidemiyolojisi, kadınların yaklaşık% 5'inin hamileliğin üçüncü trimesterinde bu patolojiye sahip olduğu ve kadınların% 85'inde asemptomatik olduğu şeklindedir. Olguların sadece% 10'u tedavi veya herhangi bir önlem gerektirir. Kan dolaşım bozukluklarına yatkınlığı olan kadınlarda prevalans daha yüksektir.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Nedenler hamilelik sırasında artan hemoglobin

Gebeliğin artmış hemoglobininin temel nedenlerini bilmek ve bu problemin patogenezinin mekanizmalarını anlamak için, hemoglobin, eritrositlerin normal özelliklerini ve bunların oranını, fonksiyonlarını bilmeniz gerekir. Hemoglobin eritrositlerin ana bileşenidir - kırmızı kan hücreleri. Eritrositler, bileşimde hemoglobinin içeriğine bağlı olarak oksijen molekülünün akciğerlerden kadın vücudunun tüm hücrelerine aktarılmasını sağlar. Hemoglobin molekülünün kendisi, heme'nin yapılandırıldığı bir globin proteini içerir - merkezde bir demir molekülü içeren karmaşık bir prostasiklik bileşiktir. Bir oksijen molekülünü bağlayan ve daha sonra oksidasyon sırasında hücreye veren üç değerlikli demirin iz elementidir. Hemoglobinin böylesine karmaşık bir yapısı ve oksijen transferini ve hücresel solunumun korunmasında ana işlevini sağlar. Bu nedenle, hamile kadınlarda hemoglobin miktarındaki bir artış, kanın sıvı kısmının bir birimindeki element elemanlarında bir artış olarak ilişkilendirilebilir. Bu durum, hem anne hem de çocuğun sağlığında kanın kalınlaşması nedeniyle ciddi ihlallere neden olabilir.

Bu nedenle, hemoglobin seviyesinde bir artış, kanın sıvı kısmının miktarında bir azalma veya oluşan elemanlardaki bir artıştan kaynaklanabilir.

Bu durumun nedenleri çok olabilir. Kan plazmasının seviyesinin azaltılması, akut durumlardan sonra vücudun ekzoksilozuna bağlı olabilir. Bu tür durumlar arasında akut kan kaybı, ishal veya kusma, önemli ekzosidazlı yanıklar yer alır. Bu koşullar, hematokritte bir artış ile birlikte, sırasıyla kan veya plazma veya sıvı kaybı ile karakterize edilir ve bu nedenle hemoglobin seviyesini arttırır. Gebe kadınlarda artmış hemoglobin nedeni bu değildir çünkü bunlar bir kadının hayatını tehdit eden ciddi durumlardır.

Ayrıca, hamilelik sırasında artmış hemoglobin nedeni, vücudun fetal gelişimine ve en yakın doğumlara kompansatuar reaksiyonu olabilir. Bu, hamile bir kadının vücudunun, ayrıca, artan miktarda oksijen ihtiyacı olan ek bir dolaşım sistemine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda, eritrosit sayısı artar ve hemoglobin de artar. Tek tip elemanların sayısını artırma gibi fizyolojik bir süreç, fetal dolaşımın normal çalışmasını sağlar. Hemoglobin seviyesindeki artış bu nedenle ortaya çıkarsa, herhangi bir semptoma neden olmaz ve bu konuda endişelenmez. Bu fizyolojik süreçle, artış normal değerlerin% 10'undan fazla değildir. Ancak, gebe kadınlarda hemoglobin artışının, komplikasyon riski bulunduğundan, hemen harekete geçmesi gerektiği durumlar söz konusudur. Bu, kural olarak, hemoglobinde 160 g / l'nin üzerinde bir artış ile ortaya çıkar.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Risk faktörleri

Yüksek hemoglobin düzeyine bağlı komplikasyonlar için risk faktörleri, vasküler zayıflık veya kanama bozuklukları üzerine veri öyküsü olan kadınlardadır. Özellikle venöz duvarın tonunun ihlali ve artan koagülasyon eğilimi nedeniyle tromboza eğilimli kadınlar vardır. Bu kadınlarda, hamilelik sırasında hemoglobin seviyesinde bir artış, kliniğin özelliklerini karakterize edecek çeşitli varislerde belirgin tromboz ve varislere neden olabilir. Bu nedenle, risk grubundaki kadınlar bu göstergeleri dikkatlice izlemelidir.

trusted-source[27], [28], [29]

Patogenez

Klinik semptomların gelişiminin patogenezi, nedene bağlıdır, bu nedenle tedavi etiyolojik faktörün tanımıyla tam bir tanı koymak için önemlidir.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40]

Belirtiler hamilelik sırasında artan hemoglobin

Hemoglobindeki artış hiç hissedilemez ve sadece kan testi verileri için bir sonraki inceleme ile belirlenen bir işarettir. Fakat bazen, patoloji bir pıhtılaşma bozukluğunun arka planına karşı geliştiğinde, karakteristik klinik belirtiler ortaya çıkar.

Hamilelik sırasında hemoglobin artışının ilk belirtileri, ilk defa, vücudun gelecekteki doğumlar için hazırlandığı ve muhtemel kan kaybını dikkate alarak gerekli kaynakları depoladığı ilk gebeliğin üçüncü trimesterinde ortaya çıkabilir. Bu eritrositlerin sayısını ve hemoglobini arttırır ve kanın prokoagülasyon özelliklerini arttırır. Bu tür değişikliklere beyindeki normal kan dolaşımının yanı sıra periferal dolaşım bozukluklarının bozulması nedeniyle baş dönmesi şeklinde subjektif semptomlar eşlik edebilir. Bu ayrıca kan pıhtılaşma eğilimi nedeniyle kanın küçük kılcal damarlardan geçme yeteneğinin azalmasıyla da ortaya çıkar. Bu, soğuk bacaklarda ve soğuk parmaklarda görülecektir. Daha sonra, ikincil bozukluklar gelişir, sinir liflerinin kan kaynağının kötüleşmesiyle oluşur - bu, elin kaslarındaki parestezi ve kramplarla kendini gösterir.

Artmış yorgunluk, baş ağrısı, ekstremitelerin titremesi, iştahın bozulması, uyku hali olarak uyku bozukluğu şeklinde başka nonspesifik semptomlar da olabilir. Kan dolaşımının ihlali nedeniyle görüşte bozulma olabilir.

Sıklıkla, hemoglobinde artış, ancak özellikle geç dönemde alt ekstremitelerin variköz venlerinin semptomları ortaya çıktığında tanınır. Bunun nedeni, bu patolojiye yatkın kadınların damarların tonunu kaybetmesi ve hemoglobin düzeyindeki artışın bu değişiklikleri şiddetlendirmesi ve kanın durgunlaşmasıyla birlikte ciddi bir hastalık geliştirmesidir. Bu gibi dilate damarlar kanama yapabilir ve bunun tedavinin yokluğunda kötü sonuçları vardır. Bu nedenle, eğer bir kadın bir varisli hastalığa sahipse, tazminat durumunda bile, bu kavramlar birbiriyle ilişkili olduğundan, hemoglobin düzeyini kontrol etmek gerekir.

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49]

Teşhis hamilelik sırasında artan hemoglobin

Yüksek hemoglobin tanısı daha sık rastlantısaldır, çünkü patoloji asemptomatiktir. Ama hastanın şikayetlerine dikkat ve onlar genel durumuna, ya da baş ağrısı bozulması ile ilgilidir, o zaman bu durumda, benzer klinik belirtileri olabilir hemoglobin artışı anemi ekarte veya bir tam kan sayımı yapılması için emin olmalıdır.

Kadını dikkatle incelemeniz ve alt ekstremitelerin damarlarının durumuna dikkat etmelisiniz. Eğilmeleri veya yüzeysel konumları varsa, büyük değişikliklerin gelişmesini önlemek için bir laboratuvar testi yapılmalıdır.

Bu patolojide yapılan ve en bilgilendirici olan analizler - bu genel bir kan testidir ve ayrıca kanın pıhtılaşmasını izlemek için bir koagülogram yapılmalıdır. Genel kan testinde hemoglobin, trombosit, lökosit ve ESR ile eritrositler belirlenir. Kadınlar için normal kan hemoglobin 120-140 g / l, erkekler için ise 130-160 g / l'dir. Gebe kadınlarda hemoglobin artışın düşürülmesi% 10'dan daha az ise, o zaman bir fizyolojik kan pıhtıları, ama fazla 160 g / l oranında ise, tür bir değişikliğe dikkat gereklidir.

Aynı zamanda, böbrek hasarını dışlamak için genel bir idrar tahlili yapmak da gereklidir, çünkü bunlar aynı zamanda dolaşım bozuklukları, glomerüler aparatın iskemisi ve işlev bozukluğu çekebilirler.

Enstrümantal tanı, kanda kalınlaşma olduğunda kullanılabilir ve kalpte dolaşım bozukluğunun derecesinin yanı sıra periferik damarlar - damarlarının da bulunması gereklidir. Bunun için ana organlarda kan akış hızını belirlemek için ultrason dupleks çalışması yapılır. Hemoglobin artışı ile bu gösterge normatif değerlerden daha yüksek olacaktır. Bu patolojinin arka planına karşı damarların işlevini incelemek için tromboz ve varisli damarların prognozunu incelemek için flebografi yapılır. Bu, kontrastın damarlara sokulduğu kontrast, dolgunluk ve tonlama alanları, boyutları, dolgunluk alanları ile doldurulduğu bir araştırma yöntemidir.

trusted-source[50], [51], [52], [53], [54], [55], [56], [57], [58], [59], [60]

Ayırıcı tanı

Hamilelik sırasında yükselmiş hemoglobin ayırıcı tanısı, bu duruma eşlik edebilecek akut durumlar ile yapılmalıdır. Bu nedenle, kadınlarda kronik latent hemorajinin yanı sıra diğer dehidratasyon durumlarını dışlamak gerekir. Bunun için öncelikle patolojinin nedeninin belirlenmesi ve gerekirse abdominal duvar organlarının fibrogastroskopi veya ultrason muayenesi yapılması gereklidir.

Kim iletişim kuracak?

Tedavi hamilelik sırasında artan hemoglobin

Bu patolojinin endekslerdeki fizyolojik düzeylerde tedavisi gerekli değildir. Hamilelik sırasında yükselmiş hemoglobin tedavisinin olasılığı, sadece bununla ilişkili belirgin klinik semptomlar olduğunda ve eşlik eden bir patoloji olduğunda düşünülür.

Her durumda, diyet tavsiyeleri ile başlamak gerekir. Yeterli miktarda suyun kullanılması gerekir, böylece kanın reolojik özellikleri bozulmaz. Aynı zamanda, diyette bulunan kırmızı et sınıflarının beyaz ile değiştirilmesi gerekir; bu da hemoglobinin sentezi için eksojen kaynakları azaltacaktır. Ayrıca genel sağlığın normalleşmesine yardımcı olacak diyete de uymalısınız.

İlaç tedavisi hematokritte önemli bir artışla gösterilebilir, daha sonra dolaşımdaki kan hacmini geri kazanmak için bir infüzyon tedavisi gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, glikoz-tuz çözeltilerini bire bir oranında kullanın. İnfüzyon kısa süreli bir rejimde gerçekleştirilebilir, daha sonra üç gün boyunca göstergelerin normal durumunu yeniden kurmak mümkündür.

Hemoglobin seviyelerini düşürmek için spesifik ilaçlar yoktur ve her durumda kullanılması tavsiye edilmez. Bu nedenle, hamilelik sırasında yükselmiş hemoglobin klinik tablosu ortaya çıktığında, tedavi semptomatiktir. Fraksiyonel olmayan heparin veya düşük moleküler ağırlıklı heparinlerin kullanımı, gebelikte kontrendike oldukları için doğrulanmamıştır. Kanın reolojik özelliklerini geliştiren ve kan pıhtılaşma sisteminde ciddi müdahaleler olmaksızın periferik dolaşımın normalleşmesini destekleyen ilaçlar kullanın.

 1. Spazmolitik ajanlar sadece periferik dolaşımın iyileştirilmesine değil, aynı zamanda iç organların dolaşımını da geliştirmeye, onların iskemi gelişimini ve fetüsün kan dolaşımını önlemeye yardımcı olur. Fetus üzerinde yan etkileri yoktur ve bu nedenle semptomatik tedavi olarak kullanılabilirler.

Papaverin hidroklorür - hücre blokları bu sadece, iç organlar düz kası üzerinde hareket bu sayede siklik AMP sentezinin, fakat aynı zamanda periferal damarlarda girerken, bunları dinlenmek neden olan, antispazmodik Myotropic olup. Bu klinik semptomlarda bir azalma ile, yüksek hemoglobin kan kalınlaşması ve şiddetine kan dolaşımı düzelmenin ortaya çıkmasını esas olarak arter üzerinde bariz bir etkiye sahiptir. Bu durumda, papaverin Dozaj - daha belirgin ve uzun süreli bir etkiye sahip olacaktır, tablet biçiminde olabilir. Dozaj - üç ila beş gün boyunca günde 10 kez 10 miligram. Hamilelikte papaverin yan etkileri cilt döküntüsü, bulantı ve kusma, kabızlık, karın ağrısı bir sandalyeye ihlali ile alerjik reaksiyonların şeklinde olabilir. Ayrıca sağ ablukası, aritmi, hipotansiyon kadar iletim anormallikleri şeklinde kardiyovasküler sistem belirtileri olabilir. Belki de terleme ve uyku hali, hem de karaciğer enzimlerinde geçici asemptomatik artış.

Önlemler - dikkatle birlikte hipotansiyon ile kullanılmalıdır.

 1. Pentoksifilin - iskemik semptomlar ortadan kaldırmak için bir araç olarak yüksek hemoglobin kullanılabilir, bu grup periferal vazodilatörler bir ilaç, hem periferal iskemi iç organlar. İlacın kullanım şekli, çiğnemeden suyla yıkamanız gereken bir hapdır. İlacın dozajı - günde iki kez iki tablet. Taşikardi, aritmi, ısı hissi, baş ağrısı, pansitopeni, parestezi şeklinde yan etkiler mümkündür. Önlemler - kanama eğilimi ile veya anamnezde kanama ile peptik ülser ile, ilaç kullanılmamalıdır.

Hamilelik sırasında yükselmiş hemoglobin tedavisi için diğer ilaçların kullanımı, diğer ilaçlar bir çocuğa veya anneye zarar verebileceği ya da karmaşık doğumlara yol açabileceği için haklı değildir. Bu nedenle, bu semptomatik araçlar arasında seçim yapılmalıdır.

Vitaminler kadınların genel bağışıklık durumunu korumak ve eser elementlerin eksikliğini normalleştirmek için kullanılabilir. Damar hücresinin geçirgenliğini artıran ve yüksek hemoglobinle ilişkili olası komplikasyonları önleyen, askorbik asitle kompleks vitamin preparatlarını kullanabilir. Demir alımını böyle bir vitamin terapisiyle dışlamak gerekir.

Bu patolojinin operatif tedavisi kullanılmamaktadır. Artmış hemoglobin nedeninin kan kaybına yol açması halinde acil müdahale için acil müdahale gerektiren bir akut durum ile karakterize edilen endikasyonlar olabilir.

Gebelikte yüksek hemoglobinin alternatif tedavisi

Yüksek hemoglobinin alternatif tedavisi, bu durumda ilaç tedavisinin bir çocuğa zarar verebilmesi nedeniyle bir önceliktir. Bu nedenle, sadece kanın reolojik özelliklerini değil, aynı zamanda arteriyel ve venöz vasküler duvarın durumunu normalleştirmeye yardımcı olan birçok alternatif yöntem kullanılır. Ana alternatif yöntemler şöyledir:

 1. Zencefil tarçın kan dolaşımına ve hemoglobin düzeyi ve oluşan elemanların normalleşme içine çok iyi nüfuz edici özelliklere sahiptir ve mükemmel bir detoksifiye edici ve antioksidan özellikleri vardır. Tıbbi bir çözüm hazırlamak için yarım çay kaşığı tarçın ve yirmi gram zencefil kesilmiş bir litre kaynamış suya parçalara ayırmanız gerekir. Hamilelik döneminde ödem yoksa, bu tür çaylar günde en az bir buçuk litre içilmelidir.
 2. Buğday tohumu da iyi bir şekilde kanı sulandırır. Kullanmadan önce buğdayı iyice yıkamanız ve az miktarda su doldurmanız tavsiye edilir. Bu buğday, salatalara ekleyerek, günde birkaç tanede çiğ olarak tüketilmelidir.
 3. At-turp kökü ayrıca, kanın reolojik özelliklerini geliştirmek için özelliklere sahiptir ve özellikle varisli damarlara eğilimli olduğunda bir antitrombotik madde olarak kullanılabilir. İyileştirici bir amaç ile, her gün haftada küçük miktarlarda gıdada kullanılmalıdır.

Otlar ayrıca dolaşım sistemi ile ilgili birçok yararlı özelliklere sahiptirler ve basıncı normalleştirebilir, baş ağrısını hafifletebilir ve vücuda sel baskınını artırabilirler.

 1. Hemoglobin düzeyini azaltmak için çok yararlı özellikler, üzümü, kartopu çiçeği ve dogrose'dan çay içerir. Bir litre suya böylesine çay için, her meyvenin 50 gramını almanız ve komposto yapmalısınız, bu da gün boyunca yeterli miktarlarda içilmesi gerekir.
 2. Genç bir kestane cildinin tentürü de bu durumu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır, ancak hamilelik sırasında alkollü tentürün su ile değiştirilmesi gerekir. Bunu yapmak için, üç kestane cildinden 300 gram su alınmalı, kaynar su dökülmeli ve üç gün ısrar edilmeli, daha sonra sabah ve akşam bir çorba kaşığı alınmalıdır.
 3. Limon balsamı ve sarı burkuna yaprakları kaynar su ile dökülmeli ve ılık bir formda ılık bir halde sabahları aç karnına beş gün boyunca açılmalıdır.

Homeopatik ilaçlar da kullanılabilir, çünkü bunlar çocuğa zarar vermeden uzun süre kullanılabilir ve çok etkilidir.

 1. Mercurius, inorganik materyale dayanan homeopatik bir ilaçtır. Şiddetli baş ağrıları olan kan dolaşımı patolojilerini tedavi etmek için kullanılır. Uygulama yöntemi - dil altında, dozaj - günde üç kez çözelti on damla. Olumsuz olaylar nadiren oluşur, alerjik belirtiler mümkündür.
 2. Viper berus antitrombotik özelliklere sahip yılan zehiri preparasyonudur. Dozaj ve preparatın uygulama şekli - günde üç kez yedi granül, tam rezorpsiyona kadar ağızda tutmak. Kuru bir karakteri olan öksürük düşüncesinde yan etkiler mümkündür. Önlemler - alerjik anamnez öyküsü olan hastalar dikkatle kullanılmalıdır.
 3. Apis melifika, yüzün, bacakların eksprese edilmesinde ve aynı zamanda artmış hemoglobinin arka planına karşı eşlik eden tromboflebit için kullanılan bal arısı ekstresine dayanan bir preparattır. İlacın dozu - günde üç kez yedi granül. Uygulama yöntemi - tamamen çözünene kadar granülleri çözmeniz gerekir. Bronşiyal astımı olan hastalarda yan etkiler alerjiler şeklinde mümkündür. Önlemler - bal alerjik reaksiyonlara uygulanmaz.
 4. Eskulius, uterusa tropizm gösteren bir at kestanesi preparatıdır, bu nedenle pelvik bölgede dolaşım bozuklukları ve iskemi belirtileri için kullanılır. İlaç damla şeklinde kullanılabilir. Uygulama ve dozaj yöntemi - ılık su bardağı başına on damla. Yan etkiler nadirdir, dispeptik bozukluklar mümkündür.

Bu alternatif ve homeopatik ilaçlar, doğum döneminden önce uzun bir süre kullanılabilir, herhangi bir komplikasyon yoksa ve semptomlarda pozitif bir dinamizm varsa.

trusted-source[61], [62], [63], [64], [65], [66], [67]

Önleme

Artmış hemoglobine bağlı olabilecek ana komplikasyonlar, kanın reolojik özelliklerinin ihlali ve fetus dahil olmak üzere periferik kan dolaşımının ihlali ile ilişkilidir. Kronik fetal hipoksi, utero-plasental dolaşımın ihlali, plasentanın erken yaşlanması şeklinde sonuçlar olabilir. Bir kadının hayati organlarının iskemisine de katkıda bulunabilir - böbrek kan akımı bozulur, böbrek hipertansiyonu preeklampsi riskini artırır. Ancak tüm bu değişiklikler, sadece hemoglobin ve kan kalınlaşması seviyesinde uzun süreli ve kötü huylu artış ile gelişebilir.

Hemoglobin artışının önlenmesi spesifik olmayan ölçümlerde. Her şeyden önce, hamile bir kadın, dehidrasyondan kaçınmak için diyetini ve içme rejimini dikkatle izlemelidir. Bu patolojinin bir sonucu olabilecek herhangi bir patolojiyi tanımlamak için zaman içerisinde hamilelikte gerekli olan tüm zorunlu araştırma yöntemlerini yürütmek gerekir.

trusted-source[68], [69]

Tahmin

Normal gestasyonun fizyolojik değerler içindeki hemoglobin seviyelerini artırarak prognozu dolaşımdaki kanın hacminin geri döndüğü ve komplikasyonların önlendiği durumlarda pozitiftir.

Hamilelikte artan hemoglobin - sorun sık değildir, bunun nedeni çoğu durumda kadının organizmasının doğum için hazırlanmasının fizyolojik süreçleridir. Bu nedenle, ciddi klinik semptomların yokluğunda, bu durumda ilaçla tedavi kullanımı önerilmemektedir. Tedavi esas olarak rehidrasyonun normalleşmesi ve alternatif araçların kullanılması ile gerçekleştirilmelidir.

trusted-source[70], [71], [72], [73]

Bilmek önemlidir!

Demir kaynağı ayrıca bitkisel ürünler olabilir. Örneğin, hemoglobin yetiştiren sebzeler, pancar, havuç, patates, domates, ıspanak, kabak. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.