Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Erkeklerde bir rüyada horlama: nedenleri, tedavisi

Makalenin tıp uzmanı

Kulak Burun Boğaz Uzmanı, Cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 31.07.2019

Rahatsız edici sorunlardan biri olan insanın kendisini rahatsız etmesini değil, çevresini horlamasıdır. 

trusted-source[1], [2], [3]

Epidemioloji

Erkeklerde horlama çok yaygındır. Alışılmış horlamanın yaygınlığı, erkeklerde 8,9 ile karşılaştırıldığında, erkeklerde yaklaşık% 29,5'dir. [4]Ayrıca, yaşla birlikte bu rakam, araştırmalara göre, erkeklerin% 45'ini ve 65 yaş üstü kadınların% 30'unu arttırmaktadır.[5], [6]

trusted-source[7], [8], [9]

Nedenler erkeklerde horlama

Üst solunum yolunun normal tonunun ihlali, atony gelişimi, burun pasajlarının konjenital patolojisi, özellikle darlıkları, eğriliği, neoplazmaları. Ayrıca, bademciklerde, üst damakta bir artış olabilir. Ayrıca, neden alt veya üst çenenin boyutunun, hareket kabiliyetinin değişmesi veya kayması olabilir.[10]

Erkeklerde güçlü horlamanın gelişmesine katkıda bulunan anatomik ve fonksiyonel nedenler vardır. Bu ameliyattan sonra, solunum sisteminin anatomik bütünlüğünün ihlali ile gerçekleşir. İltihaplı, bulaşıcı ve soğuk algınlığı ile burun tıkanıklığı riskini önemli derecede artırır. Aynı zamanda, hava yolları daralır veya doğrudan bunlarda tıkanma veya daralma meydana gelir. Ayrıca, risk eğrilik, tümörler ile artar.

Risk faktörleri

Sinüzit ve sinüziti olan kişiler de düşer. Bazen yatkın olan faktörler vardır. Önemli derecede riski ve aşırı kilo, obezite, şişkinlik ile artar. Şişlik gelişimi nedeniyle horlama hamilelik ve böbrek hastalıkları sırasında oldukça sık görülür. Aşırı alkol alımı (bir defalık veya düzenli, sistematik), [11]bazen sadece uyku eksikliği ve banal yorgunluk horlamaya neden olabilir. 

Risk faktörleri sakinleştirici kullanmak, sakinleştirici kullanmak ve [12]sigara kullanmaktır. [13]Risk yaşlılık ve yaşlılıkta larenks hücrelerinin atoni ve yıkımı nedeniyle artar.

Patogenez

Normalde, kısmi oksijen basıncı düşer ve hava basıncı düşer. Nefesle birlikte hava serbestçe geçer. Ton aşırı derecede azalırsa, sarkan doku da emilir. Sürece, duvarların salınım hareketleri nedeniyle gerçekleştirilen yoğun ses oluşumu eşlik eder. Güçlü bir patolojiyle, yanaklar ve dil de bu sürece katılır.[14]

trusted-source[15], [16], [17]

Belirtiler erkeklerde horlama

Sesin olduğu salınım hareketlerinin varlığı. Ses, kural olarak, uzun ve nahoş bir ses. Bazen aniden çıkan gazlar, havayı solumak, oksijen eksikliği hissi, solunum yolunun "birbirine yapışması" olabilir.

İlk belirtiler genellikle uyku sırasında gırtlaktan çıkan sestir. Aynı zamanda, çevredeki insanlar sık sık bu konuda bilgilendirir; çünkü patolojinin ilk aşamalarında, bir kişi, kendi horlamasını duymaz ve duymaz, ondan uyanmaz, rahatsızlık hissetmez.

İstatistiklere göre erkeklerde horlama hakimdir. Yani, erkeklerin dışında her 10 kişide bir horlama varken, kadınlar arasında yalnızca 30 kişide biri horluyor. Diğer bir deyişle, kadınlar arasında horlamanın görülme sıklığının erkeklerden üç kat daha düşük olduğu söylenebilir. Ayrıca, her onuncu horlama adamı apneye maruz kalır.

Erkeklerde horlamanın psikosomatiği

Güçlü karakterli, istekli, az duygusal, sağduyulu olan erkekler. Günlük yaşamda her şey kontrol altında, her zaman dakik, sorumlu, disiplinli. Kural olarak, işte büyük bir yük, düzensiz çalışma saatleri. Genellikle kronik yorgunluğa, sürekli strese maruz kalırlar. [18]  Kural olarak, çok küçük ama sıkıca yeterince uyurlar. Kaslar çok rahat, bu yüzden sorun.

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Horlama sırasında, solunum yollarının yumuşak dokularla tıkanma ve kenetlenmeleri nedeniyle tamamen kapanma riski vardır. En tehlikeli komplikasyonlardan biri uyku apnesi veya solunum durmasıdır. Bu, oksijen açlığının gelişmesine yol açar. Hayati organlarda oksijen eksikliği vardır, bu da kalp krizi, felç, ateroskleroz, arteriyel hipertansiyon riskini önemli ölçüde arttırır. [23], [24], [25], [26]  Ayrıca rahatsız edici bir sonuç gece uykusunun ihlali, hem horlamaya yatkın biri hem de etrafındaki insanlar için uygun dinlenme olmamasıdır.

Nefes ile erkeklerde horlama

Ayrıca, horlayan kişi yaşam kalitesini, gece uykusu kalitesini, uyku eksikliği, kronik yorgunluk hissini önemli ölçüde azaltır. Bu, bir insan uyanmasa bile, vücudunun hala mikro uyanmaya maruz kalmasından kaynaklanmaktadır. Bu gece uyanmaları gece boyunca birçok kez meydana gelir. Bu, bir insanın yeterince uyku alamamasına, hızlı bir şekilde yorgunluk geliştirmesine, agresif, sinirlenebilir hale gelmesine neden olur. Eşzamanlı bir faktör, bir kişiye eşlik eden sürekli uyuşukluk, dikkat yoğunluğu, düşünme yeteneği, hatırlama önemli ölçüde azalır.

trusted-source[27]

Erkeklerde genç yaşta horlama

Apnenin tehlikesi, geceleri 500 defaya kadar meydana gelmeleridir. Ortalama süre 10-20 saniyedir. Bu zamanda, solunum gecikmekte ve bu da oksijen eksikliğine yol açmaktadır. Beyin, sinir ve hormonal sistemler hipoksik süreçlere karşı özellikle hassastır. Ayrıca, sinir sisteminin normal işleyişinin, kas spazmlarının gelişiminin ihlali var.

Karakteristik bir özellik, bir kişinin bunu fark etmese ve hatırlamamasına rağmen, horlama sırasında sürekli uyanmasıdır. Gerçek şu ki horlama sırasında kaslarda aşırı bir gevşeme var, kandaki oksijen seviyesi kritik bir seviyeye düşüyor ve arteriyel basınç seviyesi de düşüyor.

Beyin otomatik olarak sinir sisteminin sempatik bölgelerine sinyaller gönderir, aktif hale gelir, vücut uyanır. Sempatik bölümler uyanma cildine etki eder, bunun sonucunda arter basıncı yükselir, nabız hızlanır. Basınç ve nabızdaki bu farklılıklar ayrıca damarların durumunu, kalbi olumsuz yönde etkiler, tonlarını azaltır ve distonik durumların gelişmesine yol açar. Aynı zamanda kalp krizi, akciğer hastalıkları, bronşlar gelişme riskinde keskin bir artışa yol açar. Artmış inme riski.

Sürekli horlama şikayeti olan bir kişide, reaksiyon hızı ve dikkatin konsantrasyonu önemli ölçüde azalır. Bu, endüstriyel kazaların, kazaların ve araba kazalarının sayısında bir artışa yol açmaktadır. Karakteristik bir özellik, sürekli uyku eksikliği ve vücudun zayıflığının bir sonucu olarak ortaya çıkan potansiyelin azalmasıdır.

Teşhis erkeklerde horlama

Horlama tedavisi ile doğrudan ilgilenen özel bir doktor yoktur. Genellikle KBB nedeni belirleyebilir ve doğru tanı koyabilir, bir tedavi seçin. Bunu, boğazı, nazofarinks, farinksi inceleyerek, nazal septumun durumunu dikkatlice inceleyerek yapar. Kulakların muayenesini yapmak da gereklidir. Bunun nedeni, nazofarinks ve kulakların östaki borusundan tek bir sisteme bağlanmasıdır.

Ancak KBB patolojileri ortaya çıkmazsa, farklı bir yöne bakmanız gerekir. Bu durumda, terapisti ziyaret etmek, ona tüm şikayetleri anlatmak, öznel hislerinize ve varsayımlarınıza odaklanmak daha iyidir. Burada sadece hastalığın değil aynı zamanda hastanın yaşamının da tarihini toplayarak önemli bir rol edinir. Bir konuşma yapmak, anket yapmak ve alınan bilgileri kaydetmek önemlidir. Burada neden gizlenme olabilir, şikayetler ve öznel duygular temelinde, patolojinin yaklaşık bir resmini çekebilir ve incelemelerin ilerlemesini planlayabilirsiniz.[28], [29]

trusted-source[30], [31]

Analizleri

Vücutta neler olup bittiğine dair en genel tablo, kan, idrar, dışkı gibi klinik testler kullanılarak elde edilebilir. Vücutta hangi sürecin gerçekleştiğini, yaklaşık yönlerini göstereceklerdir. Normdan sapma olup olmadığını gösterecektir. Eğer öyleyse, hangi yönde, nasıl telaffuz edilir, ciddiyetleri nedir. Daha doğru veriler elde etmek için ayrıntılı bir immünogram olan biyokimyasal kan testi yapabilirsiniz.

Herhangi bir patolojiden şüpheleniliyorsa, amaçlanan tanıya bağlı olarak belirli ek testler verilir. Örneğin, virolojik araştırma, mikroflora analizi, dysbacteriosis analizi, mikrobiyolojik ve bakteriyolojik kültür, gizli enfeksiyonların analizi gerekebilir. Ayrıca romatizmal testlere, alerji testlerine, tümör belirteçlerinin tanımına, sitolojik incelemeye ihtiyacınız olabilir.

trusted-source[32], [33]

Enstrümantal teşhis

Ana enstrümantal yöntemler olarak uyku apnesinin ciddiyetini, ciddiyetini, ilerleme derecesini tahmin etmemize olanak sağlayan polisomnografik çalışma kullanılmıştır. Bu çalışmanın özü, uyku durumunda olan bir kişide kalp atış hızı, kan basıncı, kalp atış hızı, solunum hızı ve kalp atış hızı ölçülmesidir.

Aynı zamanda, özü beynin fonksiyonel aktivitesi olan uyku yapısını değerlendirmek olan bir elektroensefalogram yöntemi kullanılır. Özel teçhizat yardımıyla bir kulak burun boğaz uzmanı rinoskopi yapar (burun muayenesi, burun sinüsleri). Kulaklar da incelenmiştir (otoskopi). Laringoskopi neredeyse her zaman yapılır - nazofarenks, farenks muayenesi.

Röntgen, florogram, bilgisayarlı ve manyetik rezonans görüntüleme, aktif rinopneummomanometri, spirometri ve diğer yöntemler gibi yöntemler gerekebilir. [34]

Ayırıcı tanı

Ayırıcı tanının temeli, horlamanın gelişmesine neden olan nedeni açıkça ayırt etme ihtiyacıdır. Sadece patolojinin nedenini doğru tanımlayarak ortadan kaldırılabilir, sırasıyla patolojinin kendisi kaybolacaktır. Genelde horlamayı diğer hastalıklardan ayırt etmek gerekli değildir, çünkü belirtileri belirgindir. Bunun için laboratuvar ve enstrümantal yöntemler ile klinik, fonksiyonel testler kullanılır.

trusted-source[35], [36]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi erkeklerde horlama

Etiyolojik tedavi optimal olarak kabul edilir. Bir immünolojist için ek bir istişare, bir alerjinin gerekli olduğu durumlar vardır. Alerjiye, nazofarenks, farenks ve solunum yolunun mukoza zarlarının bileşimini, yapısını, işlevini belirli bir şekilde değiştiren aşırı immünoglobulin E, histamin salınımı eşlik eder. Sürfaktanın bileşimi (alveollerin ve bronşların bir kısmı) de değişebilir. Alerjiler dokuların şişmesine neden olarak horlamaya neden olabilir. Böylece alerjileri ortadan kaldırarak horlamadan kurtulabilirsiniz. Bir immünolojistin danışmanlığı, alerjinin bir “bağışıklık sisteminin hastalığı” olduğu, yani duyarlılığın artması, alerjik reaksiyonun gelişmesine cevaben yabancı maddelere (alerjenler) karşı aşırı hassasiyet olması nedeniyle reçete edilir.

Ayrıca sıklıkla horlamanın nedeni nazofarinks, farenks, solunum yolları, sıvı birikimi, tıkanıklık, soğuk algınlığı, aşırı mukus birikimidir. Bütün bunlar bir kulak burun boğaz uzmanı, pulmonolog tarafından tedavi edilebilir. Belki de phthisiatrician'ın danışmanlığı gerekli olacaktır. Bir insan bademcikler, sinüzit, adenoidler genişlemişse, horlamaya da neden olabilir. Yardım için bir cerrahla temasa geçerek çıkartılabilirler.

Bazen, horlamanın sinir reaksiyonunun, aşırı çalışmanın, stresin bir sonucu olması olur. Bu durumda nörolog, nöropatolog ve psikiyatriste danışılması gerekebilir. Solunum yollarına girişi tıkayan ve horlamaya neden olan malign tümörlerin gelişmesinden şüpheleniyorsanız bir cerrah, bir onkolog danışmalısınız.

Bazen bir dişçi, ortopedik dişçiye danışılması gerekir, çünkü horlama diş hastalıkları, çenenin anormal bir yapısı, çene yapısının ihlali, diş etleri, dişlerin uygunsuz büyümesi nedeniyle kışkırtılabilir. Genellikle, 20-25 yaş arasındaki bir insanda büyüyen bilgelik dişleri çeneyi dönüştürür ve diş formülünü değiştirerek horlamaya neden olur.

Böbreklerin normal işleyişinin ihlalleri, karaciğer, idrar sistemi ve bazen sindirim sistemi, horlama da gelişebilir. Özellikle, böbrek ödemi, obezite, horlamanın çok gerçek bir nedeni olabilir. Obez, fazla kilolu insanlar da sıklıkla horlarlar. Bu aynı zamanda metabolizma bozukluğu, ateroskleroz, diyabet, hormonal bozuklukları olan hastaları da içerir. Bu durumda, bir endokrinologa danışmaya değer. Belki de vücudun durumunu normalleştirmenize, horlamayı gidermenize izin veren hormon tedavisine ihtiyacınız olacaktır.

Hangi doktor erkeklerde horlamayı tedavi eder?

Horlamayı tedavi edecek belirli bir doktor yoktur. Ancak böyle bir şikayet öncelikle kulak burun boğaz uzmanına (KBB) yöneltilmelidir. Bir teftiş yapacak ve gerekirse ek uzman tavsiyesi verecek. Genellikle, tedavi KBB tarafından reçete edilir, çünkü çoğu durumda neden kesin olarak nazofarenks, farenks veya nazal sinüslerin patolojisidir.

Genellikle, bir alerji ve bir immünoloji uzmanı ile danışılır, çünkü patolojinin nedeni alerjik bir reaksiyondur, ödemdir. Bir ürologla, nefrologla, aynı zamanda, yeterince garip bir şekilde istişare gerekebilir, çünkü horlama genellikle böbrek ödemi ve bozulmuş böbrek ve idrar yolu fonksiyonunun bir sonucudur. Kalbin ve kan damarlarının, ayrıca ödem gelişimine neden olabilecek hasar şüphesi varsa, bir kardiyoloğa bile danışmanız gerekebilir, bu da larinksin sesini azaltır.

Akciğer veya bronşiyal hastalıklardan şüpheleniliyorsa, bir pulmonolog, bir phthisiologist olarak adlandırılabilirler. Burun yaralanmaları ile baş, travmatolojiye ihtiyacınız olabilir. Diş hastalıkları için çenenin yapısını değiştirmek için diş hekiminin ortodontistine gitmeniz gerekir, çünkü diş sisteminin patolojisi de horlamaya neden olabilir. Özellikle burun boşluğunda tümörler, polipler, adenoidler, larenks varsa, bir cerraha danışmak gerekir.

Bazen, sinir reaksiyonları, stres, yorgunluk, bir nörolog, bir nöropatolog, bir psikoterapist, bir psikiyatriste başvurmalısınız. Terapist ile iletişime geçebilirsiniz, o da doğru uzmana başvuracaktır.

Ne yapmalı

Kendi kendine ilaç almamak daha iyidir. Ancak bu sorunu görmezden gelmek de imkansızdır, çünkü oldukça ciddi sonuçları olabilir. Bir doktora danışmanız, tanı konmanız gerekir. KBB, terapist ile iletişime geçmek en iyisidir. Gerekirse, diğer uzmanların istişarelerinden ilave bir sınav planlanacaktır. Sonra gerekli tedavi verilecektir. Tüm önerilere kesinlikle uymak gerekir. [37]. [38]

Erkeklerde horlamanın etkili yolları

Örneğin, solunum sisteminin kaslarına etki ederek, geceleri nefes almayı kolaylaştırdığı söylenen çeşitli ilaçlar vardır. Henüz hiçbir ilacın uykuda horlamayı azaltmaya yardımcı olmadığı kanıtlanmadığından, şu anda ana tedavinin bir parçası olarak kullanılmamaktadır. Ancak bu ilaçlar, bir rüyada horlamaya neden olabilecek veya mevcut bir apneyi ağırlaştırabilecek belirli durumları tedavi etmek için kullanılabilir.[39]

Horlamadan mentol şekeri kullanılabilir. Tanınmış üreticilerin uygun öksürük pastilleri. Mukoza zarlarının durumunu normalleştirmeye yardım eder, şişliği, hiperemiyi ortadan kaldırır ve ayrıca solunum yolu duvarının duvarının tonuna getirmenizi sağlar. Gece yatmadan önce bir hap alınız. Horlama geceleri ortaya çıktıysa ve ondan uyandıysanız, başka bir hap alabilirsiniz. Çiğnemek değil rassasyvat olmalılar. Ağzınızda bir hapla uykuya dalmamak ve boğulmamak önemlidir.

Ayrıca, horlama Corvalol uygulanabilir - yatmadan önce yaklaşık 15-20 damla. Bu araç kan damarlarını genişletir, tonu artırır, kalp atışını artırır. Buna göre horlama azalır.

Asetilsalisilik asit alabilir, çünkü sırrı sulandırır, mukoza zarının durumunu normalleştirir. Tek önlem, ilacın kanı incittiği için kanamaya yatkın kişiler tarafından ilacın alınmaması gerektiğidir. Günde 2 kez bir tablet için önerilir.

Horlamanın nedeni alerjik şişme ise, suprastin alabilirsiniz. 5-7 gün boyunca günde bir kez 1 tablet (150 mg) - 1 kür tedavi yapılması önerilir. İlacın uyuşukluğa neden olduğu, konsantrasyonu azalttığı unutulmamalıdır. Bu nedenle, çalışmaları yüksek konsantrasyon gerektiren insanlara dikkat edilmelidir. Ayrıca araba kullanırken dikkatli olmalısınız. Erken günlerde, durum kötüleşebilir ve horlama yoğunlaşacaktır. Ama yakında geçecek, tedaviyi bırakma. Bunun bir yan etkisi - ilacı alırken oluşan uyuşukluk ve uyuşukluktan kaynaklanır. Bu, halihazırda rahat hava yollarının daha da rahatlamasını sağlar. Ancak tedavi süresinin bitiminden sonra durum normale döner. Şişlik gider ve horlama gider. 

Vitaminler

Aşağıdaki günlük konsantrasyonlarda vitamin almanız önerilir:

 • B vitamini 2-3 mg
 • D Vitamini - 1000 mg
 • PP Vitamini - 60 mg
 • A Vitamini - 240 mg
 • E Vitamini - 45 mg
 • C vitamini - 1000 mg. [40]

Fizyoterapi

Solunum, ısıl işlemler, bazı elektriksel işlemler, KUV - ultraviyole spektrumuyla ağız boşluğunun ısıtılması gerekebilir. Ayrıca horlama ile mücadele için çeşitli teknikler kullanın. Özel araçlar da kullanabilirsiniz, örneğin, horlama uçları, özel nazodilatörler. [41], [42]  Sık ve uzun süreli solunum durması ile birlikte bir oksijen maskesi kullanılır. Akciğerdeki oksijen eksikliğini oksijen kokteyli ile doldurur.

trusted-source[43]

Cerrahi tedavi

Sık sık apne, boğulma riski ve solunum yetmezliği eşliğinde ağır koşullarda kullanılır. Ayrıca, diğer yöntemlerin istenen etkiye sahip olmaması durumunda cerrahi yöntemlere başvurunuz. Operasyonlar ayrıca, örneğin polipler, tümörler, adenoidler ve diğer patolojilerin varlığında, endikasyonlara göre gerçekleştirilir. Septoplasti (nazal septumun düzeltilmesi), poliplerin ve tümörlerin çıkarılması için lazer cerrahisi de gerekli olabilir. Büyümüş ve iltihaplı bademcikler ile tonsillektomi gerekebilir. Farinks ve yumuşak damak üzerinde yapılan spesifik ameliyatlar oldukça etkilidir: uvulotomi, uvulalapatoplasti. Geleneksel cerrahi yöntemler de örneğin lazer cerrahisi, radyocerrahi kullanılır.[44], [45], [46], [47]

Erkeklerde evde horlama tedavisi

Evde tedavi, gırtlak tonunu iyileştirmeyi amaçlayan çeşitli önlemlere dayanmalıdır. Bunu yapmak için vücuttaki vitamin eksikliğini ve mineral eksikliğini ortadan kaldırarak metabolik süreçleri normalleştirin. Bu konuda yardımcı olabilecek temel sistemleri göz önünde bulundurun. So. Demir içeren ilk önemli ilaçlar. Kırmızı kan hücrelerinde demir, kırmızı kan hücrelerinde temsil edilir. Tonik süreçleri korumak ve anemi, hipoksi, hiperkapni'yi (apnenin bir sonucu) önlemek için kullanılırlar. Emilimi arttırmak için C vitamini ile birleştirilmelidir. Ayrıca potasyum ve magnezyum, D vitamini, [48]A, C içeren müstahzarlar da önemlidir.

Erkeklerde horlamak için jimnastik

Horlamalara karşı çeşitli solunum egzersizleri yapmak için tavsiye edilir. 

Tekniğin özü, tüm solunum kanallarından sürekli nefes alma ihtiyacıdır. Öyleyse, önce düz oturmanız, bacaklarınızı bir nilüferde katlamanız ya da önünüze geçmeniz gerekir. Düzgün nefes almaya, soluma ve solumaya başlıyoruz. Soluma süresi, soluma süresine eşit olmalıdır. Nefes almaya 3 saniyeden başlıyoruz, kademeli olarak 6'ya, ardından - 9 saniyeye yükseliyoruz. Bunu 3 dakika boyunca yapıyoruz.

Ardından ikinci alıştırmaya gidin - sağ burun deliğini kapatın. Sol burun deliğini solun, sonra nefesini tutun, ardından sol burun deliğinden de nefes verin. Her egzersiz 3 dakika boyunca gerçekleştirilir.

Ardından bir sonraki alıştırmaya gidin - sol burun deliğini kapatın. Nefes alıyoruz, nefesimizi tutuyoruz, sol burun deliğinden de nefes alıyoruz.

Bir sonraki egzersiz, sağ burun deliğinden nefes almak, sonra nefesi tutmak ve karşı taraftan (solda) nefes vermek. Bu alıştırmanın ikinci kısmı, yalnızca burun deliklerini değiştirerek benzerdir. Sol burun deliğinden soluma yapılır, bir gecikmeden sonra sağ taraftan soluruz.

Sonra her iki burun deliğinden nefes alın. Böylece nefes her iki burun deliğinden de yapılabilir. Ekshale üzerinde, havanın merkezi kanaldan geçtiğini (tüm omurganın içinden geçip dışarıya çıktığını) hayal ediyoruz.

Tüm kompleksi tamamladıktan sonra gözlerimizi kapattık, ellerimizi dizimize indirdik. Rahatlıyoruz, vücuttaki tüm değişiklikleri hissetmeye çalışıyoruz. Duyguları dinliyoruz.[49]

Erkeklerde horlamanın alternatif yolları

 • 1 numaralı tarif.

Yatmadan önce, stresli bölgelerdeki gerginliği hafifletmeye yardımcı olacak, rahatlamış bölgelere tonu geri kazandıracak, kendini kanıtlamış rahatlatıcı banyolar. Banyoya et suyu ekleyin. Kolza yağı veya başka herhangi bir yağ bazı, tıbbi banyolar için kaynatma hazırlığının temeli olarak alınır. Sıcak bir duruma ısıtır. Su banyosu kullanmak daha iyidir. Elde edilen yağda, aşağıdaki bitki bileşenlerinin 2 ml konsantre ekstraktları içine dökün: nergis, pelin. Ayrıca 40 adet karanfil yemi ekleyin. Banyoya, 300 litre (tam banyo) başına 2 çorba kaşığı oranda ekleyin.

 • 2 numaralı tarif.

Herhangi bir vücut kremi alın. Safsızlık, aroma ve boya ilavesi olmadan doğal bir krem almak daha iyidir. Bir bebek kremi bile yapacak. Bir çorba kaşığı soğan kabuğuna su veya alkol infüzyonları, maydanoz yapraklarının kaynaşması, tıbbi sütten napar, kekik, Chernobylnik eklenir. Kenevirin 1 ml su infüzyonunu ekleyebilirsiniz. Bütün bunlar pürüzsüz olana kadar karıştırılır, masaj ve ovma için kullanılır. Ayrıca, maksiller sinüslerin bu bölgesini, nazal septumu bu kremle yağlayabilirsiniz.

 • Tarif numarası 3.

Vücudun genel olarak güçlendirilmesi için balsam uygulayın. Bu brendi temelinde hazırlanır. Ayçiçeği, ince doğranmış saman ve saman tozu, soğan kabuğu çiçeklenme 2 çorba kaşığı et suyu sepetleri hazırlamak. En az bir gün brendi dökün. Günde 10 gram içilir.

Bitkisel ilaç

Gül yaprakları tonlarının iyi kaynaşması, çeşitli iltihaplı ve enfeksiyöz hastalıklar, atony için kullanılır. Sadece tonu değil, aynı zamanda organizmanın genel direncini de arttırır. Bir çorba kaşığı yaprakları bir bardak kaynar su döktü, kaynatın. Bir saat ısrar, sonra süzün ve günde 2-3 kez yarım bardak içilir.

Kadife çiçeği (nergis) kaynatma maddesi dekonjestan, antienflamatuar bir madde olarak kullanılır. Bir bardak kaynar suya hazırlamak için 2-3 çorba kaşığı kadife çiçeği alın. Günde 50 gram içerim.

Sibirya yaşlı çiçek infüzyonu kasları tonlamak için kullanılır. 3-4 çorba kaşığı çiçek hazırlamak için 500 ml votka ya da saf alkol dökün, sonra ısrar edin, günde üç kez bir çorba kaşığı içiniz.

Homeopati

Gerekli kas tonusunu korumak, solunum yolu duvarlarının daralmasını önlemek için kullanılır. Hem ağrı hem de ağrısız eşlik eden çeşitli patolojilerde kullanılır. Ayrıca tıkanıklık, yara izleri ve ameliyat sonrası durumların etkilerini de oldukça etkili bir şekilde ortadan kaldırır. İhtiyati tedbirler dikkate alınarak dikkatli bir şekilde uygulanması gerekir. Ana önlem bir doktora danışmak, tavsiyelerine uymak ve kendi kendine tedaviyi önlemektir. Bu tedaviyi optimize eder, komplikasyonlardan ve yan etkilerden kaçınır. Homeopati çekerken ana yan etkilerin, durumun kötüleşmesinin yanı sıra baş dönmesi, baş ağrısı, hızlı kalp atışı, sıcak hissetme, terleme ve tükürük artışı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca, böbrekler, kalp, karaciğer üzerindeki yükü önemli ölçüde artırır.

 • 1 numaralı tarif.

Nazal septuma uygulanan merhemin hazırlanması için, dudakların alanı, nazolabial üçgen, esas olarak domuz yağı alır, bir su banyosunda erir, ya da eriyinceye kadar sürekli karıştırılarak eritilir.

Elde edilen kütleye 2 çorba kaşığı anason, yaban mersini, adaçayı eklenir. Tüm bunlar, homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Ateşi söndür, donma fırsatı ver. Tamamen emilinceye kadar ovalanmış ince bir tabaka uygulayın. Buzdolabında saklayın (alt rafta).

 • 2 numaralı tarif.

Kremayı yapmak için temel olarak yaklaşık 100 gram tereyağı alın. Bütün bunlar sıvı yağ oluşumundan önce erir. Aşağıdaki bitki bileşenlerinin bir karışımı, ateşe dayanıklı bir kapta önceden hazırlanır: adaçayı, papatya çiçekleri, bir aşk büyüsü bitkisi, bir düz yaprak (130 ml yağ için her bir bitkinin yaklaşık 2 çorba kaşığı). Yağ düşük ateşte ısıtılır (kaynar değil). Yağ oldukça sert bir şekilde ısındığında, ancak henüz kaynamadığında, onu ateşten alır ve önceden hazırlanmış bitkilere dökün. Karıştırın, üstünü kapakla örtün, 24 saat boyunca karanlık bir yerde ısrar edin (oda sıcaklığında). Bundan sonra, yağ kullanıma hazırdır.

 • Tarif numarası 3.

Kafur yağı bir baz olarak alınır. Karışık. Karışımda, aşağıdaki esansiyel yağların 2 damlasını ekleyin: menekşe çiçeklerinin yağı, sundews, aloe yaprağı şurubu, söğüt kabuğunun kaynağını. İyice karıştırın, masaj sırasında kullanın.[50]

 • 4 numaralı tarif.

Ayrıca, kas tonusunda bir azalma ile [51], 1: 1: 2: 3: 1 oranında okaliptüs yaprakları, nane, kekik otu, çam tomurcukları ve elecampane köklerinin bir karışımı ile solunması önerilir. Soluma yapmak için kaynatma pelvis içine dökülür. Buharın geldiği, ancak yanmadığı bir duruma ısındı. Sıcaklık rahat olmalı. Daha sonra havzayı bükün, üstünü havluyla örtün, buharı soluyun. İşlemin süresi 10-15 dakikadan fazla değildir.[52]

Önleme

Diyette gerekli miktarda vitamin, mineral içermesi, gerekirse düzenli olarak önleyici muayeneler yapılması - derhal tedavi edilmesi önemlidir. Ek olarak, konjenital, genetik olarak belirlenmiş ton bozukluklarına meyilli olmakla birlikte fizyoterapötik yöntemler, özel jimnastik, masaj kullanmak önemlidir. Sırt üstü yatmak istenmez, uyurken yan poz almaya çalışın.[53]

trusted-source [54]

Tahmin

Patolojinin nedenini bilmek önemli olduğundan, yalnızca doktor doğru bir tahmin yapabilir. Erkeklerde horlama ancak nedeni çözülmüşse giderilebilir. Patoloji tedavi edilemezse, hem kişiye hem de çevresine rahatsızlık verir. Ölümcül dahil ciddi sonuçlar nadir görülür. Ancak apneyi uyumak tehlikeli olabilir (nefes almayı kesmek).

trusted-source[55], [56]

Bilmek önemlidir!

Nefes olarak tanımlanan prematüre Apne daha 20 saniye ya da hava akımı kesilmesi ve bradikardi ile birlikte daha az, 20 'deki solunum duraklama, daha duraklatır (en az 80 atış / dak), merkezi siyanoz ya da doyma O2 37 haftadan daha az gebeliğin dönem doğan çocuklarda az% 85 ve apne nedeni olan sebeplerin yokluğunda. Nedenleri merkezi sinir sistemi (CNS) veya hava yolu tıkanıklığı olgunlaşmamış olabilir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.