Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Düz doğum lekeleri

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Moles veya nevi herkes tarafından kullanılabilir. Bunlar, farklı renkteki kahverengi renkteki benign neoplazmlardır. Renkleri melanin tarafından sağlanır, melanositlerde bulunan (deri hücreleri), hangi nevekler oluşur.

15 mm'ye kadar çapa sahiplerse küçük sayılırlar; ortalama - 100 mm'ye kadar; büyük - 100mm'den fazla; dev - vücut bölümlerinin cildinin önemli alanlarını işgal.

trusted-source[1], [2], [3]

Nedenler düz benler

Lentigo - melanositlere bağlı oluşan en yaygın düz doğum lekeleri. 3-5 mm çaplı, pürüzsüz veya kabartma kenarlı oval veya yuvarlak bir şekle sahiptirler. Doğum lekelerinin sayısı güneşte geçirilen zamanla orantılıdır (solar lentigo).

Yaşlı düz doğum lekeleri, yaşa bağlı cilt değişikliklerinin başlangıcıyla aynı sebeplerden ortaya çıkar. Genellikle 45 yıl sonra sayıları ve büyüklükleri artar, renk daha koyu olur. Lokalizasyon - yüz, eller, omuzlar ve boyun.

Juvenil (basit) lentigo'nun ortaya çıkma sebebi belirlenmemiştir, ancak güneşin altında kalmak için yapacak hiçbir şey yoktur. Pürüzsüz veya pürüzlü kenarları olan yuvarlak veya oval koyu lekeler hem erken çocukluk döneminde hem de adolesanlarda görülür. Deride ve mukoza zarında oluşurlar, tek veya dağılmışlardır.

Bebeklerin bebeklerinde böyle bir yer yoktur. Sonra görünürler. İlk olarak, deri üzerinde küçük bir düz nokta oluşur, zamanla cilt tabakasının üzerinde yükselip yükselebilir. Nevüsün düz kalacağı, pigment hücrelerinin bulunduğu yere göre değişir. Melanositler epidermiste yer aldığında, köstebek düz olacaktır. Deri ile doğrudan konumlarını daha derinden - konveks olacaktır.

Nevi'nin oluşumu ve sayıları kalıtımdan etkilenir. Hatta "köstebek" ismi bunu söylüyor. Eski akrabalarla aynı yerlerde bile bazen miras kalmış gibi görünüyorlar.

Nevi oluşumu, zaman zaman vücutta hareket eden radyasyon ve X-ışını radyasyonu ile kolaylaştırılabilir. Cilt üzerinde iz bırakan viral ve bulaşıcı hastalıklar, böcek ısırıkları ve diğer yaralanmalar, melanosit gruplarının deri yüzeyine salınmasını tetikleyebilir.

Hipofiz bezinin orta kısmı melanosit üretimini uyaran bir hormon salgılar, bu nedenle hormonal patlamalar nevüslere neden olabilir. Bu, ergenlerde ve gebe kadınlarda görülen benlerin görünümünü ve yok oluşunu açıklayabilir.

Alternatif tıp, iltihabın odağında biriken iç enerjinin salınmasıyla benlerin oluşumunu açıklar.

Belirtiler düz benler

Önceden konveks bir doğum lekesi aniden düzleşirse, dışbükey bir nevüsün koptuğu ve fark edilmediği anlamına gelebilir ve bunun yerine koyu kahverengi veya siyah bir düz yama ortaya çıktı. Bu endişe verici bir zildir, onkodermatoloğa ve yakındaya dönmeniz gerekir.

Klinik olarak, melanomun başlangıç aşaması, düzensiz kenarları olan düz bir karanlık nevüs şeklini andırır. Bu noktalar 6 mm veya daha fazla bir çapa sahip olabilir. Melanomun karakteristik özelliği parlak bir yüzeydir, kahverengi veya siyahtır.

Genellikle fark edilir derecede büyür, renk değiştirir, hantal ve dışbükey, çatlak, ıslak, kanama haline gelebilir. Bu belirtiler varsa, geciktiremezsiniz.

Patogenez: Melanom deri yüzeyine yayılır, yavaş yavaş yükselir ve içe doğru, cilt ve altta yatan dokularda sırayla büyür.

Bu tümör genellikle yakın yerleşimli lenf düğümlerinde hızlı metastaz ile karakterizedir. Sıklıkla deriye, birincil tümörün yakınında, kahverengi veya siyah döküntülerin saçılmasına metastaz yapar.

Kan yoluyla, metastazlar farklı organlara girer, ancak genellikle metastaz klasiktir (akciğerlerde, karaciğerde, beyinde ve böbreküstü bezlerinde). Sıklıkla metastazlar çokludır ve kanda ve idrarda serbest melanin testleri mevcuttur.

trusted-source[4]

Yüzünde düz doğum lekesi

Çok sık değil, böyle nevüsler yüzünde bulunur. Bunlar, düz bir kuru yüzeye sahip herhangi bir kahverengi tonunun derin bir kökü olmadan epidermiste pigment hücrelerinin birikmesidir. Bu tür doğum lekelerinde kıllar büyümez. Boyutları 1 cm'yi geçmez. Formları, büyüklükleri ve sayıları zamanla değişmez.

Bej-kahverengi renk düzeninde noktalar - lentigo. Bazı ergenlerde, bronzlaşma meraklılarında, neredeyse tüm yaşlı insanlarda sayıları büyük ölçüde artmıştır. Bu, herhangi bir tehlike oluşturmayan en yaygın mol türüdür.

Yüzünde genellikle büyük veya orta büyüklükte düz doğum lekeleri bulunur. Melanom-tehlikeli doğum lekelerine aittirler.

Nevus Ota, mavimsi bir renkte büyük bir neoplazmdır.

Dubrejl'in melanozu, düzensiz ana hatlarıyla, açık kahverengi renkte bir orta boy neoplazmdır; bu da zamanla karartılır ve zamanla artar.

Yüzün geniş bölgelerini işgal eden dev molların çoğu düzdür. Böyle nevüsler çocuklukta ortaya çıkar, büyüklükleri "efendilerinin" büyümesiyle büyür, renkleri de farklıdır.

Herhangi bir doğum lekeniz hakkında endişelenmenize gerek yok, hepsini kaldıramazsınız, bu da iyi değildir. Çoğu sağlık için herhangi bir tehlike arz etmez. Ancak, yine de, yüzündeki nevuslar sürekli olarak güneşte ve her zaman estetik açıdan iyi değildir.

Yüzdeki doğum lekesindeki değişikliklerin fark edilmemesi zordur. Evde kaldıramazsınız, telafisi mümkün olmayan zararlara neden olabilirsiniz. İlk bakışta hafif bir estetik düşünceden köken almanız gerekiyorsa bile, her zaman bir dermatoloğa danışmalısınız, çünkü sadece bir uzman tümörün çıkarılma tekniğini doğru bir şekilde belirleyebilir.

trusted-source[5], [6]

Düz doğum lekeleri şişkinleşiyor

Zararsız, uzun tanıdık, düz doğum lekesi konveks hale geldiğinde, tüm vakaları derhal ertelemeli ve bir onkodermatoloğa danışmalısınız. Benzer şekilde, düz doğum lekesi, farklı yönlerde bulanıklaşma, simetrik şekli kaybetme ve sıkıştırma gibi büyürse harekete geçmek gerekir. Bu aktivite melanomun bir işareti olabilir.

Bu durumda, her dakika değerlidir. Tedavi ne kadar erken başlarsa, ölümlü bir tehlikeden kaçınma şansı o kadar artar.

trusted-source[7]

Formlar

Melaninin deri hücrelerindeki fazlalık pigment nevüsünün görünümünü kışkırtır ve miktarı renklerini belirler. Uzun süre ciltte düz bir siyah köstebek varsa, değişmez ve hala bu tür köstebekler vardır, büyük ihtimalle güvenlidirler.

Siyah renkli bir nevüs, yeni ortaya çıkması durumunda korkuya ve ayrıca eski neoplazmın tamamen ya da kısmen karartılmasına neden olmalıdır.

Düz kahverengi benler deri veya mukoza zarlarının herhangi bir yerinde bulunur. Bu nevuslar için içgüdüler işe yaramıyor, renk değiştirmiyorlar, miktarları da artmıyor, vücutlarında genellikle fazla değil. Genellikle düz kahverengi doğum lekeleri çillerden biraz daha karanlıktır.

Açık tenli sarışın ve kızıl saçlı insanlar pembe renkli melanositik nevüslere sahiptir. Bunlar normal doğum lekeleridir, sadece bu fenotipe sahip insanlarda, melanositler kahverengi değil, pembe-kırmızı bir pigment üretirler.

Lentigo - çoğul düz kahverengi-kahverengi nevüsler, sayıları çocuklarda ve ergenlerde (juvenil lentiginosis) güçlü bir şekilde büyüyebilir ve ayrıca her yaşta güneş radyasyonunun etkisi altında, yıllar ile birlikte artabilir.

Lentigo'ya ek olarak, Moğol ve kahve lekeleri de bulunur. Moğol noktası, lomber bölgede düz, geniş bir tek nokta veya bir grup kahverengi-mavi asimetrik noktadır. 12-15 yılda kendileri geçerler.

Kahve lekesi, açık kahve renginin düz bir noktadır. Vücudunda 1-2 tür lekeler olduğunda, tehlikeli değildir. Üç veya daha fazla varsa, o zaman nörofibromatozis olasılığı vardır. Bir nöroloğa danışmak mantıklı.

Kırmızı düz doğum lekesi dolaşım sisteminin hasar görmüş kılcal kısımlarından oluşur. Düzensiz kenarları olan düz veya hafif dışbükey bir kırmızı renkte tümöre benziyor.

İki tip yüzeysel kılcal damarlar sınıflandırılır: hemanjiyom ve vasküler malformasyon.

Hemanjiom - hayatın ilk haftalarında ciltte oluşan parlak kırmızı bir renk, cildin yüzeyinin biraz üzerinde yükselebilir. Zamanla kaybolmaz. Genellikle yüz ve boyun bölgesinde bulunur. Asla huylu değildir.

Vasküler malformasyon, kan damarlarının konjenital bir patolojisidir. Aşağıdaki çeşitler vardır: yaşam için kalan parlak port lekeleri ve “leylek ısırığı”, annenin pelvisinin doğumunun son aylarındaki çocuk kafatası üzerindeki baskısının sonucudur. Bu nokta, bebeklik döneminde kendi başına kaybolur.

Köstebek küçük bir vasküler kırmızı nokta gibi ise, büyük olasılıkla senil anjiyomdur. 30 yıl sonra ortaya çıkarlar ve yaşlandıkça daha büyük olurlar. Cildin yüzeyine yakın bulunan dilate damarlardan yaşlılık anjiyomları vardır.

Uzun bir süredir değişmemiş bir şekilde gözlemlenen düzensiz kenarlı yassı bir doğum lekesi, özellikle de vücut üzerinde başka benzer oluşumlar varsa, büyük bir tehlike değildir.

Fakat daha önce doğum lekesinin sınırları düzgün ve yakın zamanda değişmişse ya da yeni doğmuş bir köstebek ise, onkodermatoloğa görünmeye değer.

Virüs renginin düz bir doğum lekesi, büyük olasılıkla - doymamış rengin sıradan güvenli doğum lekesi.

Kahverengi köstebek renginin pigmentasyonunun ten rengine indirgenmesi de dikkatini doktora bildirmek için bir fırsattır.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Düz doğum lekeleri tehlikeli midir? Bu neoplazmlar kendi içlerinde güvenlidir. Ama hiç göz ardı edilmemelidirler. Düz nevüsler, küçük boyutlu, tekdüze renkli ve yuvarlak simetrik bir şekle sahip olmalıdır.

Özellikle bir çok varsa, elinizde bir ayna ile doğum lekeleri izlemek düzenli olarak istenir. Bazen doğum lekesi melanomaya dönüşür - malign bir neoplazm. Bu süreci tetikleyen mekanizmalar farklıdır. Ana sebep güneş yanığıdır. Güneş koruması ile bile, cilt üzerinde doğrudan güneş ışığından kaçınmak en iyisidir. Bir masaj ile mollerden kaçınılmalı, onları güçlü bir duş akışına yöneltmeyiniz, giysiye mekanik zarar vermekten kaçınınız. Dermatologlar ergenlik ve hamilelik döneminde nevus rejenerasyonu riskinin daha yüksek olduğuna inanırlar.

Ciltte yeni doğum lekelerinin çoklu oluşumu da endişe verici bir faktördür.

Çoğu vakadaki gözlemlere göre (yaklaşık% 80), cildin malign neoplazmları, mevcut mollerden değil, normal deri hücrelerinden oluşur. Bu durumda, sürecin başında, alışılmadık bir doğum lekesi fark edebilirsiniz.

Eski doğum lekesi yeniden doğduğunda, görünüşü değişmeye başlar. Ve herhangi bir değişiklik uyanıklığa neden olmalıdır. Nevusun koyulaşması, kaşınması, karıncalanması, çatlaması, kanaması, asimetrisinin görünümü veya etrafındaki koyu jantlar - bunların hepsi onkodermatoloğa başvurma nedenleridir.

Ya düz bir doğum lekesi koparsam? Genel olarak, köstebekün tamamen veya kısmen olgunlaşması oldukça zararsız bir şekilde sona erebilir. Eski nevüs yerine yeni bir tane de belirecek, benign. Hasarlı olan kişi güvenli bir şekilde kapanacak ve hiç rahatsız olmayacaktır.

Bir köstebek yaralandığında, kanamayı durdurmak (% 3 hidrojen peroksit yardımıyla), yarayı dezenfekte etmek ve kuru bir steril bandaj uygulamak gerekir. Tüm nevüslerin yırtılması, hücrelerin malignitesi için bir analiz yapmak üzere bir tuzlu su çözeltisi içeren bir kap içine konulması istenir. Travmatizasyon sonucu düz doğum lekesinin hücresel yapısını değiştirme olasılığı birkaç kat artar.

Yarayı hemen işledikten sonra onkodermatoloğa başvurmak gerekir. Muayeneden sonra, doktor yaranın tedavisi ve köstebekün kalan kısımlarını çıkarma ihtiyacı hakkında tavsiyelerde bulunacaktır.

Köstebeği veya kalıntılarını çıkardıktan sonra, iyileşme sürecini hızlandırmaya çalışmadan, cerrahın önerilerini izlemeniz gerekir.

Sadece rüptüre olmuş köstebek parçalarını kaldıramazsınız, bunları kırlangıçotu ile koterize edemezsiniz, yarayı yara bandı ile yapıştırmaya ve losyon yapmanıza gerek yoktur.

Eğer herhangi bir durumda doktoru ziyaret etmenizi engelliyorsanız, yaralı bir nevus veya yaralanma bölgesine başvurun. Kaşıntı, hızlı büyüme, çatlama, kanama, renk bozulması gibi patolojik değişiklikler meydana gelirse hemen bir uzmana başvurun.

Teşhis düz benler

Normal bir doğum izinin ardında gizlenmiş olanı bağımsız olarak tespit etmek imkansızdır.

Neoplazma tehlikesini belirlenmesinde doktor teknikte genellikle dermatolojik ABCD, yardımcı burada A - asimetri mol, B - sınırının, C, düzensizlik derecesi, - renk bütünlüğü ve D - en az 6 mm çapa sahiptir. Ancak, bu kural mutlak değildir, karakter kümesinin öznel olarak yanlış değerlendirilmesi mümkündür.

Melanom varlığında bir şüphe varsa, testler yapılır: köstebek yüzeyinden alınan smearın histopatolojik mikroskopisi. Biyopsi - analiz materyali doğum lekesinin yanındaki bir deri alandan alınır, ancak doğum lekesinin kendisinden değil, çünkü Tanı koymak için bile bu neoplazmın yaralanması tehlikelidir.

Modern onkolojide melanom ve diğer kötü huylu deri oluşumlarının araçsal teşhisi kullanılır. Bunlar dermatoskopi, infrared spektroskopi, konfokal lazer mikroskopi, yüksek frekanslı ultrason, optik koherens tomografi, floresan tanılamadır.

En umut verici travmatik olmayan tanı, hekimin gelen ışıktaki pigmentli noktayı 10 kat artışla incelemesine olanak veren epilüminesan dermatoskopidir.

Bu diyagnostik prosedürün, bir dermatoskopun takılı olduğu bir bilgisayar kullanılarak yapılması mümkündür. Elde edilen dijital görüntü serileri, benign ve malign deri lezyonlarının dermatoskopinin karşılaştırmalı özelliklerine dayanarak tanısal algoritmalar kullanılarak saklanır ve analiz edilir. Bu tür bir teşhis doğum izine zarar vermez ve haksız cerrahi müdahalelerden kaçınılmasına izin verir.

Morfolojisi ve pigmente deri lezyonlarının oluşumu dinamikleri çalışma yanı kurmak bunların dermatoskopik özelliklerin uzun yıllar temelinde karşılaştırmak ve melanositik nevüs nonmelanositik teşhis algoritmaları inşa edildi. Böylece deri melanomunun erken saptanması için ayırıcı tanı, dermatoskopide ortaya çıkan yapısal özelliklerine göre oluşturuldu.

trusted-source[8], [9]

Tedavi düz benler

Düz doğum lekelerini çıkarabilir miyim? Bu soru birçok insanı rahatsız ediyor. Düz doğum lekeleri çıkarılabilir. Ama buna değer mi? Köstebek değişmeye başladıysa, hasar görmüş, düzenli olarak giysilerden yaralanmışsa, o zaman onu çıkarmak daha iyidir. İyi huyluysa ve müdahale etmezse, temizlemeye gerek yoktur.

Estetik nedenlerle bir doğum lekesinden kurtulabilirsiniz, ancak bir dermatologun ardından kontrol ettiğinizden emin olun. Neoplazm incelenmeli, tanı ve kaldırılma şekli oluşturulmalıdır. Bütün bu prosedürler onkolojik profilin bir tıbbi kurumunda gerçekleştirilmek istenmektedir. Dejenerasyon belirtisi olmadığından emin olmak için çıkarılmış neoplazmın histopatolojik incelemesi yapılmalıdır.

Köstebekleri çıkarın akut enfeksiyöz ve enflamatuar süreçlerde kontrendikedir, kronik hastalıkların alevlenmesi, kardiyovasküler sistem, otoimmün, kanser ve zihinsel hastalıklar, gebelik hastalıkları.

Düz benleri çıkarma

Benign nevüslerin giderilmesi için çeşitli yöntemler vardır.

Kriyodestrit sırasında, düşük sıcaklıklarda sıvı azot etkisi altında yeni büyüme oluşumu, soğuk ve müteakip ölümle yok edilir. Bu yöntem düz benleri kaldırmak için kullanılır. Dezavantajı, sağlıklı dokuda yaralanma olasılığı ve doğum lekesinin eksik yıkımıdır (prosedür tekrarlanmalıdır). Kriyodestrasyondan sonra, yanıklar, yaralar ve yara izleri, bazen altı ay gibi uzun bir iyileşme periyodu olarak kalabilir.

Önceki yöntemden farklı olarak, bir lazer ile düz mollerin çıkarılması önemli avantajlara sahiptir. İşlem sırasında, ağrı, enfeksiyon riski ve köstebek çevresindeki sağlıklı dokular yok edilir, çünkü çıkarma parametreleri sıkı bir şekilde gözlemlenir. Lazer çıkarma yöntemlerinden sonra, hiçbir yara izi kalmaz, bu nedenle yüzdeki ve vücudun açık kısımlarında nevüslerin çıkarılması için tavsiye edilir. Lazerin yardımıyla, vücudun ulaşılması zor bölgelerinde bulunan doğum lekelerini kaldırabilirsiniz.

Lazer buharlaştırma prosedürü, lazer ışınının doğum lekesi üzerindeki eyleminden, sıvı bileşeninin dokusunun hücrelerinden buharlaşan katman katmanından oluşur.

Bu yöntemin dezavantajı, histopatolojik bir çalışma yürütememesidir. Uzak bir tümörden hiçbir şey kalmadı.

Bir lazer bıçağı ile düz molleri kesme yöntemi uzak bir köstebek dokularını analiz etme olasılığını ortadan kaldırır, ancak termal cilt yanması riski vardır.

Lazer bıçağı, katmanlı pigmentli deriyi, tek bir melanositin olmadığı bir tabakaya keser.

Çıkarmadan sonra, köstebek yarası bir antiseptik ile tedavi edilir ve steril bir bandajla kapatılır. Güneş ışığından ve nemden korunur. Birkaç gün sonra, birkaç hafta içinde dökülecek bir kabuk oluşur.

ABD'de geliştirilen ve test edilen bir swirlington (radyo dalgası bıçağı) ile düz mollerin çıkarılması aşağıdaki avantajlara sahiptir: hızlı ve ağrısız çalışma; Vücudun ulaşılması zor bölgelerindeki mollerin çıkarılması; hızlı cilt yenilenmesi.

Bu yöntem sadece güvenli değil aynı zamanda bazı kötü huylu nevüsler için de kullanılabilir.

Bu yöntemle, tümör dokusunun bir swargitron ile temassız çıkarılması, aynı anda kanama ve dezenfeksiyonun durdurulması ile ameliyat sonrası skarlar yoktur. Radyo dalgası bıçağının yıkıcı etkisi altında, sadece nevüs dokular bulunur ve etrafındaki sağlıklı cilt yaralanmaz. İşlem genellikle 0.5 saate kadar sürer, süresi, çıkarılmakta olan tümörlerin sayısına ve büyüklüğüne bağlıdır.

Yukarıdaki kontraendikasyonlara ek olarak, hastanın kalp pili varsa, bir radyo bıçağı ile nevüslerin çıkarılması yapılmaz.

Büyük melanomoplastik moller cerrahi olarak çıkarılır. Prosedür lokal anestezi altında gerçekleştirilir, nevüs bir komşu deri ile küçük bir yama ile birlikte bir neşter ile çıkarılır. Ameliyattan sonra, birkaç hafta boyunca iyileşen ve bakım gerektiren bir yara izi kalır.

Benleri çıkardıktan sonra, tavsiye edilir: bir antiseptik ile yarayı tedavi etmek için günde üç kez; güneşe uzun süre maruz kalmaktan kaçının; solaryumları, yüzme havuzlarını, hamamları, saunaları ziyaret etmemek; derhal cildin rengini almaya, çıkarılmakta olan yerin yaralanmasına ya da çıkarılmış nevüs bölgesinde bir mührün bulunmasına dikkat edin.

Evde düz doğum lekeleri nasıl kaldırılır?

Evde menin çıkarılması çok tehlikelidir. Büyük ya da önemli ölçüde değişen nevüslerden kurtulmaya çalışmak kesinlikle yasaktır. Bu sağlığa telafisi zarara neden olabilir. Sadece muayene sonrası doktora köstebek çıkarılması konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

Artık cilt kusurlarını ortadan kaldırmak için birçok farklı doğal çözüm önerilmektedir - siğiller ve benler. Tıbbi reçete olmadan satılırlar, ancak kullanımlarının bir sonucu olarak sağlık ve hatta hayat kaybedebilirsiniz.

Yani, cilt kusurlarını gideren ilaçlar.

İnternette Stefalin merhemleri, mol ve siğillerden kurtulmak için yayılır. Kimyasal katkı maddeleri içermeyen% 100 doğal bir ilaç olarak, “farklı yerlerde yüksek dağ yamaçlarında hasat edilen özel bir çim ve köklenme havzası” dan oluşur. Dağıtıcılarına göre melanomopodlar dahil olmak üzere herhangi bir nevüs, siğil ve papilloma çıkarır.

Şüpheye neden olan güvenlik olarak bu merhemin etkinliği o kadar da fazla değildir. Bu, lisanslı olmadığı için eczanelerde satılmamaktadır, dolayısıyla gerekli kontrol testlerini geçmemiştir.

Eczanelerde, alternatif söylentilerin mol de dahil olmak üzere her türlü küçük cilt kusurlarını giderebilme özelliğine sahip olduğu ilaçlar satılmaktadır. Fakat bu fonlar, her şeyden önce, tıbbi çalışanlara ve kendi kendine tedavi için ortalama vatandaşa değil, ele alınmaktadır.

Siğiller aktinokeratoza, seboreik keratoz, siğiller ve (saflık kontrol ettikten sonra) Genital nevokletochnogo nevus: Solkoderm çözeltisi gibi iyi huylu deri yüzeyi kusurları, çıkarmak için harici olarak kullanılır. İlacın kullanımıyla ilgili talimatlar, bu çözümün bir doktor tarafından veya onun gözetiminde uygulanması gerektiğini göstermektedir. Solkoderm'in bağımsız olarak kullanılması önerilmez.

Eczane kırlangıçotu temelinde, farklı preparatlar satmak olarak, örneğin, dağ kırlangıçotu - alkollü konsantre yılan otu arkaya, Rhododendron, kaz ayağı ilavesiyle, kırlangıçotu siğiller ve papilom yağlamak için. Talimatlarda doğum lekeleri hakkında, hiçbir şey söylenmez, ama kendi kendine ilaç severler genellikle onu durdurmaz.

Bitkiler ile hiçbir ilgisi olmayan daha ciddi hazırlık Superchistotel. Bir alkali karışımıdır. Ilacın derisine uygulamak için bir aplikatör ile küçük bir şişede satılır. Bileşenleri, alkalin yanığının bir sonucu olarak deri hücrelerinin ölümüne neden olur. Cilt hücreleri nekrozdan ölür, yeni oluşum koyulaşır, soldurur ve kaybolur. Bir yara izi olabilir ve özellikle de, ilacın resmi talimatında mollerin uzaklaştırılmasına yönelik bir referans yoktur.

Yukarıdaki ve benzer ilaçların, mollerden kurtulmasına yardımcı olması olası değildir, ancak sağlığa ciddi zararlar verebilir. Bu ilaçlarla kıyaslandığında, doğal içeriklere dayalı alternatif ürünler daha fazla dikkat çekicidir. Ancak, resmi tıbbın hiçbir alternatif yolunun etkili olarak kabul edilmediği akılda tutulmalıdır.

Alternatif tedavi

Radikal olarak alternatif araçlarla bile ilgilenmek tehlikelidir. Aşağıdaki tarifler, çiller veya çok hafif küçük düz mollerin azaltılması için uygun olabilir. Evde, saf beyaz cilt, evlerde kullanılan diğer araçların yanı sıra otlar ile tedavi edildi.

Bunların en güvenli olduğu düşünülebilir:

 • taze meyve suyu kırlangıçotu - günde üç kez bir neoplazm uygular (vazelin ile olabilir - daha yumuşak bir etki ve uygulama için uygun);
 • elma sirkesi - doğum lekesi başına günde bir damla kullanın, prosedürün süresi 5 gündür;
 • kalem - aktif madde (gümüş nitrat) dezenfekte edici, nekrotizan bir etkiye sahiptir, bir ay boyunca her 10 günde bir tümör bulaşır;
 • sarımsak ve limon suyu suyu, her 2 haftada yaklaşık yarım dakika boyunca nevusu açar;
 • Doğum lekesini hint yağı, karahindiba suyu veya ananas suyu ile günde 2 kez silebilirsiniz (beyazlatma etkisi);
 • bal ve keten tohumu yağı karıştırın ve 2 veya 3 dakika boyunca nevusu sıkıştırın;
 • sarımsak hamur fazla 4 saat, 3 ya da 4 gün sonra tekrar edilebilir (vazelin ile molü çevresinde cilt) yapışkan bant ile kapatıldı, mol üzerine uygulanır;
 • asetik öz - bir pipet bir nevus damla damla bir ay boyunca günde bir damla (bir doğum lekesi etrafında cilt petrol jöle ile bulaşmış olmalıdır).

Ve en güvenli yöntem komplodur:

 • ekmek başak üzerinde - ekmek başak kesilmiş ve kesme ile tiksinti nevus kesti, döner dönmez, spikelets yukarı doğru bir kesim ile yere gömmek - köstebek kaybolacaktır;
 • elma - güzel olgun elma yarım kesilmiş ve yarım bütün elma katlanmış nevus üzerinde diğer yarısını, meyve çürür ne zaman, toprağa kravat ve gömüldü ovmak - Bir köstebek kaybolur;
 • Patates - devre patates kesme, bir yarım hemen toprak, diğer gömülü - patates yarımları rot zaman ve birinci yakın gömülü mol sürdü sırasıyla mol kaybolur.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Benleri çıkarmanın sonuçları

Evdeki nevüslerin çıkarılması en olumsuz sonuçlara yol açabilir. Güvenli bir şekilde kurtulabileceğimizi varsayarsak, bir süre sonra, ölümcül bir tehlikeyle karşı karşıya kalabiliriz - melanom. İlk aşamaları genellikle normal düz doğum lekesi ile karıştırılır. Bu nedenle, nevusu herhangi bir şekilde çıkarmadan önce, tam teşhisini yürütecek olan bir onkodermatoloğa danışmak gerekir.

Önleme

Molekül yaralanmalarının önlenmesi, neoplazmalara basma ve sürtünme etkisi yaratan giysi ve ayakkabıların bulunmamasıdır. Yanlışlıkla nevus bozulmaması için, tırnaklarınızı kısa kesmeniz ve tırnaklarınızı kesmeniz, sıkı kıyafetler ve ayakkabılar giymemelisiniz.

Uzun bakımlı tırnaklar, dar etek ve kot pantolon, kemer, şık ve zarif ayakkabı şımartmak için hiçbir arzusu olduğunda, o zaman güvenliği hakkında endişe ve olası yaralanma alanlarda bulunan nevüslerin ortadan kaldırmak için bir uzmana danışmak gerekir. Bu sayede birçok önemli sorun önlenebilir.

Hormonal arka plan stabil olduğunda (erken çocukluk veya yetişkinlikte) kozmetik amaçlar için nevüsler kaldırın. Bu prosedür için güneş ışınımının en az yoğun olduğu sonbahar veya kış mevsimi daha uygundur.

trusted-source[14], [15], [16]

Tahmin

Doğum lekesi kazara yaralanmaları, çivileri, yakın kıyafetleri, bezleri veya usturaları zor değildir. Böyle bir durum her zaman üzücü sonuçlara yol açmaz, söylentilere ve çeşitli ürkütücü hikayelere inanmak gerekli değildir. Travma nevus sadece banal enfeksiyona yol açabilir.

Yine de, iyi huylu bir nevüs, bir travmanın sonucu olarak kötü huylu bir duruma dönüşebilir. Doğum lekesine kazara hasar verilmesi durumunda, gecikmeden doktora başvurmalısınız. Malign doğum lekesi zarar görmüş olsa bile, zamanında tedavi daha iyi sonuçlara sahip olacaktır.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Bilmek önemlidir!

Bazen vücudunuzu her türlü yaralanmadan korumak çok zordur, bu nedenle izleri bir lazerle kaldırmak özellikle kadınlar için oldukça popüler bir işlem haline gelmiştir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.