Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Domates alerjisi

Makalenin tıp uzmanı

Alerji uzmanı, immünolog, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Günümüzde gıda alerjisi, dünyada en yaygın hastalık olarak görülmektedir. Domateslere karşı bir alerjinin, insanlarda böyle bir reaksiyonun gelişmesinin nedeni olan kırmızı bir pigment içerdiğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

trusted-source[1], [2]

Nedenler domates alerjileri

Bu tip alerjiye besin denir. Bir insanın domates - antosiyanin veya likopen maddelerinden birine alerjik reaksiyon göstermesi nedeniyle ortaya çıkar. Ancak, bazen, üretimde yetiştirilmeleri nedeniyle domateslere düşen çeşitli kimyasal katkı maddelerinin ve diğer zararlı bileşenlerin hoşgörüsüzlük vakaları olduğu da anlaşılmalıdır. Bunlar besin takviyeleri nitratlar, çeşitli boyalar ve koruyucu maddelerdir. Domateslerin kendileri normal olarak mükemmel şekilde aktarılabileceğine dikkat edilmelidir.

Belirtiler domates alerjileri

Domateslere aşırı duyarlılık belirtileri diğer gıda intoleransı ile çok benzerdir. Alerjen yedikten sonra 1-1,5 saat sonra ve sadece birkaç gün sonra ortaya çıkabilirler.

Domates alerjisinin en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Mide ağrısı, ishal ve bulantı ile kusma;
  • Bronşların spazmları, konjonktivitin ortaya çıkması, bronşiyal astımın şiddetli ataklarının yanı sıra sağlam bir rinit;
  • Kan basıncının azalması;
  • Mukoza (özellikle boğaz ve dudaklar) yanı sıra, deri kabarmaya başlar, büyük kabarcıklar, kurdeşen ve ayrıca şiddetli kaşıntı vardır. Cilt dokunma ve sertleşir;
  • Bazen bir alerji anafilaksi durumuna neden olabilir;
  • Bir kan testi serumda artan immünoglobulin E konsantrasyonunu ortaya çıkarır - bu faktör alerjinin şiddetli olduğunu gösterir. Bu gösterge ortalama bir seviyeye ulaştığında, alerjinin gizli bir formda olduğu anlamına gelir.

Sarı domates alerjisi

Genellikle turuncu veya sarı renkli domatesler tahammülsüzlüğe neden olmazlar, çünkü hemen hemen birçok meyve, sebze ve kırmızı renkli meyveler içeren bir alerjene sahip değildirler - antosiyanin.

Polen Domatesine Karşı Alerji

Polen domatesine karşı alerjisi bazen bir serada iş sırasında veya bir şehir apartmanında fide dikiminde ortaya çıkar. Bu durumda, küçük, nadiren havalandırılan bir odanın havasında alerjenin yüksek bir doygunluğu vardır.

trusted-source[3], [4]

Bebek domates alerjisi

Bir çocukta domates alerjisi, bu sebzeyi ilk kullandıktan hemen sonra ortaya çıkabilir. Çocukların, yetişkinlerin aksine, çeşitli komplikasyonları olabileceği için, çocuk domateslerini ilk kez vermeden önce, ebeveynler bu konuyu çocuk doktoru ile tartışmalıdır.

trusted-source[5], [6], [7]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Alerjileri zamanında tedavi etmeye başlamazsanız, zamanla, ilk olarak kronik formda veya alerjik dermatitte bronşiyal astıma dönüşebilir. Ve sonra, 3 yıl sonra, domateslere karşı toleransın yanı sıra, yün, polen, kozmetik, sıradan toz ve diğer tahriş edici maddelere karşı da hoşgörüsüzlük olacaktır.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Teşhis domates alerjileri

Bir kişinin domates hassasiyetini artırıp artırmadığını belirleyebileceğiniz, alerjik intoleransın saptanması için uygulama testi. Testi yapmak için, aplikatörü bir ürün numunesi (domates) ile yağlamanız ve daha sonra 1-2 gün boyunca hastanın arkasına sabitlemeniz gerekir. Eğer cildin açık alanlarında tahriş varsa, bu hoşgörüsüzlüğün varlığını gösterir.

Alerjinin aşağıdaki şekilde tespit edildiği bir test-prick: alerjeni içeren bazı gıdalar, steril bir iğne kullanılarak deri altına yerleştirilir. Daha sonra bir kişi egzama, tahriş veya kabarcıklar varsa - bu alerjilerin varlığını doğrulayacaktır.

trusted-source[13], [14]

Analizleri

Domates alerjisi en doğru şekilde bir kan testi ile tespit edilir. İnsan vücudu alerjene maruz kaldıktan sonra IgE üretmeye başlar - immünoglobulin E'nin antikorları olarak adlandırılır ve analiz bu maddelerin varlığını kanda kontrol etmenizi sağlar. Olumlu bir test sonucu, bir kişinin domates alerjisinden muzdarip olduğunu söylemek güvenlidir.

trusted-source[15], [16], [17]

Ayırıcı tanı

Besin alerjisi ayırt edilmelidir zehirlenmesi, ruhsal bozukluklar, metabolik bozukluklar, hastalıklar ve gastrointestinal sistem enfeksiyonları anomalileri. Bu durumuna ayırıcı tanı yapılmalıdır yanı sıra immün yetmezlik, endokrin bozukluklar, IBS, ilaçların aşırı dozda, Disakkaridaz yetmezliği, pankreas salgı aktivitesi, hem de glüten enteropati benzerleri ve.

Kim iletişim kuracak?

Tedavi domates alerjileri

Domateslere alerjiyi ortadan kaldırmak özel bir diyetle yapılabilir. Diğer gıda intoleransı gibi, alerjeni gıda rasyonundan eleyerek tedavi edilmelidir. Bunu yapmak için, domates ve türevlerini - ketçap, herhangi bir kırmızı sos ve domates suları - yemeyin. Ayrıca, kullanacağınız tüm yemeklerin kompozisyonunu incelemek için her zaman ve dikkatli olmalısınız. Buna ek olarak, bir alerjinin etkenleri olan antijenlerin, ısıl işlemle ortadan kaldırılabileceği bilindiğinden, taze sebze yerine pişirilmeye çalışılmalıdır.

Tıp

İlaç tedavisi sürecinde, aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir:

Durumun iyileştirilmesine yardımcı olan ve semptomların gücünü azaltan antihistaminikler. Genel olarak, doktorlar bu tür ilaçlar reçete ederler: Dimebon ve Dimethinen, Difigidramine ve Doxylamine; Bunun yanı sıra Kestin ve Clemastin, Mebrogrolin, Loratadin ve Meklosin. Prometazine, Sephifenadine ve Telfast da Fexofenadine yanı sıra reçete edilebilir; Setirizin, Hifenadine ve Cyproheptadine.

İlaçları sadece doktor randevusu ile tüketebilirsiniz. Tedavi kursu yaklaşık 2-3 hafta sürer.

Enflamasyonu gideren glukokortikoidler. Bu preparatlar arasında Hidrokortizon, Betametazon, Triamsinolon ve Flutikazon bulunur. Ek olarak prednizolon, deksametazon ve asetonid fluokinolon reçete edilebilir.

Epinefrin, kas içinden uygulanır. Bu ilacın yardımıyla solunum yolunun kaslarını gevşetin, böylelikle rahatsız edici solunum yolunu kolaylaştırın. Anafilaksi riski varsa kullanılır.

Bronşiyal astım semptomlarının giderilmesine yardımcı olan bronkodilatatör.

İshali ortadan kaldıran ilaçlar: Attapulgit yanı sıra lignin hidrolize.

Meklosin'i kusmaya karşı ilaç .

Sadece şiddetli formda alerjiler için reçete edilen kortikosteroidler. Sadece kısa süreli kurslarla tüketilmeleri gerekir, çünkü uzun süreli kullanım ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Serotonerjik ilaç Cyproheptadine.

Bunlar arasında sorbentler : Attapulgit, Kalsiyum Karbonat, Hidrolitik Lignin, Laktofiltrum ve ayrıca Filtrum. Ayrıca Enterosgel ve Eubikor atayın.

Zaditen (Ketotifen) 1.5-3 ay - 1 mg 2 r / gün için alındığı duyarsızlaştırma işlemi gerçekleştirilir.

Alternatif tedavi ve bitkisel tedavi

Alternatif alerji tedavisi yöntemleri:

  • 1 numaralı tarif. Otların kaynatılması. 1.5 yemek kaşığı içeriyor. Kediotu kökü ve dize yanı sıra 1 çorba kaşığı. Kekik, kekik, menekşe yaprağı, ısırgan otu ve papatya, meyan kökü ve atkuyruğu çimi.

Tentür aşağıdaki gibi hazırlayın: 2 yemek kaşığı alın. Doğranmış otlar ve 0.5 litre kaynar su dökün. Bu suyu 5 dakika kaynatın, sonra süzün. 0,5 yığın için tentür kullanmanız gerekir. Günde dört kez.

  • 2 numaralı yemek tarifi. Alerjenleri çıkarmaya yardımcı olan tentür. 1 çorba kaşığı. Buckthorn, meyan kökü, dulavratotu kökü ve karahindiba, yanı sıra rezene meyve kabuğu.

Tentür hazırlanması: Malzemeler kesmek ve karıştırın, sonra 5 çorba kaşığı kapağı. Bir termos şişesinde karışım. Daha sonra, et suyu 12 saat süreyle infüze edilmeli ve daha sonra bir süzgeçten geçirilerek süzülmelidir. 0,5 fincan kaynatma kullanmalısınız. Yemeklerden önce (30 dakika). Hastalığın tüm semptomlarının ortadan kalktığı ana kadar resepsiyonun tekrarlanması gereklidir.

  • Tarif numarası 3. Bitkisel çaylar Bileşenler arasında: 1.5 yığını. Kaynar su ve 1 çorba kaşığı. Arkaya.

Hazırlık: kesilmiş suya dökülür ve 20 dakika demlenmeye bırakılır, daha sonra süzgeçten geçirilir. Gün boyunca bir içecek içmeniz, bunları basit çay veya kahve ile değiştirmelisiniz. Her yeni zaman için taze bir bitki parçası demeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

  • Tarif numarası 4. Gıda alerjisini ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir koleksiyon. Malzemeler arasında: 5 parça ot, adaçayı yaprağı ve buğday çimi, 10 parça kaliks rengi, elecampane kökünün 3 kısmı ve meyan kökü 2 kısım.

Tentür bu şekilde hazırlayın: öğütücü öğütücü, 1 çorba kaşığı öğütücü boyunca öğüt. Elde edilen karışım bir termos içine dökülür, sonra kaynar su (250 g) ile dökülür. Ardından, et suyu 8 saat bekletin ve daha sonra bir süzgeçten geçerek süzün. Yemekten önce, günde dört kez içilmesi gereken tentür.

trusted-source[18], [19]

Tedavi hakkında daha fazla bilgi

Önleme

Alerjilerin ortaya çıkmasını önlemek için, restoratif bir etkiye sahip olan mikro ve makro elementlerin yanı sıra vitaminler de içermek gerekir. Kompleksin merkezinde kalsiyum içeren ilaçlar bulunur. Bazen vücudu temizlemek için enterosgel kullanılabilir. Bu prosedürler sadece doktorun gözetimi altında gerçekleştirilmelidir.

trusted-source[20], [21], [22]

Tahmin

Domates alerjisi, diğer alerjik bağımlılıklar gibi, yaşam için kalır. Ama onun tezahürleri ve sıklıkları ne olacak, diyete, bağışıklığın durumuna ve yaşam tarzına bağlı.

trusted-source[23], [24]

Bilmek önemlidir!

Hamilelik sırasında domates yiyen anne adayları genellikle bu sebzenin bulundukları yerde yararlarını veya zararlarını düşünürler. Bazıları, hamilelik sırasında domateslerin çok faydalı olduğunu iddia ederek, zengin bir vitamin bileşimi ile inançlarını savunuyorlar. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.