Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Deniz-buckthorn fitil - servikal erozyonun güvenli ve etkili tedavisi

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Deniz-buckthorn, bol miktarda güçlü dalları noktalayan küçük yapraklar ve parlak güneşli meyveler ile inanılmaz güzel bir ağaçtır. Bu küçük meyveler, sınırsız iyileştirme özellikleriyle dikkat çeker çünkü kullanımları tüm vücut üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. çilek Yani, daha doğrusu kemikler, açıkçası, servikal erozyonu gibi tamamen güvenli olmayan hastalıklar, örneğin yaygın tedavisi için jinekolojik uygulamada kullanılır ve deniz topalak yağı, üretimi için ham madde olan. Ayrıca, servikal erozyondan deniz topalak fitilleri bu hastalığa karşı mücadelede en güvenli ve en etkili araçlardan biridir.

trusted-source[1], [2], [3]

ATC sınıflandırması

G02CX Другие препараты для применения в гинекологии

Aktif içerik

Облепихи крушиновидной листьев экстракт

Endikasyonları Servikal erozyondan deniz topalak fitilleri

Deniz topalak yağı ile vajinal fitil kullanımı için endikasyonlar serviks erozyonu ile sınırlı değildir. Antibakteriyel ve mantara-karşı özellikleri veri fitiller yoluyla, aynı zamanda pamukçuk (candidiasis) tedavisi için, örneğin, bir fungal hastalıklar da dahil olmak üzere, vajina enfeksiyonlar çeşitli tedavi etmek için kullanılır. Kadınlarda genital bölgedeki çeşitli hastalıkların önlenmesinde yeri doldurulamaz.

Tahliye formu

Farmakolojik endüstrisi iki türden deniz topalak fitilleri üretir: rektal (anüse giriş için) ve rektal-vajinal (hem jinekolojide hem de proktolojide kullanılabilir). İkinci tip mumlarla ilgileniyoruz, çünkü serviksin erozyonuyla savaşmaya çağırılıyorlar.

trusted-source[4]

Farmakodinamik

Süpozituvarların deniz topalak yağı ile kullanımının etkileri, uygulamalarının 15. Dakikasında zaten ortaya çıkmakta ve 2 ila 6 saat arasında sürmektedir.

Sandor yağı, yalnızca uzun bir süre gecikmemesi nedeniyle sabit nem ve oksijen eksikliği da servikal erozyon tedavisinde, onları gerekli kılan yüksek nem koşullarında, yara etkilemek için eşsiz bir yeteneği vardır, ama aynı zamanda hacim olarak artırmak için bir eğilim vardır.

Bu, yaranın enfeksiyon olasılığını ve displazi (sık sık infertilite nedeni) ve serviks kanseri gibi tehlikeli hastalıklar da dahil olmak üzere diğer patolojik süreçlerin gelişimini artırır. Deniz topalak yağı ile bir fitil kanserini tedavi etmek için, kesinlikle, kuvvetlerde değil, fakat gelişimini uyarmak sadece zorunluluktur.

Yine, sandor yağı iyileştirici özellikleri bütün bunlara rağmen, servikal erozyon deniz topalak fitil yara dağlama erozyon elektrik akımı, lazer, sıvı azot, veya daha sonra, aslında, daha düşük ya da sahip olduğu zaman, önemli iltihap süreci olmadan hastalığın erken aşamalarında kullanılması uygundur özel hazırlıklar. Bu inflamatuar reaksiyonlar yakalanma olasılığını azaltmak ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

Sandor yağı, vitamin ve mineral açısından zengin bileşime ek olarak, aynı zamanda özel bir güçlü antibakteriyel sahiptir ve deri ve mukoza için bir ilaç olarak etkinliği nedeniyle daha şifalı yara. Ancak servikal erozyon - çeşitli nedenlerle ortaya rahim, girişinde mukoza (yara) bütünlüğünün bir ihlal başka bir şey değildir. Bu nedenler yüzünden büyük meyve ve diğerleri ile erken veya şiddetli doğum cinsel temasla bulaşıyor, enfeksiyonlar, pamukçuk dahil vajina çeşitli inflamatuar süreçler, rahim yaralanması sayılabilir. Serviks erozyonuna neden hormonal ajanların bile uzun süreli kullanımı olabilir.

Deniz topalak fitiller deniz topalak yağı ile ev yapımı gazlı bez tamponların bir analog türüdür. Tıbbi deniz topalak yağı temelinde fitillerin farmakodinamiği, petrolün kendisi ile aynıdır. Bu cilt ve mukoza zarlarının rejenerasyon süreçlerinin yanı sıra, bağışıklık koruma dokusunun uyarılması aktivasyonu. Rejenere ve deniz topalak yağ (vitamin A, E, C, K ve B, vitaminler, mineraller, yağlı asitler omega dizisi, flavonoidler, karotenoidler, taninler, vs.) hemen hemen tüm bileşenleri sunan, deri üzerinde anti-inflamatuar etki.

trusted-source[5]

Hamilelik Servikal erozyondan deniz topalak fitilleri sırasında kullanın

İyi sonuçlar, gebelikte erozyondan kaynaklanan deniz topalak yağı ile fitillerin kullanılmasıdır. Bu tür hassas bir durumda, hastalık ile savaşmak için başka yolların kullanılması, tehlikeli değilse de, zorlaşır. Gebelik ve emzirme, bir kadın veya çocuğunun deniz topalaklı bir ilaca karşı alerjisi yoksa, deniz topalak mumlarının kullanılmasına yönelik kontrendikasyon değildir. Yine de, hamilelik sırasında fitilleri kullanmadan önce, olası komplikasyonları önlemek için doktorun bu prosedüre rıza göstermesi gerekir.

Kontrendikasyonlar

Deniz topalak fitillerinin aktif maddeleri vücut için toksik değildir, ayrıca uygulama yöntemi daha az sayıda kontrendikasyona neden olur. Deniz-cehri mumlarının iyileştirici ve koruyucu bir çare olarak popülaritesi, kadının vücudu için güvenli olmaları, ilaca karşı aşırı duyarlılık şeklinde kullanımın sadece bir kontraendikasyonuna sahip olmaları koşuluyla koşullandırılmaktadır.

trusted-source[6], [7]

Yan etkiler Servikal erozyondan deniz topalak fitilleri

Deniz topalak yağı vajinal fitiller kullanımından alerjik reaksiyonlar ve rahatsızlık şeklinde yan etkileri sadece bireysel intolerans halinde gözlenebilmektedir deniz topalak göre anlamına gelmektedir. Bu ürünün tek dezavantajı, içeriğin dışarıya eritilmesi ve sızmasına bağlı olarak çamaşırın üzerindeki beyaz izdir, ancak bu, günlük kullanım için olağan astarların korunması için düzeltilebilir.

trusted-source[8], [9]

Dozlama ve uygulama

Deniz topalak fitillerini serviksin erozyonuna karşı kullanmanın yolu oldukça basittir. Süpozituvarlar fitil en ayrı diz kolaylık sağlamak için hafifçe durana kadar (tercihen parmak ucu olarak) ya da özel bir aplikatör ile temiz bir kemiğin içindeki fitil ambalaj gelen serbest iterek yüzükoyun pozisyonda uygulanır. Bunu dikkatli ve dikkatli bir şekilde yapın, ama süratli bir şekilde ısı ile temastan uzaklaştıkça hızlıca yapın.

Fitil, steril bir gazlı bez (değil pamuk) çubuk ile lavaj (douches) ve kuru mukoza yüzeyi tarafından vajina salgıları kurtulmak için uygulanır önce. Eroziv lezyonların tedavisi için, yetişkinler geceleri bir fitil kullanır. Böylece, bileşim daha az akar ve bu da preparatın daha uzun ve etkili bir etkisini sağlar. Servikal erozyon tedavisinin seyri genellikle 2 hafta sonra tekrarlama olasılığı ile yaklaşık 2 haftadır.

Aşırı doz

Deniz topalak yağı temelinde aşırı doz çok nadir bir fenomendir ve alerjik belirtilerin varlığına bakılmaksızın, deniz topalak mumların kullanımı ile ilişkilidir. Semptomlar, deniz topalaklı fitillerin kullanımının tamamlanmasından hemen sonra ve vajinanın bir antiseptikle, örneğin bir papatya kaynağında yıkanmasından hemen sonra geçer.

trusted-source[10]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Hastanın sağlığını ya da refahını etkileyen diğer ilaçlarla ilaç etkileşimleri tanımlanmamıştır. Bununla birlikte, rektal ve vajinal fitiller eşzamanlı kullanımı arzu edilmez.

trusted-source[11], [12]

Depolama koşulları

Deniz topalak fitil - ısıya zayıf tepki veren fitiller. Nedenle bir sıcaklıkta yüksek olmayan 4'ten onları tutmak için tavsiye edilir üzerinde (- buzdolabı ideal olarak) güneş ışığı ve ısı ulaşamayacağı C. Yerli ambalaj. Bu, mumların bozulmasını ve deformasyonunu önleyecektir. Deniz topalaklı süppozituarlar için depolama koşullarının ihlali, preparatın formunda, renginde ve kokusunda bir değişikliğe yol açar ve bu da bunların kullanılmaya devam edilmesinin kabul edilemez olduğunu gösterir.

Raf ömrü

Ilacın serbest bırakılmasından sonra 2 yıl sona eren, ilacın son kullanma tarihinden önce servikal erozyondan deniz-buckthorn fitil kullanın. Bir uzman doktorun önerileri ile birlikte depolama ve kullanım koşullarına uyum, cinsel alanda psikolojik ve fizyolojik sorunların sebebi olan ağrısız erozyon ve ilişkili rahatsızlıklardan acısız ve etkili bir şekilde kurtulmayı mümkün kılacaktır.

trusted-source[13]

Bilmek önemlidir!

Ektopia, lökoplaki veya serviksin mukoza zarının eritroplastisi tespit edilirse imha yapılır. Prosedür için özel hazırlık gerekli değildir. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Регенеранты и репаранты

Ilaç etkisi

Регенерирующие и репаративные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Deniz-buckthorn fitil - servikal erozyonun güvenli ve etkili tedavisi" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.