Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Çocuklarda doğum lekeleri

Makalenin tıp uzmanı

Dermatolog, onkodermatolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Moleklerin güvensiz olabileceği gerçeği, çoğumuz duydu. Ancak, tüm doğum lekelerinin aşırı dikkatle ele alınması gerektiği gerçeğinin yanı sıra. Bu nedenle çocuklarda doğum lekeleri, ebeveynlerin endişe duyması için temel bir neden değildir. Sonuçta, tüm anne ve babalar çocuklarını sağlıklı ve güzel görmek istiyorlar. Küçük bir büyüklükte doğum lekesi ve çocuğun sapında, sırtında ya da eşiğinde bir yerde bulunursa, anne babaya duyulan ilgiye neden olur. Bir başka mesele de yüzdeki ve giysilerin gizlemediği diğer yerlerde bulunan yüzdeki düzensiz noktalar. Sadece estetik olarak çekici değiller, aynı zamanda çocuğun hayatına karşı gizli bir tehdidi de gizleyebilirler.

trusted-source[1], [2]

Nedenler bir çocukta mol

Moles - bir kişinin cildinde olağandışı neoplazmlar. Bu pigmentli noktaların gizemli olması, çocuğun doğduğu andan itibaren her yaşta ortaya çıkabilmeleridir. Doğru, yeni doğanlarda mol (nevus) varlığı - bir çocuktan yüz tanesinden oluşan oldukça nadir bir fenomen. Yine de, gerçeği kalır ve çocuk zaten doğum lekesi denir bir işareti ile doğabilir. Doğum lekesi az çok yoğun kahverengi veya kırmızı renge sahip olabilir ve farklı boyutlarda olabilir.

Genellikle çocuklarda moller, cilt üzerinde görünmeye başlar, altı aylıktan başlar, ancak çoğu durumda bu süreç 2-3 yıl içinde başlar. Dört yaşına gelindiğinde, çoğu çocuk deride çeşitli boyutlarda 10 mol bulunur. Daha sonra, bir süre için, pigment lekelerinin miktarındaki artış meydana gelmez veya yavaşlar. Nevi sayısının büyümesindeki bir sonraki tepe, ergenlerin görünüşü vücuttaki hormonal değişikliklerle ilişkili olduğunda ergenlik dönemindedir.

Prensip olarak, insanlarda benlerin görünüşü doğal bir süreçtir. Bu, bazı hücrelerde cildin pigmentasyonunda çeşitli değişikliklere yol açan melanositlerin insan cildindeki varlığa bağlıdır.

Bir çocukta beneklerin ortaya çıkma sebepleri hem kalıtsal olabilir hem de içsel (ergenlik döneminde hormonal arka planda bir değişiklik) ve dışsal (güneş ışığının etkisi) maruziyetin sonucu olabilir. Bebeğin cinsi çok sayıda plaser doğum lekesi olsaydı, pek çok doğum izine sahip olması muhtemeldir. Dahası, esas olarak akrabalarıyla aynı yerlerde, bu şekilde, bu tür tümörlerin isminin sebebi olarak ortaya çıkarlar.

Ergenlikte hormonal patlamalar, deri pigmentasyonundan sorumlu olan melanin üretiminin artmasına neden olabilir. Ergenlik çağında, nevi, nasıl aktif olarak ortaya çıkar ve ortadan kaybolur. Ve bu mol davranışları, vücuttaki ve doğrudan derideki patolojik süreçleri göstermez. Bu normal ve doğal bir reaksiyon.

Derinin pigmentasyon bir değişiklik, bu tür böcek ısırması veya viral enfeksiyon etkisi olarak, cilt üzerinde travmatik etkiye neden gruplama sürecini tetikleyen ve melanosit yüzeyine ulaşabilir teori de vardır. Ciltte neredeyse görünmez olan doğum lekeleri var. Çocuk kazara kazara çizebilir ve rengi daha koyu olana dönüşür.

Ultraviyole cildin üzerindeki etkisi, nevüs sayısındaki bir artışa ve görünüşlerindeki bir değişikliğe (renk, boyut, şekil) de sebep olabilir. Ve her yaşta, çocuklukta ve ergenlik döneminde ve hatta bir yetişkinte olduğu gibi oluyor. Ultraviyole radyasyonun etkisi, daha sonra modifikasyon ve dejenerasyonun patolojik süreçlerini tetikleyebilir.

Bazı çalışmalar, bebek erken doğmuş veya çok açık bir cilde sahipse, yenidoğanlardaki doğum lekesi doğum olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Açık tenli çocuklarda, moller genellikle tenli cilt sahiplerininkinden daha büyüktür. Nevi sayısı ile çocuğun cinsiyeti arasında bir ilişki vardır. Kural olarak, kızların doğum lekeleri oluşturma olasılığı daha yüksektir.

trusted-source[3]

Belirtiler bir çocukta mol

Yukarıda belirtildiği gibi, moller farklı şekil, boyut ve renklerde olabilir. Çocuklarda doğum lekelerinin renk gamı, koyu bejden, neredeyse ciltte algılanamayandan, zengin bir kırmızı ve hatta siyah renge kadar değişir. Çocuklarda normal güvenli doğum lekeleri, kahverengi renk kenarları ve 1,5 mm'ye kadar küçük bir boyutu olan düzenli bir yuvarlak şekle sahiptir. Tamamen düz veya hafifçe bebeğin derisinden uzak dururlar. Ebeveynler bu tür neoplazmlar için endişelenmemelidir.

Orta (10 mm'ye kadar) ve büyük (10 mm'den fazla) boyutlardaki dişlerin sırasıyla hasar görme ve çizilme olasılıkları daha yüksektir ve yeniden doğuştan gelen bir malign neoplazma olasılığı daha yüksektir. İyi bir gösterge, boyutuna bakılmaksızın, köstebek üzerindeki saçın varlığıdır. Bu tür doğum lekeleri, üzerlerinde tüyleri çıkarmamak için dejenerasyona meyilli değildir.

Bu bölüme ek olarak, tıp pratiğinde, görünüşe ve oluşma biçimine göre benlerin sıradan ve vasküler nevlere ayrılması vardır. Sıradan doğum lekeleri açık pembe veya kahverengi rengin düzgün neoplazmalarıdır. Bazen renkleri daha koyu, ama bu ebeveynleri korkutmamalı.

Bir çocukta siyah pürüzsüz bir doğum lekesi, bir sapmadan ziyade bir normdur. Bu durumda doygun bir koyu renk, bebeğin yaşamı için tehlikesinin bir göstergesi değildir. Başka bir şey, eğer doğum lekesi daha fazla veya daha az doymuş bir renk tonuna dönüşürse, bu tür birçok doğum lekesi vardır, ya da eğer siyah mol birse, fakat büyükse (1.5 cm'den fazla). Dermatoloğa başvurma sebebi budur.

Bir çocukta kırmızı bir doğum lekesi, damarsal kökeninden bahseder. Vasküler doğum lekeleri, geniş bir kan damarı birikiminden oluşması ve buna göre kırmızı bir renge sahip olmaları nedeniyle adlandırılmıştır. Farklı şekillere sahip olabilirler ve renkleri açık pembeden zengin kırmızıya değişir.

Çocuklarda vasküler doğum lekeleri farklı tip ve biçimlerde gelir:

 • Gemangioma
 • "Bir leşin ısırığı" - doymuş kırmızı-turuncu renkteki yenidoğanlarda işaretler
 • "Şarap lekeleri" - kahverengimsi kırmızı veya bordo neoplazmlar (yanan nevüs)

Hemanjiyom, cildin görünüşüne rağmen cildin iyi huylu bir şeklidir. Görünüşleri hemen görülmeyebilir. Bu, bebeğin doğumundan 2-3 hafta sonra veya hatta bir yıl sonra gerçekleşebilir. Böyle bir işaretin farklı boyutları ve yerleri olabilir. Onun özelliği büyüme olasılığıdır. Çocuk böyle bir doğum lekesini çok hızlı bir şekilde büyüyse bile, estetik bir bakış açısından rahatsızlık dışında, yaşam için hiçbir tehlike yoktur. Genellikle bir buçuk yıl boyunca hemanjiyomlar daha hafif hale gelir ve 10 yaşına kadar tamamen yok olurlar.

2 tür hemanjiyom vardır: "çilek" ve "kavernöz". "Çilek" yumuşak dokunuşlu köstebek, aynı adı taşıyan dut benzer bir dışbükey yapı ve renk vardır. Bu tür doğum lekeleri çoğunlukla çocuğun yüzünde, baş, boyun ve boyunda görülür, ancak iç organlar da dahil olmak üzere başka yerlerde ortaya çıkmaları göz ardı edilmez.

"Kavernöz" hemanjiyom biraz farklı görünüyor. Menekşe, zengin bordo veya mavimsi-gri renk tonu, derinin katmanlarına kadar uzanan daha yoğun bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla, bu nokta, birbirlerinin odaklarına bir veya birkaç tane oluşan düzensiz şekillidir. Vücudun farklı bölgelerinde görünebilir.

Ebeveynler en çok çocuğun yüzündeki ve kafasındaki mollerle doludur. Ama sadece sabırlı olmalısın, çünkü bu yeni oluşumlar kendilerini yok ediyor. Genellikle tedavi edilmezler. Bebeğin böyle bir doğum lekesine zarar vermemesi, çizmemesi için tüm önlemleri almanız yeterlidir. Ne de olsa, doğum lekesinin yaşamı tehdit eden yeni bir gelişmeye dönüştürmesinin ana nedeni travmasıdır. Ve daha büyük olan köstebek büyüklüğü ve cildin yüzeyinin üstünde durduğundan daha güçlü olan, hasar olasılığının o kadar yüksek olmasıdır.

Çoğunlukla bebeğin yüzünde ve boynunda, çocukta sarı veya krem-kırmızı bir doğum lekesi gibi bir işaret bulabilirsiniz, "şakak ısırığı" (veya "bir meleğin öpücüğü") denir. Büyük boyutlu pembe veya krem rengi veya birkaç leke içeren bir küme olabilir. Genellikle bu işaretler yıl boyunca ortadan kaybolur, ancak daha uzun bir süre için kalan durumlar vardır.

Kırmızı şarap rengi düz pürüzsüz neoplazmlar - "şarap lekeleri" ile daha zordur. Çocuklarda bu tür doğum lekeleri de çocuğun büyümesi ile artma eğilimindedir, ancak yaşla birlikte ortadan kalkmaz. Onları silemezsiniz. Cildinizdeki lekeleri veya profesyonel kozmetik ürünlerini evdeki ilaçlar ile daha az farkedebilirsiniz. Bazı durumlarda, kızılötesi veya lazer tedavisi için bir kurs önerebilirsiniz.

Bazı ebeveynlerin böyle bir lekenin güneşin arkasına saklanabileceğine ve çocukların güneşte uzun süre kalmasına izin verebileceğine yanlışlıkla inanıyorum. Böylesine kaygısız bir tutum, yalnızca spotun renginde daha doymuş olana doğru bir değişime yol açabilir, ancak kusuru herhangi bir şekilde gizlemez. Ayrıca, ultraviyole güneş ışınlarına maruz kalmanın artması, molün dejenerasyonuna yol açabilir.

Doğum lekeleri arasında özel bir yer, bir çocukta asılı köstebek tarafından işgal edilir. Bebeğin boynunda veya kollarının altında bulunabilir. Her yaşta görünebilir. Doğal veya koyu bir rengin küçük bir parçası olan bir deriye benzeyen bir köstebek gibi görünüyor. Asılı bir doğum lekesi tehlikesi, kırılmaya ve travmatize edilmemesine karşın, bebeğinizin dikkatini çekebilir. Çocuğunuzun sağlığını önemsiyorsanız, bu doğum lekesini kendiniz kaldırmanız gerekmez. En doğru karar, muayene ve tavsiye için bir dermatoloğa başvurmak ve asılı köstebek davranışını yakından izlemektir: nevusun rengini ve boyutunu değiştirmek için.

Moleküllerin dejenerasyonu belirtileri

Genelde, eğer yaşam boyu köstebek zarar görmezse ve farkedilir değişikliklere uğramamışsa, sahibinin vücudunda sağlığına zarar vermeden uzun bir süre vardır. Bu genellikle 6 mm çapa kadar olan küçük moleküller için tipiktir. Bir çocukta tehlikeli bir doğum lekesi, 6 mm'den daha büyük bir boyuta sahiptir. Tek başına tehlikeli değildir, ancak bu tür neoplazmlarda yaralanma riski küçük noktalara göre daha yüksektir.

Aynı şey çocuğun dışbükey doğum lekesi için de geçerlidir. Bebek, vücutta alışılmadık bir çarpma hissi, ona özel dikkat gösterecektir. Her zaman ona dokunabilir, koparmaya çalışın. Bu tür doğum lekeleri için yaralanma riski çok yüksektir, bu yüzden sadece doğum izinin davranışını değil, aynı zamanda bebeğin buna bağlı hareketlerini de yakından izlemeliyiz.

Bir çocukta büyük bir köstebek, ne zaman görünür ve nasıl göründüğü önemli değil, şüphesiz bebeği bir dermatoloğa gösterme sebebidir. Doktor, malignandaki doğum izinin dejenerasyon olasılığını değerlendirebilecek ve nevi'nin bakımı konusunda mutlaka tavsiyede bulunacaktır.

Çocuklarda zararsız doğum lekeleri ve doğum lekelerinin hekimler tarafından tehlikeli malign neoplazmalara dönüşmesinin patogenezi henüz tam olarak araştırılmamıştır, ancak bu değişikliklere neden olan nedenler güvenilir bir şekilde belirlenmektedir. Bu travma, doğum lekesinin yüzeyine, şüpheli yöntem ve araçlarla doğum lekelerini çıkarmaya yönelik başarısız girişimler ve ayrıca gerekli koruma olmadan güneşe uzun süre maruz kalıyordu.

Bu nedenlerin etkisinin sonuçları ve komplikasyonları en trajik olabilir. Travma doğum lekeleri ülserlerin ortaya çıkmasına ve durması çok zor olan nevustan kanamaya neden olabilir. Lezyon bölgesinde, bu durumda, mol bölgesinde, vücudun tüm bölgelerine çok sayıda metastaz ile çok hızlı bir gelişim gösteren malign bir tümör (melanom veya cilt kanseri) gelişebilir. Aynı zamanda, melanom gelişiminin ilk belirtileri% 95 oranında başarılı bir tedavi şansı ortaya çıkardı. Hastalık tetiklenirse, bu olasılık% 20'ye düşer, vakaların kalan% 80'i hastanın ölümüne yol açar.

Bebeğin vücudunda herhangi bir doğum lekesi ebeveynlerden dikkat gerektirir. Moleklerin periyodik muayenesi, moldeki değişimin ilk belirtilerini ve malign bir tümöre dönüşmesini farkedecektir. Bu işaretlere taşımak mümkündür:

 • Neoplazm asimetrisi (asimetri). İdeal olarak, doğum lekesi, iki yarısı birbirine simetrik (benzer) olan bir daire veya ovaldir. Eğer doğum lekesinin bir tarafı diğerinden daha güçlü olursa, bu onu incelemek için bir fırsattır.
 • Nevüsün düzensiz sınırları (sınır düzensizliği). Normal sağlıklı mollerde, kenarlar her zaman eşittir. Eğer nevüsün sınırları bulanıklaşırsa, kesik kenarlarla - bu zaten melanomun gelişiminin işaretlerinden biridir.
 • Renk değişimi (renk). Normal, pigmentli noktanın homojen rengidir. Herhangi bir rengin, nevüsün muntazam renkli yüzeyi üzerindeki inklüzyonları, gözle görülebilir hale gelir. Alışılmadık bir renk veya şekle sahip bir çocuğun herhangi bir garip doğum lekesi ebeveynleri koruyacaktır.
 • Kösteğin çapı (çap). Çaptaki doğum lekesi 6 mm'yi geçmezse, bir uzmana başvurmanıza gerek yoktur. Üzerinde düzenli periyodik kontrole sahip olmak yeterlidir. Geniş çaplı benler dermatolojiyi gelişimini ve gelişimini değerlendirmek için derhal göstermesi daha iyidir.
 • Davranışın değişkenliği (gelişen). Kural olarak, bir kişinin hayatındaki bir köstebek özel değişiklikler geçirmez. Yukarıdaki özelliklerden herhangi biri değişmeye başlarsa veya hemen birkaçı varsa, üzücü sonuçları önlemek için çocuğu dermatoloğa veya onkoloğa hemen göstermek daha iyidir. Buna benzer çok sayıda başkalarının nevüs etrafındaki görünüm de ihtiyatlı olmalıdır.

İyi kalite ve güvenlik için doğum lekesini inceleyen bu yöntem genellikle ABCDE yöntemi olarak adlandırılmaktadır.

Neresi acıyor?

Komplikasyonlar ve sonuçları

Çocuklardaki ve çevresindeki alandaki tüm değişiklikler, olası bir deri kanseri başlangıcına işaret etmemektedir. Örneğin, bir çocuk bir köstebek varsa, bu hem bir patolojik sürecin başlangıcı hem de doğal bir fizyolojik tezahür olabilir. Sonuçta, doğum lekeleri çocuklarla birlikte büyür. Bu durumda dermatoloğa bakmak pahalıya malolur ya da durur, ancak önceden “rüzgara” kendiliğinden gerekli değildir. Eğer doğum lekesi kısa bir süre içinde (bir ay içinde) büyük oranda artmışsa, o zaman doktorun ziyaretini debug etmek kesinlikle buna değmez.

Çocuktaki bir köstebek çevresindeki beyaz leke hiç bir tehlike arz etmez. Kontrast pigmentasyonuna sahip bu doğum lekesi, Setton'un nevusu olarak adlandırılır. İçinde yoğun pigmentasyon bulunan bir nokta olduğunda ve halinin hiç pigmentasyonu olmadığında ciltte güneş yanığının bir sonucu olabilir. Bu tür nevüsler birkaç yıl sonra kendi başlarına ortadan kaybolur, geride hiçbir iz bırakmaz.

Bir çocuğun hafif bir parmağı varsa, bu, kuru bir cildin ya da vücuttaki vitamin eksikliğinin bir göstergesi olabilir. Ve yine de, bu belirtiye dikkat etmemek risklidir, çünkü köstebek dejenerasyonunun başlangıcını gösterebilir, özellikle de başka değişiklikler de söz konusu ise.

Hekimlerin belirsiz tutumu ve bir çocukta kaba bir köstebek görüntüsü. Bir yandan, böğürtlenlere benzeyen kaba bir yapı, benign neoplazmlar olan bebeklerde intradermal doğum lekelerine sahiptir. Diğer taraftan, moller oldukça pürüzsüz bir yüzeye sahip olmalı ve pürüzlülüğün ortaya çıkması uyarılmalıdır. Dahası, gelecekte, böyle bir köstebek çatlayabilir ve akabilir, enfeksiyona yol açabilir ve bu bölgedeki cildin iltihaplanmasına ve diğer tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Her halükarda çocuk, dermatoloğa gösterilmeli, size nasıl ilerleyeceğinizi ve bunun nevusun yapısı hakkında endişelenmeye değip değmeyeceğini söyleyiniz.

Çocuğun bir köstebek varsa, bu genellikle travmasının bir sonucudur. Nevusu hasar açısından incelemek ve eğer varsa, yarayı desalter ile tedavi etmek gerekir. Ağrı geçene kadar beklemeyin, önemsiz olsa bile. Hemen bir doktora danışmak ve böylece olumsuz sonuçları önlemek daha iyidir. Dış hasar yoksa aynı şey yapılmalıdır, ancak köstebek zarar görmeye devam eder. Bu, içindeki patolojik değişikliklerin başlangıcını gösterebilir.

Çocuklarda bir köstebek kırmızı renk her zaman ebeveynleri endişelendiriyor. Ancak bazı türlerde (anjiyomlar) başlangıçta bu renk vardır ve eğer yaralanmazlarsa tehlike taşımamaktadırlar. Çocuk kızıl kahverengi bir doymuş ya da sadece değiştirilen renge renk değişikliği yıkanmış bir doğum lekesi varsa, zaten ultraviyole ışınlarına onun işle ilgili yaralanmalar inflamasyon varlığını veya pozlama gösterir. Bu durumda, zaman içinde tümörün olası gelişimini önlemek için dermatolog ve hatta onkolog ziyareti derhal yapılmalıdır.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Teşhis bir çocukta mol

Çocuğun vücudundaki tuhaf doğum lekesini fark etmek veya bunun içinde şüpheli bir değişiklik olduğunu fark ederseniz, ebeveynlerin derhal bir soruları vardır: Nereden tavsiye alınmalı ve kaliteli bir yer için çocukların doğum lekelerini nerede kontrol edebiliriz? Dermatologlar, benimkinin davranışının teşhisi ve prognozu ile uğraşırlar, bu da öncelikle bunlara başvurmanın gerekli olduğu anlamına gelir. Bir dermatolog bir mol habis süreçlerin bir şüphe durumunda, çok az hasta sıradan onkologlarca, bunların yokluğunda, Dermatooncology muayene, ya da yönlendirebilir.

Moleküllerin en sık kullanılan araçsal tanı yöntemi dermatoskopi. Daha erken zamanlarda, bu amaç için bir mikroskop kullanıldı. Modern tıbbi araştırmalarda, dermoskop olarak adlandırılan özel bir cihaza tercih edilmekte, bu da çocuklarda ve yetişkinlerde mol yapısındaki en ufak değişiklikleri dikkate almak için çoklu artışlara izin vermektedir.

Muayeneden sonra hasta, tam bir açıklamasıyla doğum lekesinin bir fotoğrafını ellerine alır. Dermaskopik çalışmaların sonuçları, nevüslerin ayırıcı tanısında ve değişikliklerinde daha fazla kullanılmaktadır.

Molekleri araştırmak için ikinci en popüler, ancak daha doğru bir yöntem, pigmentli noktaların bilgisayar teşhisi veya bilimsel dijital dermatoskopidir. Nevus ve sınırlarının tüm parametrelerini büyük bir doğrulukla belirlemek için on kat ve hatta yüz kat artışta bir doğum lekesi görüntüsü almanıza olanak tanır.

Görüntünün yüksek doğruluğu, melaninin kesin olarak kapanması, cilt yüzeyindeki inklüzyonların ve damarların rengindeki küçük değişiklikler gibi en küçük nüansları dikkate almanızı sağlar. Bazı dijital videodermoskoplar, cilt kanserinin gelişimini gösteren mutasyona uğramış hücrelerin varlığını tespit edebilir.

Molekülün hastanın vücudundaki yerini şematik olarak gösterir, veritabanına kaydedilir ve doktora daha sonraki ziyaretler için karşılaştırmalı bir analize olanak tanır.

Oysa bu yöntemlerin her ikisi de sadece orada bu durumda, onkolojide olup olmadığını kesinlikle bir köstebek malign süreçlerin varlığını ancak gösteriyi varsayabiliriz, sadece histolojik analizler şüpheli büyümeleri çıkarıldıktan sonra gerçekleşecek olan (biyopsi) can. Histolojik inceleme için eksize edilen köstebeklerin hayatta kalan hücreleri alınır.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Neleri incelemek gerekiyor?

Kim iletişim kuracak?

Tedavi bir çocukta mol

Vatan - bu, alkol içeren bir çare ile yakılabilir ne olursa olsun, bir sivilce değildir ve ortadan kalkacaktır. Moles tedavisi çoğunlukla cerrahi veya lazer çıkarılır. Çocuklarda, daha az ağrılı olduğu ve hemen hemen lezyonun yerinde yara izi bırakmadığı için, çocuklarda moller ikinci yoldan çıkarılır. Ek olarak, lazer tedavisi, tümör metastazının gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, bu tür işlemler, malign bir tümörde iyi kalitede bir işaretin transformasyonu durumunda daha sık gerçekleştirilir. Cerrahi için ikinci göstergesi çocuklarda mol çıkarılması büyük ölçüde (avuç içi ve ayak tabanı, vs., kol altında, yaka alanda boyun) giysiler dahil olmak üzere travma olasılığını arttırır mol böyle bir boyut, şekil ve konum, arasında gelebilir.

Çocuklarda mollerin konservatif tedavisi çok nadirdir ve doktora göre. Bu, küçük hastanın yaşını ve ağırlığını dikkate alır. Aynı yöntemler ve araçlar yetişkinlerin tedavisi için kullanılır. Ancak bazen tedavi süreci sadece şiddetlendirebilir, bu yüzden bu tür bir adım atmaya karar vermeden önce artılarını tartmak ve yüzlerce kez karar vermek gerekir.

Köstebek çıkarılmadan tedavi genellikle kırmızı benler ile reçete edilir ve sadece değişirse, büyümeye başlar veya nevusta sık görülen travma riski vardır. Küçük anjiyomların tedavisi için, doktor kriyo-yıkımı (birkaç saniye için düşük sıcaklığa maruz kalma) reçete edebilir, bu da problemlerin% 96'sında olumlu bir şekilde çözülmesine yardımcı olur.

Büyük boyutlu basit anjiyomlar ilaçlarla hormon tedavisine tabi tutulabilir. Bu amaçla, "Prednizolon", 2 aylıktan başlayarak, çocuğun vücut ağırlığının 1 kg'ı başına 4-6 mg oranında kullanılır. Önerilen iki zamanlı alım: günlük dozun üçte biri saat 6.00'da ve ikite üçte 9'da. Tedavi süreci, ilacı her gün aldıktan 4 hafta sonra yapılır.

Vücudun kapalı kısımlarındaki çocuklarda intradermal modifiye edilmiş mikalar çoğunlukla lazer çıkarılmasına tabidir. Yüzde bu tür işaretler görülürse, deri altına enjekte edilen preparatlar deri altına enjekte edildiğinde sklerozan tedavi kullanılabilir, bu da dış tabakalara zarar vermeden deri altındaki hücrelerin ölümüne yol açar. Bu ilaçlar arasında şunlar bulunur: kinin-üretan, hidrokortizon,% 70 alkol,% 10 sodyum klorür raspası. Tedavi süresi uzun, her 2 haftada bir veya ayda bir yapılan 10-15 enjeksiyonlarıdır.

Derin ve yaygın hemanjiyomlar durumunda, tedavinin başlaması doğum işaretine kan akışının yapısını belirlemek için anjiyografi ile takip edilir. Daha sonra, endikasyonlara göre, hidrojel embolizasyonu gerçekleştirilir, bu da tümöre kan akışını azaltır ve azalmasına neden olur. Cryodestruction ile tedavi, köstebek daha fazla çıkarılmadan biter. Daha sonra, daha yetişkin bir yaşta plastik cerrahi tarafından kaldırılan çekici olmayan izini geride bırakarak kendini düzeltir.

Moleküllerin alternatif tedavisi

Alternatif ilaçların, benlerin tedavisi için yararsız veya hatta tehlikeli olduğu söylenemez. Ancak çocuk söz konusu olduğunda, böyle bir araç kullanmadan önce, bir doğum izinin doğumunun bir kanser tümörüne girme olasılığını dışlamak için bebeği bir dermatologdan incelememiz gerekir. Sonuçta, alternatif ilaçlar doğum lekesini "saptayabilir" veya hafifletebilir, ancak cilt kanseri ile savaşmak için uygun değildir.

Malign süreçlerin varlığında, bu tür bir tedavi durumu daha da kötüleştirebilir ve değerli zamanınızı kaybedersiniz. Çocuklarda herhangi bir mol tedavisi, ancak alternatif tıp dahil olmak üzere çeşitli yöntem ve araçların kullanımı hakkında doktora danışıldıktan sonra yapılmalıdır.

Eski büyükanneleri ya da mollerle uğraşmak için daha modern alternatif yöntemleri denemeye karar verenler için, bazı yemek tarifleri veriyoruz:

 1. Mol'e günde 3 kez uygulanan hidrojen peroksit, bir hafta içinde kalıcı olarak kurtulmasına ya da pigment lekesinin daha az fark edilmesine yardımcı olacaktır.
 2. Sarımsak ve limon suyu. Alternatif olarak, yok olana kadar, bir hafta boyunca bir veya birkaç meyve suyu ile birkaç kez güne yayılır.
 3. Doğum lekesini ezilmiş tebeşir ve kenevir yağı karışımıyla yağlayabilirsiniz. Doğum lekesini daha az görünür kılmaya yardım ediyor gibi görünüyor.
 4. Bazen doğum lekesinin çıkarılması için, günde birkaç kez nevusta uygulanan soğan suyu kullanılır.
 5. Doğum lekesini, kaybolana kadar balla yağlayabilirsiniz. Bu lezzetli reçete zarar vermeyecek ve arıcılık ürünlerine alerjisi olmaması durumunda bile bebeğinizi memnun edecektir.
 6. Siyah bir turptan Kashitsa, günde 4 kez bir sıva üzerine emdirip, bir sıva ile yapıştırarak doğum lekesinden kurtulmaya yardımcı olur.
 7. Aynı zamanda, balla eşit oranlarda karıştırılmış olgunlaşmamış bir elma ile de yapabilirsiniz.
 8. Çiğ bir patatesten bir köstebeğe püre uygulamak, molun pigmentasyonunu zar zor fark edilen bir lekeye indirgemeye yardımcı olur.

Çocuklarda ve yetişkinlerde mollerin uzaklaştırılması ve temizlenmesi için alternatif tıpta, bitkisel terapi de kullanılır .

 1. Suyu çim savurganı, uzun bir süre boyunca bir nevus ile yağlarsanız bir köstebek kurtulmak için yardımcı olur.
 2. Ezilmiş karahindiba kökü doğum lekesi üzerinde iyi bir etki uygulanır. Bunu her gün yapın, bileşimi birkaç saatliğine bırakın, yeri yapışkan bantla sabitleyin.
 3. Sinein suyu, günde üç kez kullanıldığında hidrojen peroksit gibi davranır.
 4. Doğum lekesi hafifletmek, günde birkaç kez maydanoz suyu ile onu yağlama yardımcı olacaktır.

Gördüğümüz gibi, mollerle mücadele için alternatif tıpta korunma ve oldukça agresif yöntemler olarak kullanılmaktadır. Ve onları çocuğunuzda kontrol etmek için değil, size kalmış anne-babalar.

trusted-source[20]

Önleme

Bir çocuğun kalımsal görünümden korunması mümkün değildir, çünkü kalıtım onların oluşumunda belirleyici bir rol oynar. Bununla birlikte, bazı önlemler alınmalıdır, çünkü bu, neoplazm gelişiminin prognozunu belirleyecektir: Bebeğin yaşamı boyunca zararsız kalacağı veya ebeveynler ve çocuk için en güçlü “baş ağrısına” dönüşeceği.

Bu öncelikle güneşte, özellikle ilkbaharda ve yaz aylarında bir çocuğun bulunmasıyla ilgilidir. Küçük bir çocuğun başı mutlaka bir panama ya da bir fularla kaplanmalı, cildin geri kalanı "nefes alabilir" giysilerle kaplanmalıdır. Bu önlem, yeni nevüslerin görünümünü ve halihazırda var olanların dejenerasyonunu engeller.

Korunmasız vücut kısımları, özellikle de sahilde kalmak sırasında güneş koruyucu ile yağlanmalıdır. Günümüzde güneşten, UV ışınlarının olumsuz etkilerinden çeşitli derecelerde koruma sağlayan kremler, emülsiyonlar, spreyler ve süt şeklinde birçok çocuk ürünü bulunmaktadır.

Çocuğunuza dikkat edin ve eğer onun üzerindeki doğum lekesine artan ilgiyi fark ederseniz, doğum lekesine dokunamayacağınızı ve çizemeyeceğinizi açıklamaya çalışın. Çocuğunuz küçükse, doğum lekelerini elbiselerinizin altına gizlemeye çalışabilirsiniz, ancak hiçbir durumda yara bandı altında. Gençler nefret edilen doğum lekesinden kurtulmaya çalışabilirler. Onlara doktorunuza danışmadan yapmanız gerekmediğini açıklayın.

Yaralanma eğilimli olan doğum lekeleri, üzücü bir olay beklemeden derhal kaldırılmaları daha iyidir. Bu, nevüs hasarını önler, bu da daha sonra melanom gelişmesine yol açabilir.

Çocuğun sistematik muayenesi, hastalığın erken evresinde patolojik değişiklikleri tanımlamaya yardımcı olarak , tehlikeli nevus tedavisinin prognozunu genel olarak olumlu kılmaktadır . Melanom yerine melanom gelişiminin% 95'inde tam bir tedavi gelir.

Mol ve doğum lekeleri - negatif rebirths daha duyarlı olduğu anlamına gelir cilt, indirgenmiş bir bağışıklık bölgesi. Buna ek olarak, genellikle yanlışlıkla asılı mol durum veya anjiomuna aydınlık bir renktir olarak önemli ölçüde, cilt yüzeyi üzerinde göze çarpan, özellikle nevus zarar verebilir genç araştırmacıların artan bir ilgi neden olur. Böyle tümörlerin zamansız veya yanlış tedavi bir çocuğun hayatına mal olabilir olarak çocuklarda doğum lekeleri her zaman ebeveynlerinin dikkatini nesne olmalıdır nedeni budur.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26]

Bilmek önemlidir!

Moles, yaşam boyunca değişebilen cilt üzerinde konjenital işaretlerdir. Doğum lekelerini nerede kontrol edeceğinizi ve patolojik dejenerasyonunun belirtilerini nasıl tanımlayacağınızı düşünün. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.