Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Çocuk ve yetişkin karınca ısırığı: belirtileri, ne yapmalı

Makalenin tıp uzmanı

Alerji uzmanı, immünolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.08.2019

Pek çok insan sadece doğada rahatlamayı sever: bir ormandaki, parkta veya sadece ülkede. Bununla birlikte, çoğu zaman en iyi dinlenme bile böcekler tarafından (özellikle de karıncalar) bozulur. Sonuçta, bir karınca ısırığı çok acı verici olabilir. Bu arada, sıradan bir yerli kaz bazen bazen özel sektörde yaşayan ısırıyor.

Karınca benzeri saldırılar tehlikeli midir? Isırık sitesi ile ne yapmalı, nasıl idare edilmeli? İyileşme nasıl hızlandırılır? Bu konuda birçok soru olduğunu kabul etmelisiniz. Bu nedenle, ana olanları cevaplamaya çalışacağız.

Karınca ısırıkları zararlı mıdır?

Çoğu durumda, bir karınca ısırığı insanlar için tehlike oluşturmaz. Ancak, böceğin prokus derisi sırasında salgıladığı formik asit tehlikeli olabilir. Bireysel aşırı duyarlılık varlığında, bu asit, anafilaksiye kadar hızlı bir alerji gelişmesine neden olabilir. 

Karınca salgılanmasının bir kişinin mukoza dokusuna düşmesi durumunda, örneğin gözlerinde, tehlike artışı olduğunu söylerler. Gerçek şu ki, asit her zaman yalnızca cilde nüfuz etmez: böcek sırrı 0.3 metreye kadar “spreyleyebilir” Bu nedenle karıncalarla temas halindeyken her zaman tetikte olmak gerekir.

Tehlikeli karınca ısırıkları nelerdir? Başka bir olası zarar, ısırılan yerin enfeksiyon riskinin artmasıdır. Özellikle kişi yarayı çizerse bulaşıcı patojen sıklıkla dokuya girer. Bunu yapmak kesinlikle imkansız. Ve ısırık bölgesinden ödem ve süpürasyonun ortaya çıkması ile her zaman bir doktora danışmalısınız.

Karınca ısırığının faydaları

Karınca ısırıkları, bazı insanlar hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için iyileşme amacıyla kullanılır. Faydası, formik asidin, bir arada immün uyarıcı ve yenileyici bir etkiye sahip olan çinko, enzimler, polipeptitler ve çeşitli organik bileşikler bakımından zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Bu terapi sayesinde, ateroskleroz, artroz, varisli damarlar, gut, siyatik gibi hastalıkların ve ayrıca vücuttaki diğer kronik patolojilerin gelişimini durdurmak mümkündür.

Bu geleneksel olmayan terapötik yöntemin bazı taraftarları, karıncaların ısırıklarını kesin olarak tanımlanmış yerlerde işlediğine ve şifa sırrını doğrudan hastalıklı organa yönlendirdiğine inanır.

Terapinin özü aşağıdaki gibidir. Ormanda, bir karınca yuvası bulmalı, dış giysilerini çıkarmalı, huş ağacı dallarının karınca yığınının içine dalmalı ve böcekleri onunla birlikte vücuduna aktarmalısın. Aynı zamanda, kafa, bekar beylerinin yüze ve kulağa hareket etmemesi için korunmalıdır. İşlemin süresi yaklaşık beş dakikadır. Sonra, karınca yuvasından uzaklaşıp tüm böcekleri sallamanız gerekir (bunun için aynı süpürgeyi kullanabilirsiniz). İstenirse, terapi daha uzun yapılabilir - 10-15 dakikaya kadar. Eve döndükten sonra, tercihen duşta ılık suyla yıkamanız gerekir.[1]

Böyle bir tedavi faydalı olabilir, ancak sadece karıncaların ısırmasına alerjik olmadığından eminseniz yapılabilir. Aksi takdirde, terapi birçok komplikasyona ve sağlık sorununa neden olacaktır.

Patogenez

Çoğu zaman, sıradan siyah veya kırmızı karıncaların ısırıklarıyla karşı karşıya kalırız. Renge göre ayrılmaya ek olarak, karıncalar da ev ve ormandır: ikincisi daha büyük boyutlara sahiptir - yaklaşık 8 mm'ye kadar. Büyük karıncaların ısırıkları her zaman daha acı vericidir ve daha uzun süre iyileşirler, ancak küçük bir yerli böceğin verdiği hasar sadece küçük değil, pratik olarak da farkedilemez.

Herhangi bir karıncanın ısırığı havayı önemli ölçüde bozabilir. Ancak çoğu durumda, bu minyatür yaratıklar kendilerini tehlikeye karşı koruyarak, evlerine tırmanan düşmana saldırırlar.

Isırık anında, küçük bir miktar ant sekresyon cilde nüfuz eder. Bu miktar başka bir böceğe çarpmak için yeterli, ancak insanlar için bu mikro doz çok küçük ve zarar veremez. Başka bir şey, eğer çok sayıda böcek saldırısı varsa veya formik aside alerjisi varsa - böyle bir durumda acil tıbbi yardım gerektirir.

Belirtiler karınca ısırığı

Karıncalar çok hızlı koşarlar, bu nedenle ısırık yerinde bir böceği “yakalamak” her zaman mümkün değildir. Ek olarak, ısırık izleri kaz tüylerinin hızlı hareket etmesi nedeniyle tamamen farklı yerlere de yerleştirilebilir.

Karınca ısırdığı an, bir şeyle karıştırmak zorlaşır: sivrisinek ısırığından daha güçlü olan keskin bir nokta ağrısı vardır. Etkilenen bölge derhal şişmiş bir tüberkülün ortaya çıkması ve lokalize veya dağınık kızarıklık ile kendini gösterir.

Böcek deriden geçerek formik asidi dokuya salgılar - büyük miktarlarda ölümcül olabilen bir toksin. Bu nedenle, tek ısırıkların bir kişiye özel zarar vermediğine inanılır (eğer bu aside alerjisi yoksa). Fakat çoğul lezyonlar ve özellikle de - çocuklarda, gerçekten büyük sağlık sorunları ile dolu.

İlk işaretler karınca saldırısından hemen sonra belirir:

 • ciltte kırmızı nokta veya nokta;
 • bir tümör şeklinde hafif şişlik;
 • ağrı;
 • kaşıntılı hissi;
 • Şiddetli durumlarda, bulantı, baş dönmesi.

Mağdurun formik aside alerjisi varsa, belirtiler daha parlak ve daha ciddi olacaktır:

 • kalp ritmi bozuklukları;
 • kan basıncındaki değişiklikler;
 • konuşma bozukluğu;
 • cildin vücutta kaşıntı ve şişmesi;
 • solunum yetmezliği;
 • derinin solukluğu;
 • bilinç bozukluğu.

Bu semptomlar tespit edilirse, bir saniye tereddüt etmeden bir doktora danışılmalıdır: “acil bakım” olarak adlandırmak veya hastayı en yakın tıbbi tesise hızla göndermek en uygunudur.

Karınca sokması neye benziyor?

Etkilenen yerin yanından bir sivrisinek ısırığına benzer, sadece birkaç büyük boyuta sahiptir. Sivrisineklerin saldırısından sonra olduğu gibi, genellikle kaşıntı ve yanma görülür. Hipertrofik bir reaksiyonda, döküntü, şişme ve lokalize ateş oluşabilir. Normalde, bu belirtiler üç veya dört gün boyunca kendiliğinden kaybolmalıdır. Alerjik reaksiyon gelişirse, vücudun her yerinde ek belirtiler sıklıkla dökülür, lokal kaşıntı, solunum zorluğu, kan basıncındaki değişiklikler.[2]

Farklı karınca türlerinin ısırıkları

Bölgemizde başlıca iki temel karınca türü yaşamaktadır:

 • Konutlarda yaşayan evcil böcekler. Boyutları yaklaşık 3 mm'dir, vücudun rengi kahverengidir. Yerli karıncaların ısırıkları nadirdir: karınca cinsinin en zararsız temsilcileri arasındadır.
 • Doğada bulunan orman böcekleri. Boyutları daima yerel akrabalardan daha büyüktür - 9 mm'ye kadar ve vücudun rengi kırmızımsı-kahverengi veya siyaha yakındır. Bu böcekler belirli konutlar inşa eder - karınca yuvası. Orman karıncalarının ısırıkları gerçekten yaygındır, çünkü geçimleri için en ufak bir tehlike oluşturan tüm canlılara saldırırlar. Bir kişi yanlışlıkla evine veya bir yola bile zarar verirse, o zaman karınca "muhafızlar" tarafından saldırıya uğrayabilir. Bu karınca temsilcilerinin ısırıkları acı vericidir ve alerjilerin gelişmesine neden olabilir.

Genel olarak, gezegende bir düzineden fazla böcek türü vardır - ve birçoğu oldukça tehlikelidir.

Örneğin, bir kurşun karınca, sıradan bir böcekten çok daha fazla acı verebilir. Sekresyonlarında, aside ek olarak, ponerotoksin bulunur - oldukça güçlü bir zehir ve tahriş edici. Birçoğu kurşun karınca ısırmasını ateşli silah yarasıyla karşılaştırır: bu kadar şiddetli ağrı bir gün sürer ve daha sonra çekilmeye başlar. Bu böcekler Güney Afrika'da yaşamaktadır, bu yüzden Güney Afrika ülkelerine seyahat edecek herkes dikkatli olmalı.

Ateş karıncaları olarak da bilinen kırmızı karıncaların ısırıkları, özellikle Güney Amerika kıtasında yaygındır. Bununla birlikte, bu böcekler Kuzey Amerika'da, Avustralya'da ve hatta bazı Asya ülkelerinde bulunabilir. Ateş karıncalarının ısırıkları mikroskobik yanıklarla karşılaştırılır: salgı, zehirli bir ajan solenopsin, ciddi alerjik komplikasyonlara ve hatta ölüme neden olabilecek güçlü bir alerjen içerir.[3]

Bölgemizde insanlar en çok kırmızı karıncalar tarafından ısırılmaktadır - bunlar hem yerli hem de ormandır, fakat en sonuncusu insanlara saldırır. Kırmızı karıncaların ısırıkları oldukça acı vericidir, kaşıntıya neden olur. Dışarıdan, sivrisineklere benzer şekilde kızarıklıklar eşlik eder. Bir karıncaya saldırmak tatsızdır, fakat çoklu lezyonlarda olduğu gibi tehlikeli değildir.

Siyah karıncaların ısırıkları nadiren oluşur, çünkü bu tür böcekler pratik olarak insanlara saldırmaz: Bu, ancak onların varlıkları için gerçek bir tehdit olduğunda gerçekleşir. Örneğin, siyah bir karınca bir kişinin giysisine veya vücuduna bastırıldığında ısırır. Bu ısırık ağırlıklı olarak ağrısızdır ve hızlı bir şekilde iyileşir ve doku hasarı izi bırakmaz.

Birçok insan, uçan karıncaların ısırığının, sıradan ve sürünen böceklerden farklı olup olmadığını merak eder. Gerçek şu ki, uçan diken dikenleri ayrı bir karınca türü değildir. Yani, bunlar üreme amacıyla belirli bir zaman diliminde “kanat” oynayan karıncalardır - ve bu hem dişiler hem de erkekler olabilir. Kendileri tarafından, bu tür böcekler tehlikeli değildir ve sadece yaşamlarına yönelik bir tehdit olduğunda saldırırlar - bu durumda, kişiden. Kaz tüylerine dokunmayın - uçanlar dahil. Bu, yandan saldırıların en iyi önlenmesidir. Bir dişi karıncanın ısırığı, bir bütün olarak erkeklerde olduğu gibi aynı semptomlara sahiptir: kızarıklık, kaşıntılı hisler, geçici yanma hissi ve küçük, iltihaplı tüberküllerin görünümü.

Söylediğimiz gibi, böcek açıkça belli nedenleri olmayan bir insana saldıramaz. Karınca bunu yalnızca kendisini, akrabasını ve evini korumak amacıyla yapar. Sarı karıncaların veya diğer karınca temsilcilerinin ısırığı sadece insan aktivitesi ile tahrik edilebilir, bu yüzden doğaya girerken dikkatli olun.

Yaz sakinleri, bahçıvanlar ve bahçeyle uğraşmak zorunda kalanlar ilk önce bir bahçe karınca ısırmasının ne olduğunu bilirler. Doğru, insandaki organizmaların bireysel özelliklerinden dolayı hasar belirtileri kökten farklı olabilir. Ağrı genellikle sivrisinek ısırığından daha güçlü değildir, ancak prokus bölgesinde, daha az sıklıkla kabarma olan farklı boyutlarda kırmızı bir nokta oluşur. Vücudun normal bir reaksiyonu sırasında, rahatsızlık ve dış belirtiler 3-4 gün boyunca kendi kendilerine durur.

Karınca gövdesinde bir çok spesifik zehirli asit vardır: böcek onu sadece kendini savunma için değil, aynı zamanda gıda işleme için de kullanır. Bir kişiyle tanışırken, bir kaz bir şeyin hayatını tehdit ettiğini düşünebilir, bu yüzden kendini savunmaya hazırlanıyor: sıradan bir karıncanın ısırığına bile, insan derisinin altına küçük bir asidik salgısı dozunun enjekte edilmesi eşlik ediyor. Bu böcek suçlamamalısınız: sadece kendini koruma ve fizyoloji içgüdüsüdür.

Yukarıdakilere ek olarak, başka bir karınca türünden bahsetmek istiyorum - bu bir Alman yaban arısı ya da sözde kadife karınca. Kadife karınca bilimcilerin ısırığı, bilinen tüm böceklerin en acı veren ısırıklarından biri. Acı saldırısı sadece birkaç saat sonra azalır. Diğer tüm açılardan, semptomlar diğer karınca temsilcilerinin ısırıklarına benzer. Bu tür böcekler, güzel ve yoğun bir saç derisi ile ayırt edilirler ve çoğunlukla bozkır ve çöl bölgelerinde yaşarlar. Örneğin, Güney Avrupa ülkelerinin tüm bölgelerinde, ayrıca Rusya ve Ukrayna'nın güneyinde bulunabilirler.

Bir çocukta karınca ısırıkları

Ebeveynlerin formik aside duyarlılığı artmışsa, ancak çocuğun karınca ısırığına hipertrofik bir reaksiyon göstermesi mümkündür. Bu arada, herhangi bir çocuğun vücudu böcek ısırıklarına daima yetişkinlerden daha hızlı tepki verir. En büyük tehlike çoklu ısırıklardır.

Bazı durumlarda alerji semptomları hemen görünmez: ısırılan yer kırmızıya döner, şişer, incinir veya kaşınır. Ayrıca, reaksiyon daha belirgin hale gelir: şişlik "ayrışır", etkilenen bölge genişler. Çoğu zaman, birkaç gün içinde durum normale döner. Ancak tüm vücudun veya uzuvların şişmesi, taşikardi, nefes darlığı, baş dönmesi, cildin solukluğu, vücutta kızarıklık gibi belirtilerin ortaya çıkması ile acilen bir doktora başvurmanız gerekir. Çocuklarda, alerjik süreç yetişkinlere göre daha hızlı ve daha yoğundur. Bu dikkate alınmalı ve tıbbi bakım sağlanmasında gecikme olmamalıdır.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Tek bir ısırık ve bir insanda alerjilerin olmaması ile, olumsuz bir sonucu yoktur. Ancak, büyük miktarlarda formik asidin kan dolaşımına girmesinden sonra, alerjik belirtilerle, anafilaktik şok ve boğmaca ile laringeal ödem kadar ciddi bir toksik durum gelişebilir.

Bir karıncanın ısırığının sadece lezyon bölgesinde değil, aynı zamanda tüm uzuv boyunca veya hatta vücutta bile bir reaksiyona neden olur. Örneğin, eğer ısırık bir bacağın üzerine düşerse, o zaman tüm bacak şişebilir, ancak ödem birkaç gün sürer ve eozinofilik fasiit vakaları tarif edilir.[4]

Alerjik reaksiyonlara yatkın hastalar sıklıkla bu semptomları ve komplikasyonları tanımlar:

 • bir alışkanlık bölgesinin çok ötesinde bir döküntü belirir;
 • tüm vücut kaşınmaya başlar;
 • kusma, spastik karın ağrısı var;
 • ishal başlar;
 • sternumun arkasında bir ağırlık hissi var, nefes almak zorlaşıyor;
 • ses kısıklığı, dil ve gırtlak şişmesi var.

Açıklanan işaretlerin ortaya çıkması durumunda, acil olarak bir doktora danışmak gerekir, çünkü gerçek bir anafilaktik şok tehlikesi vardır - alerjik reaksiyonun ciddi bir şeklidir. [5]Zamanında tıbbi bakım uygulanmazsa, mağdur basınçta keskin bir düşüşe neden olur, bilinç rahatsızlık verir ve solunum ve kardiyak aktivite durabilir.

Bir karınca ısırığı ne kadar geçer?

Bir karınca ısırık bölgesini iyileştirme terimi esas olarak insan vücudunun direncinin kalitesine ve böceğin saldırısı sırasında kana giren toksik salgı miktarına bağlıdır.

Çoğu zaman, küçük bir kırmızı nokta veya tüberkülün yanı sıra kaşıntı ve yanma, iki gün boyunca sürer (bazen daha hızlı veya biraz daha uzun - 4-5 güne kadar).

Kapsamlı bir yapay zon ile, formik asit alerjisinin varlığında, iyileşme süresi uzatılır ve hem insan bağışıklık kalitesi hem de tıbbi bakımın zamanında ve eksiksiz olmasına bağlıdır.

Eğer mağdur ısırılan yerleri tararsa, iyileşme süresi uzar ve komplikasyon riski artar.

Bir karınca ısırığından ölmek mümkün mü?

Ortak bir karıncanın tek bir ısırığı, sağlıklı ve güçlü bir insan vücuduna zarar vermez. Ancak, ant sekresyonuna aşırı duyarlı olan alerjik reaksiyonlara eğilimi olan insanlar için, bu tür bir hasar gerçekten ölümcül olabilir - eğer anafilaktik şok gelişirse - alerjik reaksiyonun son derece zor bir çeşididir. [6]

Burada durumun özel bir gelişmesinden bahsediyoruz: insan vücudu, sadece deri ve mukoza zarlarını değil, aynı zamanda solunum ve kardiyovasküler sistemleri de etkileyen toksik bir maddeye o kadar kuvvetli tepki veriyor:

 • kan basıncı oranları aniden düşer;
 • tüm vücut, solunum fonksiyonlarının bozulmasına neden olan gırtlak dahil şişer;
 • beynin hipoksisini başlatır;
 • tüm hayati işlevleri ihlal etti.

Benzer semptomlar, rabdomiyoliz ve akut böbrek yetmezliği, ölümcül olabilen hemolitik-üremik sendrom gibi ciddi komplikasyonların gelişimini göstermektedir. [7], [8]Zaman içinde gezinmek, anafilaktik bir reaksiyonu tanımak ve acilen tıbbi yardım almak önemlidir.

Karınca ısırıklarına alerjik

İnsan bağışıklık sistemi belli bir toksik maddenin dokularına girmesine aşırı tepki verirse, bu durumda formik asit alerjik bir süreç geliştirir. Alerji, anafilaksi gelişimine kadar hafif, geçici veya şiddetli olabilir. Buna bağlı olarak, belirtiler sadece yerel veya geneldir.[9]

Hafif vakalarda, bir karıncanın ısırığı bir miktar tırmalar, bir karıncanın ısırmasından sonra kaşıntı kendiliğinden gider veya herhangi bir antihistaminik krem uyguladıktan sonra.

Böyle bir alerjinin en tipik belirtilerinden biri ürtikerdir. Kaşıntı yapan, cilt üzerinde çıkıntı yapan ve bazen birleşen kabarma benzeri bir döküntüdür. Karıncaları ısırdıktan sonra bu tür kabarcıklar delip geçemezler. Tüm kuralları izlerseniz, akut ürtiker formu 24-48 saat boyunca geçer.

Kabarcıklar her zaman bir hastada oluşmaz: en sık bir karınca ısırığından sonra sadece küçük bir nokta tespit edilir. Leke biraz kabarır, soyulabilir. Antihistaminikler ile yapılan bir tedavi sürecinden sonra, bu tezahür iz bırakmadan kaybolur.

Bir karınca ısırığından sonra hafif bir şişlik, vücudun dokudaki toksik bir maddeye normal bir reaksiyonu olabilir. Bununla birlikte, şişkinliğin tüm uzuvya yayılması, yüzdeki veya onun belirli kısımlarındaki (dudaklar, göz kapakları, dil) şişliğin ortaya çıkması, acil tıbbi müdahale gerektiren en güçlü alerjik sürecin bir işaretidir. Anjiyoödem her zaman yoğun bir tutarlılığa sahiptir, hastanın ateşi, kan basıncında düşüş, bilinç kaybı olabilir. Zor durumlarda nefes almada zorluklar vardır. Böyle bir reaksiyon hayati tehlike arz eden bir durumdur. Bu nedenle, tıbbi bakımdaki herhangi bir gecikme onarılamaz sonuçlara yol açabilir.[10]

Teşhis karınca ısırığı

Kişi her zaman bir karınca tarafından ısırıldığını anlamaz. Bazı durumlarda, lokma artık vücutta bir "suçlu" olmadığı gerçeğinden sonra bulunur. Bir böcek saldırısından sonra, ağrı ve yanma kendi başlarına, doktora gitmeden geçerse, endişelenmemelisin. Ancak, doktora şiddetli bir reaksiyonun gelişmesiyle birlikte, tam olarak patolojiye neyin yol açtığını belirlemek önemlidir: bir karıncanın ısırması mı yoksa canlı bir yaratık mı olduğu.

Ayırıcı tanı

Ayırıcı tanı, doktorun mağdura belirtileri, ilk belirtilerini, ortaya çıkma koşullarını sorması ile başlar. Bunu, ilave yöntemlerin (kan basıncı ölçümü, kalp aktivitesinin değerlendirilmesi ve solunum fonksiyonunun) olası bağlantısıyla tıbbi muayenesi takip eder.

İmmünoglobulin E'nin varlığı cilt testleri ve laboratuvar testleri ile belirlenir.

Bazı alerjik antikorların kan testinde değerlendirilmesi bir takım avantajlara sahiptir ve kontrendikasyonu yoktur. Bir test, birçok alerjene verilen reaksiyonu kontrol etmenizi sağlar. Temel teknikler:

 • radyo alerji-sorbent testi;
 • enzim immunoassay;
 • floresan enzim immunoassay testi;
 • kemilüminesan testi.

Gerekirse, kışkırtıcı ve eleme kışkırtıcı testleri kullanın.

Karınca ısırıkları genellikle diğer böceklerin ısırıklarından farklılaşır - sivrisinekler, midges, örümcekler, tahtakuruları, pireler, akrepler, vb.

Tedavi karınca ısırığı

Karınca ısırığına ciddi semptomlar eşlik etmezse, kaşıntıyı hafifletmek ve kızarıklığı gidermek için ilaçların topikal kullanımı yeterli olacaktır. Bu tür ilaçlar jel Fenistil veya pantenol içeren fonlar olabilir. Hormonal bileşenlere sahip merhemler sadece doktor tavsiyesi için kullanılır, çünkü çok sayıda kontrendikasyonları ve kısıtlamaları vardır.[11]

Antihistaminik aktiviteye sahip ilaçlar ısırmanın neden olduğu şişme ve kaşıntıyı ortadan kaldırabilir. II ve III neslinin en yaygın yolları - örneğin, Claritin, Loratadin [12]. Bununla birlikte, birinci nesil ilaçların avantajları vardır: Etkileyici bir yan etki listesine sahiptirler, ancak daha hızlı hareket ederler.

Akut bir alerjik sürecin gelişmesiyle birlikte doktor ilk olarak bir adrenalin enjeksiyonu gerçekleştirir. Hayati fonksiyonların normalleşmesinden sonra, hastaya semptomlara göre tedavi verilir.[13]

Bir karınca ısırırken ne yapmalı?

 • Böceklerin biriktiği yerden, örneğin bir karınca yuvasından veya karınca izinden uzaklaşın.
 • Karıncaları çıkarın veya sallayın. Giysiyi ve vücudu dikkatlice inceleyin, ısırılan yerleri bulun.
 • Bir kolun kuvvetli bir şekilde ısırıldığı ortaya çıkarsa, yüce bir pozisyon verin. Diğer yerlere soğuk bir kompres veya buz koyabilirsiniz. Bu, şişliği önler, kaşıntı ve uyuşukluğu giderir.
 • Mümkünse, yanmış alanları sabunlu suyla (optimal olarak - basit bir sabunla) yıkayın.
 • Şişliği ve kaşıntıyı azaltmak için yerel antihistaminik merhemleri kullanın (reçetesiz herhangi bir eczaneden temin edilebilir).
 • Birkaç saat boyunca şişlik kaybolmazsa veya durum daha da kötüleşirse, bir doktora danışmanız gerekir.
 • Sıvı ile kabarırken bunları açmaya çalışmayın: kendi başlarına iyileşmelidirler. Bir otopsi meydana gelirse, o zaman yaraları derhal tedavi etmek gerekir - en azından sabunlu suyla veya furatsilin çözeltisiyle veya hidrojen peroksit ile.
 • Isırıkların yerini dikkatlice değerlendirmek için günlük olarak gereklidir. Şüpheli belirtiler varsa veya bu durum düzelmezse, yakın gelecekte bir doktora danışmanız gerekir.

Bir ısırık karınca ile ne yapmamalı?

 • Zehiri yaradan sıkıp taramayı, deriyi toplayıp kesmeyi deneyemezsin.
 • Enfeksiyondan kaçınmak için, kirli nesneleri, ısırılan bölgeye toprak eklemeyin veya yaraya kirli ellerle dokunmayın.
 • Akut alerjik bir sürecin belirtileri varsa (yüzünde şişlik, konuşmadaki karışıklık, bilinç kaybı, vücutta kaşıntı ve şişkinlik, nefes darlığı) varsa, kendi kendine tedaviye katılmak kabul edilemez.

Karıncaların ısırması için ilk yardım

Karıncaların saldırısı için ilk yardım aşamalara ayrılabilir. Genel olarak, duruma bağlı olarak yardım sağlanır: gerekli fonlar el altında değilse, örneğin bazı adımlar atlanabilir (örneğin, çamaşır sabunu yoksa, o zaman soda çözeltisi, yaraları yıkamak için kullanılabilir veya sadece bol miktarda temiz su).

 1. Etkilenen bölgeyi temiz suyla çalkalayın (tercihen 5-10 dakika akan su).
 2. Isırığa soğuk takın ve bir uzuv etkilenirse, o zaman bir yüce pozisyonu verin.
 3. Karınca ısırığına herhangi bir dezenfektan uygulayın (elinizde böyle bir ilaç yoksa, votka, buruşuk psyllium yaprağı veya limon suyu veya güçlü salin veya soda çözeltisi yapar).

Mağdur büyük miktarda su ılık çay içmelidir. [14]

Karınca ısırıkları nasıl tedavi edilir?

Doğaya giderken kısa bir süre için bile, ilk yardım çantanızı yanınıza alın: bazen gerekli asgari miktarda ilaç sağlığın korunmasına ve sorunların önlenmesine yardımcı olur. Eczane çantasına koymak için önerilenler:

 • bir şişe alkol veya votka;
 • hidrojen peroksit;
 • herhangi bir anti-alerjik merhem (örneğin, Fenistil);
 • evrensel merhem tipi merhem veya melisa yıldız işareti;
 • antihistamin tabletler (genellikle Suprastin olabilir).

Bu araçların tümü hem karıncaların ısırıklarından hem de diğer böceklerin saldırısında yardımcı olacaktır. Başlamak için, cildin ısırılmış alanını alkol veya hidrojen peroksit ile muamele etmek ve sonra biraz merhem (Fenistil veya Kurtarıcı) uygulamak gerekir. Gerekirse, ayrıca bir antihistamin alabilir.

Kızarıklık ve kaşıntı şeklinde rahatsız edici semptomlar kaybolmazsa, hatta daha da kötüye giderse, zaman kaybetmemeniz gerekir: dermatoloğa veya alerjiye olabildiğince erken gelmeniz veya acil servise başvurmanız daha iyidir.

Karınca ısırıkları için çareler

Bir karınca saldırısından sonra durumu hafifletmeye yardımcı olmak için aşağıdaki ilaçları kullanmasına izin verilir:

 • Bir çözelti halinde Zyrtec alımı başına 20 damla miktarında alınır (günlük doz 10 mg'dan fazla değildir). Zirtek tabletleri günde bir kez tek parça alır.
 • Telfast su ile günde bir kez bir tablet miktarında alınır.
 • Claritin günde bir tablet veya 10 ml şurup alır.
 • Tavegil günde iki kez 0,001 g alır (doktorun yönlendirdiği şekilde, doz 0.004 g / gün'e yükseltilebilir).

Bu ilaçlarla tedavi sırasında ciddi advers olaylar genellikle gözlenmez. Bazen kafanda belirgin bir acı, halsizlik, halsizlik.

Tedavinin başlamasından iki ila dört gün sonra, ısırıkların rahatsızlığı ortadan kalkar. Kaşıntı ve ağrı devam ederse, kesinlikle bir doktora gitmelisiniz. Alerjik belirtiler ayaktan tedavi bazında, karmaşık ilaçların kullanımıyla tedavi edilir: antialerjik ve antiinflamatuar ilaçlar, kortikosteroidler.

Bugüne kadar, karıncaların ısırıklarını nasıl anlayacağına dair hiçbir soru olmamalı, karıncaların ısırıklarından merhemler herhangi bir eczanede satılmaktadır:

 • Gel Fenistilin anti-alerjik, antipruritik etkisi vardır, lokal anestezi işlevini yerine getirir. Jel cilde uygulandıktan sonraki ilk dakikalarda etki etmeye başlar. İlacı günde 2-4 kez kullanın.
 • Lorizan jel aktif madde loratadin içermektedir - H engelleyici 1 histamin reseptörlerine. İlaç uygulamadan 30-60 dakika sonra ana rahatsızlık belirtilerini - kaşıntı, yanma, şişme - ortadan kaldırır. Aracın günde 4 kez kullanılması önerilir.
 • Tsetrilev jeli, terapötik bileşenlerin dokuya erişimini kolaylaştıran, gümüş nanoclusters içeren harici bir bitkidir. Jel, rahatsız edici semptomların giderilmesine kadar ısırılan yerlere günde üç kez uygulanır.
 • Psilo-Balsam, etkilenen bölgelere günde 4 kereye kadar uygulanması gereken antihistaminik bir jel preparatıdır. Ürün çocuklarda ve yetişkinlerde kullanım için uygundur.

Eğer eczaneye hızlı bir şekilde gidemezseniz, kaşıntı nasıl çıkarılır? Alternatif araçlar yardımcı olacaktır:

 • kabartma tozu ve sudan oluşan bir bulamaç hazırlayın, ısırık bölgesine uygulayın veya kalın yağlayın, birkaç dakika bekletin veya bir bandaj kullanın;
 • Bir sıkıştırma şeklinde yaralara uygulanan, bir su ve tuz bulamaç yapmak.

Mükemmel antipruritik etkiye sahip:

 • Balsam Asterisk (Golden Star) zengin doğal bileşimi sayesinde iyi antipruritik etki gösterir: mentol, nane ve karanfil yağı, tarçın vs.
 • Çözüm Menovazin - aletin bir parçası olarak mentol, novokain ve anestezi içerir.
 • Merhem Menovazan - ilacın merhem formu, bir tür analog çözüm Menovazin.
 • Cream Rescuer, doğal olarak, karınca ısırıkları da dahil olmak üzere çeşitli cilt sorunlarının tedavisi ve önlenmesinde kullanılmaya uygun evrensel bir çözümdür.
 • Boro-plus, geniş bir kullanım alanına sahip iyi bilinen bir antiseptik kremdir. Bu ilacın antimikrobiyal, antifungal, antienflamatuar, iyileştirici, antipruritik etkisi vardır.

Yukarıdaki harici ilaçların tümü genellikle iyi tolere edilir ve sadece bazı durumlarda lokal bir alerjik reaksiyon geliştirebilir.

Alternatif tedavi

Bir karınca ısırığından sonra sağlık durumunu hafifletmek için erişilebilir ve anlaşılır bir yol olarak kabul edilir: 1 tatlı kaşığı karıştırılır. Kabartma tozu ve 200 ml ılık kaynar su, elde edilen çözelti ısırılan bölgelerdeki losyonlar için kullanılır. Kızarıklık ve rahatsızlık yakında geçecek.[15]

Mevcut diğer bir yöntem, etkilenen bölgenin bir amonyak çözeltisi ile işlenmesidir (100 ml su ve 20 ml amonyak karışımı). İşleme için de kullanabilirsiniz:

 • balık yağı;
 • zeytin, karanfil yağı;
 • pelin suyu;
 • elma sirkesi veya normal masa sirkesi (öz değil!).

Isırılan yerlerin dilimlenmiş soğanla bulaşması iyi bir anti-enflamatuar etki gösterir. [16]Ayrıca taze defne yaprağı ile bandaj da yapabilirsiniz.[17]

Bitkisel ilaç

Karıncaların ısırmasından sonra en kısa sürede kaşıntı ve kızarıklıktan kurtulmak için, nane yaprakları, genç meşe kabuğu ve St. John's wort'a dayanan tıbbi bir koleksiyon kullanılması tavsiye edilir. 1 yemek kaşığı miktarında aynı karışım karışımı. L. 200 ml kaynar su dökün, kapağın altında 40 dakika ısrar edin. İnfüzyon süzülür ve losyonları ayarlamak için kullanılır.

İnfüzyon hazırlığı için zaman yoksa, ancak hızlı hareket etmek gerekiyorsa, bu tür basit yollar yardımcı olacaktır:

 • maydanoz veya muz taze yaprakları (pound) doğrayın. Gruel ısırık bölgesine uygulanır;
 • taze dulavratotu yaprağı veya civanperçemi yaralara uygulanır (muhtemelen bir bandaj altında);
 • Aloe yaprakları (yaranın kenarına kesilmiş) uygulayın ya da yıkanmış karahindiba rizomunu kesin. [18], [19]

Karınca ısırığı ile homeopati

Bazı insanlar, özellikle mesleği gereği, karınca ısırıklarıyla karşılaşırlar. Bu nedenle, böcek ısırıkları ile ilişkili hoş olmayan anları hafifletmek veya hafifletmek için önceden dikkat etmeleri önerilir.

Geleneksel tıbbın yanı sıra homeopati kurtarmaya da geliyor: bu tür bir tedavinin bir anda karınca atağı sonrası ağrıyı gideren, şişliği ve kaşıntıyı gideren birkaç ilacı var. Aşağıdaki ilaçlar, refahı arttırmak için birkaç kez, 3-5 taneden alınır.

 • Ledum palustre, sadece karınca ısırıklarıyla değil aynı zamanda hornets, pire ve hatta akreplere de yardımcı olan vahşi bataklık yabani biberiye hazırlığıdır.
 • Caladium Seguinum - ısırıldığında bile güçlü bir yanma hissi ve acıyı ortadan kaldırmak için bir yol.
 • Apis mellifika - alerjik bir reaksiyonun gelişmesiyle birlikte, formik sekresyona aşırı duyarlılığı olan ağrıyı delmeye yardımcı olur.
 • Hypericum - Hypericum, el veya ayaklardaki karınca ısırıklarını tedavi etmek için kullanılabilir.
 • Belladonna - Bir karınca ısırığından sonra ilk yardım için uygundur.

Bu araçlardan herhangi biri güvenlidir, olumsuz olaylara neden olmaz: homeopatik eczanelerde kolayca satın alınabilir. Düşük güçte - 6, 12 veya 30 - ilaçlar bağımsız olarak alınabilir. Bununla birlikte, ilacın bireysel bir alım sırasında yetkili bir homeopatik doktor tarafından seçilmesi daha iyi olacaktır.

Yapılan çok sayıda çalışmanın, homeopatik ilaçların klinik olarak plasebodan farklı olduğuna dair kesin kanıtlar sağlamadığına dikkat edilmelidir. Daha inandırıcı araştırma sonuçları elde edilinceye kadar, homeopati kanıta dayalı bir terapi şekli olarak kabul edilemez.[20], [21], [22]

Bir karınca ısırığı için cerrahi tedavi

Cerrahın yardımına ancak ciltte ve yumuşak dokularda enflamatuar süreçlerin gelişmesiyle birlikte enfeksiyon yaralar girdiğinde ihtiyaç duyulabilir. Cüruflu odakların açılmasını ve drenajını uygulamak, yaraların tedavisi, daha hızlı iyileşmelerini teşvik etmek.

Diğer durumlarda, cerrahi tedaviye ihtiyaç yoktur.

Önleme

Bir karınca ısırığından kaçınmak kolaydır. Bu böcekler neredeyse hiç kimseye sebepsiz yere saldırmaz: Asıl şart, rahatsız edilmemeleri ve evlerinin zarar görmemesidir.

Genel olarak, uzmanlar aşağıdaki önleyici tavsiyelerde bulunur:

 • Doğaya girmeden önce (bir orman, park alanı veya sadece özel bir ev olması farketmez), uzun kollu ve bitişik manşetli giysileri düşünün. Ayakkabılar - örneğin spor ayakkabılar yüksek olmalıdır.
 • Durmak ya da atıştırmak için bir yer seçmek, iyi bir göz atın: birkaç metre yarıçapı içinde hiçbir karınca yuvası olmamalıdır.
 • Hiçbir durumda karınca yuvası mahvetmez ve bekarlığa veda böceklerine zarar vermeye çalışmayın.
 • Bilmediğiniz bir böcek görürseniz, onunla teması önlemek için her şeyi yapın.

Çocukların sizinle birlikte dinlenmesi durumunda özellikle dikkatli olmalısınız: Bir karınca ısırığı, onlar için yetişkinlerden çok daha tehlikelidir. [23]

Tahmin

Bir karınca ısırığı genellikle bir kişinin sağlığını ve iyiliğini etkilemez, ancak olumsuz bir iz bırakabilir: birçok bakımdan organizmanın bireysel duyarlılığına bağlıdır. Çocuklarda ve yaşlılarda çoklu ısırıkların özellikle elverişsiz olduğu düşünülmektedir: Bu hasta kategorilerinin tek ısırıklarda bile tıbbi yardım almaları önerilir.

Vücut, böceklere karşı hassas ve alerjik olduğunda, bir böcek saldırısı, anafilaktik şok ve hatta ölüm dahil olmak üzere (zamanında tıbbi bakım sağlanmadıysa) ciddi bir alerjik tepkinin gelişmesine yol açabilir.

Neyse ki, çoğu durumda, karınca ısırığı olumlu bir prognoza sahiptir: yara iyileşir ve iz bırakmadan kaybolur.

Bilmek önemlidir!

Uygulamada görüldüğü gibi, hayatta en beklenmedik durumlarda bile herhangi bir kişiye yardım edebilmeniz gerekir. Örneğin, protein ısırıkları her gün gerçekleşmeyen bir olaydır. Bununla birlikte, bir protein tarafından ısırıldıysanız, ne için tehlikeli olduklarını ve ne yapmaları gerektiğini bilmeniz gerekir.

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.