Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Ağızdan dışkı kokusu

Makalenin tıp uzmanı

Cerrah, on cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 05.10.2018

Ağızdan hoş olmayan bir koku, herhangi bir sağlık sorununun varlığına işaret eden bir semptomdur. Özellikle sosyal alanda yaşam kalitesine büyük etkisi vardır. Hoş olmayan bir koku, yakın mesafeden insanlarla iletişim kurmanın neredeyse imkansız hale geleceği söylenebilir. Koku, basit bir şekilde "eski nefes" ten ağızdan gelen dışkı kokusuna kadar değişebilir.

trusted-source[1], [2], [3]

Nedenler ağızdan dışkı kokusu

Sistematik bir aşırı yeme, belirli bir lezzetle (yabani sarımsak, sarımsak, soğan) yemek yiyerek, genellikle ağızdan hoş olmayan bir koku vardır. Ama eğer birkaç gün sonra koku hala var ise, belki de bu, hastalığın bir belirtisidir ve tedavisi mümkün olan en kısa sürede başlamalıdır. En yaygın nedenler, ağızdan gelen kokunun varlığı nedeniyle hissedilebilir:

 • Gastrointestinal hastalıklar;
 • Nazofarenks veya üst solunum yolu patolojileri ve kronik enfeksiyonları;
 • tüberküloz;
 • diş problemleri (çürük, diş eti iltihabı, periodontitis, vb);
 • tükürük sıvıları üreten bezlerin çalışmalarındaki bozukluklar;
 • Ağız boşluğundaki mikrobiyolojik denge değiştiğinde ve fungus florası (disbiyozis, aftöz stomatit) takıldığında;
 • Kötü alışkanlıklar (alkol kötüye kullanımı, sigara içme).

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Belirtiler ağızdan dışkı kokusu

Çocuğun ağzından dışkı kokusu

Çocuğun ağzından dışkı kokusu temel olarak nazofarengeal hastalıkları, daha az sıklıkla sindirim sistemi, boşaltım, solunum sistemi veya diğer organların ciddi hastalıkları hakkındadır. Hastalığın kronik seyrinde, toksik maddelerin birikimi kan dolaşımında gerçekleşir. Vücuttan doğal yoldan (safra boşaltımı veya idrar yolu ile) çıkarılmazlar, ancak solunum sistemine girerler. Vücudu terk ederek, solunan havanın uygun kokusunu verir.

İlaçlar (antibiyotikler ve hormonlar), baharatlı yemekler ağızdan ciddi miazmaya neden olabilir. İlaç ya da piquant yiyecekleri durduktan sonra, koku bir gün içinde kaybolur.

Çocuklarda dışkı kokusunun en yaygın nedeni ağız boşluğundaki putrefaktif bakterilerin hızlı büyümesidir.

Şartlı patojen flora, küçük bir miktarda ağız mukozasında daima bulunur. Belirli koşullar altında, bakteriler (tükürük salgısı, sıhhi temizlik dişleri ile ilişkili hata azalma, var diş, diş eti, bademcik ile ilgili sorunlar, vb) ve maya mantarları hızla çoğalmaya başlar. Yaşamları boyunca, spesifik bir kokuya sahip olan uçucu organik kükürt bileşikleri üretirler.

Dildeki plak, adenoidler ve bademcikler üzerindeki pürülan ve mukus oluşumları, patojenik bakterilerin gelişmesi için iyi bir ortam oluşturur.

Tükürük, patojenik bakterilerin elüsyonunu, membranlarının miyramidaz ve interferon tarafından yok edilmesini destekler. Çocuğun tükürük sıvısı eksikse ve ağızda kuruluk varsa, bu da patojenik bakteriyel mikrofloranın yayılması için provoke edici bir faktördür.

Çocuğun rahatsız edici bir kokusunu kışkırtmak için aşağıdakileri yapın:

 • çürük,
 • periodontit;
 • ağızda enflamatuar süreçler;
 • tonsillit, adenoidit;
 • tükürük azaldı;
 • uygunsuz ağız bakımı.

Bir çocukta hoş olmayan bir koku tespit edildiğinde, dişlerin ve diş etlerinin durumunun yanı sıra hastalıkların varlığına dikkat edilmesi önerilir. Oral kavitenin muayenesi bağımsız olarak yapılabilir. Daha doğru teşhis ve tedavi için dişçinize başvurmalısınız. Nazofarenks hastalığını dışlamak için, kulak burun boğaz uzmanı veya çocuk doktoru ile irtibata geçilmesi tavsiye edilir.

Patolojiler ortaya çıkmazsa, çocuğun ağız boşluğunun hijyen prosedürlerini ne kadar iyi yerine getirdiğine yakından dikkat edilmelidir. Diyet ayarlamanız ve diyetinizi belirlemeniz gerekebilir.

Hatırlamak gerekli:

Büyük miktarda protein (et, süt ürünleri) içeren yiyecekler, soluk soluğuna neden olan artan kükürt bileşikleri konsantrasyonuna katkıda bulunur.

Çok fazla şeker ve kafein içeren, vücuda giren içecekler, patojenik bakterilerin gelişmesi için olumlu bir zemin oluşturur.

Pişirme ve tatlı yemekler ağızda bir plak oluşumu lehine.

Büyük miktarlarda lif içeren ve tam çiğneme gerektiren çiğ sebze ve meyveler ağızları temizler, tükürük salgısını artırır ve patojenler için istenmeyen bir asit seviyesi oluştururlar.

Yaşamın ilk yılı olan çocuklarda, suni beslenmeye bağlı olarak, süt formüllerinin yanlış seyrelmesi, bayatmanın solmasına yol açabilir.

Araştırmaya göre, patojenik kültürlerin çoğunluğu dentogingival alanda yaşamaktadır. Tam olarak (sabah ve akşam) dilin kökünü, sadece dişleri ve diş etlerini temizlemek için tavsiye edilir. Yemeyi bitirdikten sonra ağzınızı iyice yıkamalısınız.

Hidrojen peroksitli ağız gargarası (yarım bardak suya 1 çay kaşığı% 3 çözelti) ağızdaki bakterilerin zararlı etkilerini azaltır. Bu prosedür üç yaşından büyük çocuklar için yapılabilir.

Artan büyüme ve bakterilerin gelişmesi tükürük bezi tükürüklerinin yokluğuna katkıda bulunabilir.

Salgılanan tükürük miktarını aşağıdaki gibi uyarlayabilirsiniz:

 • Yaşına göre yeterli sıvı hacmi kullanın.
 • Çocuğun bulunduğu odada serin ve nemli bir hava bulundurun.
 • Salivasyonu artırmak için günde birkaç kez tavsiye edilir, ağzınıza bir parça limon tutun, asitli su veya soğuk çay içirin.
 • Tükürük tükürüğünü arttırmak için, elbette, makul miktarlarda sakızdan faydalanılır.

Dysbiosis ile ağızdan dışkı kokusu

Ağızdan dışkı kokusu, bu tür hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir: dysbacteriosis, gastrointestinal nevroz, bağırsak tıkanıklığı.

Disbakteriyoz, bağırsak mikroflorasının dengesinin bir ihlalidir. Laktik asit bakterileri yerine, patojenik stafilokokların yanı sıra intestinal ve psödomonas aeruginosa gibi büyük miktarlarda patojenik bakterilerle doldurulur. Faydalı mikrofloranın gelişimini engeller, hipo ve otonomik hastalığa, mikro ve makroelementlerin emilimini engeller, vücudun savunmasını zayıflatırlar. Bağırsakta dysbiosis, süt-asit ürünleri, tahıllar, haşlanmış et ve balık gösterilmektedir. Mide nöronları, bir kural olarak, stresli durumlar, sinirlilik, irrasyonel beslenme ve zamansız gıda alımı neden olur. Rahatsızlıklar karın içinde yanma ve kramp ağrıları ile kendini gösterir. Bu tür nörolojik bozuklukların en etkili tedavisi, tam uyku, tonik içeceklerin reddi, sağlıklı ve zamanında beslenmedir.

Teşhis ağızdan dışkı kokusu

Çoğu zaman insanlar kötü bir nefes aldıklarını anlayamazlar, sadece bağımlılık nedeniyle hissetmedikleri için. Kötü nefesin varlığını belirlemeye yardımcı olacak çeşitli yöntemler vardır:

 • En güvenilir yöntem, ağızdan kokuya neden olan kimyasalları tespit eden özel bir cihazın kullanılmasıdır;
 • Avucunuzun içinde ekshalasyon;
 • Diş ipi kullanımı (diş boşluklarını diş ipini temizlemek için temizledikten sonra);
 • Dışlanmış koku hakkında aile ve arkadaşların görüşleri;
 • Dil üzerinde plak.

Ağızdan çok hoş olmayan bir koku almayan hastalardan gelen şikayetler, özellikle gözlemlerine dayanıyorsa, bir miktar ironi ile tedavi edilmelidir. Ağır tartışmalar, hastaların çevredeki insanlardan hoş olmayan nefesiyle ilgili doğrudan suçlamalarla ilgili hikayeleridir.

Hoş olmayan bir kokunun (sporadik veya kalıcı olarak) ortaya çıkmasının sistematik niteliğini açıklığa kavuşturmak gerekir. Dışkı kokusunun ağızdan alınma nedenlerini öğrenin - uyanmadan hemen sonra hissedilir ve çok geçmeden kaybolur; Solunum yenildikten sonra yenilenir; ilaç almanın başlangıcı ile ortaya çıkan koku.

Ekshalasyonda gaz karışımının kokusunu test etmek gerekir. Bir kokunun yokluğunda, hastanın, büyük olasılıkla, psödohalitozu (halitofobi) söyleyebiliriz. Eğer somut bir koku hissederseniz, kimyasal bileşimi ve yoğunluk tahminlerini incelemeniz gerekir.

Halitoks testi (ALT, Inc). Bu test dilin plağını, ağızdan uçucu sülfür bileşikleri (LSS) ve poliaminlerden dışkı kokusuna neden olan maddelerin varlığı için analiz edebilme yeteneğine sahiptir. Testi yapmak için şunlara ihtiyacınız olacaktır: özel bir orta, göstergeler, pamuk uçlu steril bir aplikatör içeren bir şişe. Çalışmanın son öğünden 4 saat sonra yapılması önerilmektedir. Çalışma materyali, uygulayıcı tarafından dilin orta üçte birlik kısmından alınır. LSS kaybını önlemek için hermetik sızdırmaz bir tüp içine yerleştirin. 120 saniyeden sonra, test tüpündeki ortamdaki değişikliğin renk değerlendirmesi başlar. LSS varlığında, daha önce renksiz ortam, puslu, sarımsı kahverengi bir renk elde eder. Daha toksik bileşikler, daha koyu renk.

Enstrümantal teşhis

Laboratuardaki ağızdan dışkı kokularının teşhisi, koku mukavemetini değerlendirmek için çeşitli yöntemler ve aparat çalışmaları içermektedir.

Test süresini ya da ağız kokusu (gıda, ilaç, tütün vb. D.) kontrollü nedenlerinin ortadan kaldırılması, ama ağız kokusu (kürk, dişler, vb doğal ortamlarında ağız olan iletişim için gerekli olan önce d.). Nefesle gaz karışımı, genellikle testlerin uçucu bileşiklerin konsantrasyonunun bazen değişiklikler karşılaşıldığında birkaç kez tekrarlanır olun.

Solunan hava için organoleptik koku testi. Bu yöntemin yardımıyla, uzmanlar hastanın ekshalasyonundaki hava kokusunu değerlendirebilir. Testi gerçekleştirirken, güvenilir bir sonuç elde etmek için hasta ve laboratuvar teknisyeni belirli gereksinimleri karşılamalıdır.

Organoleptik testin avantajı, ekshale edilen havanın kokusunun kapsamlı bir görünümünü sağlamasıdır. Uzmanların çoğunluğunun görüşüne göre, bu yöntem ağız kokusu tanısında ana yöntem olarak kabul edilir. Bu yöntem pahalı ekipman veya özel teşhis ekipmanı gerektirmez, bu yüzden uygulamada yaygın olarak kullanılır. Test sırasında dezavantajları negatif olup, hastaları öznellik sonucu oranı (doğruluk koku gücü büyük ölçüde koku profesyonel, çevre şartlarına bağlıdır tahmin -. Nem, oda sıcaklığında, ve diğerleri).

Sülfür izleme. Bunu yapmak için, hidrojen sülfür varlığını yakalayan özel bir elektrokimyasal gaz sensörü ekipmanına ihtiyacınız var. Cihaz bir grafik sonucu üreten bir kayıt cihazına bağlanmıştır - bir halogram.

Gaz kromatografisi-kütle spektrometresi, en küçük konsantrasyonları yakalayan ekshalasyondaki gaz karışımındaki LSS miktarları hakkında ayrıntılı bir fikir vermektedir. Bu yöntemin önemli dezavantajı yüksek fiyatıdır.

Yapay bir "burun", elektrokimyasal sensörlerden oluşan ve bilgisayar kontrollü otomatik bir komplekse sahip bir aparattır. Göstergeler, dışarı verilen havadaki LSS konsantrasyonuna yeterince güçlü bir "duyarlılığa" sahiptir.

Zehirlenmenin nedenleri hakkında bilgi vermek LSS'de tükürüğün analizidir. Ağız boşluğundan gelen doğal bir sıvıya ihtiyaç vardır - taze ve 3-6 saat boyunca 37 ° C sıcaklıkta anaerobik koşullar altında inkübe edilir. Tükürük ön inkübasyonu ile yapılan çalışmalarda, taze tükürük sıvısının kullanımından daha doğru endikasyonlar elde edilir.

Tükürük ve plak analizi, ağızdan dışkı kokusunu gidermek için tedavi ve profilaksinin etkinliğini değerlendirmeyi mümkün kılar.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Neleri incelemek gerekiyor?

Ayırıcı tanı

Ayırıcı tanıda büyük öneme sahip ağız kokusu (oral ve ekstral) ayrımıdır. Oral soluk verme sırasında hoş olmayan bir koku not edilirse ve burun havası temiz ise, sonuç, kokunun ağız boşluğunda lokalize olduğu sonucudur.

Test sırasında, ekstraoral koku kaynağı onaylandıysa, hastaya uygun uzmanlara danışılması tavsiye edilir.

Oral ağız kokusu oluştururken, ister fizyolojik ister patolojik süreçlerle ilişkili olsun, doğasını tespit etmek gerekir. Ekstraoral ve oral ağız kokusunun ayırıcı tanısında ekshale edilen havanın kimyasal bileşiminin bir donanım tayini kullanılır.

Kim iletişim kuracak?

Tedavi ağızdan dışkı kokusu

Dışkı kokusunun ağızdan neden olmasına ve bu hoş olmayan semptomun tedavisine bağlı olacaktır. Teşhis edilen herhangi bir hastalık, uygun uzmanlardan istişare ve tedavi gerektirir. Ana nedenleri ortadan kaldırmak ve kötü kokulu hastalığı tedavi etmek, ağız boşluğunun sağlıklı mikroflorasını geri kazanmak için gereklidir.

Eğer halitoz kaynağı sadece ağız boşluğu ise, o zaman oluşma nedenlerini en kısa zamanda ortadan kaldırmak ve profesyonel bir ağız temizleme kursuna girmek gerekir.

Patojenik mikrofloranın aktivitesinin azaltılması, kimyasal veya doğal maddelerden yapılmış antiseptik maddelerin kullanılmasıyla mümkündür.

Ağız boşluğunun durulanması için gereken iksirler, diş fırçası ve diş ipi ile kombinasyon halinde ağızdan dışkı kokusunu bir süreliğine ortadan kaldırır.

Çalkalayıcılar, bakterileri ortadan kaldırmaya ve hayati fonksiyonlarının ürünlerini nötralize etmeye yardımcı olan aktif maddelerden etkilenir. Bu özellik aşağıdaki maddelerle iksirlere verilir:

 • Oksitleyici etkiye sahip olan klorin dioksit, ağız boşluğundaki bakteri sayısını azaltır;
 • çinko - bakteriler tarafından kükürt bileşiklerinin üretimini inhibe eder, konsantrasyonlarını azaltır;
 • Triklosan - ağızda patojenik bakterilerin büyümesini bastırmaya yardımcı olur.

Ağız çalkalama, pastiller, tabletler, spreyler, çiğneme sakızları için iksirler, ağız kokusuyla mücadelede tek bağımsız araç olarak kullanıldığında kötü nefesle mücadelede etkili değildir. Ağızdan dışkı kokusunu gidermek için bir dizi önlem kullanmak zorunludur.

Yukarıda belirtilen ilaçlar tükürük bezlerinin salgılanması üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Tükürük, patojenik floranın ağız boşluğunu ve hayati aktivitesinin ürünlerini temizler, nefesi ferahlatır. Nane şekerler ve tabletler, kısa bir süre için kükürt bileşikleri varlığını yok eden yüzey aktif maddeler içerir.

Antibakteriyel diş macunu. Bakterilerin ağızda yayılması, hoş olmayan bir kokuya neden olur, antibakteriyel etkiye sahip maddeler içeren diş macunlarını önler. Dilin temizlenmesine özellikle dikkat edilmelidir - aynı zamanda ağız kokusu kaynağı olan çok sayıda bakteri içerir.

Alternatif tedavi

Bir kişi ağızdan dışkı kokusu ile sürekli perili ise, alternatif araçlar kullanarak onu daha az telaffuz edebilir. Halojen varlığında, tedavi gerektiren patolojileri dışlamak için bir doktora başvurmalısınız.

Bitkisel yağ ile durulayın. Sabah aç karnına, ağzınızı rafine edilmemiş bitkisel yağ (1 çay kaşığı) ile durulayın. Prosedür süresi 8-10 dakikadır. Daha sonra ağzınızı su ile durulayın ve dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın. Her gün 2-4 hafta tekrarlayın.

Meşe kabuğu ile durulayın. Ezilmiş meşe kabuğu 2 yemek kaşığı 1 su bardağı kaynar su dökün, bir saat bir çeyrek için kısık ateşte pişirin, 10 dakika ısrar ve süzün. Gargara için bir kaynatma kullanın gün boyunca en az 3-5 kez olmalıdır.

Belirli bir lezzetle yemek yerken ortaya çıkan kokuyu gidermek için birkaç dakika, ceviz çekirdeği, maydanoz veya kahve çekirdeklerinin kökünü çiğneyebilirsiniz .

Oral alım için St. John's wort tentürü. 1 yemek kaşığı ot St. John's wort ½ litre votka dökülür, kapalı bir kapak ile karanlık bir yerde bir hafta ısrar ediyor, sonra süzülür. Tentür 40 damla 1 bardak su ile seyreltilir. Resepsiyon, yedi gün boyunca sabah ve akşam ayrılmıştır.

Çalışmalar, manolya kabuğunun da ağızda bulunan patojenik bakterileri etkin bir şekilde ortadan kaldırdığını ve bunun da hoş olmayan bir kokuya neden olduğunu ortaya koymuştur .

Herhangi bir durumda nefesteki tazelik, çiğ bir elma verecektir .

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Bitkilerden dışkı kokularının tedavisi

Bitkisel infüzyon kullanımı ile ağız durulanması önerilir.

Hamomelis - üç yemek kaşığı çiçek bir bardak (250 ml) kaynar su dökün, bir saat ısrar edip, sonra ağrınızı süzün ve durulayın.

Nane - kaynar su, 0.5 litre, nane ya da taze avuç nane kurutulmuş yaprak 1 çorba kaşığı bir saat ve filtre için bırakır dolgu ağız durulama.

Pelin - 20 dakika ısrar etmek ve ağrınızı yıkamak için kullanmak için bir bardak kaynar su dökerek iki çay kaşığı Artemisia dökün.

Papatya ve adaçayı iksiri. Kuru papatya çiçekleri ve adaçayı yaprakları eşit miktarlarda karıştırın. 1 çorba kaşığı karışımı alın, 1/2 su bardağı kaynar su dökün, süzün, yarım saat ısıtın. Sıcak bir infüzyonla, dişlerinizi fırçalayıp yedikten sonra ağzınızı yıkayın.

Homeopati

Ağızdan dışkı kokusu ortaya çıktığında, aşağıdaki ilaçlar yararlı olacaktır:

Nux vomica - aşırı yemek, şişkinlik, kabızlık ile nahoş bir sabah kokusu varlığında. Önerilen 6-8 granül veya günde 3-4 kez damla, yatmadan önce yarım saat için son resepsiyon.

Kükürt - şişkinlik, mide bulantısı, mide yanması şikayeti olan hastalara yardımcı olur. 6-8 granül alın veya günde 2 kez damlatın.

Mercurius solubilis Hahnemanni - sakız hastalığı, dil, yoğun susuzluk hissinin varlığında kullanılır; ağızdan kötü nefes. İlaç bir homeopatik doktor tarafından belirtilerin varlığında reçete edilir.

Önleme

Kötü nefesi önleyen temel koruyucu önlem , kişisel ağız hijyeni kurallarına uygunluktur. Yanakların dişlerini, dilini ve iç yüzeyini temizlemek gerekir. İnterdental boşluklar diş ipi ile temizlenmelidir.

Beslenme, ağız boşluğundan hoş olmayan kokuların önlenmesinde önemli bir unsurdur. Diyette mutlaka meyve, sebze, lif bakımından zengin gıdalar bulunmalıdır .

İç organların hastalığının ilk evresini fark edebilecek dar bir profilli uzmanlara düzenli olarak yapılan ziyaretler, ağızdan dışkı kokusunu önleyen önemli önleme faktörlerinden biridir.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Bilmek önemlidir!

Halitoz, solunan havada (aslında "ağız kokusu") hissedilen veya nefes alma eyleminden bağımsız olarak ağızdan hoş olmayan bir kokudur.

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.