You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Yüz yüze geldi

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 17.06.2018

Bugün yüzdeki sarkık cilt oldukça yaygındır ve hiç de çekici görünmez - genellikle sarkık, soluk bir gölgeye sahiptir ve kırışıklıklar daha hızlı görünür.

Bu durumda, gözenekler genellikle büyür, ağır yağ gözlenir ve bu tür bir derinin rengi gri veya sarıdır.

Nedenler sarkma yüz cildi

Flabbiness oluşumunun temel faktörü yaşlanmadır. Yaşla birlikte, hyalüronik asit üretimi azalır, bunun nedeni cildin daha da kötüleşmesi ve dolayısıyla hücrelerinin dehidrasyonunun gerçekleşmesidir. Elastin ve kollajen lifleri de büyümelerini yavaşlatır, böylece cilt elastikiyetini kaybeder.

Eksprese etmenin diğer nedenleri vardır. Bu aşırı beslenme yöntemleri, dramatik ve hızlı bir şekilde kiloları azaltır ve cilt hücrelerinin bu hıza göre ayarlanması için zamanları yoktur. Bundan dolayı, yüzünde en dikkat çeken sarkıklık, çünkü kıyafetlerin altında saklanamaz. Ayrıca, dış uyaranların agresif etkisi altında bulunan vücudun diğer kısımlarından daha sık görülür.

Uygun olmayan kozmetiklerin veya daha ciddi nedenlerin - hastalıkların kullanımı nedeniyle laklık da oluşabilir. Bunlar arasında endokrin sistemi, çeşitli kronik hastalıklar, hormonal dengesizlik ihlali olabilir. Ve benzer bir problem, oldukça genç yaşlarda bile ortaya çıkabilir: 30 yıl içinde yüzünüze cildin sokulması, genellikle ciddi yorgunluk, herhangi bir hastalık, keskin bir kilo kaybı veya sigara içmenin sonucudur.

trusted-source[1], [2], [3]

Neleri incelemek gerekiyor?

Tedavi sarkma yüz cildi

Yüzdeki sarkma cildi nasıl yapılır ve nasıl yapılır? Cildiniz gevşekse, değişim işlemlerini geliştirmelisiniz. Bunun için, beslenme ve nemlendirme sürecini (iç ve dışta olduğu gibi) kurmak gereklidir.

Yüzdeki yapışkanlığı gidermek, aşağıdaki manipülasyonlara yardımcı olur:

  • Yüz masajı;
  • Jimnastik yapmak;
  • Su prosedürlerinin yapılması;
  • Yüze özel maskeler uygulamak.

Ancak, bu durumda sadece dış prosedürlerin yeterli olmayacağını anlamalısınız. Cildi tam olarak gerekli unsurlarla sağlamak için dengelememiz ve tamamen yemeniz gerekir. Su rejimine uymak, aynı zamanda sersemliği gidermek için de önemlidir, cildin iyi bir şekilde nemlendirilmesi gerekir.

Vitaminler

Ayrıca cildi vitaminlerle doyurur. Bu durumda cilt kapağı yardım vitamin A ve E için bakım için bir destek cilt sağlığını vitaminler ve grup E vitaminleri onun erken solma ve yaşlanmayı önler. O vitaminler birçok meyve ve yeşil ve ıspanak (A vitamini) sebzelerde bulunan olarak, eczanelerde bu tür sistemlerin satın almak gerekli olmadığını kaydetti ve ek olarak, fındık, bitkisel yağlar ve buğday taneleri (E vitamini) gerekmektedir.

Ayrıca, sarkan bir cilde sahip olan insanların B1 vitamini vitaminleri almaları önerilmektedir - bu onların tonunu arttırır.

Fizyoterapik tedavi

Kusursuz cilt, özel cihazların yardımıyla tedaviyi oldukça etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Birkaç farklı prosedür var.

Fraksiyonel mezoterapi. Prosedür aşağıdaki gibidir: Hücresel dokuları restore etmek ve yenilerini oluşturmak için kısa aralıklarla yüzün derisine sığ (1.5 mm'den az) mezopreparasyonlar enjekte edin. Kollajen tabaka 2-8 hafta boyunca oluşur.

Bu prosedür sorunsuz bir şekilde tolere edilmesine rağmen, bazı kontrendikasyonlar hala vardır: Mezoterapi, kadınlarda hamilelik sırasında ve soğuk algınlığı ya da enflamatuar cilt hastalıkları olanlar için yasaklanmıştır.

Fraksiyonel RF kaldırma prosedürü. Bu yöntem yüzdeki pürüzsüz cildi oldukça etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Küçük kusurları ortadan kaldırmaya yardımcı olan cihaz, RF enerjisinin etkisi altında hareket eder. Prosedür sırasında kullanılan uygulayıcı, çok sayıda elektrotun yerleştirildiği bir uca sahiptir. En derin katmanlarına nüfuz ederek cildin hacimsel ısınmasını yapan kişidir. Bu, elastinin yanı sıra kollajen liflerinin geri kazanılmasına yardımcı olur ve fibroblast metabolizması sürecini hızlandırır.

Fraksiyonel fototermoliz yöntemi, cilt üzerindeki yapışkanlığı ortadan kaldırmak için oldukça popüler ve etkili bir yöntemdir. Bu prosedür bu şekilde gerçekleştirilir - cildin hasarlı alanları lazer ışınlarından etkilenir. Özellikleri cildin dermisteki kollajen üretim oranını arttırır, bu da cilt durumu üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Bu yöntem tamamen kontrollü ve bu nedenle güvenli kabul edilir - minimal olduktan sonra komplikasyon riski. Uzmanlar ayrıca, bu prosedürün sonucunun oldukça uzun olabileceğini de iddia ediyorlar.

Alternatif tedavi

Yüz cildinin yapışkanlığını azaltmaya yardımcı olan birçok ev maskesi vardır. Aşağıda en basit ve aynı zamanda etkilidir.

Çoğunlukla çok etkili olan, yumurta sarısı temelinde yapılan maskelerdir - kuru cilt tipine uygundurlar. Bu durumda, çiğ sarısını öğütmeniz, biraz ezilmiş meyve kabuğu (limon veya portakal) ekleyip yarım saat kadar ısınmanız gerekir. Tentür limon suyu (2-3 damla.), Yanı sıra herhangi bir bitkisel yağ (zeytin olabilir) - 1 yemek kaşığı ekleyin. Ortaya çıkan maske temiz yüze uygulanmalı, 15-20 dakika bekletilmeli, daha sonra ılık su ile durulayınız.

Kuru tipteki enflamasyonlu yağsız cilt, süzme peynirle birlikte taze meyve suyu maskesiyle mükemmel bir şekilde yardımcı olur - cildin yumuşaklığını ve esnekliğini sağlar. 2 ch.lozh almak gerekiyor. Yağ süzme peynir ve bazı seçilmiş meyve suyu ile öğütün (taze sıkılmış olmalıdır), daha sonra 1 tsp ile birlikte ham formda yumurta sarısı yarısını ekleyin. Kafur yağı. Ortaya çıkan madde karıştırılır ve cilde uygulanır - 15 dakika bekletilir. Daha sonra su ile durulayın ve yüzünüzü papatya veya yeşil çay tentürüyle yıkayın, ardından nemlendirici uygulayın.

Cildin yenilenmesi, limon suyunun eklendiği besleyici maskeler tarafından teşvik edilir. 6-7 gr yağ kremi almanız ve ona 0.5 tsp eklemeniz gerekir. Ekşi krema ve 1 çay kaşığı. Suyu. Daha sonra malzemeleri karıştırın ve karışımı cilde uygulayın. Maskeyi 20 dakika boyunca tutun ve bir spatula kullanarak çıkarın. Bundan sonra yüzünüzü tonlama losyonuyla ovmanız gerekir.

Yağlı tip cilt, hardaja dayalı en uygun maske. 1 çay kaşığı ile karıştırın. Kadar çok hardal kaynatılmış su, daha sonra karışıma ilave edin 2 ts.lozh. Ayçiçek yağı. Ortaya çıkan madde hasarlı bölgelere uygulanmalı ve 5 dakika bekletilmelidir. Maskeyi ilk önce ılık ve soğuk suyla çıkardıktan sonra, herhangi bir besleyici kremle cildinizi atar.

Cildin uygun salatalık maskelerinin sarkıklığını ortadan kaldırmak en iyisidir. Yaz aylarında en uygunlar. 2 küçük salatalık (her zaman taze) öğütülmeli, elde edilen lapa cildinize sürülmeli ve 15 dakika bekletilmelidir. Daha sonra, maske nemli bir tampon kullanarak çıkarılmalı ve daha sonra seçilen herhangi bir besleyici krem ile yüze atılmalıdır.

Sarkma ciltleri için maskeler

Kaldırma maskeleri özel mağazalarda (sıkma kremleri veya müstahzarları) satın alınabilir veya bağımsız olarak üretilebilir. Bu maskelerin periyodik uygulaması, sertliği azaltır ve ayrıca cildin erken silmesini de önler.

Biber ve zencefil ilavesi ile beyaz kil maskesi - etkili bir şekilde şişliği giderir. Maskenin bileşenleri tahriş edici bir etkiye sahip olduğundan, bu kan dolaşımını normalleştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda, kil ciltten fazla suyu uzaklaştırır. Bu yöntemin avantajı, etkinin hızı ve etkinliğidir. Kısıtlamalar arasında - biber veya zencefil alerjisi riski.

Hidrojel maskeleri, atılabilir tek kullanımlık tabaklardır. Nemlendirici ve termal elementlerle ıslatılırlar, böylece bir sauna etkisi yaratırlar - bu, fazla sıvıyı ortadan kaldırmanıza ve ince kırışıklıkları gidermenize olanak tanır. Avantajı, maskenin alerjiye neden olmamasıdır, çünkü aloe suyuna dayanır. Dezavantaj, vücudun sıvıyı zorla çıkarmaya çabucak alışmasıdır - bu nedenle, böyle bir maskenin uygulanması prosedürüne sadece 1 rub./month. Izin verilir, Bazı durumlarda miktar ikiye çıkarılabilir.

Sarkma cildinin yüz masajı

Süngerli deri ile yapılan yüz masajı, kasları ve cildi etkili bir şekilde etkilemeye yardımcı olur, bu sayede sarkıklık ve gevşeklik ortadan kalkar. Aynı zamanda, prosedürün bir uzman tarafından yapılması gerekmez - masajı kendiniz de yapabilirsiniz. Temiz cilt üzerinde yapılmalıdır.

Prosedür, lenfatik sistemin iyileşmesini ve dolaşımını destekler ve aynı zamanda durgun süreçlerden kaynaklanan olumsuz etkiyi de ortadan kaldırır.

Çoğu zaman, masaj 10-15 seanstan oluşur. Dikkat çekici gelişmeler genellikle 5-6 prosedürden sonra ortaya çıkar. Deri elastikiyet kazanır, solukluk kaybolur. Kas tonusundaki artış sayesinde cilt daha yoğun ve pürüzsüz hale gelir. Cilt, vücudun tüm metabolik süreçlerinde bir katılımcı olduğu için, prosedürlerin ardından hastanın iyiliği de gelişir.

trusted-source[4], [5]

Yüz cildi sarkmış krem

Sarkma cilt için oldukça etkili ve aynı zamanda kolay üretilebilen krem, solmaya devam eden dokuların tonunu korumaya yardımcı olur. Bu, aşağıdaki gibi hazırlanır: ya özel kozmetik papatya suyu ile zeytin, badem yağı ve petrolatum kullanılarak, Bal (0.5 ch.lozh.), Deniz tuzu (1 ch.lozh.), Yanı sıra taze (2 ch.lozh.) yumurta sarısı (yarım). Bütün bu bileşenler karıştırılmalı ve buzdolabında donmaya bırakılmalıdır. Bundan sonra homojen bir madde elde etmek için tekrar karıştırın. Bu kremayı yatmadan önce uygulayın.

Ameliyat tedavisi

Eğer cildin kıvamı özellikle güçlü ise, bir plastik cerraha danışmalı ve cerrahi plasti prosedürünü kullanmalısınız. Bu durumlarda, yöntem cildin durumuna ve ayrıca hastanın ihtiyaç duyduğu sonuca göre seçilir. Bazen, sarkıklığı gidermek için, sadece çene ve göz kapaklarının sıkılaştırılması ve ayrıca kırışıklıkların alın bölgesinden çıkarılması yeterlidir. Ancak, dairesel bir faceliftin gerçekleştirilmesi gerektiği durumlar da vardır. Bu durumda prosedürün süresi, iş miktarına bağlıdır. Bu bağlıdır ve iyileşme süresinin ne kadar süreceği.

Rehabilitasyon periyodunu hızlandırmak, işlemin etkinliğini arttırmak ve operasyon öncesi negatif belirtileri (morarma ve şişme vb.) Azaltmak için, enjeksiyon ve donanım prosedürlerinin ön hazırlık kursundan geçmesi önerilir.

Önleme

Bir tonda bir cilt turgorunu korumak için, cildinize sürekli olarak dikkat etmelisiniz - hem yüzünde hem de vücudun geri kalanında. Ayrıca, ağırlıkta ani sıçramalar olmadığından emin olun. Bir önleyici tedbir olarak, düzenli fiziksel egzersizler, iyi dinlenme ve uyku ve su prosedürleri (yıkama için fazla sıcak su kullanılmasının gerekli olmadığı unutulmamalıdır, cildin esnekliğini azaltır). Açık havada sık sık yürümek ve doğru beslenmeye bağlı kalmak da gereklidir.

trusted-source[6]

Tahmin

Doğru beslenme rejimini gözlemlerseniz, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olursanız, özel jimnastik yaparsanız ve vitaminler tüketirseniz yüzünüzdeki gevrek cilt yeterince uzun görünmez.

Bilmek önemlidir!

Teleradiyografi, yüz iskeleti görüntüsünün gerçek (veya onlara yakın) boyutlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Kafatasının karmaşık yapısı ile bağlantılı olarak, karşılıklı olarak dik iki projeksiyonda, düz ve lateral olarak radyografların üretilmesi gerekir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.