Saç dökülmesi (kellik)

Erkeklerde saç dökülmesi

Güzel kalın saçların, sadece kadınlar için bir gurur meselesi olduğunu düşünmeyin. Erkekler, daha zayıf seks gibi, iyi bir saç teli sahibi olmak isterler, ancak arzuları her zaman gerçekle örtüşmez. 

Kadınlarda saç dökülmesinin çeşitleri

Alopesi, herhangi bir yaştaki hastayı etkileyen bir hastalıktır. Alopesi, her biri karakteristik semptomları olan çeşitli tiplerde olabilir. Kadınlarda ana saç dökülme türlerini düşünün

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Ana olanlar kalıtım ve genetik yatkınlıkla ilgili olmayan faktörlerdir. Bütün nedenler içsel ve dışsal olarak ayrılır, düşünün

Kadınlarda saç dökülmesi hastalığın belirtisi olarak

Vücudun diğer bölgelerine kıyasla, kafadaki bitki örtüsü en çok saç içerir. Bu durumda, estetik yüke ek olarak, diğer işlevler yerine getirilmez.

Kadınlarda yaşla ilgili saç dökülmesi

Genç bir yaşta, dişi alopesi vakaları nadirdir, çünkü östrojenlerin artan üretimi buklelerdeki normal büyümeyi sağlar. 

Kadınlarda saç dökülmesi: hangi doktorun tedavi edilmesi gerektiği, nasıl önleneceği?

Artan kırılganlık ve saç dökülmesi sadece kozmetik bir kusur değil, aynı zamanda vücuttaki belirli bozuklukların bir belirtisidir. Sorun iç organların hastalıkları, yararlı maddelerin eksikliği, kronik patolojiler ile bağlantılı olabilir.

Saç dökülmesi

Saçın kırılganlığı artması kadın temsilcileri için önemli bir sorundur. Kırılgan saç ile uzun kalın saçları büyümek olamaz, şık bir şık stil yapmak için dışarı çıkmayın.

Ya saçlarım hamilelik sırasında düşerse?

Hamilelik sırasında vücutta meydana gelen değişiklikler normaldir, çünkü vitaminler ve kalsiyum dahil eser elementler yeni bir canlı organizma oluşturmak için gereklidir.

Saçlarım lekelendikten sonra düşerse ne olur?

Saç boyandıktan sonra dökülürse, bu saçın kimyasal reaksiyonuna normal reaksiyonudur. Çoğu zaman bu şekilde, saç aydınlatıcılara (örneğin, hidroperit), ucuz saç boyalarına veya çok sık lekelenmeye tepki verir.

Çocuğumun tüyleri dökülürse ne yapmalıyım?

İnsan vücudundaki ergenlik döneminde, prensip olarak nadiren gerçekleşen farklı fenomenler, hatta saç dökülmesi oluşabilir. Fakat aniden, ergenin saçının düştüğü fark edildiyse - bu, çocuğun hasta olduğu anlamına gelmez.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2020 iLive. Tüm hakları Saklıdır.