Doğum kontrolü

Bu bölümde kontrasepsiyonun ne zaman kullanıldığı, kontrasepsiyonun ne zaman kullanılacağı, her tür kontrasepsiyonun avantaj ve dezavantajları hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız. Kontrasepsiyon, acil kontrasepsiyon ve hormonal kontrasepsiyon yöntemleri ve yöntemleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Kontrasepsiyon için popüler kontraseptif preparatlar açıklanmaktadır.

Kesilen cinsel ilişki - etkililik ve zarar

Kesilen ilişki, boşalma başlayana kadar penisin vajinadan çıkarılmasından oluşan kontrasepsiyon yöntemlerinden biridir. Bu yöntem anlayışı önlemek için kullanılır ve en eski kontrasepsiyon yöntemidir.

Acil Kontrasepsiyon

Acil doğum kontrolü - istenmeyen gebelik derhal korunmaya ihtiyacı korunmasız cinsel ilişki sonrasında doğum kontrol yöntemi: Bir prezervatifin aradan, tecavüz, vb de, gündelik cinsel ilişki sonrası

Hormon içeren intrauterin kontraseptifler

"Mirena", polietilenden yapılmış ve bir T-şekline sahip olan bir levonorgestrel salma sistemidir. Mirena'nın uzunluğu 32 mm'dir. Dikey şaft çevresinde, progesterondan daha endometriyum üzerinde daha güçlü bir etki yapan levonorgestrel (52 mg) ile dolu silindirik bir kaptır. K

Saf gestajenik implantlar

Giriş ve implantların çıkarılması, kadın döngüsünün ilk 5 gününde veya başka bir günde, bir kadında gebeliğin yokluğunda güvenle yapılır.

Saf gestajen enjeksiyon kontraseptifleri

İlacın ilk enjeksiyonu, adet döngüsünün 1. Ila 7. Günü arasında gerçekleştirilir. İlaç, kadının hamileliği olmadığından (negatif test ve geçmiş verileri), adet döngüsünün herhangi bir gününde uygulanabilir.

Tamamen gestagen tabletli kontraseptifler (mini-pili)

Resepsiyon gestagenovyh tabletli doğum kontrol hapları menstrüel siklusun 1. Gününden itibaren başlatılmalıdır, tabletlerin alınma tarihi gerekli doğum kontrolü sırasında kesintisiz devam eder.

Kombine oral kontraseptifler (COC)

Kombine oral kontraseptifler, gebeliğin önlenmesinde son derece etkili geri dönüşümlü araçlardır. Modern COC'lerin Perl indeksi (IP) 0.05-1.0'dır ve esas olarak ilacı alma kurallarına uyulmasına bağlıdır.

Hormonal kontrasepsiyon nedir?

Hormonal kontrasepsiyon amacıyla kadın cinsiyet hormonlarının sentetik analogları, yapısı doğal olan östrojenler ve progesteron kullanılır ve aktivite çok daha yüksektir. Bu, onları çok düşük dozlarda kullanırken bir kontraseptif etki elde etmenizi sağlar.

Rahim içi cihazların kullanımı kontrendikasyonları

Bu kontrasepsiyon yönteminin kullanımına kontrendikasyonlar şunlardır: Hamilelik veya şüphe. Akut, subakut ve kronik enflamatuar hastalıklar ve uterusun sık görülen alevlenmeler.

Rahim içi cihazların komplikasyonları ve yan etkileri

Rahim içi cihazları kullanırken, hem komplikasyonlar hem de istenmeyen yan etkiler olabilir. Rahim içi cihazların kullanılmasıyla uterusun perforasyonu (% 0,2) gibi komplikasyonlar gelişebilir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2020 iLive. Tüm hakları Saklıdır.