İlişkiler hakkında her şey

Yaşlı adam ve aile

En büyük kalkınma ve karmaşık örgütlenmenin yaşayan varlıklarının hiçbir türü "büyükanne" ve "torunlar" ile özellikle "büyük torunlar" arasında bir bağlantıya sahip değildir. Belki de, sadece yaşlı bir insan gibi karmaşık bir yapıdaki sevgi ve ilişkileri, tamamen farklı yaşam deneyimleri ile dört kuşak kadar birleştiren bir aile öğreniyoruz.

Uzakta sevmek: Ayrılık için 6 neden

Romantik ilişkilerin ilk ayları bulutsuz, tutku ve iyimserlikle dolu. Sevdiklerine, onların önünde bütün hayatları var - mutlu ve sakin. Ama ya bir sebepten ötürü insanlar fiziksel olarak birlikte olamazlarsa ve uzak bir ilişkiyi sürdürmeleri gerekiyorsa?

Bir erkekle ciddi ilişki: 5 ana kural

Birçok kız bir erkekle ciddi bir ilişkiye sahip olmadıklarını iddia ediyorlar.

Ya aşık olsaydım?

Sıklıkla, insanlar aşık olurlarsa ne yapacakları konusunda kendi sorularına cevap veremezler mi? Aşk başıyla örtülüdür ve bu kız olmadan yaşayamayacağınız, bu sevginin sizi yakacağını, sizi öldüreceğini ve sonsuz olacağını göreceksiniz.

Çok eşlilik nedir?

"Çok eşlilik" terimi Yunanca πολύς - "sayısız" ve γάμος - "evlilik" teriminden gelmektedir.

Yeni İlişkileri Taze Tutmanın Beş Yolu

Her günün her saatinde bir serbest düşüş hissi yaşayabilirsiniz. İşte, yeni ilişkiyi taze ve heyecan verici tutmak için çiftlerin sevdiği beş temel ilke.

Romantik bir akşamın nasıl düzenleneceğine dair 11 fikir

Belki de ilişkiniz eskisi kadar taze değil ya da sadece romantik bir insansınız ve hayatınızda çok az romantizm var. Siz ve eşiniz için romantik bir akşam düzenlemek, aşk ilişkilerinizi geliştirmenin harika bir yoludur. Ama nasıl doğru yapılır?

Bir bikini ile deney nasıl

Bir bikini gibi seksi iç çamaşırı, sevişmek için gerçekten önemlidir. Yatakta kışkırtıcı ve seksi görünmek için bikinileri farklı şekillerde deneyebilirsiniz. Bir bikini ile cinsel eğlence ne olabilir?

Aşk oyunları

Seksologların dilinde oyunlar oynamak, cinsel temasın ilk aşaması olarak adlandırılır - bir başlangıç.

Cinsel uyumsuzluk neden oluşur?

Cinsel uyumsuzluk, ayrışmanın ikinci en yaygın nedenidir. İlk sırada - tam duygusal uyumsuzluk. Neden cinsel yanlış anlama ve bu konuda ne yapmalı?

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2020 iLive. Tüm hakları Saklıdır.