You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Yeryüzünde daha vahşi kaplanlar

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Son yıllarda, uzmanlar ilk kez kaplan nüfusunda bir artış kaydetti. Dünya Yaban Hayatı Fonu geçtiğimiz günlerde yayınladığı yıllık raporunu yayınladı. Bu raporda yaban hayatında yaşayan kaplanların sayısının arttığını kaydetti.

Ancak, bu büyük yırtıcı kediler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya hala, ama kaçak avcılık ve doğal ortamlarında imha kaynaklı tehditleri vahşi kaplanların üreme desteklemek ve azaltmak için çevreciler tarafından yapılan ısrarlı çabaları, giderek artış oldu Tigers için gerekli koşulların yaratılmasına yardımcı olduğunuz onun numarası.

Tahminlere göre, şimdi yaklaşık 4 bin kaplan doğa içinde yaşıyor, ana yaşam alanları Hindistan, Japonya, Tayland (birkaç yıl önce 3 binin üzerinde kaplan vardı).

Son yıllarda gezegende kaplanlar yok olmasını durdurmak için çabaların bir çok olmuştur - Devlet Fonu Leonardo DiCaprio desteğiyle ülkeleri, kaplan koruma ile ilgili bir dizi toplantı düzenledi amacı da 2022 yılına en az iki kez vahşi kaplan nüfusu programlarını artırmak için benimsemeye oldu yıl. Ayrıca toplantılar, bu tür hayvan türlerini korumak ve gözlemlemek için kabul edilen faaliyetleri tartıştı. Forumda benimsenen Planı onların etkinliğini göstermiştir ve World Wildlife Fund olumlu "vahşi kedilerin" sayısı arttı ülkelerdeki durumu değerlendirdi.

Fakat yabani kaplanların da yaşadığı diğer ülkelerde (örneğin Güneydoğu Asya'da), kontrolsüz ormansızlaşma ve yasadışı avlanma, kaplanların tamamen yok olmasına neden olabilir. Son zamanlarda, bu güzel ve güçlü hayvanlar, kaplanların yaklaşık 9 yıldır karşılanmadığı Kamboçya'da (Indochina Yarımadası) nesli tükenmiş olarak kabul edildi. 

Hindistan'dan sonra yayılan yabani kaplanların sayısındaki artışın haberi, 2011'den 2015'e kadar kendi topraklarındaki bu hayvanların sayısının% 30 arttığını açıkladı. Bu ülkede, bu görkemli hayvanları, özellikle de kaplanlar için korunan alanların teçhizatı, üreme ve daha sonraki salıverme, kaçak avlanma ve yasadışı ormansızlaşma için daha sıkı cezalar getirilmesi için bir dizi önlem alınmıştır. Kaplanların yaklaşık% 70'inin Hindistan eyaleti içinde yoğunlaştığını ve Hindistan Hükümeti'nin gezegendeki bu hayvan türlerini geri kazanmak için diğer ülkelere genç kaplanlar göndermeyi teklif ettiğini belirtmek gerekir.

Dünya Yaban Hayatı Fonu'nun ilk başkanı Jeanette Hemley, son yıllarda gözlenen gezegenimizdeki vahşi kaplanların sayısındaki artışın sadece başlangıç olduğunu ve "büyük kedilerin" korunmasına yönelik programların devam edeceğini kaydetti. Onlarca yıldır gezegendeki kaplanların sayısı hızla azaldı, ancak farklı ülkelerin hükümetlerinin iyi koordine edilmiş çalışmaları sayesinde, yerel kuruluşlar, hayır vakıfları, durum tersine döndü. Ancak, hedefe ulaşmak için, gezegendeki vahşi kaplanların sayısında en az iki kez bir artış olması için hala yapılması gereken çok şey var.

trusted-source[1], [2]


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.