You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

SB, 2016 yılı faaliyetlerinin ana konularını ele aldı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Mayıs ayı başlarında, Bakanlık faaliyetinin ana konularının tartışıldığı Ukrayna Sağlık Bakanlığı'nda bir çalışma toplantısı düzenlenmiş ve genel başkan yardımcısı olarak görev yapmıştır. Sağlık Bakanı V.Shafransky. Toplantı, Ukrayna Başbakanı Vladimir Groisman tarafından görevlendirildi.

Toplantıya Sağlık Bakanlığı başkanları ve serbest uzmanları, bölge devlet idarelerinin sağlık konularında yapısal alt bölümleri, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nden profesörler, bilim adamları ve doktorlar katıldı.  

Toplantı başkanı Victor Shafransky, toplantının başlangıcında, sağlık sistemi reformunda yardımcı olacak konuların tartışılması ve çözülmesi gerektiğini ve ayrıca hastaların gerçek gereksinimlerini karşıladığını da hatırlattı. Ayrıca, taslak yasalar, yönetmelikler ve diğer belgelere ilişkin bazı gelişmeler olduğu da göze çarpmaktadır, ancak mümkün olan en kısa sürede tıbbi bakım hizmetinin sağlanmasında kalitatif değişikliklerin toplumda hissettirilmesine odaklanmak gerekmektedir.

Çalışmalar sırasında, katılımcılar yüksek düzeyde tıbbi bakım hizmetlerine erişimde değişiklikler getirmeye yönelik olarak, gerçek değişimlere yol açacak kısa, orta ve uzun vadeli beklentileri tartışan belirli yöntemler önerilmiştir.

Özellikle, toplantı nüfus üretmek kalite ilaçların yapısını, kamu sağlık sisteminde bir değişiklik, sağlık hizmetleri ve sağlık sisteminin yönetimi finansman değişen, acil tıbbi bakım, temel sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, modern bir sistemin inşasını, tanı önleyici, tedavi edici ve eğlence etkinlikleri duruldu.

Toplantının katılımcılarının çoğunluğu, bugün öncelikli olarak, başta kardiyolojik, onkolojik, travmatolojik olmak üzere, birincil tıbbi bakım sağlama meselesinin devam ettiği görüşüne katılmaktadır. Önemli bir konu, uzmanların ve yeni personelin eğitilmesi, tıbbi bakımın standardizasyonu ve zorunlu kamu sağlık sigortası sisteminin getirilmesidir.

Ayrı olarak, acil tıbbi bakım çalışmaları, özellikle, operasyonel ve sevk hizmetlerin oluşturulmasını, ilk yardım istasyonları ilaçlar ve uzman ekipman sağlanması nüfusa kullanılabilirliği ve acil tıbbi hizmetin kalitesinin artırılması iyileştirmek için ihtiyaç tarafından kutlandı.

Nüfusun, eczacılık hizmetlerinde zorunlu olarak değişiklik yapılmasını gerektiren, kaliteli ve uygun fiyatlı ilaçlarla donatılması konusuna özellikle dikkat edilmiştir.

Toplantı sonunda Viktor Shafransky sonuçları özetlemiş ve meslektaşlarına yakın bir tarihte Sağlık Bakanlığı'nın ana yönlerini belirten ve değerlendirilmek üzere Ukrayna Başbakanı'na sunulan çalışma toplantısının sonuçlarına dayanarak gerekli tüm belgeleri hazırlamaları talimatını vermiştir.


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.