You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Pelin kanseri karşı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 24.06.2018

Amerika Birleşik Devletleri'nde, bir bilim adamları ekibi kanser hücrelerine savaşabilecek yeni bir yöntem buldu. Çalışmalar Kaliforniya Üniversitesi'nden uzmanlar tarafından gerçekleştirildi, sayısız deneyler, ülkemizde bu tür bir bitkinin, kanserli bir tümörün büyümesiyle etkili bir şekilde mücadele edebileceği yönünde yaygın olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, wormwood'un kanser hücrelerinin% 98'ini bir günden daha az bir sürede yok ettiğini keşfetti. Bilim adamları, sonuçlarına dayanarak, solucan ağacına dayalı bir ilacın, kanser hücrelerine etkili bir şekilde baş edebileceğini ve tümör büyümesini baskılayabileceğini ve insan vücudunun normal hücreleri üzerinde hiçbir zararlı etki meydana gelmediğini öne sürdü.  

Ayrıca, bilim adamları, bu tür karmaşık bir etki sonucunda, solucan ağacının diğer ilaçlarla, örneğin demir ile birleştirilebildiğini bulmuşlardır, terapötik etki sadece artmaktadır.

Pelin ağacının terapötik etkisi, içerdiği maddeye bağlıdır - artemisinin. Çalışmalar bu maddenin akciğer kanseri ile en iyi şekilde çalıştığını, ayrıca diğer tümör türlerinde de artemisinin de rol oynadığını göstermiştir.

Amerikalı uzmanlar, daha önce tıbbi olarak kabul edilen ve sıtmayı tedavi etmek için kullanılmış olan bir yıllık dişi solucan çalıştı .

California Üniversitesi'nden uzmanların keşfi, şimdiden bir tanesi pelin ağacından artemisinin üretilmesine istekli olduğunu ifade eden ilaç şirketleriyle ilgilenmeye başladı.

Unutmamak gerekir ki, eğer bir yıllık bir soy ağacıysa ve aslında belirtilen potansiyele sahipse, o zaman tıp, gelişiminin yeni bir aşamasının eşiğindedir ve 20. Yüzyıl boyunca aranan bir hastalığı olan kanseri yenebilecektir .

Birkaç ay önce tamamen kanserle savaşmak için benzersiz bir yöntem keşfeden İngiliz uzmanlar bir kenara kalmadı - termal "nano-el bombası". Manchester Üniversitesinden bir grup bilim adamı, Liverpool'daki bir konferansta çalışmalarını sundular.

Yeni yöntem aşağıdakilere dayanmaktadır: - Kanser ilaçlarını doğrudan tümöre iletmek için, belli bir sıcaklığın etkisi altında, ilaç içeren kapsüller patlayacak ve tümörün içten gelen ilaçlarını serbest bırakacaklardır.

Uzmanlar, ilacın bulunduğu mikroskobik boncukların yerleştirildiği özel nanokapsüller geliştirdiler. Tek sorun, nanokapsüllerin insan vücuduna girer girmez dağılmaya başlamasıydı. Ancak bilim adamları bu engeli aşmayı başardılar - kapsüller sadece belirli sıcaklıklarda parçalanmaya başladılar. Kostas Kostarelos araştırmacılarından biri, nano bombaların 42 0 C'de "programlanmış" olduğunu ve sadece laboratuarda test edildiğini belirtti. Deneyler iyi bir sonuç verdi ve bilim adamları kanser hücrelerinin sıcaklığını artırmak için birçok yol olduğunu kaydetti.

Konferansta, bilim adamları, kemirgenlerle yapılan deney sonuçlarını sundular; burada, yeni yöntemin yardımıyla, kanserli tümörler başarılı bir şekilde elendi, sonuç olarak kemirgenler, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında daha uzun yaşadı.

Bilim adamları, yakında onların araştırmalarına devam edebileceklerini ve klinik çalışmalara başlayabileceklerini umuyorlar.

Bilmek önemlidir!

Kötü huylu tümörler, pre-tümörler olarak adlandırılan daha önceki nispeten benign büyüme (malignite) bir dizi gelişebilir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.