You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Levi'nin eski ağlardan kot pantolonunu çıkardı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Çevresel sorunlar tüm sektörleri etkiler ve giyim bir istisna değildir. Burada özel bir başarı, birkaç yıl boyunca çeşitli eylemlerde bulunan ve ürünlerini geliştirmenin yeni yollarını arayan kot markası Levi Strauss & Co.

Ünlü denim markasının en yeni çözümlerinden biri, naylon üreten bir İtalyan şirketi olan AQUAFIL ile işbirliği yapmaktır. Üretilen ürünler arasında, esas olarak deniz yatağından alınan eski balık ağlarından geri dönüştürülmüş naylon atığından oluşan Econyl adında bir malzeme bulunmaktadır. Levi'nin yönetiminin Econyl'i satın almasına neden olan sebeplerden biri de okyanus kirliliği sorunudur. Bunun dibinde balıklar ve hayvanlar için ölümcül bir tehdit oluşturan 600.000 tondan fazla bozulmamış balık ağları bulunmaktadır. Bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan Sağlıklı Denizler Girişimi, çeşitli kirleticilerin okyanuslarını temizlemeyi amaçlayan ağları çıkarmaya çalışıyor.

Fakat çevreye özen göstermenin yanı sıra, Levi's, denim malzemenin ana bileşeni olan pamuk üretiminin günümüzde artan kot talebini tam olarak karşılayamayacağı konusunda endişe duyuyor. Şirket, pamuğun ekimi için günümüzde basitçe bulunmayan çok sayıda toprak gerektirdiğini, dolayısıyla da değerli bir alternatif bulmanız gerektiğini belirtti.

AQUAFIL CEO'su Giulio Bonazzi, geleceğin dünyasının, günlük ürünlerin üretiminin doğadan fedakârlık gerektirmediği bir dünya olduğunu belirtti. Dünyadaki kot giyim üreticisi ile işbirliği yapma kararı, işlenmiş ürünlerin geleneksel üretimde kullanılabileceğini bir kez daha doğruladı (Levi'nin şirketi kot endüstrisini yeniden başlatmayı planlıyor).

Econyl üretimi sadece İtalya'da değil, başka ülkelerde de (Tayland, Çin, ABD, Slovenya, vb.) Gerçekleştirilmektedir. Naylon atık geri dönüşüm sistemi, bugün dünyada en etkili olanlardan biridir, ayrıca tek bir özelliği vardır: naylondan atıkların geri dönüşümü ve dönüşümü sürecinde, nihai ürünün kalitesi oldukça yüksektir.

Şimdi Levi's firması, erkekler için özel bir online mağazada satın alınabilecek yeni bir kot pantolon jeanini 522 yayınladı. Yeni kotlar Econyl, ancak şirket diğer modellerinde uygulama niyetini açıklamıyordu.

Levi Strauss & Co şirketi, XIX yüzyılda ABD Levi Strauss'ta kuruldu. Terzilik için, yeni bir kumaş tipi kullanmıştır - kot, kaba, sert, yoğun, bir dimi örgü ile. Bu kumaştan ilk klasik kot pantolonun Levi Strauss & Co tarafından yapıldığı ve bugün Levi'nin markasının trend belirleyici olduğu ve modaya uygun denim endüstrisinin yönünü belirlediği bir kumaş. Her modelde şirkete ürün yerleştirmek için ayrı bir numara verilir, örneğin Econyl ile kot 522 numaradır.

Levi'nin kotu, tüm dünyada 15 ila 25 yaşları arasındaki gençlerin seçtiği çok çekici bir görünümün yanı sıra güç ve rahatlık nedeniyle popüler hale gelmiştir.


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.