You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kadınlar daha fazla antibiyotik alır

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Araştırma ekibi, Tubing'de (Almanya) bulunan Eberhard ve Karl Üniversitesi'nde kadınların erkeklerden daha sık antibiyotik aldığını buldu. Çalışmalar, 35 ila 54 yaşlarındaki kadınların antibakteriyel ilaçlara% 40 daha fazla ve 16 ila 34 yaşlarında,% 36 oranında reçete edildiğini göstermiştir.

Bilim adamları, doktorların hastalarına ne sıklıkla antibiyotik reçete ettiklerini ve cinsiyet randevularında farklılık olup olmadığını bulmayı amaçlamıştır. Araştırma birkaç ülkede gerçekleştirilmiştir ve bilim adamlarının varsayımları doğrulanmıştır - kadınlar erkeklere göre daha sık antibakteriyel ilaçlar almak zorunda kalmaktadır. Ancak bilim adamları bunun üzerinde durmaya ve bunun ne ile bağlantılı olduğunu bulmaya karar verdiler.

Solunum yolu, gastrointestinal sistem, genital üriner sistemde - araştırmacılar erkek nadiren herhangi bir hastalık durumunda doktora gidin ve antibiyotiklerin çeşitli enfeksiyonlara alınacak bilinmektedir bulundu. Bulaşıcı hastalıklar herhangi enfeksiyonunun tespiti durumunda, doktorlar erkek ve kadınların aynı derecede tabidir, ancak kendi sağlık çok daha yüzden kızlar ve kadınlar bu nedenle doktorlar ziyaret etmek ve bir tıbbi muayeneye tabi ve daha olasıdır hakkında insanlığın güzel yarısı ilgilidir , hastalarına antibiyotik ilaçları reçete.

Uzmanlar, antibiyotiklerin sadece patojen mikroorganizmaları yok etmekle kalmayıp, sağlığa ciddi zarar verebileceğini, örneğin disbiyozun, bağışıklığı azalttığını bir kez daha hatırlama görevini düşünmüşlerdir. Ek olarak, bakteriler ilaçlara karşı direnç geliştirme yeteneğine sahiptir ve bu da etkisiz tedaviye yol açar.

Alman uzmanlarının araştırmasının sonucunun, farklı ülkelerden bilim adamlarının yürüttüğü geçmiş çalışmaların sonuçlarının bir tür genellemesi olduğuna dikkat edilmelidir.

Antibakteriyel dirence gelince, farklı ülkelerden uzmanlar bu sorundan ciddi olarak endişe duymaktadır. Her geçen yıl bakterilerin tedaviye daha dirençli olduğunu ve 10-15 yıl sonra antibakteriyel ilaçların etkilerini tamamen yitireceğini ve insanların çok sayıda virüs ve bakteriye karşı savunmasız olacağını varsaymak için her türlü sebep vardır.

Bilim adamlarına göre, her şeyden önce, bu antibakteriyel ilaçların uygunsuz kullanımından kaynaklanmaktadır (böyle bir tedaviye ihtiyaç olmadığı zaman). Sonuç olarak, bu, bakterilerin vücutta enfeksiyon odağı ile baş edemeyen ilaçlara adapte olmalarına neden oldu.

Birçok araştırmacı, sıradan bir soğuk algınlığı ile doktorların genellikle yalnızca bu tür durumlarda gerekmediği değil, aynı zamanda bağışıklık çalışmalarını bozan antibiyotik (“reasürans” için) reçete ettiğini belirtiyorlar.

Bilim adamları, durum değişmezse, modern tıbbın başarılı bir şekilde başa çıktığı enfeksiyonların yakın bir zamanda insanlar için ölümcül hale geleceğinden emin olabilir (son araştırmaya göre antibakteriyel direnç artmaya devam etmekte ve oldukça hızlı bir şekilde devam etmektedir).

Bilim adamlarına göre, antibakteriyel direnç daha uzun ve genellikle daha ağır olan kişilerin sağlığını etkilemektedir ve yüksek bir komplikasyon riski vardır.

Bilmek önemlidir!

Antibiyotikler - her yıl onlarca ve yüzbinlerce insanın hayatını kurtaran tıp biliminin en büyük başarılarından biridir. Ancak bilgeliğin de dediği gibi yaşlı bir kadının da bir iddiası vardır. 

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.