You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Erkekler klişeler yüzünden daha az yaşar

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Tüm dünyada erkeklerin kadınlardan daha az yaşadığı bilinmektedir. En yaygın inanç erkeklerin daha sık kadınlar alkol ve sigara içmek olduğunu, bu nedenle kalp-damar hastalığı geliştirme eğiliminde ancak bilim adamlarının Rutgers Üniversitesi ekibi erkek ölümlerinin başka nedeni erkekler daha güçlü görünmesini zorlamak yüzyıllar basmakalıp üzerine döşenebilir bulundu ve Doktorlara durumları hakkında yalan söyleyin.

Psikologlara göre, toplumda, bir erkeğin temel olarak bir kadından daha güçlü ve daha güçlü olduğu düşünülür ve bu, insanlığın güçlü bir yarısının, herhangi bir belirti göründüğünde, onları görmezden gelir ya da bir erkek doktor bulmaya çalışır. Bulgulanabildiği gibi, doktor-kadın resepsiyonundaki erkeklerin çoğu, teşhisi zorlaştırmaktan ve durumu daha da kötüleştirmekten ziyade onları rahatsız eden şeylerden bahsetmiyorlar.

Yeni çalışmanın yazarlarından biri, erkeklerin ortalama insanlığın güzel yarısından 5 yıl daha kısa yaşadığını ve fizyolojik olarak uzmanların bunu açıklayamayacağını belirtmiştir. Bu boşluğun nedenini bulmak için, bilim adamları 250 yetişkin erkek arasında bir anket gerçekleştirdiler ve “erkeklik” ölçeğindeki sayıların arttığını, erkeklerin erkek doktorları seçtiğini gördüler. İkinci aşamada, uzmanlar aynı sayıda öğrenci ile görüştüler (gençlere önceki katılımcılarla aynı soruları sordular) ve erkeklerin duygularını göstermemeleri gerektiğine samimi olarak inananların herhangi bir sorundan şikayet etmeye hazır olmadığını bulmuşlardır. Sağlık ile.

Üçüncü aşamada, araştırmacılar yaklaşık yarım bin erkek ve kadın ile görüştüler ve hakim olan klişenin destekleyicilerinin doktorlara yönelme, semptomlarını gizleme ve komplikasyonlara daha yatkın olma ihtimallerinin daha düşük olduğunu gördüler. Benzer bir etkinin, adil seks kadınları arasında var olduğunu da belirtmek gerekir: Kendilerini güçlü gören ve kimsenin yardımına güvenmeyen, doktorları daha az çeviren ve onları gerçekten rahatsız eden şey hakkında sessiz kalan kadınlar.

Araştırmacılardan birine göre, bilinçaltının derinliklerinde olan erkeklerde, zayıflıklarını kimseye göstermemeleri gerektiği, zor durumlarda sadece kendilerine bel bağlamaları gerektiği, yani sağlık sorunlarına yol açan şeyleri ortaya koymaktadır. Kadınlar farklı bir resme sahipler - hassas, hassas, duyguları gösterme eğilimindedirler ve kendi sağlıkları hakkında daha çok endişelidirler.

Erkek sağlığı konusunda, en son çalışmalardan birinde bilim adamları, erkeklerin sağlığını güçlendirebildiğini ve garip bir şekilde, kadınlardan şikayetçi olduğunu ve bu yüzden de tüm erkeklerin şikayette bulunduğunu keşfetti. Uzmanlar, kadınların sadece kendilerine ya da çocuklarına değil, ikinci yarısına da sağlığa özel ilgi gösterdiklerini kanıtladılar. Erkekler tarafından ciddi semptomları görmezden gelmek ciddi hastalıkların ve komplikasyonların gelişmesine yol açar, ancak eşler her zaman sağlıkla ilgili "endişeli çanlara" işaret eder ve bir doktora gitmeye ikna ederler.

Araştırmaya göre evli erkekler, kadınların bakımının bir sonucu olarak bekar kadınlardan ortalama 30 dakika önce hastaneye düşüyor. Uzmanlar, uzmanlara göre, doktorların reçetelerine, erkeklerden farklı olarak, büyük bir dikkat göstermekte ve kocalarını tam olarak yerine getirmeye zorlarken, avcılar bazen ilacı atlayabilir veya rejimi kırabilmektedir.

trusted-source[1], [2], [3]

Bilmek önemlidir!

Gerontoloji, bir insanda yaşlanma, yaşa bağlı değişiklikler, biyolojik, tıbbi, sosyal, psikolojik, hijyenik ve ekonomik yönlerini (yaşlanma bilimi) inceleyen bir bilimdir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.