You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Diğer ülkelerde dinlenmek daha iyidir

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

İngiltere'de uzmanlar, başka bir ülkeye veya aşırı durumlarda başka bir şehre veya köye tatile gitmenin daha iyi olduğunu buldular. Bilim adamlarının görüşüne göre, sadece kendi şehirlerinin sınırlarını terk eden, bir kişi tamamen dinlenir, rahatlatır, güç ve zihinsel durumu geri getirir. Sözlerinin doğrulanması üzerine, bir bilim adamları ekibi 30 milyondan fazla insanın katıldığı bir anket gerçekleştirdi.

Sonuç olarak, uzmanlar, ankete katılanların% 81'inin (başka bir ülkeye tatile gitmeye karar verenler) fiziksel olarak daha iyi hissettiklerini, daha dinlenmiş ve sakin olduklarını belirtmişlerdir. Tüm katılımcıların% 35'i başka bir ülkede tatil yaparken belirtti stres işlemi sırasında üretilen, geri çekildi,% 42 uzun süre tatilinden sonra enerji dolu hissediyorum söyledi,% 10 ten koşulda bir gelişme bildirmiştir ve% 6 kilo kaybı övünen .

Heyecan verici yeni insanlar, yeni yerler, yeni deneyimler, tüm sorunları, endişeleri binlerce kilometre uzaklıktaki bir evde, kalır insan evlerinden uzakta - İngiliz Uzmanlara göre, insan için böyle olumlu bir değişim nedeni yolculuk sırasında sahne bir değişiklik gerçekleşir gerçeğinde yatmaktadır.

Bu arada, bilim adamları bir kişinin normal çalışma kapasitesini sürdürmesi için bir tatile ihtiyaç duyulduğu konusunda uyarıyor, ek olarak, uzmanlar 62 günde bir işten dinlenmek için bile olsalar, ama ne yazık ki ne kadar zaman (birkaç gün, bir hafta veya bir ay) bilim adamlarının güçlerinin restorasyonu bildirilmemiştir.

Uzmanlar, tatilde bir insanın işyerinde sadece “yanmasına” neden olurken, çalışma kapasitesi her 2 ayda bir bozulduğundan ve işte düzenli aralıklarla molalar yapılması gerektiğinden emindir. Bilim adamları, çalışanların% 20'sinden fazlasının, uzun bir süre tatil yapmamaları nedeniyle çeşitli hastalıklardan muzdarip olduğunu buldu. Araştırmacılar, maddi tazminat ödemeyi tercih eden çalışanların, yıllık izinlerini kaçırmayanlara göre daha fazla öfkeli ve saldırgan olduğunu tespit ettiler. İşkolikler genellikle uykusuzluk geliştirir , bu da sadece duygusal gerginliğin kötüleşmesine yol açar, sonuçta “içsel tükenmişlik” ortaya çıkar.

Genel olarak, izinsiz çalışma, tüm vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir - bağışıklık azalır, genel sağlık kötüleşir, kronik hastalıklar gelişir.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki işverenlerin% 5'inden fazlasının, çalışanlarının şirket içindeki tatilleri "satmalarına" izin verdiğini belirtmek gerekir. Çalışanlar, tatillerini belirli bir parasal ödül karşılığında tam veya kısmen meslektaşlarına aktarabilirler. İşverenlerin görüşüne göre, çalışanlar iş yerlerinde birbirlerini tamamen değiştirebilirler ve genel süreç bundan en azından zarar görmeyecektir.

Araştırma merkezinde, Superjob çalışan insanlar arasında bir anket yaptı ve katılımcıların neredeyse yarısının tatillerini meslektaşlarına satmaya hazır olduğunu ve% 40'tan biraz fazlasının kendileri için ek tatil satın alma konusunda ters düşmediğini tespit etti. Erkekler paradan ayrılmak için kadınlardan daha isteklidirler, fakat yaşlı bir kişi daha az dinlenmeye hazırdır.

Bilmek önemlidir!

Yaz tatilleri boyunca ebeveynler, çocuklarının boş zamanlarını nasıl organize edeceğini düşünmelidir. Yaz eğlencesini neşeli ve aynı zamanda büyüyen bir çocuğun bedeni için faydalı hale getirmek gerekiyor. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.