You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Çin'de termik santrallerin yapımını durduracak

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Çin'de, hükümet yeni kömürle çalışan enerji santrallerinin inşaatını geçici olarak durdurmaya karar verdi. Ayrıca, inşaat izni almış olan termik santrallerin bir kısmının inşası durdurulacaktır. Ön yasağı büyük olasılıkla, yetkililer onu uzatılmasına karar, 2018 yılına kadar yürürlükte olacak, ama. Ülkenin oldukça yüksek bir kirlilik seviyesine sahip olması nedeniyle bu tür önlemler bir gereklilik haline geldi.

Çin'de, atmosfere verilen maksimum zararlı emisyon seviyeleri aşılmış, hava kalitesi aşırı derecede zayıftı, bu yüzden ülke çapında her gün binlerce insan ölüyor. Çinli yetkililer, ülkedeki çevre durumunu direktifler biçiminde iyileştirme niyetlerini sundular. Daha önce yetkililer, resmi olarak ilan edilen ülkede binlerce kömür madenini kapatmaya karar verdiler ve yeni termik santrallerin inşaatını geçici olarak durdurma kararı, çevresel durumu iyileştirmenin bir sonraki adımı oldu. Yeni karar, inşaat için izin alma aşamasında olan ve halihazırda onaylanmış ancak henüz inşa edilmemiş olanlar da dahil olmak üzere 200 adet termik santralini etkileyecek.

İnşa edilmesi planlanan kömürle çalışan enerji santralleri her yıl 100 gigawatt'tan daha fazla güç üretebilir. Çin, bugüne kadar 5 milyar tondan fazla kömür tüketiyor (diğer ülkelerden daha fazla).  

Daha yakın zamanlarda, yetkililer kömür enerjisinin üretimini artırmayı amaçladılar, ancak Paris'teki toplantıdan sonra yetkililer stratejiyi değiştirmeye karar verdiler. Görüşmelerde, atmosfere verilen zararlı emisyon miktarının azaltılması ve yenilenebilir enerjiye geçiş konusunda bir anlaşma imzalayan Fransa'daki toplantıya 170 ülkeden temsilciler katıldı. Toplantıda, Çin temsilcileri dört yıl içinde ülkenin kömür kullanmayı reddettiğini söyledi.

Şüphesiz, Çin bugün en büyük zararlı emisyon kaynağıdır ve ülkedeki emisyon düzeyinin 15 yılda zirveye ulaşması beklenmektedir.

Büyük şehirlerin yakınındaki yeni termik santrallerin inşaatı, kısıtlamalar ve ekonomik kriz nedeniyle askıya alındı, bunun sonucunda rüzgar ve güneş enerjisi daha fazla yatırım aldı ve bu da ülke genelinde kömür tüketiminin azaltılmasını sağladı. Ancak, Greenpeace'e göre, Bay Milivirt, kömürün Çin'deki popülerliğini kaybetmesine rağmen, büyük enerji şirketleri, hızlandırılmış bir hızla kömür yakıtlı enerji santralleri tasarlamaya ve inşa etmeye devam ediyor. Milivirt, yetkililerin aldığı tüm kararların, inşaatı daha önce başlamış olan elektrik santralleriyle ilgili olmadığını da belirtti. Bazı raporlara göre, yeni santraller yaklaşık 200 gigawatt güç üretecek.  

Yeni kömürle çalışan enerji santralleri inşa etmeyi reddetmek kuşkusuz olumlu bir adımdır, ancak bu durum ülkedeki mevcut durumu önemli ölçüde etkilemek için yeterli değildir ve bu durum her geçen gün daha da kötüye gitmektedir.


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.