You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Çimen prezervatifler daha ince ve daha güçlü olacaktır.

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Prezervatifler uzun zamandan beri var olmuşlar, zamanla daha fazla ve daha fazla değişime uğramışlardı, öyle görünüyor ki, bilim adamları şimdiden en ince ve kalıcı olanı icat etmişlerdir. Ama Avustralyalı bilim adamları için, ilk bakışta, elverişsiz onlar daha da ince ve kalıcı kontraseptif oluşturmak başardık ve her zamanki tüm lateks veya grafin (gelmişken, aynı zamanda çok uzun zaman önce, bir prezervatif üretimi için başvurmaya karar), ancak mükemmel olmaktan söyledi Bu malzeme bir üçlüdür.

Triodion, hububat cinsinin bir bitkisidir ve Avustralya çöllerinde yetişir. Profesör Darren Martin, prezervatif üretimi için bu oldukça sert çimi kullanmak için Queensland Üniversitesi'nden bir grup bilim adamıyla birlikte önerdi. Uzmanlar, birkaç kez prezervatiflerin (lateks ile karıştırılmış nanocellulose, polimerin sonuç olarak daha güçlü hale gelir ve daha iyi kalite elde edilir) özelliklerini geliştirdi bitki nanocellulose çıkarılan. 

Özellikle Martin grubu için lateks ürünlerin üretimi için Amerikan fabrikalarından birinde, nanocellulose ile bir prezervatif deneme partisi yapıldı. Prototipler, ürün patlaması gelene kadar prezervatiflerin şişirildiği standart "patlama" testlerine tabi tutuldu. 

Testler, triodia'dan prezervatiflerin geleneksel lateks ürünlere kıyasla% 20 daha fazla basınca ve izin verilen maksimum hacimden% 40 daha fazla dayanabileceğini göstermiştir.

Darren Martin, bir basın açıklamasında nanoselülozun, membranın daha elastik, sağlam ve ince olmasına izin veren esnek bir katkı olduğunu söyledi. Araştırma grubuna göre, prezervatif üretimi için yeni teknoloji sadece 0,045 mm kalınlığında ürünler üretmeye olanak tanıyacakken, kondomlar gerekli kalite standartlarını tam olarak karşılayacak ve mevcut modern lateks ürünlerini özelliklerini aşacak.

Avustralyalı uzmanların gelişiminin önde gelen "kauçuk ürünleri" üreticileriyle zaten ilgilendiğini belirtmek gerekir.

Nanocellulose ile yeni bir malzeme sadece kontraseptiflerin üretimi için değil, aynı zamanda tıbbi amaçlar için kullanılan en iyi eldivenlerin üretimi için de kullanılabilir. Bilim adamlarına göre, bu eldivenler maksimum duyarlılık sağlayacaktır, ayrıca, daha az yorgun eller olacak, özellikle cerrahlar için önemli olan, işi daha yüksek doğruluk gerektiren laboratuvar teknisyenleri.

Martin'in grubu, cinsel enfeksiyonlara ve istenmeyen gebeliklere karşı korunmak için dikenli bir bitki kullandıklarını , Avustralya'daki yerli halk tarafından önerildiğini, ancak Avustralyalıların reçineden reçineyi bir yapıştırıcı olarak kullandıklarını itiraf etti.

Bu arada, Queensland Üniversitesi, yerli halkların birleşmesiyle bir anlaşma imzaladı. Buna göre, benzersiz teknolojinin satışından elde edilen gelirin bir kısmı onlara bağlı.

Uzmanlar ayrıca, nanokellülozun lateks ürünlerin üretiminde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması halinde, bir triadın büyüdüğü Avustralya'nın uzak köşelerinde ekonomik gelişme için yeni fırsatlar sunacağını da belirtti.

trusted-source[1]

Bilmek önemlidir!

Bayan kondomu, en ucuz doğum kontrol yöntemlerinden biridir, ancak çok ucuz bir seçenek değildir. Buna Themis veya prezervatif denir. Bir erkek korunma araçlarından bahsetmek istemiyorsa ve bir erkek prezervatifinin düşüncesi onu histerik hale getirirse, kendinize iyi bakabilir ve dişi bir prezervatif alabilirsiniz. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.