You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bisiklete binmek veya temiz hava için savaşmak için ödeme

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.05.2018

Milano'daki yetkililer ve diğer büyük Avrupa şehirlerinde çevre sorunları, özellikle de atmosfere zararlı emisyonlar söz konusu. 8 yıl önce Milan'ın bile Avrupa çapında kirlilik kaynağı olarak kabul edildiğini belirtmek gerekir. Geçen yılın sonunda Milano ve Roma'da, havadaki zararlı maddelerin miktarını azaltmak için araçların ayrılmasında üç günlük bir yasak getirildi.

Son zamanlarda, İtalyan yetkililer tarafından çevre dostu seyahat kararları 35 milyon dolar tahsis edilmiştir, bu miktarın bir kısmı Milano'yu bisiklet lehine reddedenlere ödeme yapmak niyetinde. Fransa'da 2 yıl önce bisikletçilere ödeme yapma fikri, işçilerin atmosfere zararlı egzoz seviyesini azaltmak için bisikletle çalışmaya başlaması istendiğinde. Ardından, 8.000 kişiden sadece birkaç yüz kişi programa katılmayı kabul etti.

Virginia Tech Üniversitesi'nde profesör olan Ralf Buhler'in belirttiği gibi, bisikletçilere para vermek için yeterli değil, sorunun önemini anlamaya yardımcı olacak başka önlemler almanız gerekiyor. Dr. Buhler yaptığı açıklamada, ABD'de yapılan çalışmalardan birine değinerek, nüfusun yarısından fazlasının bir ölçüde çevresel durumu etkilemek istediğini, ancak bisikletle ilgili bazı şüpheleri olduğunu belirtti. Buhler'e göre, insanlar araba kullanırken güvenliği sağlamalı, daha sonra dört tekerden iki tekerlekli birine geçecektir. Bir bisiklete binme parası, Şüphesiz ki, Buhler'in dediği gibi, nüfusun% 50'sinden fazlasına sahip olanları çekmeyecek.

Bisiklet parkurları, özel park yerleri, duş kabinleri oluşturulmasına dikkat edin - daha birçok kişi bisiklet seçecektir. Tabii ki, sürüş daha zor ve pahalı yapılabilir, ancak vatandaşların seçimini başka yollarla etkilemek mümkündür, örneğin, yaya ve bisiklet yolları, iyi toplu taşıma araçları vb.

Onun ucuzluğu sadece% 6'sını, en çok tercih edilen bisiklet seçer çünkü bu hedef almak için hızlı ve kolay bir yoludur, çünkü bugün, en iyi bisiklet altyapısı Kopenhag'da temsil edilir, fakat insanların tercih iki tekerlekli taşıma çok küçük bir yüzdesi hareketinin bu tür, orada . Ancak ankete göre, Kopenhag'daki bisikletçilerin sadece% 1'i çevre sorunları nedeniyle bu hareket tarzını seçti.

İnsanların bisiklete binmeyi reddetmelerinin nedenlerinden biri olan kirli hava, bu yüzden bisiklete binmek için ödeme yapmak iyi bir teşviktir, ancak şehir zararlı emisyonlarla doluysa, bu uygun bir sonuç vermeyecektir.

Milano'da, herhangi bir büyük şehirde olduğu gibi, yollarda çok yoğun bir trafik var ve çoğu sadece iki tonluk bir araba ile bir bisiklete binmek için girişimde bulunmuyor. Metropol alanlarındaki hava çok kirli, bu yüzden insanlar ek olarak toksinleri solumak istemiyorlar.

Bisiklete binme için ödeme, karayolu güvenliği, özel bisiklet yolları ve bisikletler için korumalı park yerlerini içeren daha küresel programların bir parçası olmalıdır. Yollardaki kirli hava ve trafik sıkışıklığı sorununu çözmek için sadece insanlara ödeme yapmak yeterli değildir.

trusted-source[1]

Bilmek önemlidir!

Bisiklet seçmek çok heyecan verici bir aktivitedir. Bugün salonlar, çevrimiçi mağazalar ve otomobil pazarları sunan çok sayıda bisiklet var. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.