Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Tahtakuruları gelen spreyler

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Evdeki tahtakuruların dünden önceki gün olduğu anlaşılıyor ve zamanımızda ateşle gündüzleri bile bulunmayacak. Bununla birlikte, parazitler inatçıdır, bu yüzden sadece ahşap yapılara ve eski mobilyalara sahip evlerde değil, aynı zamanda tuğla ve taş yeni binalarda da kendilerini iyi hissederler. Komşular-kan emiciler, tatsız mahalleden acilen kurtulmak için fazlasıyla ihtiyaç duyulan, en rahat konutta bile hayatı bozabilirler. Sonuçta, tahtakuruları ve sinir bozucu ısırıkları sadece her insanda bir tiksinti hissi, ciltte hoş olmayan duyumlara neden olur ve uykusuz kalmaz, aynı zamanda ciddi enfeksiyonlara da neden olabilir.

trusted-source[1], [2]

Endikasyonları Tahtakuruları gelen spreyler

Sakinleri diğer odalarda yaşıyor. Yatak odaları, oteller, yazlık evler ve diğer böcekleri enfekte ederken, tahtakuruların spreylerinin kullanımı için endikasyonlar vardır.

Problemi çözmek için birçok mekanik ve kimyasal yöntem vardır: tuzaklar, tozlar, sıvılar, boya kalemleri, alternatif araçlar. En kolay yol, zararlı komşulardan tahtakuruların spreylerini kullanarak kurtulmaktır, çünkü bu fonlar bunun için özel olarak yaratılmıştır; onlar:

 • kullanıma uygun;
 • kullanımda ekonomiktir;
 • ucuz;
 • etkili;
 • insanlar ve evcil hayvanlar için güvenli.

trusted-source[3]

Tahliye formu

Ev kimyasalları üreticileri böcek, hamamböceği, karıncalar ile mücadele etmek için yeterli kimyasallar sunmaktadır. Bileşim, toksisite derecesi, insanlar ve diğer canlı organizmalar üzerindeki etkisi temelinde tahtakuruları en uygun sprey seçmek önemlidir.

Evcil hayvanlar, çocuklar, özellikle ev kimyasallarına duyarlı insanlar apartmanında bulunulması tavsiye edilir. Sanitasyon süresince kiracıları yeniden yerleştirmek mümkün değilse, tahtakurulardan en az zehirli sprey seçmeniz gerekir.

Tahtakuruları gelen spreylerin isimleri:

 • Raptor,
 • Reid,
 • Temiz ev,
 • Savaş komutanı,
 • diklorvos,
 • Karbozol,
 • PerfOS-P
 • Prima-U,
 • Bona Forte
 • Medilis-antiKLOP,
 • Zararlılara ölüm,
 • Saldırgan
 • Varan AntiKlop.

Tahtakuruları "Temiz ev" Sprey

Tahtakuruları "Temiz Ev" Sprey kat, mobilya, diğer yüzeylerde püskürtme sonra biriken yüksek chainmeter ve tetrametrin konsantrasyonu nedeniyle böcekler yok eder. Zehirli bileşenler, nöroparalitik etkiye sahiptir ve böylelikle geri dönüşü olmayan değişikliklere ve böcek ölümlerine neden olur.

Hatalarla enfekte olan odaları işlerken, bölgeyi kurtarmak için güvenlik önlemlerine uymak ve işten sonra odayı dikkatlice havalandırmak gerekir. Püskürtme, birkaç saniye boyunca 15 ila 20 cm arasında olmalıdır. Aerosolün çocuklar ve hayvanlar için zararsız olduğu düşünülmektedir, ancak yine de toksinlerin insan vücuduna girmesini önlemek gereklidir.

Bir sprey teneke kutu "Temiz ev", tahtakurulardan küçük bir yaşam alanını temizlemek için yeterlidir.

trusted-source[4], [5]

Savaş komutanı

"Savaş" iki versiyonda üretilir: süper püskürme ve çoklu çılgınlık.

"Combat multispray", çeşitli böcek haşerelerini ortadan kaldırır. Tetrametrin ve permetrinlerin zehirli bileşenleri ya sindirim organları aracılığıyla temas eder ve vücudun aktivitesini felç eder. 400 g aerosol kutu kırmızıdır.

Tahtakurganların her iki spreyi de oldukça etkilidir, fakat eğer bir seçim mümkün ise, Combat Super'ı uygulamak daha iyidir: taranan kan emicilerini tam olarak daha iyi etkiler.

Süper savaş

Böceklerden "Combat Superspray", sitogenotrin ve imiprotrini içerir; Kimyasal tahtakuruların tahribatında özellikle etkilidir; Bunu altın renklerle dekore edilmiş paketten ayırt edebilirsiniz.

Superspray'ın avantajları:

 • ilaç kendiniz tarafından kullanımı kolaydır;
 • Düşük toksik maddeler anlamına gelir;
 • Hazırlık gerektirmez: sadece balonu sallayarak;
 • Esnek nozul, yarıkların ve deliklerin işlenmesine izin verir;
 • eşit, hızlı ve ekonomik olarak püskürtülür;
 • kovucu bir kokusu yoktur;
 • antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir;
 • yüzeylerde leke bırakmaz.

Spreyi püskürtürken, solunum ve mukoza zarları zorunlu olarak uygulanır. Balon, zeminlerden 20 - 30 cm uzaklıkta ve tedavi edilecek nesnelerde tutulur. İşleme ve havalandırma sırasında yabancılar kapalı tutulmamalıdır.

50 ila 70 metrekare arasında bir alan için 500 mililitrelik bir şişe tasarlanmıştır. Metre.

Raptor

"Raptor" Sprey birkaç toksik bileşen içerir: tetrametrin, sipermetrin, piperonil butoksit, sonraki ölüm ile böceklerde felce neden olur. Enfekte olmuş böcekler, zehiri diğer böceklere böler.

Sprey püskürtüldüğünde, güvenlik kurallarına ve sanitasyon prosedürüne kesinlikle uyulmalıdır:

 • koruyucu gözlük, maske, eldiven giyiniz;
 • bulaşıkları, yemekleri, kişisel eşyaları temizleyin;
 • tenekeyi sallayın ve 20 cm mesafede veya mobilyalardan uzak tutun;
 • kümenin tüm yerlerini işlemek;
 • odayı havalandırmak için yarım saat içinde.

Sprey "Raptor" un çocuklar ve hayvanlar için güvenli olması önemlidir; Ancak istenen etkiyi elde etmek için, özellikle çok sayıda parazit içeren geniş bir spreyleme gerekir.

Baskın

"Reid", düşük bir enfeksiyon derecesiyle, böcekler de dahil, hem uçan hem de sürünen böcekleri yok eden başka bir ilaçtır. Zehirli bileşenler özellikle karınca, hamamböceği ve benzeri böceklere karşı etkilidir; Hatalar bir süreliğine kaybolur, sadece tedavi edilen alanın birimi başına ve çeşitli tedavilerle artan dozaj.

"Reid" in eksileri, işlenmiş yerler üzerinde kalan ağır bir koku ve yağ lekelerini içerir. Onları ortadan kaldırmak için bir sabun-soda solüsyonu uygulamanız gerekir. 400 gramlık konserve 15-20 metrekare işleme için tasarlanmıştır. Metre.

Dohloks

Hamamböceği popüler bir hazırlık "Dohloks", etkili bir şekilde de tahtakuruları, pire, keneler, çeşitli karıncalar yok eder. Böcekler için zehirin aktif maddesi fipronildir, tarımda ve veterinerlik uygulamalarında kullanılır, böylece ilaç sadece ev kimya departmanlarında değil, aynı zamanda vetaptekte de satılır.

Toksin, küçük böceklerin sindirim organlarını etkiler, tedavi edilen nesne ile temas ettikten sonra birbirlerinden enfekte olurlar. Bir süre sonra, zehir, zararlıların sinir aktivitesini felce uğratır ve bir ila üç gün içinde yok olurlar. Eylem bir buçuk ila iki ay sürer.

"Dohloks", ince bir çıkış ağzına sahip bir şırınga-jel formunda üretilir, çünkü bu tür böcekler genellikle saklandığı, ulaşılması zor yerlere toksik bir maddenin uygun bir şekilde uygulanmasıdır.

Dohloks'un olumlu nitelikleri:

 • kullanım kolaylığı,
 • Uygun fiyat,
 • kaliteli,
 • ekonomi ve eylem süresi.

Dezavantajlar: böceklerin yumurtalarıyla savaşamaması; tedavi sonrası izler; evcil hayvanlar için tehlike.

trusted-source[6]

Yatak hatalarından püskür

Yatak kan emicileri, sadece hayatı zehirlemeyen ve geceleri tam uykuyu rahatlatan, aynı zamanda sağlığa gerçek bir tehdit oluşturan zararlı parazitlerdir. Apartman parazitlerinin biriktiği yerlerde tedavi edilmesi gereken yatak böceklerinden gelen spreyler yardımıyla evlerinden böcekleri soymak oldukça olasıdır.

Yatak hataları sadece bir kişinin yakınında değil, kanını içmenin en kolay olduğu yer, yani yiyecek almak için. Gündüz böcekler katın çatlaklarına gizlemek, yatak, gece dolaplar, radyatör, halılar ve diğer mobilyalar altında resim çerçeveleri ve aynalar, arkasında dolaplar, diğer mobilya, rahatça yiyecek aramaya sürün.

Zehirlere karşı direncin artmasına neden olan zararlı böceklerin ve larvalarının mümkün olduğunca yok edilmesi için tüm bu noktalar bulunmalı ve serpilmelidir. Bu bağlamda, uyku odalarının tedavisi, tahtakurulara karşı tedavi edilecek tüm alanın merkezi olmaya devam etmektedir. Yatak hataların bir sprey uygulanması ek olarak, tek bir etkili bir çamaşır kan emici kaldırılır bilmelidir, sıcak su (50 °) ya da (eksi 22 °) Dondurulmuş yıkama de muhtemelen perdeleri diğer dokular bu tür sıcaklıklara dayanabilen olamaz. Çok sayıda tahtakuru varsa, kısa bir mola ile, tam imha için iki veya üç tedavi gereklidir.

Genellikle bu ihtiyaçlar için, zamanla test edilmiş bir insektisit olan Dichlophos kullanılır. Böcek ilacının modern, geliştirilmiş bir versiyonunun iyi bilinen bir marka altında üretildiğine dikkat edilmelidir. Tahtakurulardan nispeten ucuz bir sprey, örneğin, bir dinlenme ya da iş seyahati için kendinizi korumak için geçici konut içinde olacak.

Dichlorvos'un keskin bir kokusu vardır ve insanlar için toksiktir, bu nedenle dezenfeksiyon işlerini bağımsız olarak gerçekleştirirken, güvenlik önlemlerini, kullanım ve elleçleme kurallarını kesinlikle izlemelisiniz. Aynı zamanda, kimyasal parazitler üzerinde uzun süre etki yapmaz ve bir süre sonra bağımlılık yapar ve onları zehirlemez, bu da tahtakuruları ile tekrarlanan enfeksiyonlara yol açabilir.

Farmakodinamik

Böcek öldürücü böcek ilaçlarında bulunan bileşenlerin çoğunun farmakodinamiği, küçük böceklerin organizması üzerindeki sinir-paralitik etkiden oluşur.

trusted-source[7], [8]

Farmakokinetik

Spreylerin aktif maddelerinin biyotransformasyonu eter hidrolizi ile oluşur. İnaktif metabolitler, insanlar için düşük toksik kurdu.

trusted-source[9]

Hamilelik Tahtakuruları gelen spreyler sırasında kullanın

Bir kadının hamilelik sırasında tahtakuruların spreylerinin kullanımına şahsen katılmak isteyeceği olası değildir. Ancak, evde hatalar bulunursa, hamile bir kadının sağlığı derhal tehdit edilir. Sonuçta, bu böcekler hoş olmayan duygulara neden olur, bir kadının izlenim verici ruhunu travmatize eder ve ısırıkları rahatsızlığa, alerjiye ve hatta ciddi bir bulaşıcı hastalığa neden olabilir.

Bu durumda zararlılar, herhangi bir şekilde, örneğin tahtakurulardan bir sprey püskürtülerek acilen yok edilmelidir. Hamile bir kadın bu zamanı temiz havada ya da başka konforlu bir yerde geçirmelidir.

Kontrendikasyonlar

Tahtakuruların sprey kullanımı kontrendikasyonları - küçük çocukların daire ve başka bir yere transfer edilemez hasta insanlar ve yatak tahtasından gelen spreyler özellikle hassas evcil hayvan varlığı. Dezenfeksiyon mobilya odalarından en temizlenmiş olarak yapılmalıdır.

trusted-source[10], [11], [12]

Yan etkiler Tahtakuruları gelen spreyler

Modern insektisitler, insanlar için zararlı ve asgari düzeyde yüksek toksisiteyi birleştirir. Yutulduğunda bile, boşaltım sistemi yoluyla toksinler hızla yok edilir. Ancak, uzun bir süre için tahtakuruları spreyleri havada kalır ve zehirlenmeye yol açabilir, bu nedenle onları kullanırken önlemler zehirli maddelerin sindirim organları ve mukoza zarlarına yutulmasına karşı koruma sağlar.

Ancak küçük evcil hayvanlar daha hassastır ve insektisitlerden önemli ölçüde acı çekebilirler, bu yüzden dezenfekte ederken evden çıkarılmalıdır. Zehirlenme onlar içinde saldırganlık geliştirdiğinde, kramplar ve hatta ölüm mümkündür.

Aerosolleri deri veya mukoza ile temas ettirirken, bu bölgeler derhal su ile yıkanmalıdır. Gözle temasının yan etkileri konjunktivit ile kendini gösterir: göz kırmızı, gözyaşları, acır ve kaşınır.

Bir böcek ilacı içeri girdiğinde, nitelikli tıbbi bakım gereklidir.

trusted-source[13], [14]

Dozlama ve uygulama

Hatalardan spreylerin kullanılması, ilk etapta, bölgenin işlenmesini gerçekleştiren kişi için koruyucu önlemler sağlar. Eğer iş profesyonel ekipler tarafından yapılırsa, kendileri ile ilgileneceklerdir. İhtiyacınız olan odayı kendiniz işlerken:

 • Parazitlerin tıkanıklık yerlerini kurmak;
 • bir solunum cihazı, gözlük, lastik eldiven;
 • mümkün olduğunca kapalı kıyafetler, ayakkabılar giyin;
 • hayvanları evcil hayvanlardan ve çocuklardan kurtarmak;
 • yatakları, perdeleri, dolaplardan bir şeyleri çıkarmak;
 • pencereleri ve kapıları kapatın;
 • talimatlara uygun olarak disinseksiyonu gerçekleştirin;
 • kimyasalın harekete geçmesi için gereken süreye dayanmak;
 • odaları taslak ile havalandırın;
 • oda ve mobilyaları iyice yıkayın.

Aynı evde küçük böceklerin ortaya çıkması halinde, boruların, havalandırma millerinin ve diğer iletişimin kolayca geçtiği için komşu dairelerde olduklarını bilmelisiniz. Parazitlerden radikal bir şekilde kurtulmak için, birbirine kenetlenen dairelerin tüm bloklarının sanitasyonu gereklidir. Böceklerin istilasından tamamen kurtulmak için, birkaç kez, çeşitli böcek öldürücülerle konutun işlenmesi bazen gereklidir.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19]

Aşırı doz

Pestisitler insanlar için, özellikle de büyük dozlarda çok tehlikelidir. Solunduğunda teneffüs edildiğinde zehirlenme ve sindirim sistemi içine alındığında ölümcül bir tehdit olabilir. Toksik bileşenler ciltten emildiğinde bile yavaş zehirlenme gelişir.

Tahtakurulardan spreylerin aşırı doz belirtileri:

 • sık sık kusma,
 • sıvı dışkı
 • artan terleme,
 • kasılmalar,
 • nefes darlığı
 • Görme keskinliği azaldı.

Nitelikli bakım olmadan, zehirli kişinin durumu keskin bir şekilde bozulur ve iki gün içinde ölümcül bir sonuç mümkündür.

Mağdura yardım, temiz havaya erişilmesini ve gecikmeden hastaneye ulaştırılmasını sağlamaktır.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Erişilebilir kaynaklardaki diğer ilaçlarla etkileşimler açıklanmamıştır.

trusted-source[20], [21], [22], [23]

Depolama koşulları

Spreyleri hatalardan saklama koşulları:

 • yiyecek, ilaç, yemden uzak tutun;
 • doğrudan güneş ışığından korunan kuru bir yerde;
 • Çocuklar ve hayvanlar için erişilemez bir yerde.

trusted-source[24]

Raf ömrü

Böceklerden spreylerin raf ömrü 3 ila 4 yıldır.

Tahtakuruları sprey gelen yerli parazit istilası kurtulmak için en uygun yoldur. Böcek ilacı piyasasında yeterince teklif var, her ilacın avantajları ve dezavantajları var. Seçerken, tüm koşullar tartılmalı ve kullanım sırasında - kullanım ve güvenlik talimatlarına uyunuz.

Bilmek önemlidir!

Tahtakuruları çoğunlukla insanların yaşadığı yerlerde yaşamaktadır - yüksek katlı binaların dairelerinde, özel evlerde, evlerde ve bazı durumlarda otellerde veya dinlenme yerlerinde.

Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Tahtakuruları gelen spreyler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.