Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Solunum yolunun yakılması

Makalenin tıp uzmanı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Scorch solunum yolu zararlı ajan :. Buhar, kimyasal buhar, sıcak duman, vs. Etkilenen klinik seyri ve durumu alanı ve hasar derinliğine bağlıdır solunması an geliştirir solunum sistemi, mukoza dokusunun hasar görmesi, hem de acil kalitesi ve zamanlama ile ilgili .

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Epidemioloji

Savaşlarda hava yolu yanıkları en fazla sayıda gözlenmiştir: bu dönemlerde, termal lezyonların sıklığı, toplam kurban sayısının% 0,3'ten% 1,5'e çıkmıştır. Bu patlayıcıların, yanıcı karışımların ve termal silahların büyük ölçüde kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Modern zamanlarda, ne yazık ki yanıklar sıklığı artar. Örneğin, sadece İsrail'de, askeri çatışmaların sonucu olarak, yanık yaralanmaları% 5 ile% 9 arasında değişiyordu. Tanklar ve motorlu taşımacılık kullanımı ile, yüzde 20-40'a kadar artırılabilir.

Ev içi koşullarda, hava yolu yanıkları sayısı önemli ölçüde düşüktür ve tüm yanıkların% 1'inden daha azdır.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Nedenler solunum yolu yakmak

Solunum organlarının yanıkları provoke edilebilir:

 • kimyasal buharlaşma;
 • yüksek sıcaklık

En şiddetli kimyasal ve termal etkilerin birleşiminden kaynaklanan karışık yanıklardır.

Buharlaşma sıvısı olan tanklara kazara hasar verilmesi durumunda fabrikada kimyasal yanıklar elde edilebilir. Bu tür dumanların keskin solunması sıklıkla iç doku hasarına yol açar. Ayrıca, yangın sırasında korozif dumanı solumak mümkündür. Eğer bu tür dumanlar fosgen, hidrokiyanik veya nitröz asit veya başka zehirli maddeler içeriyorsa, bir solunum yanması söz konusudur.

Sıcak buhar veya hava veya hatta alev dilleri solunduğunda solunum sistemine termal hasar görülür.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20]

Patogenez

Solunum yolu yanığının patogenezi, işlevlerini ihlal eden mukoza ve submukozal dokuların termal veya kimyasal tahribatından oluşur. Hasar derecesi, maruz kalma maddesinin vurulduğu zaman inspirasyonun derinliği ve maruz kalma süresine bağlı olarak farklı olabilir. Yanık önemli ise, birkaç katmanı kapsayabilecek derin doku nekrozu oluşabilir.

Genellikle yanık hasarı, solunum fonksiyonunu daha da karmaşıklaştıran vasküler geçirgenlik ve ödem ile birlikte enflamatuar bir süreçle birlikte görülür.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28]

Belirtiler solunum yolu yakmak

Solunum organlarının yanıklarının ilk belirtileri, zarar verici faktörün etkisinden hemen sonra ortaya çıkar. Bir yanığın varlığını göstermek, bir apartman dairesinde, bir yardımcı odada, madende, ulaştırmada, aynı zamanda buhar veya açık ateşin kısa süreli etkisi gibi (örneğin, bir göğüs, boyun veya yüz yanıkları aynı anda mevcutsa) yangın olabilir.

Üst solunum yolunun yanmasına farinks ve göğüste keskin bir ağrı eşlik eder. Nefes aldırmaya çalışırken ağrı yoğunlaşır, bu nedenle nefes almak zordur. Vücut ısısı yükselebilir.

Görme, dudak bölgesinde deri hasarını tespit etmek mümkündür ve oral mukoza şişmiş ve hiperemiktir. Ağır vakalarda, dış laringeal halkanın zarar görmesi sonucu, laringeal stenoz ve boğulma gelişebilir.

Yanıklar aşamaları

semptomlar

komplikasyonlar

siyanoz

Akciğerlerdeki dişler

Öksürük, keşif, sesin tanınmazlığı

Solunum-kalp yetmezliği

Akciğerlerin iltihabı

Ben sahne (oral mukoza, epiglottis, larinks yanık).

II evre (II ve III solunum organlarının hasarı yanık).

Nadiren olur.

Bu keskin bir şekilde ifade edilir.

Beklenmeyen, kuru yağmurlar.

2-3 gün sonra ıslak hale gelen ve krepitasyona geçen çok sayıda kuru hışıltı.

nadir görülür.

2-3 gün balgam sık sık kuru öksürük tahsis edilir. Ses kısık, aphonia mümkün.

Hayır değil.

Genellikle 2-3 günde gerçekleşir.

Bazen, uygun bir akıma sahiptir.

Hemen hemen her durumda gelişir. Akım ağırdır.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33]

Formlar

Solunum sisteminin yenilgisine neden olan faktöre bağlı olarak, bu tür yaralanmaların farklı tipleri ayırt edilir. Hepsi, her şeyden önce klinik semptomlarla farklılık gösterir.

 • Solunum yolunun kimyasal yanıklarının, ağızdaki boyun, yüz, göğüs, derideki kimyasal hasarın eşzamanlı olarak varlığından şüphelenilebilir. Kurbanın sık sık nefes alma sorunları vardır, sesi değişir, kanlı kusma, kirli taburcuyla öksürme.
 • Solunum yolunun klor ile yanmasına, boğazda, burun boşluğunda ve göğüs kemiğinin arkasında keskin bir yanma hissi eşlik eder. Aynı zamanda, lakrimasyon, güçlü sık öksürük ve toksik rinit olabilir. Mukus havası zarar verici faktörün kesilmesinden birkaç gün sonra tahriş olmaya devam eder.
 • Solunum yolunun asitle yanması, posterior farryngeal duvarın durumuyla belirlenebilir. Çoğu durumda, üzerinde mukoza ilk önce beyaza döner veya sarıya döner, sonra kirli yeşil olur ve hemen hemen siyah olur. Yüzeyde bir kabuk, reddedildiğinde kanar.
 • Solunum sistemini birkaç renkle yakmak nazofarenksin şişmesine, hapşırmasına, öksürmesine neden olur. Kurban, nefes darlığı ve nefes darlığı şikayet ediyor. Cilt kapakları soluk, gözler kırmızıya dönüşür. Genellikle baş ağrısı ve baş dönmesi vardır.
 • Solunum yolunun termal yanmasına nefes darlığı, mavi deri, sesin değişmesi eşlik eder. Incelendiğinde, farinks ve üst gökyüzüne bariz yanıklar görebilirsiniz. Hasta sıklıkla şiddetli ağrı ve nefes almada zorluk ile ilişkili olan kaygı, korku gösterir. Şiddetli durumlarda, bilinç kaybı oluşur.
 • Yangın sırasında solunum yollarının yanması en tipik olanıdır. Böyle bir yaralanma için dudak, boyun, ağız hasarı ile karakterizedir. Muayenede, burun deliklerinin yanmış iç yüzeyi gözlenir. Bronşlardan sırrı incelerken burun boşluğu kurum izlerini tespit edebilir.
 • Solunum yolunun buharla yakılması genellikle trakea, bronşlar ve akciğerlere önemli bir zarar vermeden laringospazm ile birlikte görülür. Bir şey, sıcak bir buhar solunduğunda, gırtlak kaslarının istemsiz kasılması şeklinde bir koruyucu reaksiyonun tetiklenmesidir. Bu nedenle, bu tür yanıklar en uygun olarak kabul edilebilir.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Solunum yollarının hafif yanıkları. Genellikle olumsuz sonuçlara neden olmaz ve özel problemler olmadan iyileşir.

II veya III st. Yanık yaralanması, oldukça olumsuz tahminlerle komplikasyonlar geliştirebilir.

En olumsuz komplikasyonlar arasında şunlar sayılabilir:

 • amfizem gelişimi - küçük bronşiyollerin genişlemesi ve interalveolar septanın bütünlüğünün ihlali ile eşlik eden kronik bir pulmoner hastalık;
 • ses tellerinin yapısındaki değişiklikler;
 • kronik pnömoni;
 • pulmoner ve kardiyak fonksiyon bozukluğu;
 • böbrek yetmezliği;
 • trakea ve bronşlarda nekroz ve fibrozis olgusu, sonuçta ölümle sonuçlanabilir.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43], [44], [45]

Teşhis solunum yolu yakmak

Genellikle yanıkların solunum sistemine tanıları sorun oluşturmaz. İç doku hasarının derinliğini ve ölçeğini değerlendirmek çok daha önemli ve daha zordur. Bunun üzerine çoğu vakada ve temel tanı ölçütleri kullanılmaktadır.

 • Laboratuvar testleri - biyokimya ve genel bir kan testi, genel bir idrar analizi - aneminin gelişimini ve böbrek fonksiyon bozukluğunu gösterir. Ancak, bu tür değişiklikler hemen gerçekleşmez, ancak yaralanmadan sadece 2-3 gün sonra.
 • Enstrümantal tanı laringoskopi ve bronkoskopi yardımı ile gerçekleştirilir. Yanıklar için daha bilgilendirici bir tanı yöntemi, tüm trakeal ve bronşiyal bölgelerin durumunu güvenli ve acil bir şekilde kontrol etmenizi sağlayan bronkoskopidir. Bronkoskopi, lezyonun doğasını açıklığa kavuşturmayı mümkün kılar: solunum yolunun nekrotik, eroziv veya ülseratif yanması olabilir.
 • Solunum organlarının kimyasal ve termal yanıkları ile solunum ve sindirim kanallarının mukozasındaki hasar arasında ayırıcı tanı yapılır.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50], [51]

Neleri incelemek gerekiyor?

Tedavi solunum yolu yakmak

Tedavinin prognozu doğrudan mağdurun yetkili ve zamanında acil bakımına bağlıdır. Üst solunum yolunu yakmak için ilk yardım çabuk ve aşamalı olarak gerçekleştirilir:

 • kurban temiz havaya ya da zarar verici maddenin diğer eylemlerinin hariç tutulduğu bir odaya alınır;
 • hastaya yüksek bir baş kısmı olan bir yarı-yalan pozisyonu verilir (eğer bilinçsizse, kusmanın soluk yoluna girmemesi için onu yan tarafa koymak daha iyidir);
 • ağız ve boğaz su ile yıkanmalıdır, novokain veya başka bir anestetik ile eklenebilir;
 • Bir durulama için suda bir asit yanıkta biraz kabartma tozu eklemek gerekir;
 • durulama suyunda alkali bir yanma ile biraz asetik veya sitrik asit ilave edilmesi önerilir;
 • ayrıca, “acil yardım” olarak adlandırılmalı veya kurbanı tıbbi kuruma bağımsız olarak teslim etmelidir;
 • Nakliye sırasında veya doktor için beklerken, hastanın bağımsız nefes almasını sağlamak için dikkatli olunmalıdır. Solunum hareketleri yoksa, suni solunuma başvurunuz.

Kimyasal ve termal yanık yaralanmalarının tedavisi pratik olarak aynıdır. Devam eden tedavinin amacı genellikle aşağıdaki gibidir:

 • larinksin ödeminin ortadan kaldırılması, normal solunum fonksiyonunun sağlanması;
 • Şok ve ağrının önlenmesi veya tedavisi;
 • bronkospazm çıkarılması;
 • birikmiş salgıların bronşından kaçışının giderilmesi;
 • pnömoninin önlenmesi;
 • pulmoner kollapsın önlenmesi.

Başlangıçta entübasyon tedavisi önerildi.

Tedavi sırasında kurban, ses tellerine travmadan kaçınmak için konuşmamalıdır (en az 2 hafta içinde).

Aşağıdaki ilaçlar genellikle tedavi için kullanılmaktadır:

 • Anestezikler (Omnupon, Promedol).
 • Anti-inflamatuar steroid olmayan ajanlar (Ibuprofen, Ketorol).
 • Antidiarrheal ilaçlar (Lasix, Trifas, Diakarb).
 • Duyarsızlaştırıcı ilaçlar (difenhidramin, diazolin, difrasin).

Örneğin, solunum yolu yanıkları için bir doktorun standart reçetesi şöyle görünebilir:

 • İlk 2-3 gün boyunca 1 ml% 1'lik solüsyon içinde / içinde Promedol (solunum merkezinin baskılanmasını önlemek için atropin aynı anda reçete edilebilir);
 • Ketolong IM / 10 ila 30 mg arasında bir aralık 8 saat (önlemler: mide ağrılarına, dispepsi, yüksek tansiyona neden olabilir);
 • Trifas oral yolla, günde bir kez 5 mg (iltihaplı diüretik, ağız kuruluğuna, düşük kan basıncına, metabolik alkaloza neden olabilir);
 • Diprazin oral, günde 0.025 g ila 3 kez (uyuşukluğa, ağız kuruluğuna, dispepsiye neden olabilir).

Eğer doktor, akciğere zarar verdiğinden şüphelenirse, o zaman infüzyon solüsyonları, antibiyotikler, diüretikler (şişkinliği gidermek için) zorunlu giriş. Yoğun oksijen tedavisi gerçekleştirdi.

Yüz, göğüs ve boyun bölgesinde etkilenen dokularla ilgili olarak dermatoplasti gerekli olabileceği için ileri tedavi aşamalarında cerrahi tedavi önerilebilir.

Dokuyu hızlı bir şekilde geri yüklemek ve vücudun iç kuvvetlerini desteklemek için vitaminler reçete edilir:

 • Siyanokobalamin I / m 2-3 hafta boyunca her gün 200-400 mcg (Dikkat: alerjiye, baş ağrısına, baş dönmesine neden olabilir);
 • Nörovitan - iç, 1 ila 4 sekmesi. / Gün. Kabul süresi - 4 haftaya kadar (resepsiyonun başlamasından önce, bileşenlere hiçbir alerji olmadığından emin olmalısınız).

Restorasyon aşamasında fizyoterapi kullanımı mümkündür. Yanık yüzeyinin enfeksiyonunu anestezi etmek ve önlemek için fizyoterapik tedavi kullanılır. Rehabilitasyon sırasında, fizyoterapi yöntemleri ölü dokunun geçişini hızlandırmaya ve granülasyon ve epitelyum oluşumunu hızlandırmaya izin verir. Ek olarak, bu tip tedavi, transplantasyon sırasında cildin korunmasını iyileştirir ve ayrıca skar dokusu değişikliklerini önler.

Yanıklar tavsiye edildiğinde, mukoza ve ciltte UV hasarı kullanın. Anestezi yöntemi olarak diadinamik akımların kullanılması mümkündür. Cerrahi transplantasyondan sonra, transplantasyon bölgesinde UFO tekrarlanır.

Havayolu yanıklarının alternatif tedavisi

Alternatif reçetelerin sadece hafif yanıklarla uygulanabileceği hemen belirtilmelidir. Solunum yolunun zarar görmesiyle birlikte, hasar derecesini bağımsız olarak belirlemek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, bir doktor zorunlu olmalıdır.

Mucosa küçük yanıklar ile, alternatif şifacılar, tahriş olmuş dokuları soğutmak, serin havada nefes almanızı önerir.

Ayrıca sıvı süt ürünleri, özellikle kefir, kıvrılmış süt, ekşi krema kullanımı yararlıdır.

Her yemekten sonra, 1-2 çay kaşığı içinde çözülmesi tavsiye edilir. Doğal bal: Bu rejenerasyonu hızlandıracak ve acıyı dindirecektir.

Solunum sisteminin yanması, günde üç kez 1 çorba kaşığı alırsa daha hızlı iyileşir. Kabak veya deniz topalak yağı kaşığı. Aynı işlem, 1 çorba kaşığı ile seyreltilmiş 6 damla lavanta yağına sahip olacaktır. L. Su. İlaç yemeklerden sonra alınmalıdır.

Otlarla tedavi genellikle ana tedavi ile birleştirilir: sadece bu durumda bir iyileşme etkisi beklenebilir.

Anne ve üvey anne, köpek gül, meşe kabuğu dayalı ağrı tıbbi infüzyonların kaldırılmasında çok yararlıdır. Listelenen bitki bileşenleri öğütülür ve 1 çorba kaşığı demlenir. L. 250 ml kaynar su içinde karıştırılır.

Şeker ve diğer katkı maddeleri olmadan soğutulmuş yeşil çay içmek yararlıdır. Pek çoğu yeşil çayın tadını sevmez: bu durumda, içecek nane infüzyonu ile değiştirilebilir.

Solunum sisteminin yanması için iyi bir etki, havuç suyu ile ezilmiş elmalardan yapılan bir ilaç ile verilir. Soğutulmuş karışımda eritilmiş tereyağı ekleyin ve küçük miktarlarda gün boyunca alın.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56]

Homeopati

Homeopatik tedavinin taraftarları, doktorun atayacağı ana tedaviye ek olarak bu ilaçları kullanabilir.

Traumeel C

Dozaj ve uygulama yolu

Enjeksiyon intramüsküler, günde bir kez 1 ampul. Aynı çözüm oral olarak alınabilir.

Özel talimatlar ve yan etkiler

Compositae bitkilerine alerjilerin varlığında dikkatli olmak gerekir.

Limfomiozot

Dozaj ve uygulama yolu

Yemeklerden önce 30 dakika boyunca günde üç kez 15 damla alın.

Özel talimatlar ve yan etkiler

Tiroid bezinin hastalıkları ile alınması önerilmez.

Echinacea compositum

Dozaj ve uygulama yolu

Intramüsküler enjeksiyon, haftada 1 ampul üç kez.

Özel talimatlar ve yan etkiler

Dikkat: alerjik reaksiyona neden olabilir.

Koenzim kompozit

Dozaj ve uygulama yolu

Haftada 3 defaya kadar 1 ampül için kas içi enjeksiyon.

Özel talimatlar ve yan etkiler

Alerji son derece nadirdir.

Mukoza kompoziti

Dozaj ve uygulama yolu

Kas içi enjeksiyon şeklinde, haftada 3 defaya kadar 1 ampül.

Özel talimatlar ve yan etkiler

Fenollere alerjisi için kullanmayın.

Hava yolu yanıkları için homeopatik tedavi genellikle 4-5 haftadan daha az sürmez.

Önleme

Gelecekte yanık havayolunun yakılması, çeşitli komplikasyonları ve olumsuz sonuçları önlemek için bazı kurallara ve kısıtlamalara bağlı kalmalıdır.

 • Kataral hastalıklar, enfeksiyöz solunum hastalıkları önlemek önemlidir.
 • Solunum sisteminin durumunu izlemek için düzenli olarak bir doktor-pulmonolog ziyaret edin.
 • Sigara içmeyin ve dumanı, dumanı ve kimyasal dumanı solumaktan kaçının.
 • Hipodynamiadan kaçınmak için dışarıda olmak daha yaygındır.

Rehabilitasyon olarak, sanatoryum-ve-kaplıca tedavisi yapmak için her yıl fizik tedaviye girmek yararlıdır. Diyetin izlenmesi, vücudun maksimum miktarda besin ve vitamin alması için de gereklidir.

trusted-source[57], [58], [59], [60], [61], [62], [63], [64]

Tahmin

Yanık yaralanmasının prognozu, sadece zamanında yardım ve rehabilitasyon dönemi dahil olmak üzere doktorun tüm önerileri ve önerileriyle uyumluluk açısından elverişli kabul edilebilir.

Hava yollarının yanması, birkaç yıl içinde kendini hatırlatabilecek kadar ciddi bir yaralanmadır. Bu nedenle, periyodik olarak bir doktoru ziyaret etmek ve gelecekte solunum rahatsızlıklarını önlemek için akciğer, bronş ve trakea durumunu izlemek önemlidir.

trusted-source[65], [66], [67], [68]

Bilmek önemlidir!

Yanığın ciddiyeti, etkilenen cildin alanı tarafından değerlendirilirse, perine ile birlikte vücut yüzeyinin sadece% 1'ini işgal ettiği için, penisin yanması küçük yanık yaralanmalarına atfedilmelidir.

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.