Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Menopoz ile terleme

Makalenin tıp uzmanı

Endokrinolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Fizyolojisindeki bir kadın menopozdan sakınamaz: cinsel fonksiyonun durdurulması kaçınılmazdır. Psikolojik olarak bu stres. Bunlar sağlık ve yaşam tarzı için kardinal değişiklikler. Kural olarak, bir faktör daha var: Menopoz ile terleme.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Nedenler menopoz ile terleme

Nadiren kimse terlemekten kaçınmayı başarır. Bu rahatsızlık ve tahriş, güvensizlik ve izolasyon, sadece yaşlılıktan önce değil, aynı zamanda potansiyel bir hastalıktan da korkuya neden olur. Mutlak çoğunluk ve istatistiklere göre kadınların% 90'ı gelgitlere ve aşırı terlemeye maruz kalıyor. Terleme nedenleri menopoz olan her kadın için bilinmelidir: o zaman zihinsel olarak hazırlanacaktır.

trusted-source[7], [8]

Patogenez

Tıbbi terim "patogenez" gelişmekte olan hastalığın mekanizmaları ve ona eşlik eden süreçlerdir. Terleme sırasında, özellikle menopoz sırasında ortaya çıkan, vücutta hormonal arka plan değişir - östrojen üretimi azalır, bu da, termoregülasyonun merkezini etkiler. Bir östrojen eksikliği olduğu anda, beyin, daha doğrusu, parçalarından biri olan hipotalamus, vücudun aşırı ısınması hakkında yanlış bir sinyal alır. Ve hemen ısı yayılımını sağlayan mekanizmanın bir bağlantısı var. Sonra olur:

 • periferik damarların genişlemesi veya sıcak sifon;
 • kalp çarpıntısı;
 • bol terleme.

Bunu fark etmemek imkansız. Ama sebebini bilerek, gereksiz kaygı olmadan gelgileri algılayabilir ve algılayabilirsiniz.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Belirtiler menopoz ile terleme

Menopozla birlikte güçlü terleme, özellikle gece terlemeleri ve keskin gelgitler yaklaşan menopozun ilk belirtileridir. Paralel olarak, ayda bir arıza söz konusudur: düzensizdirler, döngü değişiklikleri, azalan ya da uzayanlar, basitçe gözden kaçabilirler. Kanama az çok fazladır.

Terleme semptomlarına dönersek, onları gizlemek imkansızdır: ter çok bol miktarda tahsis edilir. Ve neredeyse aynı zamanda bir kadın titreme hissediyor. Bu durumda, genellikle terleme işlemi, ağızda ve tüm mukoza zarlarında kuruluk olduğunda bir kontrast işareti ile birlikte görülür. Bir başka belirgin semptom: saç hızla grilaşır, kırılgan hale gelir.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Terleme, gerginliklerin değişmesi, genellikle güçlü ve uzamış olması gerçeği soğuk algınlığı olasılığını düşündürmektedir. Fakat belki de aynı belirtiye sahip bir hastalık - örneğin tüberküloz. Eşlik eden terlemenin sonuçları ve komplikasyonları, ancak geçici olmaları ve kadın bedenindeki yaşa bağlı değişikliklerin neden olduğu tehlikeli değildir. Bu durumda, yoğun terleme bir süreliğine keskin bir şekilde soğuğu değiştirerek kadının genel esenliğini etkiler. Bu menopoz için tipiktir.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19]

Teşhis menopoz ile terleme

Tipik olarak, menopoz dönemine giren veya içinde bulunan bir kadında bolca terleme ile ilgili karmaşık çalışmalar gerekli değildir. Ancak benzer semptomları olan paralel bir hastalığı dışlamak için gereklidir. Hormonlar için tahlil:

 • kandaki folikül uyarıcı bir hormonun tanımı;
 • östradiol üzerinde - kadınlarda ana seks hormonu. Menopoz ile, norm altında olacak - 70 pmol / l;
 • Yumurtanın ve yumurtlamanın olgunlaşmasını gösteren LH veya lüteinizan hormon, yani, Sperm gübreleme. Bir kadın menopoza girmişse, LH seviyesi 40-60 IU / L'ye ve daha fazlasına yükselir.

Bu üç analizin sonuçlarına dayanarak, hormonlar, eğer gerekliyse, hormon terapisi sırasında menopoz sendromu sırasında hormonlar için reçete edilebilir.

Bir kadının durumu ve menopoz ile terleme tanısı koyacağız. Çok fazla terlemenin ilk "saldırısını" hissetmek, ilerleyen bir menopoz olasılığından emin olmalısınız. Bu idrarda FSH (folikül uyarıcı hormon) seviyesi için özel bir test yapılarak yapılabilir. Test için, eczane içinde serbestçe satılan özel teşhis şeritleri kullanılır. Sıcak basması ve terlemenin premenopozun başlangıcını ve daha sonra menopozu simgelemesini yüksek olasılıkla söyleyebilmek için 2-3 pozitif test yeterlidir.

Endişe aşırı ve uzun süreli terleme, jinekolog muayenesi sadece yeterli değilse vb kardiyovasküler sistem hastalıkları, metabolik bozukluklar, deri hastalıkları, geliştirilmesi ve alevlenmesi için bir tür platformunun doruk ..: Ama bu sınırlı olmamalı Kardiyolog, endokrinolog, nörolog danışmaları gereklidir. Zaten yukarıda bahsedilen dinamik ve bazal ısı programı analiz edilmelidir histolojik uterin kazıma, sitolojisi, gerçekleştirilen olarak, analizler ve testlerin sonuçları olan.

Diferansiyel teşhis de zorunludur. Rolü ayırt etmektir:

 • yumurtalık fonksiyonunun erken sonlandırılması (40 yıl);
 • Tiroid bezi hastalıkları;
 • hormon aktif tümör veya feokromositoma;
 • psikopati ve eşlik eden panik atakları;
 • prolaktin veya hiperprolaktinemi kanında bir artış;
 • tüberküloz;
 • bulaşıcı hastalıklar.

Özellikle zor vakalarda kesin tanı koymak için, karın boşluğunun ultrasonografisi, göğüs röntgeni, mamografi gibi aletli araştırma yöntemleri de kullanılmaktadır.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Ayırıcı tanı

Menopozun ayırt edilmesi ve diğer hastalıklardan kaynaklanan semptomları yaşamsaldır. Aksi halde yanlış tedavi reçete edilebilir. Bunun sonuçları genellikle geri döndürülemez. Örneğin, bir kadının sıcak basması ve aşırı terleme yaşayabileceği diabetes mellitus gelişen bir örnek olarak belirtmek yeterlidir. Onun tedavisi menopozdan tamamen farklı bir teknik gerektirir.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30], [31]

Tedavi menopoz ile terleme

Menopozda ve beraberindeki gelgitlerde, pek çok kadın tedavi görmez. Bu, çoğu durumda güvenli bir şekilde sona eren doğal bir süreçtir. Ancak, kronik hastalıklar varsa veya terleme ve tidal yanıp sönme şiddeti artarsa, sıcak basması menopozla tedavi edilir. İlk adım provokasyonu ortadan kaldırmaktır. Bir kadına yol açan yaşam tarzının psikolojik stres için bir sıçrama tahtası olarak hizmet ettiği unutulmamalıdır. Gelgitlerin yoğunluğu yeterli bir iklim rejimiyle bile azalmazsa, o zaman doktor tedaviye karar verebilir.

İlaçlar: menopoz ile terleme için tabletler

En etkili yöntem hormon replasman tedavisi olarak kabul edilir. Onlara girerken, östrojenler seks hormonları ile doyurulur. Bunlar menopoz ile terleme için tabletler. Çok terlemeyi normalleştirir, ateş terlemesini azaltırlar. Ve ilaçların psiko-duygusal durumunu stabilize etmek vazgeçilmezdir. Ruh halini dengeler, hafızayı ve uykuyu güçlendirir, sinir tahrişine karşı koyarlar. Bunlar arasında:

 • Rus üretimi Cliofit bir hazırlık. Bileşenleri kişniş, köpek gülü, alıç, anason, ananas, civanperçemi, nane, muz, eleutherococcus. Zaten bileşimin kendisi iksirin yatıştırıcı etkisini gösterir. Uykuyu normalleştirir, baş dönmesini ve sıcak basmaları giderir;
 • Hollandalı üretici Lerivon, kümülatif, 2-3 hafta, eylem süresi. Diğer antidepresanlar, antioksiotik aksiyon, uyku normalleştirme ile karşılaştırıldığında etkili ve güvenli. Bağımlılık yapmayın. Ancak, artan dikkat ve hızlı motor becerileri gerektiren tehlikeli aktivitelerin yokluğunu gerektirir. Dozlar belirli bir hasta için ayrı ayrı ayarlanır;
 • Çek Novo-Passit, bileşenlerin doğal bileşimi nedeniyle yaygınlaşan bir çözüm ve tablettir. Uygulama, bir kadının hormonal arka planı üzerinde olumlu bir etki olduğunu doğrulamaktadır. Uygulama Novo-Passit nefes darlığını hafifletir, baş ağrısı, kalp atımını ortadan kaldırır, terlemeyi normalleştirir. Bireysel tolere edilebilirliğe bağlı olarak günlük doz reçete edilir: 1 tablet günde 3 kez veya 1 çay kaşığı. 3 kere. Ilaç da uygundur çünkü çay ve meyve suları ile alınabilir;
 • Persen (Çek üretimi) özleri şeklinde limon, mercimek ve nane içerir. Terleme ek olarak, uyku, çarpıntıları normalleştirir ve sinir gerginliğine direnir. Hap ve kapsül olarak kullanılabilir. Persen alma - yatmadan önce 1 damla veya 2 draje için günde 3 defaya kadar.

Bu ilaçlar, terapötik tedavi için doktor tarafından reçete edilen diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Menopoz ile terlemenin operatif tedavisi uygulandığı olgular gözlenmedi.

Alternatif tedavi

Alternatif tedavinin bir parçası olan tariflere güvenmeyin, hiçbir neden yoktur: onlar nesilden nesile kullanılırlar. Günümüzde alternatif tıp geleneksel tıpla paralel olarak çalışmaktadır. Sınıflandırmasında on binlerce hastanın sağlığının iyileştirilmesi veya olumlu düzeltilmesi. Bir kadın sıcak basması ve terleme muzdarip olduğunda, rahatlatmak ve menopoz ile kanıtlanmış yollar vardır. En kolay erişilebilir, yatmadan önce sıcak ayak banyosu. Su sıcaklığı yaklaşık 40 derecedir, zaman 20 ila 30 dakikadır. Ayaklarınızı böyle bir banyoda tuttukları için iyi silinmeli ve yatağa gitmeliler. Yatağa zıt ayak banyosundan önce alırsanız, 4-5 dakika ayaklarınızı sıcak suda tuttuğunuzda, soğukta yarım dakika, daha doğrusu, oda sıcaklığında, etki artacaktır.

Birçok kadın için, kurtarma, menopoz ile terleme bir adaçayıdır. Uygun bir araç eczanede reçetesiz satın alınabilir. 3 çay kaşığı. Bir litre kaynar suya çeyrek kala, bu bitki çayı sıcak ve çok uyumadan önce içilmelidir.

Alternatif şifacılar biberiye tavsiye ve kaynatma. Yapraklarının bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökülmeli ve 20 dakika kısık ateşte bekletilmelidir. Gerinme ve yemeklerden yarım saat önce günde 2-3 kez alın.

Alış-verişe her zaman eczane tarafından alınabilen etkili tentür. Günde 30 damla almak yeterlidir, böylece gelgitler azalır, normalleşir.

Buna ek olarak, her zamanki gibi demlenmiş limon çayı içebilirsiniz. Sıcak basmaları ve terleme için önerilen diğer hazır koleksiyonlar vardır.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37]

Homeopati

Bir durumun homeopatik preparatları düzeltmek mümkün olup olmadığı - bugün zaten bu yüzden soru gerekli değildir. Homeopati eşsiz bir özelliğe sahiptir: Yaptığı işin esası, benzer şeylerin benzer olmasını engellemektir. Menopoz sırasında ağır terleme ve sıcak basması durumunda, hastalığın provoke edilmesi için vücuda homeopatik preparatlar uygulanır. Aynı zamanda, patolojinin nedeni güçlendirilmiştir. Ve vücut onunla başa çıkmak zorunda. Sonuç olarak, uykusuzluk ve depresyonun ortadan kaldırılması, sinir aktivitesinin normale döndüğü görülmektedir. Bütün bunlar fizyolojinin restorasyonu, ilk tepkileridir.

Homeopatik ilaçlarla tedavi için izin verildiği gibi, Sağlık Bakanlığı tarafından verildi. Bu nedenle, eczaneler Climakt-Hel, Remens, Sepia vb. Satın alabilirler.

Birçok bileşenlerden oluşur rezorpsiyonu "Klimakt Hel" için Homeopatik hapları - Sanguinar kanadensis, Ignatia vb tsedrona tanımlayan azalma sinir sinirlilik ve menopoz süresinin sıcak basmaları arttı .. Yemeklerden ya da bir saat sonra 30 dakika boyunca günde 3 kez alınır. Tedavinin seyri 1 ila 2 ay sürer. Ancak, ilacı reçetelemenin yanı sıra, bir uzmanı da ayarlamalıdır. Diğer ilaçların paralel olarak alınmasına gelince, yasak yoktur.

Sepia (Sepia), menopoz sırasında, uykuda rahatsızlık, terleme, kızarma sırasında bir kadının durumunu hafifleten bir ilaçtır. Ilacın bileşimi klopogon racemose, yılan Bushmeyster zehir, mürekkepbalığı mürekkep ve etil alkol bir torba sırrı içerir. Bileşimin 8-10 damlası bir bardak suya dörtte bir oranında çözülmeli ve yemeklerden yarım saat önce veya yemekten bir saat sonra günde 2 defa içilmelidir. Bir kadın uyuşturucu intoleransı yoksa, tedavi süreci, iki ay sürer. Bu süre zarfında ter salınımı stabilize olur, gelgitler azalır. Sepya doz aşımı vakaları kaydedilmedi.

Homeopatik tıbbi ürün "Remens", menopoz için etkili bir ilaçtır, bu da bazı vücut sistemlerinde, özellikle dişi genital organlarda başarısızlığa yol açar. "Remens", hormonal arka planın normalleşmesini sağlayan endokrin bezlerinin bozulmuş oranını geri yükler. Bu ilaç, menopozun herhangi bir aşamasında diğer ilaçlarla birlikte kullanılabileceği gerçeğiyle karakterizedir. "Remens" bir düşüş olarak yayınlandı. Bir dağıtıcı ile 20, 50 veya 100 ml'lik şişeler. Dilin altına alınması gereken haplar var. Hormon dengesini temin edilmesine ilave olarak, "Remeks" otonom sinir sistemini stabilize: kalp aşırı terleme, sıcak basması, kalp çarpıntısı ve ağrıyı ortadan kaldırır.

Bunlar ve diğer homeopatik preparatlar sadece popüler değil, haklı olarak popülerdir: bunların bileşenleri sadece bitkisel kökenlidir.

Önleme

Önleme de özel bir şeyden farklı değildir. Mod, beslenme, duygular yönetimi, beden eğitimi ve maksimum hareketin varlığı.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42]

Tahmin

İkincisinden bahsetmişken, prognoz vakaların büyük çoğunluğunda olumludur: bir süre sonra, klimacium ve beraberinde gelen rahatsızlık kadına sorun vermeyi durdurur. Fakat kendi başına bu olmayacak: bir menopoz dönemi için alışkanlıkları ve hatta yaşam tarzını değiştirmek gerekir. Sağlıklı olmalı: alkol ve nikotin kullanmadan, dinlenmek için yeterli zaman, her zaman mobil, doğru beslenme. Öneriler diğer hastalıklarla aynıdır.

trusted-source[43]

Bilmek önemlidir!

Erkek menopozunun tüm semptomları, gonadotropinlerin üretimindeki doğal yaşla ilişkili bir düşüş ve ilk olarak ana erkek hormon (androjen) - testosteron ile ilişkilidir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.