Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kornea Kremleri

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Bacaklar ve ellerdeki kediler - bu rahatsızlık veren bir hoş olmayan kozmetik kusurdur. Onların eleme, uygulama özellikleri için etkili araçlar düşünelim. Mısırlar, ölü hücrelerden oluşan cildin üst tabakasının yoğunlaşmasıdır. Çoğu zaman eller ve ayaklarda görünürler. Nedeni ve yatkınlık olabilir: rahatsız edici ayakkabılar, egzersiz, düz ayaklar, diyabet, sedef hastalığı, mantar hastalıkları, aşırı kilo.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Endikasyonları Mısırdan kremler

Ellerin ya da ayakların basması tedavi gerektirir, çünkü bunlar sadece rahatsızlık ve ağrıya neden olmaz, aynı zamanda kozmetik rahatsızlıklara da neden olurlar. Nasırlara karşı krem kullanımı için endikasyonlar bu faktörlere dayanmaktadır. Doktora danışarak daha iyi kullanın. Bu istenmeyen istenmeyen reaksiyonları önler ve istenen terapötik etkiyi sağlar.

 • Yerel uygulama araçları bir dizi avantajlara sahiptir: hızlı verimlilik ve yüksek verimlilik, uygun fiyat.
 • Bazı eksiklikler arasında şunlar sayılabilir: alerjik reaksiyon riski, derin nasırlarda, kullanım kurallarına uyulmasında etkili değildir.

Bir ilacı seçerken, doğal, yani bitkisel bileşenleri içerdiği gerçeğine dikkat etmek gerekir. Çeşitli uçucu yağlar, vitaminler, üre, salisilik ve glikolik asit olabilir. Kullanmadan önce, hazırlanması önerilir: bacakları veya elleri deniz tuzu ve uçucu yağlar ile bir banyoda buharlaştırmak için. Bu ilacın etkisini artıracak ve daha etkili hareket edecektir.

trusted-source[10]

Tahliye formu

Mısır tedavisi için birçok ilaç var. Verimlilikleri ve kompozisyonları farklıdır. Kremlerin isimlerini mısırlardan ve hareket mekanizmalarından haberdar ederek en iyi aracı seçebilirsin.

 1. Allpresan «Çok sert bir cilt için yumuşatıcı»

Üre, pantenol ve allantoin içerir. Çok kuru, çatlamaya eğilimli bir cilde yardımcı olur, keçeleri etkili bir şekilde yumuşatır, keratoplastik bir etkiye sahiptir. Diyabetik ayakları tedavi etmek için kullanılabilir.

Aktif maddeler kornifiye edilmiş tabakayı hızla yumuşatırlar, ancak yaşamı etkilemezler. Ajan 5 dakika süre ile uygulama yöntemiyle 5-10 cm mesafede uygulanır.

 1. Bielita «Ayak Bakımı»

Kuru mısırlara karşı krem, bu tür bileşenler içerir: üre, salisilik ve glikolik asitler, çay ağacı yağı, mentol, kafur ve allantoin. Kuru, sert ve çatlamış cildi temizler, antiseptik, yatıştırıcı ve koku giderici bir etkiye sahiptir.

İlaç kuru cilde nazikçe uygulanır ve tamamen emilene kadar bırakılır. Mısırın tamamen yok olmasına kadar uygulayın.

 1. Floslek «Dr Oranı»

Ayakların kaba derisi için yatıştırıcı bir ilaç. Yumuşatır, nasır ve çatlak oluşumu, mantar değişiklikleri, bebek bezi döküntülerini önler. Terlemeyi normalleştirir, yeniler ve nemlendirir. Antifungal ve antibakteriyel bileşenler, tarçın yağı ve papatya özünden oluşur.

İlaç, masaj hareketleriyle, problemli yerlere 1-2 damla damla uygulanmalıdır.

 1. Yeşil Eczacılık
 • "Şifa Çatlakları" - kuru mısırları çıkarmak için kullanılır. Besler ve yumuşatır, canlandırıcı bir etki yaratır. Deniz topalak, A, E vitamini ve allantoin özütü içerir. Stabil bir terapötik etki elde etmek için, ilacı uyguladıktan sonra çorap giymeniz gerekir.
 • "Nasır ve Mısırlara Karşı" - Cildin az yer kaplamasını yumuşatır ve temizler. Aşırı kuru, mısır epidermisinin ortaya çıkmasına yatkındır. Bu oluşur: Sibirya sedir yağı, biberiye ve köknar yağı, aloe. Antiseptik nemlendirir, tonlar, yatıştırır.

 1. NUBAR «Callus-Rid T318»

Profesyonel ama pahalı bir araç. Bu meyve asitleri (laktik, malik, sitrik, glikolik), yumuşatma ve kaba alanlar, deniz yosunu özü, aloe vera ve selüloz çıkarmadan oluşur. Merhem uygulamadan önce, sorunlu bölgeler ıslatılmalı veya buğulanmalıdır.

İlaç kalın bir tabaka halinde uygulanır ve üst kısım 3-5 dakika polietilen malzeme ile sarılır. Bundan sonra, ürünün kalıntılarını temizleyin ve cildi nemlendirin.

 1. Sibirya doğası

Cilt bakım ayakları için krem "Nasırlara Karşı". Sibirya köknar yağı, asidik Yakut ve beyaz balmumu özü temelinde yapılır. Pürüzlü epidermisi yumuşatır, çatlakları iyileştirir, yoğun bir şekilde besler ve rejenerasyon süreçlerini hızlandırır.

İlaç kuru, temiz ayaklarda masaj hareketleriyle uygulanır. Uygulama sıklığı cilt büyümesinin derecesine bağlıdır.

 1. Ev doktoru

Ayak kremi "nasır ve mısır önlenmesi için" beyaz bir söğüt ve balmumu kabuğunun bir özü ile.

Yaralanmaları ve bunlardan kaynaklanan rahatsızlığı önler. Bileşenleri bir anti-inflamatuar ve nemlendirici etkiye sahiptir. Düzenli uygulama ile cilt, pürüzsüz ve hoş bir dokunuşa dönüşür.

 1. Delia Kozmetik «İyi Ayak»

Kalınlaştırılmış ve çatlamış ayaklar için kozmetik preparat. Yoğun nemlendirmeye neden olan% 10 üre içerir.

Kökleşmiş cildi eksfoliye eder, ferahlatır, tahrişleri azaltır, terlemeyi normalleştirir. Masaj hareketleriyle ovalayarak günde birkaç kez kullanabilirsiniz.

 1. "Antimozolin"

Natoptyshi'yi etkili bir şekilde yumuşatır ve iyileştirir. Bu maddelerden oluşur: zeytin yağı, papaya özü ve nane, alg, üre, çay ağacının esansiyel yağları ve mercanköşk, sitrik asit ve diğer bileşenler. Ağrılı hisleri en aza indirir, esnekliği ve kalın dokuların yapısını yeniden oluşturur.

Mısırlar tamamen yok olana kadar kullanılır. Bileşenlere karşı hoşgörüsüzlük için önerilmez. Uzun süreli kullanım, tedavinin kesilmesinden sonra ortaya çıkan alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 1. Bensalitin

Antiseptik, lokal irritan ve keratolitik etki ile kombine bir preparat. Stratum corneum'daki yüksek birikimden dolayı kuru cildi etkili bir şekilde yumuşatır. Kullanım için ana gösterge, herhangi bir şiddetin mısır ve nasırlarıdır. Uygulamadan önce cilt buharlaşmış ve bir petrol jeli veya yapışkan sıva tabakası kullanılarak sağlıklı doku ile kaplanmalıdır. Merhem lezyon bölgesine uygulanır ve bir yama ile kaplıdır. 2-3 saat sonra, ilacı olan yama çıkarılır. Cildin bütünlüğünü ve aktif maddelere aşırı duyarlılığı ihlal etmek için kullanımı kontrendikedir. Uygulama yerinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 1. Mısır kreması "5 gün"

Uzun sürtünme veya basınç nedeniyle ortaya çıkan mısır ve kuru nasırların uzaklaştırılmasında kullanılır. Cildin azgın tabakasını yumuşatır, böylece ağrısız bir şekilde çıkarılabilir. Salisilik asit, lanolin ve petrol jeli içerir. Merhem, yaraya uygulanır ve 12 saat boyunca sıva ile kaplanır. Gerekirse, prosedürü tekrarlayın. Yumuşatılmış cilt ponza ile kolayca çıkarılır. Hafif karıncalanmaya sebep olabilir. Ancak yanma hissi veya ağrı varsa, o zaman kremin yıkanması gerekir. Kural olarak, nasırları tamamen ortadan kaldırmak için üç prosedür yeterlidir.

Krem şifacı

Ayakların bakımı çok önemlidir, çünkü sağlıklı cilt ve alt ekstremitelerin görünümünü korumanıza izin verir, böylece arka plana gitmemelisiniz. Krem Şifacı nemlendirir ve çatlakları iyileştirir, mısır ve kuru nasırların tedavisinde yardımcı olur. Doğal maddeler içerir: zeytinyağı, üre, doğal nemlendirici gliserin, hücre rejenerasyonu için E vitamini, antimikrobiyal etkiye sahip kırlangıçotu, meşe kabuğu ve çay ağacı yağı. Böyle bir bileşim, ilacın güvenliğini ve etkinliğini gösterir.

 • Kullanım endikasyonları: nasır ve mısırın ortadan kaldırılması, çatlakların iyileştirilmesi. Kuru cildi yumuşatır, yoğunluğu ve yorgunluğu giderir, terlemeyi normalleştirir. Hücrelerin normal işleyişini geri yükler, mikropları ve enflamasyonu yok eder, enfeksiyon gelişimini önler.
 • Lezyonun yerine uygulandıktan sonra aktif bileşenler, iri taneli hücrelere nüfuz ederek nemi besler. Bu nedenle, cilt yumuşar ve keratinize alanlar çıkarılabilir. Krem, cildin tüm yüzeyine eşit olarak yayılarak masaj hareketleri yardımıyla temiz bir cilde uygulanmalıdır. İlaç problem ortadan kalkıncaya kadar günde 2-3 kez kullanılır.
 • Şifacının kremi, su ile etkileşimde kararsızlık ile karakterize edilir. Bu amonyak salınımı ve hoş olmayan bir kokuyla açıklanır. İlaç, yağlı cilt tipini olumsuz yönde etkileyen bir alkali pH'a sahiptir. Bu nedenle ürünü kullanmadan önce bir dermatoloğa danışmak daha iyidir.

trusted-source[11]

Krem compeed

Sert, pürüzlü cilt sadece kozmetik bir kusur değil, ağrıya ve tedaviye ihtiyaç duyan bir problemdir. Krem compeed - bu patolojiyi ortadan kaldırmak için etkili bir ilaç. Compide, benzer yollarla bir dizi avantaj sunar:

 • Cildi etkili bir şekilde nemlendirir, sonuç ilk kullanımdan sonra görülür.
 • Bileşimine giren laktik asit ve üre nedeniyle mısır ve çatlaklar 4 hafta geçer. Ve önleyici tedbirlerin uygulanmasıyla artık görünmez.
 • Ağrılı hisleri en aza indirir, enfeksiyonun yaraya girmesini önler.
 • Tırnakların yapısını geliştirir ve bacaklardaki mantar enfeksiyonlarını önler.

İlacın bileşimi şunları içerir: laktik asit, üre, gliserin, stearik ve palmitik asit, sorbitol, gliseril stearat ve diğerleri. Compeed kullanımı kolaydır. Stabil bir terapötik etki elde etmek için, kuru çatlak cilde sahip bölgelere ve günde 2 kez nasırlara uygulanmalıdır. Ürün yağlı olmayan bir yapıya sahiptir, bu nedenle kullanımından önce cildi buharlamanız ve ponza taşı ile karıştırmanız önerilir. Uzun süreli kullanım, ilacın etkinliğini azaltacak bağımlılığı provoke edebilir.

Mısırlara karşı keratolitik krem

Ölü deri hücrelerini soymak için yeni ve eşsiz bir çözüm, mısırlardan keratolitik bir kremdir. İlaç epidermisi besler ve su dengesini geri yükler. Kompozisyonu, bir kural olarak, üre ve salisilik asit içerir. Hazırlık lanolin, çeşitli bitkisel özler, uçucu yağlar, asitler, vazelin ve diğer bileşenleri içerebilir. Komplekste yumuşatma etkisi vardır.

 • Meyve asitleri ve üre - cildin nemini optimize eder, elastikiyetini artırır, antiseptik etkiye sahiptir.
 • Doğal uçucu yağlar - cildi yumuşatır ve besler, pürüzsüz ve ipeksi bir hale getirir.
 • Salisilik asit ve bitki ekstreleri - fungisit ve antibakteriyel etkiye sahiptir, mantar hastalıklarını önler.

Nasır gelen popüler keratolitik merhemler:

 1. "Antimozolin" - laktik asit ve karbamid içerir. Natoptyshi'yi nemlendirir ve yumuşatır. Sadece kaba deriden değil, aynı zamanda doğal maddeler sayesinde hoş olmayan bir kokudan kurtulmaya yardımcı olur.

 1. "TianDe", yılan yağı bazlı bir Çin kozmetik ürünüdür. Antibakteriyel ve yara iyileştirici özelliklere sahiptir. Kuru ve ıslak nasırlar için uygundur.
 2. "Neutrogena", Norveç'te üre ile aktif bir madde olarak yapılan pahalı ama etkili bir ilaçtır. Keratinize cildin kalınlığını azaltır, mısırın görünümünü önler.
 3. "Bensalitin" - benzoik ve salisilik asit içerir. Ürün cilt derisine 2 saat aralıklarla, sağlıklı bir cilt ile yapışkan bant yapıştırılarak uygulanır. Kusurları tamir etmek için kısa sürede yardımcı olur. İltihaplı veya hasarlı cilt üzerinde kullanıldığında, tahrişe neden olabilir.
 4. "Namozol-911" - bitki bileşenleriyle (atkuyruğu özleri, çay ağacı, sinek agarik) hazırlanan bir preparasyon, mısırın yaprak dökülmesini dezenfekte eder ve teşvik eder. Kuru ve ihmal edilmiş nasırların tedavisi için uygundur, çatlakları iyileştirir.

Keratolitik topikal ajanlar, sağlıklı dokuları veya müköz membranları etkilemeden sadece kallus bölgesine uygulanmalıdır. Tedaviyi eldivenlerde daha iyi uygulayın, ancak krem elinize düşerse, sabunla yıkayın. Ürün ıslak, buğulanmış cilt üzerine yavaşça dağıtılır ve 20-30 dakika beklemeye bırakılır. Merhem kalıntıları çıkarıldıktan sonra, mısır sert bir fırça veya pomza ile soyulabilir ve iyice durulanır.

Kuru mısırlar için krem

Cilde mekanik hasar nedeniyle deforme ve sıkıştırılmış, tedavi gerektirir. Sorun yaşam için bir tehdit değildir, bu nedenle sıklıkla dikkat edilmemektedir. Ancak terapi olmadan natoptis kanamaya başlar, acı verici duygular verir. Bunun bir sonucu olarak, kronik, yani kuru bir kallus ortaya çıkar, karmaşık ve kalıcı bir tedavi.

Çoğu zaman kusur, sıkı bir ayakkabı giymekten, aletlerle çalışırken veya düzenli fiziksel efor sarf etmeden cildin sürtünmesinden kaynaklanır. Bazı durumlarda problem diğer hastalıkların belirtisidir. Bir hipovitaminozis olabilir, bu bir A vitamini eksikliği, bir diyabet. Sıklıkla, kuru kalus, mantar hastalıkları, apseler, siğiller, tümörler ve hatta sedef hastalığı için alınır. Bu nedenle, tedaviden önce, cilt yoğunlaşması teşhisi için bir uzmana danışmak en iyisidir.

Tedavi kuru kalus tipine bağlıdır:

 • Yumuşak - sert bir çekirdeğe sahiptir, ancak etrafında sağlıklı bir cilt.
 • Rijid - pürüzsüz bir cilt ve saçsız epidermiste görünür. Çoğu zaman parmaklar arasında lokalize olur.

Bunu ortadan kaldırmak için özel hazırlıklar kullanılır. Çoğu zaman, bunlar stratum corneum'un hızlı ve ağrısız pul pul dökülmesini destekleyen keratolitik kremlerdir. Verimli özellikler, benzoik asit yanı sıra özel tepsiler ve losyonlar içeren% 10 salisilik merhemdir. Bozukluğa mantar enfeksiyonu eşlik ediyorsa, bir dermatoloğun yardımı zorunludur. Tedaviye yönelik krem dışında kriyoterapi veya lazer tedavisi kullanıldığı için.

Kuru mısırlardan gelen krem cildi derinlemesine nemlendirir, bu da kusurdan kurtulmanızı sağlar. Ana kural, mısırların ortadan kalkmasına kadar günlük prosedürlerdir. Çıkarma prensibi basittir: kaba epidermis sıcak bir banyo ile yumuşatılmalı ve ardından sağlıklı doku kapatıldıktan sonra ilacı uygulayınız.

Kuru nasırların tedavisi için topikal topikal preparatlar:

 1. "Nemozol" - keratolik bileşenleri (salisilik ve glikolik asit) içerir, kornifiye epidermisi yumuşatır ve eksfoliye eder. Antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir, bakteriyel enfeksiyonları bastırır ve iyileşmeyi destekler. Çözelti, 1-2 gün süreyle yamaya ayarlanır, daha sonra bir ponza taşı veya kaba bir fırça ile çıkarılabilir. Problemi tamamen ortadan kaldırmak için 3 prosedür yeterlidir.
 2. "Ayak Relax" - derin ve sertleşmiş nasırları ortadan kaldırır, acı verici hisleri ortadan kaldırır. Salisilik asit ve antiseptik bileşenleri içerir. Kalıcı bir sonuç elde etmek için, sorun tamamen ortadan kalkıncaya kadar lezyon bölgesine uygulanır.
 3. "Dur-Mısır" - bir kök ile yaşlı ve kuru mısırları etkili bir şekilde kaldıran laktik asit içerir. Çoğu zaman tıbbi amaçlar için kullanılır.
 4. "Bensalitin" antiseptik, keratolitik ve lokal olarak tahriş edici özelliklere sahip bir preparattır. Aktif madde salisilik ve benzoik asittir. Kullanmadan önce, sağlıklı dokular bir yama ile kaplanır ve ilaç, yamanın ikinci tabakasına uygulanır. Prosedür 1-2 saat sürmeli, sonrasında çare çıkarılmalı ve bir nemlendirici uygulanmalıdır.
 5. "Mosol" - aktif maddeler ile topikal bir ilaç: salisilik ve benzoik asit. Antimikrobiyal özelliklere sahiptir, ter ve yağ bezlerinin salgılanmasını engeller. İlacın düşük konsantrasyonları keratoplastik etkiye ve yüksek keratolitiğe sahiptir. Dermatotropik bir madde kuru cildi yumuşatır, bir saplı mısırın tedavisine yardımcı olur. Aktif bileşenlere aşırı duyarlılık ve uygulama yerinde derinin bütünlüğüne zarar vermek için kullanılmaz. Krem, keratinize epidermis tamamen alınana kadar günde 1-2 kez uygulanır.

trusted-source[12]

Farmakodinamik

Bir ilacın farmakodinamiğini ne kadar etkili anlatabileceği hakkında. Eğer mısırın çıkarılması için topikal preparasyonlardan bahsedersek, epidermisin stratum korneumunun yumuşatılmasının, aktif maddelerin geçirgenliğinin, emilim seviyesinin ve damarların daraltılmasının etkinliğine dikkat edilir. Keratolitik kremler çok popüler olduğundan, farmakodinamiklerini daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

 • Salisilik asit antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, kaba cildi yumuşatır ve iyileşmeyi hızlandırır. Fungal lezyonları önleyen antibakteriyel etkiye sahiptir.
 • Çeşitli meyve asitleri ve üre - epidermisin nemini ve esnekliğini optimize eder. Koku giderici bir etki sağlayarak hoş olmayan kokuyu ortadan kaldırın.
 • Doğal yağlar (soya, zeytin, palm) ve kozmetik silikonlar - cildi besler ve yumuşatır, pürüzsüzlüğünü ve kurumasını sağlar.

Çoğu zaman ilaçların bileşiminde tam olarak bu bileşenler vardır. Ürününüzü uygulamadan önce, bir buhar banyosu, bir masaj banyosu yapmanız önerilir.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Farmakokinetik

Emilim, dağılım ve metabolizma süreçleri farmakokinetiktir. Lokal lezyonlara uygulandıktan sonra ilaçla ortaya çıkan biyokimyasal süreçleri gösterir. Keratolitik ajanlar, cildin derin tabakalarına hızla emilen ve bunları nemlendiren salisilik asit içerir. Madde, lokal tahriş edici, iltihap önleyici ve kurutma etkisine sahiptir. Artan konsantrasyonu mikrobiyal proteinleri pıhtılaştırır, ağrıyı azaltır ve trofizmi geliştirir.

Doğal asitler yumuşak bir peeling, yumuşama ve ölü deriyi peeling ve yara dezenfekte eder. Uçucu yağlar yumuşar ve epidermis ile ilgilenir. Kremler, sistemik kan dolaşımına nüfuz etmezler, çünkü düşük bir emilim gösterirler, bu da sadece derinin derin katmanlarına ulaşabilir, kuru mısırın gövde ile yumuşamasını sağlar.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Hamilelik Mısırdan kremler sırasında kullanın

Bacak veya ellerdeki keratinize cilt, bu herkes tarafından bilinen bir sorundur. Özellikle hamilelik sırasında yüzü ile akut. Bunun nedeni, büyüyen bir çocuk yüzünden kadın bedeni üzerindeki streslerin artmasıdır. Gelecekte anne, bacaklarının sık sık şişmesinden muzdariptir, bu da nattoidlere ve sulu, ıslak nasırlara yol açar. Uygun dikkat ve tedavi olmaksızın, bu sorun ciddi sonuçlara yol açabilir: mantar hastalıkları ve çeşitli enfeksiyonlar.

Hamilelik sırasında nasırlara karşı kremin kullanımına hoş olmayan bir durumun ilk belirtisinde izin verilir. İlaçlar ve kozmetikler düşük emilim gösterirler ve sistemik kan dolaşımına girmezler, bu nedenle anne ve fetus için güvenlidirler. Ilacın gerçekten etkili olması için, bir dermatoloğa danıştıktan sonra daha iyi kullanın.

Kontrendikasyonlar

Nasır kremi ve diğer ilaçlar gibi kullanım için kontrendikasyon vardır. İlaç ne zaman kullanılmaz:

 • Aktif maddelere karşı aşırı duyarlılık
 • Hastanın bebek yaşı
 • Vücudun alerjik cevabı (kaşıntı, yanma, kızarıklık)
 • Cildin bütünlüğünün ihlali

Yukarıdaki kontraendikasyonların mevcudiyetinde, başka bir salım formunun veya başka bir tedavi yönteminin preparatları (kriyodestrit, lazer tedavisi), keratinize epidermisi ortadan kaldırmak için kullanılır, ancak sadece doktora danışılır.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Yan etkiler Mısırdan kremler

Kuru, keratinize cildi nemlendirmek için kullanılan birçok kozmetik, yan etkileri tetikleyebilir. Nasırlardan gelen kremler bu gibi reaksiyonları tetikler:

 • Yanma ve karıncalanma
 • Cilt döküntüleri
 • hiperemi
 • Kaşıntılı cilt

Yan etkiler doğada yereldir, yani kendilerini doğrudan uygulama alanında gösterirler. Bunları ortadan kaldırmak için ilacın kullanım sıklığını azaltmak veya tedaviyi tamamen durdurmanız önerilir. Etkilenen cilt, sabunlu su ile yıkanmalı ve güvenli bir preparat seçiminde bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33]

Dozlama ve uygulama

Tedavinin etkili olabilmesi için ilacın kullanımına ilişkin kuralların takip edilmesi çok önemlidir. Kremin nasırlara karşı kullanıldığı, kusurun tipine ve ihmaline bağlıdır. Bu yönü daha ayrıntılı olarak ele alalım:

 • Kremi uygulamadan önce cildinizi ılık bir banyo ile yumuşatmanız önerilir. Uçucu yağlar, amonyak veya deniz tuzu eklenebilir.
 • Masaj hareketleri ile buğulanmış, temiz bir cilt üzerinde, bir ilaç uygulanır. Epidermisin daha iyi yumuşaması ve daha hızlı çağrılması için, işlemden sonra çorap giyebilirsiniz.
 • Keratolitik kremler tedavi için kullanılıyorsa, daha önce sadece sağlıklı dokuları kaplayan hasarlı yüzeylere uygulanır. Bu amaçla kallus için bir delik bulunan sıradan bir sıva uygundur. Yarada, ilaç uygulanır ve ikinci bir yama tabakası ile kaplanır.

Stabil bir terapötik etki elde etmek için, prosedür günlük olarak yapılmalıdır. Bu, ponponları bir pomza taşı veya sert bir fırça ile çıkaracaktır. Düzenli uzun süreli terapi, kuru mısırın bir sap ile giderilmesinin ön şartıdır.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Aşırı doz

Kremin nasırlara karşı uzun süreli kullanımı veya uygulama sıklığı fazla sayıda hoş olmayan semptomlara neden olabilir. Doz aşımı, olumsuz reaksiyonlara benzer. Hasta lokal tahrişten yakınıyor: kaşıntı, yanma, kızarıklık. Olumsuz reaksiyonları ortadan kaldırmak için, ilacı kullanmayı bırakmanız ve elbette bir dermatoloğa başvurmanız gerekir.

trusted-source[42], [43], [44], [45]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Nasırların tedavisi karmaşık olmalı, bu diğer ilaçlar ile etkileşime giriyor demektir. Kural olarak, krem, ciltleri yumuşatmak için özel tepsiler ve kompreslerle birleştirilir. Bunu yapmak için, doğal bitki özleri, uçucu yağlar ve cildi nemlendiren diğer bileşenler kullanın.

Bir yara bölgesinde birkaç ilacın eşzamanlı kullanımı kontrendikedir. Bu yan reaksiyonlara neden olabileceğinden: yanma, kaşıntı, kızarıklık, kızarıklık. Keratolitik ajanların, sülfonilürelerin, hipoglisemik oral ilaçların ilaç türevleri ile kullanılması önerilmemektedir. Bunun nedeni salisilik asidin epidermisin geçirgenliğini arttırması, diğer topikal ilaçların emilimini arttırmasıdır.

trusted-source[46], [47], [48], [49]

Depolama koşulları

Tedavinin etkili olabilmesi için ve istenmeyen reaksiyonlar olmaması için, ilacı doğru bir şekilde uygulamak değil, aynı zamanda depolama koşullarını gözlemlemek de çok önemlidir. Cildin ve azgın tabakaların çıkarılması için kremler güneş ışığından korunan ve çocuklara erişilemeyen bir yerde tutulmalıdır.

Tavsiye edilen depolama sıcaklığı 5 ° C ila 25 ° C'dir. İlaç, orijinal olarak sıkıca kapatılmış kapta olmalıdır. Bu kurallara uyulmaması, tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyen bozulma ve farmasötik özellik kaybına yol açmaktadır.

trusted-source[50], [51], [52], [53]

Raf ömrü

Nasır için krem en kolay erişilebilir, ama aynı zamanda hoş olmayan bir kusurun giderilmesi için etkili bir araçtır. Bir ilacı seçerken, sadece kompozisyonuna değil, aynı zamanda son kullanma tarihine de dikkat etmeniz gerekir. Uygunluk depolama koşullarından etkilenir. Gecikmiş ilaçlar ya da süresi dolan raf ömrü ile birlikte kullanılmamalıdır.

trusted-source[54], [55]

Bilmek önemlidir!

Bacaklarda kuru nasırların ilaç, alternatif ve homeopatik tedavisi genellikle belli bir miktar hazırlık, zaman ve efor gerektirir, ayrıca her zaman beklenen sonuçları vermezler. Ancak, rahatsız edici büyümeden olabildiğince çabuk kurtulmak istiyorsunuz. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Kornea Kremleri " için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.