Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Hyperestrogenia

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Hiperöstrojen, sadece hormonal dengesizliğe değil, aynı zamanda birçok organın normal işleyişine de yol açan östrojen seviyesinde bir artışın gözlemlendiği bir durumdur. Bu problem her yaşta, hem erkeklerde hem de kadınlarda eşit olarak sıklıkla ortaya çıkabilir ve bu da klinik seyrin kendine özgü özelliklerine neden olur. Sorunun zamanında saptanması çocuğun normal gelişimine veya daha erişkin bir yaşta yeterli bir hormonal arka plana sahip olmasını sağlar. Bu sadece doğru değil, aynı zamanda zamanında tanıların da önemini ortaya koymaktadır.

trusted-source[1], [2]

Epidemioloji

Bu problemin epidemiyolojisi, hiperöstrojenizmin 35 yaş üstü kadınlarda daha yaygın olduğu şekildedir. Rahim miyomlarının% 55'inden fazlası hiperöstrojinin bir arka planına karşı gelişir. Üreme çağındaki kadınlarda, vakaların% 75'inde hiperöstrojenik gelişimin nedeni oral kontraseptiflerin irrasyonel kullanımıdır, 35 yaşından büyük kadınlarda ise etiyolojik faktör çoğunlukla hormon üreten ovaryan tümördür.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Nedenler hyperestrogenia

Östrojenler - kadın ve erkek vücudunun normal işleyişini sağlayan bazı çeşitleri içeren bir grup hormon. Bu hormonların ana tiplerini ayırt et - estron, estriol, estradiol. Normal koşullar altında, bu hormonların çoğunluğu kadın yumurtalıkları tarafından sentezlenir, ancak belirli bir miktar da adipoz doku ve adrenal bezler tarafından sentezlenir. Erkekler de bu hormona sahiptir, aynı zamanda testisler, adrenal ve yağ hücreleri tarafından da sentezlenir, ancak miktarı kadınlardan daha azdır.

Bu nedenle, hiperöstrojenizmin gelişmesinin ana nedenleri birincil ve ikincil olarak ayrılabilir. Primer nedenler, belirli faktörlerin etkisi altında ilgili organlarda bu hormonların doğrudan amplifiye sentezidir. Bu nedenlerle kadınlara aittir:

 1. hormon üreten fonksiyonu olan yumurtalık tümörleri;
 2. hipotalamus ve hipofiz bezi tümörleri, salgılama faktörleri ve folikül uyarıcı hormonun artmış sentezi ile sekonder seviyenin patolojisidir;
 3. adrenal bez tümörü;
 4. koryonepiteliyom - daha yüksek miktarda östrojen sentezleyen trofoblastik etiyolojinin malign rahim formasyonu.

Hiperöstrojinin ikincil nedenleri, artmış sentez ile ilişkili olmayanlardır. Bunlar şunları içerir:

 1. uygun kontrole ve hormonal taramaya tabi tutulmadan veya uygun olmayan bir ilaç durumunda oral kontraseptiflerin alınması;
 2. Aşırı kilo, yağ hücreleri tarafından sentezlenen estrojenlerin miktarını artırır;
 3. Viral hepatit ve siroz, sendromu nedeniyle, yetersiz açıklık için hücre erimesi ve estrojen birikimine neden olabilir hormon kesintiye normal metabolizması eşlik eder.

Bu tür bir sorun ortaya çıktığında göz önünde bulundurulması gereken ana alanlar, etiyolojik tedavi için.

Erkekler çoğu hyperestrogenia hipotalamus hipofiz, böbreküstü tümörleri, nadiren aşırı kilolu ve metabolik sendrom yanı sıra, testis ne olur, bu hormon, sentezinde anormal bir artış olduğunu neden olur.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14]

Risk faktörleri

Bu durumun ana etiyolojik faktörlerine dayanarak, bu patolojinin gelişimi için risk faktörlerini tanımlamak mümkündür. Bunlar: Hormonal doğum, intrauterin araçlar, kilolu, hareketsiz kadınlara, anayasa özelliği ile anne hattında hipotiroidizm veya diyabet ve genetik yatkınlık olarak eşlik eden endokrin hastalıkların kontrolsüz veya uygunsuz kullanımı.

Hiperestrojenizmin ve klinik semptomların gelişiminde patogenezin ana mekanizmalarını bilmek, bu hormonların işlevlerini kadın ve erkek bedenindeki normal şartlarda bilmek gereklidir.

Kadın bedeninde, östrojenler, bir kız geliştiğinde, uteroda hareket etmeye başlar ve fetusta kadın genital organlarının döşenmesini sağlar. Dahası, kız cinsel olgunluğa ulaştığında, bu hormonlar ikincil cinsel özelliklerin geliştirilmesinden sorumludur. Yetişkin bir kadında, döngünün ilk aşamasının hormonlarıdır. Hipofiz bezinin folikül uyarıcı hormonunun etkisi altında serbest bırakılırlar ve birçok yerel fonksiyon sağlarlar:

 • oosit implantasyonu için hazırlanıyor, endometrial hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını sağlar;
 • serviks mukus sentezini uyarır ve bakteriler, mantarlar ve patojen floraların çoğalmasına karşı koruyucu bir işlev yerine vajina asidik ortamını korur;
 • ergenlik döneminde ve gebelikte miyometriyum sayısında artış ile uterusun büyümesini sağlar;
 • karın ve kalçalarda kadın tipinde yağ dokusunun rasyonel dağılımını sağlar;
 • kolesterol seviyesini normalleştirir ve lipitlerin parçalanmasını ve sentezini düzenler;
 • osteoblastların çalışmasını güçlendirir ve osse sisteminin işlevini normalleştirir;
 • Normal bir vitamin değişimi sağlar, yaşlanma ve ikincil cilt değişikliklerini önler.

Bunlar östrojenin bir kadının vücudunda gerçekleştirdiği temel işlevlerdir ve buna göre, bu hormonların miktarında bir artış ile semptomlar gelişir.

Erkek ilk etapta östrojenin bir miktar, toplam hormonal ve muhafaza testosteron seviyeleri normal düzeni içerir, ve ayrıca libido, merkezi sinir sistemi fonksiyonunu etkiler ve kas gelişimini arttırır.

trusted-source[15], [16], [17]

Patogenez

Hem erkeklerde hem de kadınlarda semptomların gelişiminin patogenezi, bu hormonların işlevine ve onların artışının kaynağına bağlıdır.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Belirtiler hyperestrogenia

Yüksek bir östrojen seviyesinin klinik tablosu, vücutta tutulan hormon seviyesine bağlıdır. Bu nedenle, iki temel kavram - göreceli ve mutlak hiperöstrojiyi ayırt etmek gereklidir. Mutlak hiperöstrojenizm, nihai analizde, hormon düzeylerinin kanda yükseldiği ve yumurtalık sarı vücudunun kalıcılığının ortaya çıktığı ve klinik belirtilere neden olan belirli bir patolojiden kaynaklanır. Bağıl hipertestrojenizm, östrojen seviyesinin kanda yükselmediği bir durumdur, ancak sadece progesteron miktarı azalır ve bu nedenle hiperestrojenik klinik ortaya çıkar. Bu iki özellik sadece tedavi için değil, aynı zamanda patolojinin doğru ayırıcı tanısında da bilinmelidir.

Kadınlarda hiperöstrojen daha sıklıkla, genellikle doğumdan sonra, hormonal arka planın belirli bir başarısızlığı yaşlandığında, daha büyük yaşta ortaya çıkar. Ancak kızlarda genç yaşlarda benzer hormonlar görülebilir; bu hormonlar ilk kez menstruasyon için harekete geçmelidir. Bu, ikincil cinsel özellikler zamandan önce geliştiğinde, erken pubertenin belirtileriyle kendini gösterir. Bununla birlikte, ilk adet döneminde bir gecikme olabilir. Bu, normal bir adet döngüsü için, ikinci fazın gelmesi için döngünün ilk fazının sonunda östrojen seviyesinde belirli bir azalmanın gerekli olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır, daha sonra lüteinizan hormon yükselmektedir. Bir kız hiperöstrojenizme sahipse, luteal faz gecikir ve menstürasyon olmaz. Genellikle bu patolojinin semptomu juvenil uterin kanama olabilir. Bu nedenle, bu tür kanamanın komplikasyonları ortaya çıkmadan bile şikâyetler uzamış adet kanaması veya aşırı doğası için olabilir.

Yaşlı kadınlarda hiper-gestrojenizm, benign rahim yapılarının oluşumunun nedeni olabilir - fibroidler veya miyomlar, ayrıca endometriozis oluşumu. Bunun nedeni, östrojenlerin miyometriyumun büyümesini ve endometriyumun salgılanmasını uyarması ve bu hormonların yüksek bir seviyesinin etkisi altında, düzensiz aşırı hücre bölünmesi gerçekleşmesidir. Bu nedenle, kadınlarda hipertestrojenizmin ilk belirtileri, bu hormonların seviyesinde, myom kliniği tarafından ortaya çıkacak şekilde uzun bir artış ile ortaya çıkabilir.

Miyom belirtileri değişebilir - kanama, karın ağrısı ya da pelvise ağırlık hissi, cinsel ilişki ihlali, özellikle de birlikte hyperestrogenia ile, mesane ya da rektum, sık sık kanama, ikincil kronik demir-eksikliği anemisinin fonksiyon bozukluğu, libido azalması. Bu semptomlar sıklıkla önemli miktarda fibroid ile bile ortaya çıkar. Konumu ve eğitim biçimine bağlı olarak, özellikle kliniği var nekotrye. Miyom düğüm bir şekilde klinik belirtiler mestorospolozheniya düğümde doğrudan bağlıdır olduğunda. Adet fonksiyon formasyonunun subserozal düğüm sırasında bozulmaz. Bu düğüm konumunda çok hassastır ve bir burulma ya da nekroz birimi bacaklar oluşturan, yerinden edilebilir, çünkü genellikle akut karın ocağı yoktur. Sabit ağrıyan Bazen keskin ağrı ve sıkıcı, düğüm periton, rahatsız veya sinirleri sonra mide içinde ağırlık olabilir. Sıkıştırma pelvis ve gelişiminde önemli bir durgunluk oluşturmak üzere venöz kan ve lenf akışına rahatsız gibi önemli ölçüde büyük boyutta subserozal miyom tertibatı, hem de, idrar veya mesane tepkime güçlükle rektum sıkıştırma sırasında defekasyon güçlükle bitişik organlara sıkıştırma sendromuna neden olur, varsa hemoroid. Subserozal yer fibromlu montaj parestezi veya lomber dejeneratif disk hastalığı türüne göre geliştirme bozukluğu olan sinir yapıları sıkıştırma nedeniyle yerel nörolojik belirtiler gözlenmiştir durumlarda önemlidir. Daha sonra patolojiyi doğru bir şekilde teşhis etmek ve bu nörolojik bozuklukları tedavi etmek çok önemlidir.

Düğümün submukoz bölgesi ile, yerel belirtiler daha belirgindir. Metroraji, özellikle döngünün ikinci evresinin gecikmesinin zemini karşısında gözlemlenebilir. Genellikle böyle bir düğüm için bir travma vardır. Myoma kliniğinin, bu durumda mutlak olan hiper-gestrojenizmin arka planına olan özgüllüğü, bu tür fibroidlerin hızlı büyümesi olup, bu da hemen harekete geçilmesini gerektirir.

Hiperöstrojenizmin bir başka sonucu da endometriyoz gelişmesidir, çünkü östriolde artışa neden olan endometriyal hiperplazi, genellikle uterus ve iç genital organlar boyunca endometriyal odakların yayılmasına neden olur. Bu durumda, semptomlar beklenen menstürasyondan birkaç gün önce başlayan ve bir haftadan fazla süren bol kanama şeklinde kendini gösterir. Bu taburculuk genellikle normal, adet kanamasından farklı olarak kahverengidir. Bu döneme, alt karındaki menstruasyonun ortaya çıkmasından çok önce kuvvetli çekme ağrıları eşlik eder. Endometriozis yumurtalıkta yer alırsa, kist oluşur ve bu da ilgili reaksiyon ile peritonun tahriş olmasına katkıda bulunur. Sıklıkla bir akut karın bölgesinin klinik bulguları ile eşlik eden şiddetli ağrı sendromu olabilir.

Bunlar hiperöstrojinin etkisi altındaki kadınlarda ortaya çıkabilecek ana klinik belirtilerdir.

Erkeklerde hiperöstrojen, öncelikle testosteron üretiminin baskısına neden olur ve bu durumda gözlenen semptomlar, bu hormonun işlevinin baskısı ile ilişkilidir. Bu durumda, bir erkeğin jinekomasti bulguları vardır - olası süt salgılanması ile meme enfeksiyonu görülebilir. Bir kadın tipi üzerinde yağ birikimi, cinsel istek azalması, iktidarsızlık, obezite gibi belirtiler de vardır.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Hiperöstrojenizmin sonucu, kanamanın gelişmesi açısından tehlikeli bir durum olan endometriyal hiperplazidir. Eğer uzamış hiperöstrojenizmin bir soruysa, o zaman bu arka plana daha sık rastlanırsa, uterus myomu gelişir. Uterin fibroidlerinin nodüler şekli, özellikle ilaç tedavisi gerektiren myomatous nodunun submukoz lokalizasyonu ile kanamanın gelişimi için tehlikelidir. Ayrıca, sonuçlardan biri, anti-enflamatuar terapi gerektiren myoma düğümünün enfeksiyonu olabilir. Akut karın semptomlarının eşlik ettiği ve hemen tedavi edici eylemler ve zamanında ayırıcı tanı gerektiren submukoz veya nekrozu olan myomatous nodun "doğum" şeklinde komplikasyonlar olabilir.

Endometriozis gelişiminde hiperöstrojenizmin komplikasyonları kronik posthemorajik aneminin gelişmesine yol açabilir, çünkü sıklıkla tekrarlanan kanama olabilir.

trusted-source[29], [30]

Teşhis hyperestrogenia

Pubertal yaştaki bir kızın doktora başvurması durumunda, teşhis tarihi önemlidir. Genellikle kızlar bu tür samimi şeyler hakkında konuşmaktan utanırlar, bu nedenle annenizle görüşmeniz ve ilk menstruasyonun tarihini, aylık süre ile döngü süresi arasındaki aralığı öğrenmeniz gerekir. Kızda şüpheli aşırı duyarlılık uzun süreli menstrüasyon şikayetlerine dayanabilir. Bu durumda, estriyolun etkisi altında endometriyal hiperplazi oluşur ve buna benzer semptomlar eşlik eder. Tanısal olarak anlamlı olan dışsal işaretler, bu kızın düşük gelişimi, iyi gelişmiş ikincil cinsel özellikler, erken ossifikasyon, artmış tüylülüktür.

Üreme çağındaki kadınlarda, hiperestrojenizmin tanısı, yalnızca dışsal muayenelerin nedeni ile ilgili olarak bilinçsiz olabileceğinden, kapsamlı bir inceleme ile tamamlanabilir. Sandalyedeki bir kadını incelerken, uterus myomunun varlığını, boyutunu, şeklini ve yerini belirleyebilirsiniz. Endometriozis meselesi ise, içsel endometriozisin, mukus uterusu veya vajinanın arka planına karşı kahverengi veya kahverengi renklerin ayrı alanları şeklinde belirlenmesi de mümkündür.

Gecikmiş yumurtlamanın subjektif semptomları üzerinde hiperöstrojenizm de teşhis edilebilir. Bu durumda, eğrinin yumurtlama üzerinde yapılması gerektiğinde, eğrelti ve pupilin negatif bir belirtisi belirlenir. Bu, patolojiden şüphelenmenize ve daha fazla tanı koymanıza olanak tanır.

Hiper-estrojenin enstrümantal diagnostiği, siklusun herhangi bir gününde gerçekleştirilebilir ve teşhis sonuçları endometriyal hiperplazi belirlemede önemlidir. Bu nedenle, "altın standart" patoloji teşhisi ultrasondur. Bu durumda, bir transvajinal muayene yapılır ve endometriyumun kalınlığı belirlenir - önemli ölçüde hiperplastik olacaktır. Ayrıca, ek belirtiler yumurtlama gecikmesi ve bütün bir foliküldür. Daha sonra yumurtlama dinamiklerini takip etmek önemlidir ve bunun hiç bir şekilde gerçekleşmemesi, birkaç ardışık çalışma gerektirebilir. Hiperplazi aynı seviyede tutulursa veya artarsa, olası hipertestrojeniden bahsedebiliriz.

Doğru bir tanı koymanıza olanak tanıyan analizler hormonal taramadır. Tüm döngüyü izlemek ve bir kadının hormonal arka planını incelemek için, östrojen, progesteron, luteinizan ve folikül uyarıcı hormon düzeyini belirlemek gerekir. Östrojen artışı hipoprogesteroneminin arka planı üzerinde veya lüteinizan hormondaki azalmanın arka planı üzerinde olabilir. Bu, tedavi taktiklerini ve ilaç dozunu belirlemek için önemlidir.

Jinekomasti bulguları ile şikayetler ve görünümler patolojiden şüphelenmenize izin verdiği için erkeklerde tanı biraz basitleştirilmiştir. Teşhis onayı, östrojen ve testosteron belirleyerek gerçekleştirilir.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35]

Ayırıcı tanı

Hiperöstrojenizmin ayırıcı tanısı, her şeyden önce, bu hormonların seviyesindeki göreceli ve mutlak artış arasında yapılmalıdır. Bu hormonal taramaya yardımcı olacaktır - östrojenin normal bir progesteron seviyesine karşı artışı, mutlak hiperöstrojenizmi işaret eder. Ayrıca sürecin etiyolojisini - yumurtalık veya böbreküstü bezinin tümörü veya sürecin ikincil doğasını - açıkça ayırt etmek de gereklidir.

Östrojen artışı rahim kanaması kliniği ile geçerse, o zaman luteal faz yetmezliği ile hiperöstrojenin ayırıcı tanısal yürütülmesi gereklidir. Ana tanı işareti hormonların seviyesidir.

Kim iletişim kuracak?

Tedavi hyperestrogenia

Bir tedavi yöntemi seçmeden önce, sürecin etiyolojisini açıklığa kavuşturmak gerekir. Bir primer yumurtalık lezyonu veya bir hipotalamus-hipofiz sistemi tarafından neden olunan mutlak hiperöstrojenizm ise, cerrahi müdahale hariç tutulmalıdır. Ekzojen patoloji durumunda, kontraseptif almayı bırakmak gereklidir. Fakat eğer göreceli hiperöstrojenizm ise, o zaman ilaç tedavisinin uygulanmasından önce, rejimi normalize etmek gerekir. Cinsiyet hormonlarının değişiminin karaciğerin katılımıyla gerçekleştiği göz önüne alındığında, işlevini ihlal edebilecek tüm faktörleri dışlamak gerekir. Hiperöstrojenli diyet çok önemlidir. Tedavinin süresi kızartılmış gıdalar, yağlı gıdalar, sıcak baharatlar, unlu mamül diyetten dışlanma temelinde öneriler takip etmek gereklidir. Bu sadece hormonal durumun düzeltilmesine değil, aynı zamanda genel sağlığın iyileştirilmesine de yardımcı olacaktır.

İlaç tedavisinin temel amacı, klinik semptomların giderilmesi ve hormon düzeyinin normale döndürülmesidir. Bu amaçla, hormonal ilaçlar grubundan ana ilaç grubu kullanılır.

Gonadotropin sekonder düzeyde östrojen seviyesinin normalleşmesine katkıda bulunan etkenler ve bu nedenle sentezlenen östrojen miktarı azalır. Bu gibi preparatlar şunları içerir:

 1. Diferelin antigonadotropik etkiye sahip bir ilaçtır. İlacın etki mekanizması, ilacın aktif maddesinin, gonadotropik hormonu salgılayan doğal dişi rizom salgılatıcı hormona benzer bir peptit olmasıdır. Aynı zamanda, belirli bir miktarı serbest bırakılır ve birkaç ay sonra, tedavi sırasında, hormonların doğal bir tükenmesi söz konusudur, bu nedenle gonadotropin miktarı azalır. Bu nedenle, östrojen miktarı yavaş yavaş azalır - bu patolojiyi tedavi etmenin patojenik bir yöntemidir. İlaç farklı dozlarda viallerde mevcuttur. Tedavinin tam etkisi için dersi takip etmek gereklidir. İlacın dozu tek tek estriol seviyesine bağlı olarak belirlenir, ancak çoğu zaman tedavi döngünün ilk gününden ve beş gün boyunca, ders üç ila altı ay arasında gerçekleştirilir. Yumurtlamada eşzamanlı bir gecikme varsa, o zaman hormonların kontrolü altında, stimülasyon veya progesteron uygulaması gerçekleştirilir. Önlemler - gonadotropik ilaçlarla birlikte kullanılamaz, çünkü tedavinin başlangıç aşamasında ve atrezileri yumurtalık hiperstimülasyonuna neden olabilir. Yan etkiler genellikle sıcak basması, kuru cilt, kaşıntı, uzak osteoporoz, karın ağrısı ve dispepsi şeklinde oluşur.
 2. Buserelin, gonadotropik faktörlerin agonistleri grubundan bir antiöstrojenik ilaçtır. Ilacın aksiyon mekanizması reseptörlerin ve gonadotropin hipofiz hormonları blokajını amacı ile başlangıçta ve sonra bir artışa neden olur hipotalamus sentezi serbest bırakma hormonu için, rekabetçi bir bağlanma olduğunu. Böylece ilacın tedaviyle olan etkisi kendini gösterir. Maddenin salım formu, burun içi uygulama ve bir enjeksiyon formu için bir çözeltidir. Hiperestrojenizmin tedavisi için ilacın dozajı, bir kural olarak, haftada bir kez intramüsküler yoldan ilacın 3.75 mg'ıdır. Tedavinin seyri dört ila altı aydır. Önlemler - Böbreklerde veya safra kesesinde taşların varlığında dikkatli kullanılmalıdır. Yan etkiler, alerjik reaksiyonlar ve primer meme dolgunluğu, az miktarda rahim salgılarını formunda olabilir. Baş ağrısı, artan depresyon gelişimi ile merkezi sinir sistemi üzerinde hareket etmek de mümkündür.
 3. Zoladex  , ana aktif maddesi goserelin olan bir ilaçtır. Bu agonist, bu grubun tüm ilaçlarıyla aynı prensipte hareket eden bir gonadotropin salgılatıcı hormonudur. Uzun süreli kurs tedavisi ile, ilaç östrojenlerin üretimini engeller. İlaç salım formu ile ilişkili belirli özelliklere sahiptir - bu biriktirilmiş formlardır. Uygulama yöntemi: karın derisinin lokal anestezi altında, ilacı 3,6 miligram dozda uygulayın, daha sonra dört hafta sonra ilacın ikinci dozu uygulanır. Bundan sonra hormonal tarama ve inceleme önerilmektedir - bir kural olarak, hiperplastik endometriyumun bir oluşumu meydana gelir ve bu tür bir tedavi yeterlidir. İlacın yavaşça salınması nedeniyle, etkisi 28 gün sürmektedir. Yan etkiler lokal olabilir - ilacın yerinde, kaşıntı, yanma, iltihap belirtileri. Sistemik yan etkilerden hipotansiyon, baş ağrısı, aritmi, baş dönmesi mümkündür. Önlemler - eşzamanlı bronşiyal astım ile birlikte, ilaç, bronş tıkanıklığını güçlendirmek mümkün olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.
 4. Danazol  , rekabet etkisine bağlı olarak östrojen seviyelerindeki artışı engelleyen bir ilaçtır. İlacın aktif maddesi östrojen hormonunun sentetik bir analoğu olup, uzun süreli bir alım ile hedef dokular üzerindeki hassas alıcılara bağlanır ve sayılarını azaltır. Bu doğal östrojen ihtiyacını azaltır ve onların sentezi azalır. Uygulama metodu oraldir. Doz - günde 400 - 800 miligram, 2 veya 4 girişe bölmek daha iyidir. Hiperöstrojen tedavisinin seyri dört aydan az olmamakla birlikte altı aydan daha iyidir. Önlemler - karaciğer fonksiyon bozukluğu veya hepatit varsa, ilacı uygulamak değil, aynı zamanda ilacı günde en az 200 miligram dozla başlayarak en iyi şekilde kullanmaktır. Saç dökülmesi, kilo alımı, ödem görünümü ve alerjik ve diyare fenomenleri şeklinde yan etkiler mümkündür.

Progesteron preparatları, hormonal dengeyi daha da normalleştiren siklusun ikinci fazının yetersizliğini tedavi etmek için kompleks terapide kullanılabilir. Bunun için, döngünün on dördüncü gününde bu tür preparatların kullanılması tercih edilir.

 1. Miroliz aktif bileşeni gestagens grubundan levonorgestrel olan bir ilaçtır. İlaç hiperöstrojenizmin arka planında endometriyal hiperplazi şiddetini azaltmak için kullanılabilir. Bu amaçla, kapsamlı bir muayene ve muayene sonrasında birkaç yıl boyunca yerleştirilen bir rahim içi cihazı kullanın. Önlemler - ilaç aktif bir miyom ile, uterus kanlı akıntı durumunda alınmamalıdır ve karaciğer fonksiyon ihlalleri durumunda dikkatli alınmalıdır. Yan etkiler lokal ve sistemik belirtiler şeklinde mümkündür. Lokal semptomlar, yanma, kaşıntı, ağrı, rahatsızlık veya uterustan küçük kanama görünümüdür. Sistemik belirtilerin, baş dönmesinin, baş ağrısının ve meme yoğunluğunun en sık görülenleridir.
 2. Provera, esas olarak medroksiprogesteron içeren bir ilaçtır. Bu hormonun açığını gidermeye yardımcı olur ve kandaki seviyesini normalleştirir. İlacın avantajı, uterusta bulunan progesteron reseptörleri üzerindeki seçici etkisidir. Bu, ilacın yumurtalık üzerinde etki yapmadığı gerçeğine katkıda bulunur, ancak sadece endometriyumun epitelyumuna etki eder, bu da önceki hiper-östrojenizmin arka planında hiperplazinin daha hızlı azalmasına katkıda bulunur. İlaç yüz ve beş yüz miligramlık tabletler şeklinde mevcuttur. Tedavinin ve progesteronun dengesinin normalleştirilmesi için ilacın dozajı iki dozda 400-800 miligramdır. Yan etkiler, dozda bir artış ve doktorun ikinci bir danışılmasını gerektiren rahim kanamasının yanı sıra alerjik belirtiler şeklinde de mümkündür. Önlemler - iki haftalık kullanımdan sonra, hipersekresyonu önlemek için hormon seviyesini kontrol etmeniz gerekir.

Hiperöstrojenin tedavisi için gerekli olan vitaminler, özellikle iyileşme anında, hormonal tedavinin daha önce yapıldığı ve endometriyal proliferasyonun ve folikül büyümesinin proliferasyonunun gerekli olduğu durumlarda çok önemlidir. Bunu yapmak için, enjekte edilebilir vitamin formlarını - B1, B6 - her gün veya tablet formunda uzun süreli kullanım için multivitamin komplekslerini kullanabilirsiniz.

Fizyoterapik tedavi, endometriyumun onarımını iyileştirmek için yapılabilir, ancak hormonal tedavi sırasında değil, akut dönemde değil. Alt karın bölgesindeki çamur uygulamaları ile balneolojik tedavi önerilir. Manyetoterapi de mümkündür.

Hiperöstrojinin cerrahi tedavisi ancak bunun nedeni bir yumurtalık tümörü ise gerçekleştirilir. Çoğu zaman, bu iyi huylu bir işlemdir, bu nedenle cerrahi müdahale miktarı yumurtalık rezeksiyonu veya adneksektomi ile sınırlıdır. Malign süreci dışlamak için ameliyattan önce pelvik organların bir ultrasonu yaptığınızdan emin olun.

Hiperöstrojenizmin alternatif tedavisi

Hipertestrojinin alternatif tedavisi, bu etkinin sadece arttığı kompleks tedavi şeklinde kullanılabilir. Bu amaçla sadece endometriyal hiperplazi ile kanama şiddetini azaltan ilaçların değil, aynı zamanda östrojen seviyesinin normalleştirilmesi için de kullanılır. Bu tür alternatif araçlar kullanın:

 1. Bir oturma banyosu olan papatya ve ısırgan otu yapmalısınız. Bunu yapmak için, bir litre suya iki torba papatya çimi ve birkaç ısırgan otu yaprakları ile kaynatın, çözelti ısınana kadar ısrar edin. Daha sonra bir çay kaşığı bal ilave etmeli ve en az on dakika bekledikten sonra banyo yapmalısınız.
 2. Sebze suları, hiperöstrojinin bir arka planına karşı gelişebilecek komplikasyonların gelişmesini engelleyen endometriumu çok iyi stabilize eder. Böyle bir tıbbi çözüm için, yüz milyon litre taze havuç suyu veya pancar kullanın, öğütülmüş aloe yaprağını ekleyin ve sabahları ve akşamları günde 50 mililitre sürün.
 3. Bir eczanede satın alınabilir Şakayık özü, bir kadın vücudunda östrojen seviyesini normalleştirir. Kullanmak için iki damla ekstresi almanız ve dört damla su ile seyreltmeniz, sabahları ve akşamları en az üç hafta boyunca almanız gerekir.

Bitkiler ile tedavi bazı özelliklerle yapılmalıdır. Menstrüel siklusun ikinci evresinde, az miktarda progesteron ile östrojen düzeyindeki artış kompanse edildiğinde, fitoterapi yapılmalıdır. Aynı zamanda, kadının genel durumunu ve eşzamanlı tedaviyi ikame ilaçları ile izlemek gereklidir. Bu amaçla kullanılan başlıca şifalı otlar şunlardır:

 1. Sığır uterusu, sarı cismin işlevinin uyarılmasını ve progesteron salımını destekleyen, bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan ve endometriyal hiperplazinin arka planına karşı kanamanın gelişmesini engelleyen bir bitkidir. Tıbbi infüzyon için, üç yemek kaşığı ot almak, kaynar su dökmek ve beş dakika daha kısık ateşte kaynatmak gereklidir, bu infüzyon üç saat boyunca kapatılmalı ve ısrar edilmelidir. Bu infüzyonu iki yemek kaşığı için günde beş kez ılık biçimde alın. Tedavi süresi bir aydır.
 2. Kaliks kabuğunun kaynatılması, sadece over östrojenlerinin senteziyle yumurtalık fonksiyonunu normalleştirir, fakat aynı zamanda ikincil enfeksiyonlara bağlı olarak vajinanın endojen koruyucu mekanizmalarını aktive eder. Et suyu için kabuğu sıcak suyla dökün ve on dakika kaynatın, sonra on dakika daha ısrar edin. Bu çorba, ılık bir biçimde günde üç çorba kaşığı içilmelidir.
 3. Bu durumda dulavratotu kökü ve altın bıyık bitkileri de kullanılır. Bunun için, bu bitkilerin infüzyonunu kullanın ve günde iki kez yarım bardak tüketin.

Homeopatik ilaçlar da östrojen üretimini engellemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür ilaçlar hem histerotropik etkiye hem de hipotalamus üzerinde sistemik bir merkezi etkiye sahiptir, bu da salgılama faktörlerinin üretimini engeller ve östrojenlerin üretimini azaltır. Farklı ilaçların dozajı, serbest bırakılan östrojen seviyesini belirleyen farklı olabilir. Ana homeopatik ilaçlar:

 1. Sepya, inorganik kökenli bir homeopatik ilaçtır. İlaç, endometriyumun düzeltilmesi için iyi olan ve reseptörlerin progesteronun etkisine olan duyarlılığını arttıran bir rejenerasyon etkisine sahiptir - bu, fazla östrojenlerin etkisini normalleştirir. İlaç homeopatik granüllerin farmakolojik formunda salınır ve damlalar öğünlerden üç saat önce günde üç kez öğünlerden önce veya bir saat sonra verilir. Granüllerin tamamen eriyene kadar çözülmesi ve su ile yıkanmaması gerekir. Yan etkiler yaygın değildir, ancak dışkı bozuklukları, dispepsi ve alerjik reaksiyonlar olabilir. Önlemler - kadın astenik fiziği ve depresif ruh hali için ilacı kullanmak imkansızdır.
 2. Ipecakuana doğal kökenli bir homeopatik ilaçtır. İlaç, ampullerde homeopatik solüsyonun farmakolojik formunda salınır ve ampülün üçüncü bölümünde olası bir oral kullanımla birlikte dağıtılır. Yan etkiler yaygın değildir, ancak dışkı bozuklukları, dispepsi ve alerjik reaksiyonlar olabilir. Önlemler - uterusta akut bir işlem için ilacın kullanılması imkansızdır.
 3. Sanguine ve Stramonium - iki homeopatik ilaç kombinasyonu daha belirgin bir etkiye sahiptir. İlaç, homeopatik damlaların farmakolojik formunda salınır ve her iki preparatta bir kaşıkta on damla on damla dozlanır. Bu durumda, damlalar bir yemek kaşığı su içinde seyreltilmeli ve gıda alımından bağımsız olarak alınmalıdır. Olumsuz olaylar tespit edilmedi.
 4. Cadı elaesi, hiperöstrojenik ve endometriyal hiperplaziye karşı şiddetli uterus kanamasında özellikle etkili olan bir bitkiye dayanan homeopatik bir ilaçtır. İlaç granüllerde salınır ve dozu günde bir kez sekiz granüldür. Yan etkiler nadirdir, ellerde deri döküntüsü olabilir.

trusted-source[36], [37], [38], [39]

Önleme

Hipertestrojenizmin önlenmesi her kadın tarafından yapılmalıdır, çünkü bunlar spesifik olmayan ölçümlerdir. Her şeyden önce, doğru ve kontrollü kontrasepsiyon için hormonal araçların kullanılması gereklidir. Ayrıca, metabolizmanın ve yumurtalık-adet döngüsünün bozulmasına katkıda bulunan kronik stresli durumları sürekli olarak önlemek de gereklidir. Kadınlarda veya kızlarda üreme fonksiyonu açısından herhangi bir ihlal tespit ederseniz, hemen bir doktora başvurmalısınız.

trusted-source[40], [41], [42]

Tahmin

Nedenin doğru ve zamanında teşhis edilmesi durumunda hiperöstrojinin prognozu iyileşme için pozitiftir. Nedeni hormon üreten bir tümör ise, sürecin ilerlemesini önlemek için zamanında ve doğru tedavi stratejisine ihtiyaç vardır.

Hiperöstrojen, vücutta mutlak veya nispi olabilen artan östrojen seviyelerinin bir halidir. Bu durum kızlarda, kadınlarda ve erkeklerde olabilir. Kadınlarda bu patolojinin tanısal olarak önemli bulguları, endometriyumun hiperproliferasyonu ve endometriozis ve fibroidlerin oluşumu ile birlikte uterin kanamadır. Bir erkek jinekomasti belirtilerine dikkat etmelidir. Her durumda, kapsamlı bir patoloji teşhisi ve zamanında tedaviye ihtiyaç vardır.

trusted-source[43]

Bilmek önemlidir!

Kan serumundaki estradiol konsantrasyonunun değiştiği hastalıklar ve durumlar Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.