Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Gelişmeyen Gebelik: Nedenleri ve Belirtileri

Makalenin tıp uzmanı

Doğum uzmanı-jinekolog, doğurganlık uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Fetal büyümenin durduğu ve intrauterin ölümünün neden olduğu durum dondurulmuş veya gelişmemiş bir hamilelik olarak adlandırılır. Gebelik sırasındaki bu patoloji, düşük yapma biçimlerinden biri olarak kabul edilir. Gelişmemiş bir hamilelikle, çocuğun anne karnında ölmesi ve rahim boşluğundan çıkması gerçekleşmez. Uterusta uzun bir süre boyunca cansız bir cenin kalabilir ve tıbbi müdahale olmaksızın bırakılamaz. Spontan abortus ile fetal yumurta, ilgili semptomatolojiyle uterus kavitesinden çıkarılır.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Nedenler gelişmemiş hamilelik

Kadınlardan bir tanesi düşüklere karşı sigortalanmaz. Gelişmemiş bir gebeliğin başlangıcı, gelecekteki annenin herhangi bir döneminde herhangi bir trimesterde ortaya çıkabilir. 40 yıl sonra, düşük yapma riski% 40'a çıkmaktadır. Embriyo gelişiminin solmasını etkileyen nedenler birkaç olabilir. Daha sıklıkla bu genetik patoloji, fetüsün yaşamı ile uyumlu değildir. Ama onlar sadece bir uzman - jinekolog veya genetikçi tarafından belirlenir.

İntrauterin fetal ölüme neden olan en yaygın faktörler şunlardır: genetik bozukluklar, enfeksiyöz hastalıklar, fetüsün immünolojik reddi, annenin endokrin patolojileri, ağır veya toksik endüstrilerde çalışmak. Soyulan hamilelik, iki veya daha fazla kez üst üste meydana gelirse, alışılmadık bir düşükle ilgili olarak derler. Ancak birkaç düşük puan bile sağlıklı bir çocuğa doğum yapma olasılığını engellemez. Ne olup bittiğine dair durumları bulmak ve umutsuzluğa kapılmamak gerekir.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Belirtiler gelişmemiş hamilelik

Gebelik döneminin başlangıcında, ilk trimesterde, gelişmemiş bir gebeliğin ayırt edici özellikleri, bir çocuğun beklediği çoğu kadının bireysel duyarlılık karakteristiğinin sönüklüğüdür:

 • meme bezlerinin tıkanması pratik olarak ortadan kaybolur (her iki göğüs de yumuşaklaşır);
 • mide bulantısı, kusma ve diğer erken toksikoz belirtilerini azalttı;
 • emetik aciliyet sıklığı azalır,
 • Keskin kokular algısı,
 • azalır ve neredeyse uyuşukluk ve halsizlik ortadan kalkar.

Ben üç aylık için 8-11 hafta birçok hayati sistemleri oluşturmak üzere devam döllenmiş yumurta, rahim duvarına bağlı gebelik, 3-4 hafta kritik (sindirim, kemik, genitoüriner, ve diğerleri.), Göbek bağı oluşumu. Bu dönemlerde, genetik problemler kendilerini tam olarak gösterir, bu da ciddi sonuçlara yol açar.

Ancak her hamile kadın sağlıktaki bu küçük değişikliklere dikkat etmeyecektir. Bu nedenle, embriyo ölür, ancak hemen belirlenmez. Bir süredir, birçok kadın çocuğu bekliyor ve ne olduğunu bilmiyor. Jinekolojik muayene sırasında, gestasyonun zamanlaması ve uterus büyüklüğü belirlendi. Bir embriyonun veya fetüsün ölümcül ölümünden kaynaklanan tutarsızlığa yol açmamak için, ultrason (ultrason) reçete edilir.

Gelişmemiş bir gebeliğin korkunç bir belirtisi, pembemsi ila kahverengi, alt karın ağrısı ve uterusun değişen tonundan kaynaklanan vajinal akıntıdır. Gelişmemiş bir gebeliğin varlığına ilişkin nihai karar ultrasonda yapılacaktır. Çarpıntı yokluğu 5-6 haftada, deforme olmuş (genellikle boş) fetal yumurta ve ultrason sonuçlarının gebelik yaşı ile tutarsızlığı belirlenir. Tekrarlayan ultrason tanısı, bir hafta içinde teşhis ile ilgili hataları ortadan kaldırmak için planlanabilir. 7 gün içinde pozitif bir dinamizm (fetal yumurta büyümesi) yoksa, embriyo görselleşmezse, hamilelik “donmuş” olarak kabul edilir. Doktor daha fazla tedavi için bir taktik seçer.

Erken evrelerde gelişmemiş bir hamilelik ilk belirtileri

Erken gebelikte gelişmemiş bir hamilelik ilk belirtileri HCG (insan koryonik gonadotropin) düzeyini analiz ederek teşhis edilebilir. Dinamikler burada önemli bir rol oynar. Embriyonun gelişimi patolojisiz hale gelirse, hCG göstergeleri neredeyse her gün artar.

Dondurulmuş bir gebeliğin şüphesi durumunda bazal sıcaklığın ölçümü bilgilendirici olmayacaktır. Normal bir seyir ile gebelikte, bazal sıcaklık 37.3-37.5 ° C'dir ve hamilelik ilerlemezse, sıcaklık azalır.

Ultrason da bilgilendirici olmayacaktır, çünkü çok küçük şartlarda fetal yumurta ve embriyo görüntülenmeyecektir.

İkinci üç aylık dönemde uyumsuz gebelik

Gebeliğin erken evrelerinde, fetusun gelişimini sonlandırma olasılığı ikinci trimesterde olduğundan çok daha yüksektir. Ancak, bu gebelik döneminde bile, çocuk hamileliğin "kaybolduğu" oldukça sık görülür. İkinci üç aylık dönem için kritik olan iki dönem - 16-18 hafta ve 22-24 hafta olarak kabul edilir.

İkinci trimesterde fetal ölüme neden olan nedenler: kalıtsal genetik patolojiler, uygunsuz yaşam tarzı (sigara, alkol ve madde kötüye kullanımı), hormonal bozukluklar, çeşitli enfeksiyonlar.

Genetik bozukluklar genellikle gebeliğin erken evrelerinde kendini gösterir (6-7 hafta). Patoloji şiddetli ise, çoğu durumda embriyo ikinci trimestere kadar hayatta kalmaz. Anne ve babanın genetik anormalliklerinin belirlenmesi çok zordur ve hangi noktada çocuğun gelişimini etkileyeceği tahmin edilemez.

Ayrıca, embriyonun normal gelişimi için, hormonların dengesi çok önemlidir: denge bozulursa, meyve gelişmeyi durdurur.

Daha sıklıkla 8-10 haftadan önce gerçekleşir, ancak II. Trimesterde olur. Gebelik döneminde kadının bağışıklık sistemi zayıflar ve vücudun kırılganlık derecesi artar. Plasental bariyer yoluyla bazı enfeksiyonların patojenlerinin penetrasyonu fetusun ölümüne yol açabilir. Fakat 9 ay boyunca böyle bir tehlike devam ediyor. Bu nedenle, herhangi bir enfeksiyondan çok dikkatli olmak, önleyici tedbirleri uygulamak ve zamanında uzman yardımı almak gereklidir.

Gelecekte bir anneye öncülük etmek için gerekli olan doğru yaşam şekli hakkında bir kez daha bahsetmek gerekir. Stres, bilgisayar başında çalışmak, sigara içmek, alkol veya uyuşturucu kullanmak, uyku eksikliği büyük ölçüde hamileliğin solmasını her zaman tetiklemektedir.

Toksiklik belirtisi yok, titreme, ateş, titremeler, şiddetli zayıflık hissi vajinal kanama görünümü, alt karın ağrısı ağrıları, göğüs büyütme, kesilmesi (kolostrum tahsis edilebilir, çünkü yumuşak olur), pertübasyon olmaması - bu çok iyi bir nedenidir acil tıbbi yardım için. Jinekoloji vade uyumsuzluğu II üç aylık ve rahim boyutu, vajinal ve renk değişikliği ve stetoskopla yoluyla sesli kalp atışı bir eksikliği solma fetus belirler. Bu durumda hamile, gecikmeden ultrasona gönderilir ve gerekirse acilen hastaneye yatırılır. Ne yazık ki, ikinci üç aylık dönemde gelişmemiş hamilelik belirtileri çok geç. Uzun zamandır fetal gelişim kendisini hiçbir şekilde göstermez ve annenin organizmasının çürüme ürünleri ile en güçlü zehirlenmesi halihazırda gerçekleşmektedir. Bir kadının, trajik sonuçların olasılığını azaltmak için bir uzmana derhal dönmesi gerekir. 18-20 haftadan itibaren fetüs hareket eder, günde 9 defadan fazla tekrarlanmalıdır. Hareketler daha küçük veya yok ise, bu doktor ziyareti için bir fırsattır.

Normal hamilelikte memede önemli ölçüde artış olur ve fetus ile ilgili problemler yaşanırsa, küçülür ve yumuşar.

Doktor kalp atışını steteskop ile dinlemezse, o zaman önceden panik yapmak gerekli değildir, çünkü yağlı tabaka bazen oskültasyonu önler. Bu durumda ultrason çok uygun olacaktır.

Normal olarak, vajinal akıntı şeffaf veya beyazdır, çok fazla değildir, ancak akıntı hacmi artarsa, karanlık veya kanlı olurlar, bu bir kadın istişaresine acil bir ziyaret için acil bir durumdur.

Gelişmemiş II trimester gebelik için tedavi istemi.

Üçüncü trimesterde gelişmeyen gebeliğin belirtileri

Üçüncü trimesterde gelişmemiş hamilelik vakaları, erken gebelik yaşından daha az sıklıkta görülür. Bunun nedeni, fetüsün zaten yeterince oluşmuş olmasıdır. Ancak üçüncü trimesterde gelişmemiş bir hamilelik riski hala devam etmektedir. Yaşı daha büyük olan kadın, özellikle üçüncü trimesterde - 26-28.

Bulaşıcı hastalıklar (kızamıkçık, grip, toksoplazmozis, sitomegalovirüs, frengi, bel soğukluğu vs.), Hormonal bozukluklar, fetal genetik anormallikler, genitoüriner ve kardiyovasküler sistem hastalıkları: Doğum Öncesi olabilir üçüncü üç aylık dönemde fetal ölüme neden olur. Özellikle tehlikeli antifosfolipid sendromu, karakteristik özelliği olan meyve oksijen ve besin alma ve kalıp etmemekte uterus damarlarının de dahil olmak üzere kan pıhtılaşması, meydana eğilimidir.

Üçüncü trimesterde gelişmemiş bir gebeliğin ilk ve en endişe verici belirtisi, 6 saatten uzun süredir fetusun (karıştırma) tezahürlerinin yokluğudur. Bu endişe için çok ciddi bir nedendir. Fetüsün ölümünü dışlamak için bir tocophe atanır. Ya korkuyu onaylar veya reddeder. Uzun süre beremennosti'de ultrason bilgilendirme amaçlıdır. III. Trimesterde "donmuş" hamilelik ile vajinadan kahverengi lekelenme akıntısı, uzun zaman önce başlayan sürecin ihmalinin bir sonucudur.

Uzun vadede, gelişmemiş bir hamilelik, karın ya da lomber bölgedeki ağrılarla, uterusun değişen tonuyla (sulu, kanlı, kahverengimsi) bulaşmasıyla ortaya çıkabilir.

Ölen fetusun maserasyon olasılığı ve ayrışması çok yüksektir. Ardından, zehirlenme belirtileri ve yüksek vücut ısısı, ARVI olmaksızın üçüncü trimesterin gelişmemiş hamileliğindeki bazı belirtilere katılacaktır. Gelişmemiş bir gebeliğin uzun vadede enfeksiyonu ile komplikasyon septik bir durum olabilir. Dondurulmuş hamilelik için en ufak bir endişe ve kötü şüphe ile acilen uzmana hitap etmek gerekir. Bir kez daha her şeyin fetüs ve gelecekteki anne ile normal olduğunu onaylayın.

Gelişmemiş hamilelik açık belirtileri

Erken evrelerde "dondurulmuş" hamilelik belirtileri şunlardır:

 • fetal yumurta uyumu, rahim büyüklüğü ve hamilelik zamanlaması;
 • vajinadan kanlı veya kahverengi akıntı;
 • ultrason sonuçları (meyve fetal yumurtada bulunmaz, fetal yumurta deforme olur)
 • hCG'nin stabilizasyonu veya azaltılması;
 • erken evrelerde soyu tükenmiş hamilelik ile öznel duyular:
 • alt karındaki ağrının çekilmesi veya kramplanması;
 • toksikoz semptomlarının önemli ölçüde azaltılması veya kesilmesi (bulantı, kusma, keskin kokulara "duyarlılık");
 • kanlı vajinal akıntıyı tespit etmek.

Jinekolojik muayene : gebelik süresi ve uterusun büyüklüğü uyumsuzluktadır; bazal sıcaklık azalır; vajinal duvarların rengi değişir.

Daha sonraki bir tarihte "dondurulmuş" hamilelik belirtileri:

 • fetüsün uzun süreli yokluğu (6 saatten fazla);
 • Bir stetoskop tarafından duyulmuyor ya da tokograf tarafından fetal kalp tespit edilmiyor;
 • Gebelik yaşı ve rahim büyüklüğü arasında bir tutarsızlık var.

Öznel duyumlar :

 • toksikozun fenomeni özelliği kaybolur, meme bezlerindeki gerilim azalır ve bazen kolostrum salgılanır;
 • Bel ve karın ağrıyan ağrı vardır;
 • vücut ısısı belirgin bir sebep olmaksızın yükselir;
 • vajinadan lekeleniyor.

Jinekolojik muayene : Doktor, gebelik yaşı ile rahim büyüklüğü arasındaki farkın ne kadar büyük olduğunu belirler, vajina duvarlarının renginde bir değişiklik, rahim ağzının hafifçe açılmasını ve genital sistemden ayrılmasını belirler.

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Teşhis gelişmemiş hamilelik

Herhangi bir dönemde "dondurulmuş" bir hamilelik şüphesi varsa, bir ultrason çalışması oldukça bilgilendirici olacaktır.

Küçük bir gebelik döneminde embriyo gelişiminin sona ermesi ile ilgili sonuç, bu gibi durumlarda ultrason ile yapılır:

 • uterusun alt kısmında fetal yumurta anembriyonik bulguları;
 • onun deformasyonu, çarpık kontur;
 • Embriyo, bu gebelik dönemi için karakteristik olan normal boyuttan çok daha küçüktür;
 • 5-6 haftada, ultrason zaten kalp atışı veya fetüste olmaması ile belirlenir.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Bilmek önemlidir!

Dondurulmuş hamileliği kendiniz nasıl belirleyeceğinizi biliyor musunuz? Aslında, bunun içinde karmaşık bir şey yoktur, sadece gözlemci olmanız gerekir. Yani, ilk etapta vajinal akıntının özünü korumalı. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.