Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Dudakları yakmak

Makalenin tıp uzmanı

Oral Cerrah, Diş Hekimi
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Yüze gelince, onun en hassas ve hassas kısımları gözler ve dudaklardır. Güvensizliği, yeri ve işlevleri nedeniyle, yaralanmaya en duyarlı dudaklardır. Vücudun bu kısmındaki yaralanmalar arasında en sık görüleni, kimyasal veya sıcaklık uyarıcılarının etkisi altında meydana gelen dudak yanmasıdır. Bunun sonuçları, özellikle yemek sırasında, endişeye neden olan rahatsızlık ve ağrı hissi olabilir. Ve eğer yüzünde olmasaydı, hiçbir şey olmazdı. Sonuçta, dudaklardaki yaralar - bu aynı zamanda dışın estetik tarafına da güçlü bir darbe.

trusted-source[1], [2]

Epidemioloji

Yanıklar dünyanın en yaygın yaralanmalarından biridir. Farklı ülkelerde, yanık yaralanma oranı nüfusun 100 binde 200 ila 400 vaka arasında değişmektedir. Ve dudaklarındaki yanıklar son yer değil. Bunlar arasında en yaygın olanı, evlerin kaynar ya da sıcak suya sahip dudaklara yanmasıdır (toplamın yaklaşık% 30'u). Çoğu zaman, bu tür yaralanmalar kadınları ve çocukları etkiler. Kimyasal yanıklar, çocuklar ve ergenler için merakları, fizik ve kimya alanında bilgi eksikliği nedeniyle daha yaygındır.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Nedenler dudakları yakmak

En sık nedenleri yanıklar cilt belirli kimyasallara maruz (alkoller, asitler, alkaliler) ve yeterince yüksek bir sıcaklığa (sıcak hava ve buhar, sıcak su, sıcak metal, vs Nesneler, taze hazırlanmış yiyecek, ışık, güneş-ışığı) etkisini dudak bulunmaktadır. Bu bağlamda, ana yanık dudaklarını ayırt edebilirsiniz: termal ve kimyasal.

Günlük yaşamda termal yanıklar çok daha sık kimyasal oluşur. Sıcak yemek pişirmek ve yemek pişirmek, termal yanıklar için en yaygın risk faktörleridir. Bundan, çoğu zaman, kızartma, kaynatmak, pişirmek ve buna göre tadı ve hazırlığı için yiyeceği tadacak olan metreslerden muzdariptir. Mutfaktaki davetsiz "misafir" ler de termal yanıklara maruz kalıyor ve bu onların sabırsızlığının gücüyle. Bu nedenle, dudaklarınızı kaynar suyla yakmak, hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından karşılaşılan çok yaygın bir olgudur.

Bu arada, mutfakta dudakların küçük bir yanmasına neden olabilir ve örneğin acı biber gibi keskin baharatlar oluşabilir.

En sık görülen ikinci neden sigara içmektir. Filtresiz bir sigara içmenin alışkanlığı ve onu son haline getirme alışkanlığı sadece durumu kötüleştirmektedir. Bazen konuşmanın kaynağında bir kişi yanlışlıkla bir sigarayı eline çevirdiğini fark edemeyebilir ve bu olay aynı zamanda dudakların yaralanmasına da yol açabilir. İstatistiğe göre, çoğu zaman böyle durumlarda bir kişi alt dudağı yakar.

Üst dudağın oldukça yaygın bir nedeni balmumu epilasyonudur. Bu, balmumu soğuduktan sonra kılların daha sonra çıkarılması için nazolabial üçgen üzerindeki sıcak balmumunun uygulanması sırasında olur. Depilasyondan sonra dudağın yanması, üst dudak bölgesinde deride kızarıklık ve yanma şeklinde kendini gösterir.

Çok nadiren, elektrik akımının etkisi altında dudağın cildin bütünlüğünün ihlali vardır. Ancak, özellikle yaz aylarında, dudakların güneş yanığı gibi özel bir tür termal yanık - oldukça sık görülen bir fenomen.

Kimyasal yanıklarla, diş hekiminde veya dişsiz ev bakımında (örneğin, dudaklardaki boğaz veya yaralar) diş tedavisi sırasında sıklıkla iyot, alkol vb. Ile karşılaşabilirsiniz. Diş hekimliğinde kullanılan bazı ilaçlar yanık mukusuna neden olabilir, bu nedenle diş hekimindeki dudakların yanması nadir görülen bir durum değildir. Genellikle bu, ya doktordan profesyonellik eksikliği ile ya da diş tedavisi sırasında aniden başlarını sarsabilecek veya ağızlarını kapatmayacak hastaların dikkatsizliğiyle olur. Bu gibi durumlarda, yanıkların sadece görünen kısmı değil, aynı zamanda dudağın iç tarafının mukozasını, dilini ve bazen üst veya alt gökyüzünü kapladığını görür. Bu arada, bu aynı zamanda sıvılarla termal yanıkların karakteristiğidir.

Amonyak ve diğer oldukça agresif ilaçlar ile dudakları yakmak genellikle dişlerinin yardımıyla şişelerin altından açılırken olur. Ama amonyak, diğer alkoller gibi, ağız mukozasında çok şiddetli bir yanık bırakabilir.

Çeşitli yanıklardan dudaklara kadar, küçük çocuklar genellikle ağızlarındaki herşeyi çekme ve tatma alışkanlıkları yüzünden acı çekerler. Aynı zamanda, henüz bir kendini koruma duygusu geliştirmediler. Çocuklarda mukoza, yetişkinlere göre daha hassas ve hassastır, bu nedenle çocuğun dudakları yetişkinler için izin verilenden daha düşük sıcaklıkların etkisiyle yanabilir.

trusted-source[10], [11], [12]

Patogenez

Termal yanma ile yüksek sıcaklık hücreler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir, bu da işlevlerini ve ölümlerini bozar. Imha derecesi sıcaklığında (41'den bağlıdır için C ve üzeri) ve yüksek sıcaklık dayanıklılığı.

Dudakların kimyasal yanması çoğu durumda lezyondaki dokuların ölümüne (nekroz) neden olur. Yanık sürecinin semptomatolojisinin karmaşıklığı kimyasal maddeye ve konsantrasyonuna bağlıdır. Ve alkaliler asitlerden daha ciddi ve derin yanıklara neden olur.

Konsantre kimyasallar hızlıdır, girişlerinin mukoza üzerindeki etkileri hemen görülebilir, ki bunlar daha düşük konsantrasyonlu maddeler için söylenemez. Ayrıca, kimyasalların deri hücreleri üzerindeki tahrip edici etkisi, temas süresiyle sınırlı değildir, madde cildin yüzeyinden tamamen çıkarıldıktan sonra belirli bir süre devam eder.

Kanama çatlakları olan iltihaplı dudaklar yaşam kalitesini önemli ölçüde bozar. Bir kişi tam olarak yemek yiyemez ve iletişim kuramaz, nefes alma ve uyku sorunları vardır. Bütün bunlar insanın hayati güçlerini zayıflatır. Buna ek olarak, açık bir yara her zaman, eşlik eden hastalıkların gelişimini provoke eden virüs ve mikropların saldırısı için hedeftir.

Kimyasal yanık tehlikesi, bazı agresif maddelerin de toksik etkiye sahip olması ve vücudun bazı organlarının ve sistemlerinin işleyişini etkileyebilmesidir. Bu nedenle, dudakların kimyasallarla yanması, hem şimdiki hem de gelecekte son derece tatsız sonuçlara ve komplikasyonlara neden olabilir. Ve kalan dehşet verici yara izleri en korkunçlarından uzak.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Belirtiler dudakları yakmak

Sıcaklığa ve maruz kalma süresine bağlı olarak, genel ve spesifik semptomlarla karakterize farklı yanık dereceleri gözlenir.

1 derece en kolay, termal faktöre kısa süreli maruz kalma ile görünür. Bununla birlikte, lezyonun kızarması, büyüyen ağrının ortaya çıkması, küçük şişlik ve lokal ateş şeklinde kendini gösteren küçük bir enflamatuar süreç vardır. Bu belirtiler, hem birinci hem de ikinci derece yanığın ilk belirtileridir.

2. Dereceden dudak yanıkları yüksek sıcaklıklara daha uzun süre maruz kaldığında gözlenir. İlk durumda olduğu gibi aynı semptomlarla karakterizedir, ancak yanık alanında, özellikle etkilenen bölgenin orta kısmında, berrak bir sıvı ile blisterlerin görünümü eşlik eder. Blisterlerin açılması, yüzeydeki ülserlerin (erozyonlar) ortaya çıkmasına neden olur, yüzeyleri kurur ve patlar, ağrılı ağrılar oluşturur.

Üçüncü dereceden dudakların yanması, lezyonun toplam alanını önemli ölçüde arttırır, ülserler derinliklerinde ve dokuların toplam ölümlerinde bazen irin yayılmasıyla farklılaşır. Ağrılı duyular şiddetlidir ve ağrı kesici ilaçların kullanımını gerektirir. Bir balık ağzına benzeyen, dudakların ters çevrilmiş kırmızı kenarının oluşumuyla mukozada güçlü bir şişme vardır.

trusted-source[18], [19], [20]

Teşhis dudakları yakmak

Dudak yanıklığı çeşitli faktörlerden kaynaklanabileceğinden, yanığın meydana geldiği etki altında yaralanmanın etkili tedavisini doğru bir şekilde belirlemek gerekir. Bu durumu teşhis etme ihtiyacı, termal ve kimyasal yanıkların tedavisine yönelik yaklaşımların, ilk yardım aşamasında zaten birbirinden farklı olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Genellikle tanı için anamnez toplanması ve hastanın dış muayenesine dayalı olarak ayırıcı tanı için yeterli yöntemler vardır. Kimyasal yanık durumunda, ayrıca bir kan testine de ihtiyacınız olabilir. Tanıdaki zorluklar, yetişkinler çevrede olmadığında meydana gelen 1-3 yaşında bir çocuğun dudaklarında kimyasal yanıklara neden olabilir. Böyle bir durumda, dudakların yanmasına neden olan kimyasalları tanımlamak zordur, çünkü çocuk acıdan şoka girer ve tam olarak ne olduğunu açık bir şekilde açıklayamaz.

Bir kaza olursa, en önemli şey panik yapmamaktır. Ve bunun için sorunun cevabını açıkça anlamanız gerekir: ilk etapta dudaklarınızı yakarsanız ne yapmalısınız? Yani, yanık ne olursa olsun, yapılacak ilk şey etkilenen bölgeyi soğuk suyla iyice durulamaktır. Bunu bir kez daha yaktığınız yere dokunmamaya dikkatlice yapın. Bu prosedür sadece ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda inflamasyonu ve mukoza ödemini de hafifletir.

Bu ilk yardım önlemi, sönmemiş kireç yanıkları haricinde, hem termal hem de kimyasal yanıklar için uygundur. Bu durumda, normal akan suyun yerine, losyonların etkilenen bölgeye uygulandığı özel olarak hazırlanmış% 20'lik bir şeker çözeltisi konur.

Su, dudakların yanmış yüzeyini uyarandan temizlemeye yardımcı olmasına rağmen, etkisini tamamen etkisiz hale getiremez. Bu nedenle, geri çekme yönteminin kullanılması, başka bir deyişle, asidik uyaranların alkali çözeltiler ile nötralize edilmesi ve bunun tersi tercih edilir. Alkali çözeltilere, bir sabun ya da soda çözeltisinin yanı sıra, zayıf bir sıvı amonyak çözeltisinin, asit çözeltilerine, sitrik asit ya da sirke çözeltilerinin su ile atfedilmesi de düşünülebilir.

Dudak yanıklarının daha ileri tedavisi, şiddetinin derecesine ve yanığın kendisinin niteliğine bağlı olacaktır. Evde 1 ve hatta 2 derecelik termal yanıklar başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyorsa, bu durumda 3 ciddiyet hastanede izlemeyi gerektirir. Bu kimyasal yanıklar hakkında söylenemez, tedavisi bir doktorun yönlendirmesi altında yapılmalıdır.

trusted-source[21], [22], [23], [24]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi dudakları yakmak

Yaralanma başlangıcından hemen sonra gerçekleştirilen tüm prosedürler ve müteakip eylemler aşağıdaki hedefleri takip etmelidir:

  • Enflamatuar sürecin ortadan kaldırılması
  • Acının azalması.

Fakat şimdi yanıkların gücü ve derinliği, bu hedeflere ulaşmanın yollarını seçmenizi isteyecektir. Hafif bir yanık ile (derece 1), hastane ünitelerinde tedavi pratik değildir. Kızarıklık kaldırmak, şişme ve hassasiyet alternatif yöntemler ile evde olabilir.

Aynı şey ikinci derece yanıklar için de geçerlidir. İstisna, açılımı doktorun dikkatini gerektiren kabarcıkların ortaya çıkmasıdır. Her durumda, bir enfeksiyon olasılığı olduğu için, tek başına blister yapılması gerekli değildir. Antiseptik preparatlarla kabarcıkların bulunduğu yerde erozyonu tedavi etmek tavsiye edilir.

Potasyum permanganat çözeltisi veya tanen kullanılarak yanık dudaklar tedavisi hızlı yara gecikecektir, ancak bu işlem nedeniyle, kuru kabuk (yanma hissi ve cilt sıkılaştırma duygusu) oluşmasına yanık bölgede ağrı eşlik edilecektir. Bu nedenle, eğer yara dudak dışındaysa ve kurumaya yatkın ise, topikal olarak antibakteriyel merhem uygulamak mantıklıdır.

Bu bakımdan dikkate değer etki, zengin bir bileşime sahip olan suda çözünen bir "Levomekol" üzerinde bir merhem vardır. İlacın oldukça düşük maliyetine rağmen, mükemmel bir anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Yanık sitesinde aynı zamanda görünür izleri bırakmadan hızla ve neredeyse acısız uzun süreli, yarayı çatlama eğilimli yoğun kabuk, meydana gelmez.

Aşırı duyarlılık vakaları dışında merhem pratikte hiçbir kontrendikasyon yoktur. Yerel olarak uygulayın, yaraya emprenye edilmiş bir peçete uygulayın ya da yanık dudaklarının merhem yerlerine sürün.

"Levosin" - ayrıca dikkate değer bir analjezik etkisi olan antibakteriyel ve anti-inflamatuar merhem. Açılan mesane sahasında ve yanık 3 aşamasında yaraları alan kullanım için endikedir. Merhem kelimenin tam anlamıyla pusuyu yaradan çeker ve dezenfekte eder.

Önceki ilaç gibi, sadece ilacın bileşenlerine karşı artan hassasiyetle kontrendikedir ve doğrudan yanmaya uygulanır. Ilacın yan etkilere deride bir döküntü şeklinde sadece alerjik belirtiler atfedilebilir. Hamilelik ve emzirme döneminde ilacın kullanımı sadece doktorun göstergelerine göre mümkündür.

Mukoza hücrelerinde iyi bir anti-inflamatuar ve restoratif etki, doğal reçineler ve balmumu bazlı merhemlerle sağlanır. Yaranın dudaklara daha hızlı bir şekilde sıkılması için yardımcı olurlar ve irin oluşumunu engellerler. Bu merhemler ayrıca mikropların lezyona girmesini önleyen bir tür koruyucu film oluştururlar. Yanıklar için bu tür bir çözümün canlı bir örneği "Biopin" merhemidir.

Dudak dış tarafında çeşitli yanıklar tedavi etmek için,% 5 merhem kullanılır. Hasarlı yüzeyin boyutuna bağlı olarak yarayı 1-2 g miktarında uygulayın. Kullanılacak kontrendikasyon sadece ilacın bireysel hoşgörüsüzlüğüdür. Aynı yanma ve kızarıklık şeklinde yan etkilerin varlığı ile ilişkilidir.

Bu arada, benzer bir şekilde, daha az belirgin olsa da, birçok ev tıbbı kitinin bir yerli bilinen krem "Rescuer" tarafından da ele geçirilmiştir.

Dudak iç tarafının yanması kurumasına eğilimlidir. Bu durumda, antimikrobiyal madde olarak, sıvı antiseptikler losyon ve durulama şeklinde anti-enflamatuar etki için ve papatya suyu (potasyum permanganat, furatsilina veya tanin zayıf çözelti).

Yanık dudaklar, özellikle 2 ve 3 derece, şiddetli ağrı eşlik ediyor. Bu duyguları kaldırmak için, "Analgin", "Baralgin", "Tempalgin", vb. Gibi bizim için ucuz ilaçları kullanırız.

Tempalgin, sadece ağrıyı gidermekle kalmayan, aynı zamanda yanmanın sonucu olarak artan sıcaklığın azaltılmasına yardımcı olan anestezik bir ilaçtır. İlaveten, ilacın hafif bir anti-enflamatuar ve yatıştırıcı etkisi vardır. Uyuşturucu alabilirsin, 14 yıldan başlayarak. Bu yaştan önce kendinizi "Analgin" ile sınırlamak daha iyidir. İlacın günlük dozu genellikle 1 ila 3 tablettir. Bir satırda en fazla 5 gün olmak üzere 2 tablete kadar sürebilir.

Şiddetli böbrek, karaciğer veya kalp yetmezliği, azaltılmış basınç, kan hücrelerinin, aspirin astım, gebelik ve emzirme ile ilgili sorunlar, ilaca karşı duyarlılık artışı: İlaç bazı kontrendikasyonları vardır. Sık görülen yan tarafından etkiler şunlardır: baş ve baş dönmesi, basınç dalgalanmaları ve kalp ritmi bozukluğu ağrısı, kan bileşiminde değişiklikler ve idrar rengi, alerjik reaksiyonlar, ağız, mide ve kuruyana yanma hissi.

Yanık dudakları için alternatif tedavi

Alternatif tıp, yanık durumunda aşağıdaki gibi ilerler. İlk önce yarayı dikkatle inceleyin ve en kısa zamanda temiz su veya soğuk kompreslerle soğutun. Yanık daha güçlü olan, iltihap ve ağrıyı hafifletmek için daha uzun süreli soğutucu banyolara ihtiyaç vardır.

Bazen analjezik ve dezenfektan alkol kullanımı konusunda tavsiyede bulunur. Ancak mukoza zarında, bu tür bir tedavi sadece durumu daha da kötüleştirebilir, bu da hassas bir cilt ile ek yanıklara neden olabilir. Aynısı, etkilenen bölgedeki tuz ve soda etkileri için de geçerlidir. Dudaktaki dış veya iç kısımda yanık varsa, bu ürünlerin çözeltilerini (1 bardak suya 1 su bardağı) kullanmak daha iyidir. Benzer bir etki, zayıf bir manganez çözeltisi losyonu tarafından sağlanır.

Suyu papatya ya da St. John bitkisi (1 çorba kaşığı. Su bardağı başına L. Herb), 10 dakika kaynatılır, durulama ve losyonlar şeklinde, ağrıyı hafifletmeye yardımcı iltihabı azaltmak ve mukoza hassas cilde zarar vermeden yanık yaraları iltihaplanmış önleyebilir Ama. Bu durumda, bitkisel tedavi losyon ve durulama biçiminde olarak ve tedavi edici bir içecek olarak, anti-enflamatuar ve sedatif etki sağlayan bitkilerin kullanılmasını içerir. Bu bitkiler papatya, kantaron, civanperçemi, dulavratotu, nergis çiçekleri, muz ve diğerleri vardır. Bu otlar kaynatma ve bunların ücretleri hızla zor görünür pembe yüzeyinde korkunç yaraları açmak için yardımcı olacaktır.

Ancak dulavratotu ve muz otu, yanık dudakların tedavisinde ve bitkinin yapraklarından elde edilen kabukların biçiminde, cildin hasarlı yüzeyine uygulandığında kullanılabilir. Kolaylık için, yulaf kabuğu gazlı bezle sarılır. Calendula ve Vazelin (1: 2) tentüründen, yanıklar ve diğer yaralardan harika bir merhem hazırlayabilirsiniz. Yanıklara yardımcı olur ve aloe suyu ile hasara yol açar.

Bir yanık yerine, bir patates dilimi, balkabağı veya havuç ya da bu sebzelerin meyve suyu losyonu için kullanabilirsiniz. İyi bir anti-enflamatuar etki, siyah çayın taze demlenmesidir, ancak pişmiş yüzey ısınmaya çok hassas hale geldiği ve ağrının yoğunlaştığı için tamamen soğutulmalıdır.

Yağlar, bir deniz topalak yağı iyi bir anti-inflamatuar ve iyileştirici etkiye sahiptir. Zeytin ve tereyağı temelinde, merhemleri yanıklardan hazırlayabilirsiniz:

  1. Zeytinyağı ve tebeşir, bu oranlarda kütlenin bir krem kıvamına sahip olmasını sağlar.
  2. Bir yemek kaşığı tereyağı eritin, taze yumurta ve çırpıcı ile karıştırın, karışım kalınlaşıncaya kadar bir krem gibi görünecektir.

Merhemler yaralara uygulanmalı ve tamamen emilinceye kadar tutulmalıdır. Enflamasyonu ve ağrının giderilmesine ve ayrıca yanıkların yara izlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olurlar.

Güneş dudaklar soyma ve dudakların mukoz membran kabarma gibi şişlik ve kızarıklık gibi belirtilerle ev tedavisi için ilk rakip olduğunu, hangi yakmak. Durumu iyileştirmek için en iyi bilinen ilaçlar arasında çocukluktan beri bilinen "Pantenol" yer alır. Alternatif tıpta, ekşi krema, çiğ yumurta akı, aloe suyu, deniz topalak yağı bu durumda dikkate değer bir etkiye sahiptir.

trusted-source[25], [26], [27], [28]

Yanık dudaklı homeopati

Homeopatik, yanık dudakları için herhangi bir diğer tedavi gibi, 2 ana hedefi takip eder: Ağrının giderilmesi ve yaradaki enfeksiyonun önlenmesi. Bu sorunu çözmek için kullanılan araçlar, doku hasarının derecesine bağlı olarak atanır. Yani 1 derece yanıklar için en gerçek arnika ve aconite preparatları olacaktır.

Arnica 30, analjezik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. İlaç bir granül veya bir merhem olarak alınabilir. Granüller, yemeklerden önce veya sonra (öğünlerden bir saat önce veya yarım saat sonra) bir seferde 2-3 parça alınır. Tamamen çözünene kadar dil altında tutulmaları gerekir. Yanıktan sonraki ilk saatlerde, ilaç her 10-15 dakikada bir alınır, daha sonra aralık 3.5-4 saat veya daha fazla artırılır. Merhem, yanık semptomları tamamen yok olana kadar doğrudan hasarlı bölgeye uygulanır.

"Akonit 30" - bir anti-inflamatuar, antipiretik ve içeri doğru granül formunda ve harici tentür 30-kat seyreltme şeklinde yanık için kullanılan ağrı kesici homeopatik ilaç. Granüller, dilin altında 8 parçadan önce yarım saat veya öğünden sonra bir saat alınır. İlk günlerde resepsiyon her 3 saatte bir önerilir. Seyreltilmiş tentürlerden yanık dudakların yerine losyonlar yapar.

Aconite - zehirli bir bitki, bu nedenle kullanımı kesinlikle homeopatik bir doktor tarafından önerilen dozlarda olmalıdır. İlaç düşük tansiyon ve sıcak basması yanı sıra bireysel ilaç intoleransı ile kontrendikedir. Yan etkiler son kontrendikasyon ile ilişkilidir. Gebelikte jinekoloğun konsültasyonunun verilmesi, verilen ajanın uygulanmasının güvenliği açısından gereklidir.

Kabarcıkların görünümü ile 2. Derece dudak yanması, kabarcıkların bulunduğu bölgedeki yaraların enfeksiyonunu ve bunların takviyesini önleyen bir ilacın eklenmesini gerektirir. Bu amaçla, 30 kat seyreltme ile homeopatik bir preparasyon "Kantaris" reçete . Dil altında 5 parçaya uygulanan granüller şeklinde. Yanık alanına doğrudan uygulanabilir, suda 5 granül veya bir miktar calendula çiçeği seyreltilir. Lokal olarak uygulandığında, hasarlı deride yanma hissedilir, ancak bu normal bir reaksiyondur. Benzer bir eylem homeopatik ilaç "Urtica Urens" tarafından ele geçirilmiştir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda bir dudağın kimyasal yanmasında, 30 kat yetiştirmede sülfürik asit "Sülfürikum atidum" temelinde preparasyon gösterilir . Damlalar zararlı ve tehlikeli kimyasalların etkilerini etkisiz hale getirir. Yaranın su ile iyice yıkandıktan sonra kullanın. İlacın içinde yemek arasında günde 2-3 kez alın. Ayrıca, zararlı maddelerin kanın emilimini azaltan harici losyonlar olarak da kullanılabilir.

Önleme

Biraz garip gelebilir, ancak kendinize ve çocuklarınıza biraz daha fazla dikkat ederseniz, bazı yanıklar kolayca önlenebilir. Dudakların kimyasal yanması, esas olarak yetişkinlerin hatasıyla ortaya çıkan bir çocuğun travmasıdır. Çocuklarının çıkarları için biraz daha dikkatli olsaydı, sıkıntılardan kaçınılabilirdi. Genel olarak, büyük ve evsel kimyasallar, her zamanki merakı ile çocukların ulaşamayacağı bir yerleşim bölgesinde bulunmalıdır.

Evet ve yetişkinler bu tür maddelere daha fazla dikkat etmemeli ve sık sık dudak yanmasına neden olan aşındırıcı maddelerle şişeleri açmaya çalışmamalıdır.

Eğer kumsala ya da sıcak yaz güneş ışığında yürüyüşe çıkmadan önce uygun bir koruma derecesine sahip koruyucu bir krem uygularsanız dudakların güneş yanığı önlenebilir.

Evde ilaç dolabında "Pantenol" ve "Rescuer" gibi gerekli araçları bulundurun. İnan bana, farklı durumlarda size bir defadan fazla yardım edecekler. Bir yanmayı engellemeyi başaramasanız bile, elbette, bu araçların yardımıyla, sonuçlarını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Tahmin

Dudakları yakmak - bu yaşamı tehdit eden bir yaralanma değildir. Bununla birlikte, konuşma ve yeme sırasında belirgin ağrı, rahatsızlık ve belki de yanık izleri şeklinde işaretler size sağlanmaktadır. Bu durumun prognozu yanık yaralanma derecesine bağlıdır. Yanıklar 1 ve 2 derece genellikle 1-5 gün sürer ve önemli bir iz bırakmaz. Üçüncü dereceden sonra, belirgin bir yüzey ve doku ölümü derinliği olan yanıklardan sonra, estetik izler kalabilmektedir, ancak bu, bir plastik cerrahın becerikli eline maruz kalmaktadır.

trusted-source[36]

Bilmek önemlidir!

Göz kapakları steril bir izotonik solüsyonla yıkanır, daha sonra antibakteriyel bir merhem bunların altına yerleştirilir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.